Arkadaşlık Duygusunu Hatırlatacak Arkadaşlık Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Arkadaşlık Filmleri listesi ile karşınızdayız. Gitgide değerlerin köreldiği dünyada kaybedilmek üzere olan bir değer de arkadaşlık. Sosyal bir varlık olan insan için en büyük sosyal bağlardan biri olan arkadaşlığın önemini iyi bilmeliyiz. Arkadaşlık temalı filmler bu konuda iyi bir seçenek. Güzel bir yapım ürünü olan dostlukları pekiştirecek nitelikteki arkadaşlık temalı filmleri arkadaşlarımızla birlikte izleyerek arkadaşlığımızı biraz daha pekiştirebiliriz. IMDb puanlarına göre sıraladığımız 22 arkadaşlık filmi listemize YORUM yapabilirsiniz.

 

Arkadaşlık Filmleri

 

22. Bridge to Terabithia – Terabithia Köprüsü – 2007 – IMDb: 7,2

Bridge to Terabithia
Jesse ile Leslie hayatın soğuk gerçekliğinden uzaklaşmak isteyen hayalperest iki arkadaştır. Bu ortak hayal onlara gerçek bir hayal dünyasının kapısını açacaktır.Bu iki sevimli dost artık Terabithia’nın kral ve kraliçesi olmuştur.

21. Finding Forrester – Forrester’ı bulmak – 2000 – IMDb: 7,3

Finding Forrester
Gösterdiği üstün başarı sonucu Mailor-Collow’da burs kazanan Jamal, başlarda diğer zengin çocuklara alışamasa da zamanla kendini sevdirir. Bir gün girdiği iddia nedeniyle William Forrester’ın evine hırsızlık için girer. Çıkarken çantasını unuttuğunu fark eden Jamal çantasını almaya geldiğinde içindeki defterde Forrester’ ın notlarını bulur. Bu sıradışı ve güzel bir arkadaşlığın başlangıcı olacaktır.

20. Duma – Duma – 2005 – IMDb: 7,3

Duma
Dostluğun sadece insanlar arasında olmayacağını kanıtlayan güzel bir yapım. 12 yaşındaki Xan, kendi büyüttüğü çitasını özgürlüğüne kavuşturabilmek adına vahşi doğaya yol alır. İki arkadaşın maceraları böylece başlar.

19. The Selfish Giant – Bencil Dev – 2013 – IMDb: 7,3

The Selfish Giant
Arbor ve Swifty iki yoksul arkadaştır. Ailelerine destek olmanın yanı sıra, ufak hayalleri için hurdacılık yapmaktadırlar. Siyah beyaz dünyalarına renk katan yegane şey ise ebedi sürecek olan dostluklarıdır.

18. Scarecrow – Korkuluk – 1973 – IMDb: 7,4

Scarecrow
Karısı tarafından terkedilen Lionel’ın tek istediği, yeni doğan bebeğini görebilmektir. Eski mahkum Max ile dost olur. Bu sıradışı bir yolculuğun ve yaşanacakların habercisidir.

17. The Bucket List – Şimdi ya da Asla – 2007 – IMDb: 7,4

The Bucket List
İki kanser hastası arkadaş hastanede aynı odayı paylaşmaktadırlar. Önlerinde daha uzun bir ömür olmadığının ve sonun yaklaştığının farkına varan iki arkadaş bir karar verir. Hayatları boyunca yapmak isteyip yapamadıkları şeylerin listesini yapan iki kafadarı, ömürlerinin sonunda eğlenceli maceralar beklemektedir.

16. Of Mice and Man – Fareler ve İnsanlar – 1992 – IMDb: 7,5

Of Mice and Man
Kriz nedeniyle işsiz kalan Lennie ve George iş aramaya koyulurlar. En iyi arkadaşlar sonunda bir çiftlikte iş bulurlar. Patronun oğlu Curley’nin eziyetlerine rağmen başarılı olurlar. Ne var ki dünyaları Curlie’nin eşinin, Lenny’nin merhametine maruz kalmasıyla değişir. Artık George’un da merhamet konusunda karar verme vakti gelmiştir.

15. Reign Over Me – Hayatı Yakala – 2007 – IMDb: 7,5

Reign Over Me
Charlie 11 Eylül saldırıların da ailesini kaybetmiştir. Hayat Charlie için anlamını yitirmiş, artık o tamamen dünyadan kopmuştur. Alan ise ailesiyle mutlu şekilde yaşayan istediği her şeye sahip bir adamdır. Kader bu iki karakteri bir üniversite odasında bir araya getirir. Alan yeni arkadaşı için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Bu artık gerçek bir dostluğun başlangıcıdır.

14. Le huitième jour – 8. Gün – 1996 – IMDb: 7,6

Le huitième jour
Georges klinikte yaşayan down sendromu hastası biridir. Başarılı bir iş adamı olan Harry ise karısının çocukları da alarak onu terk etmesini kaldıramaz. Bu birbirlerinden çok farklı olan bu iki adamın tanışmasına vesile olan tesadüfler zincirinin başlangıcıdır.

13. The Kite Runner – Uçurtma Avcısı – 2007 – IMDb: 7,6

The Kite Runner
Amir ile Hassan Afganistan’da aynı evde büyümüş iki arkadaştır. Amir çocukluğunda Hassan’ı kıskanmakta ve ona türlü kötülükler yapmaktadır. Hediye saatini Hassan’ın yatağına koyarak onu hırsızlıkla suçlaması bunlardan biridir. Aradan geçen yıllar işleri biraz değiştirmiştir. Hassan ve karısı Taliban tarafından öldürülmüştür. Buna öğrenen Amir hayatını eski dostu Hassan’ın oğlunu kurtarmaya adar.

12. The Cure – En İyi Arkadaşım – 1995 – IMDb: 7,7

The Cure
Eric, annesi tarafından hiç ilgi görmeyen bir çocuktur. Tatil sırasında yalnızlığı komşuları Dexter’ la son bulur. Dexter aids hastasıdır. Fakat bu durum güzel bir arkadaşlığın başlangıcına engel değildir.

11. The Boy in the Striped Pajamas – Çizgili Pijamalı Çocuk – 2008 – IMDb: 7,8

The Boy in the Striped Pajamas
Film 2. dünya savaşı sırasında auschwitz toplama kampında geçmektedir. Almanların Yahudiler üzerine yoğun nefretinin hakim olduğu yıllarla çelişkili, ilginç bir dostluğun hikayesini konu alır. Toplama kampındaki bir çocuk ile babası nazi askeri olan 8 yaşındaki bir çocuğun dostluğu, dostluğun gücünü tekrar hatırlatmaktadır.

10. E.T – E.T – 1982 – IMDb: 7,9

E.T
Film 10 yaşındaki Elliott’ın uzaydan gelen bir misafirle başlayan dostluğunu anlatmaktadır. Onu tekrar evine göndermek için çabalarken saklaması da gereken Elliot ile uzaylı dostu arasındaki bağ zamanla güçlenmektedir.

9. Deads Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği – 1989 IMDb: 8,0

Deads Poets Society
Baskıcı bir yönetimi olan Welton Akademisi’ne standart bir öğretmenlikten çok uzak olan İngilizce öğretmeni John Keating gelir. Keating’ in adım atması bu sığ düşünce yuvasında değişimin başlangıcıdır. Genç öğrencilerini sıkıcı kitaplardan koparıp edebiyat ve sanatla tanıştıran Keating, sıradan bir öğretmen olmak yerine her birinin hayatını değiştiren harika bir arkadaş olur.

8. Life of Pi – Pi’nin Yaşamı – 2012 – IMDb: 8,0

Life of Pi - Pi'nin Yaşamı
Hindistan’dan Kanada’ya yol alırken batan yük gemisinin büyük çoğunluğu hayatını kaybeder. Sağ kalanlar arasında Richard Parker adlı iri bir kaplan ve Pi adında Hintli bir çocuk da vardır. Bir sandal üzerinde Pasifik’te süzülen bu iki canlı başka bir trajediye hazırlık gibi görünebilir. Ne var ki arkadaşlık kavramı bu iri kaplan ve ufak çocuğu da bir araya getirebilmiş, enteresan bir dostluğu ortaya çıkarmıştır.

7. Good Will Hunting – Can Dostum – 1997 – IMDb: 8,3

Good Will Hunting
Will Hunting üniversitede hademelik yapan üstün zekalı bir gençtir. Bir gün çözülmesi imkansız gözüyle bakılan matematik problemini çözerek profesör Sean McGuire’nin dikkatini çeker. Will’ de geçmişinden izler bulan profesör ona zamanla daha çok yakınlaşır ve bu güzel bir dostluğun habercisidir.

6. The Kid – Yumurcak – 1921 – IMDb: 8,4

The Kid
Doğum sonrasında kocası tarafından terk edilen Edna, bebeğini sokağa bırakmak zorunda kalır. Küçük Jack’i yolda bulan Charlie’nin yüreği onu bırakmaya el vermez. Birlikte geçirdikleri 5 yılın ardından Charlie bir gün Jack’i hastaneye götürür. Charlie’nin gerçek babası olmadığını öğrenen doktorlar Jack’i ondan alıkoyar. Ne var ki gerçek bağın biyolojik vesileyle sabit olamayacağını açıklayan bu iki sıkı dost, bütün zorlukların üstesinden geleceklerdir.

5. 3 Idiots – 3 Aptal – 2009 – IMDb: 8,4

3 Idiots
Makine tutkusu sebebiyle mühendislik fakültesine gelen Rancho, başta sığ düşünceli profesörü Viru olmak üzere birçoklarına önemli dersler verecektir. Sıkı dostları Farhan ve Raju ile çok eğlenceli maceralara imza atan Raju eğitim sistemini de eleştirel niteliktedir. Dostluğun tanımını tekrardan hatırlatan bu üç kafadarın hikayesi Hint sinemasının başyapıtlarındandır.

4. Cinema Paradiso – Cennet Sineması – 1988 – IMDb: 8,5

Cinema Paradiso
Salvatore ünlü bir yönetmendir. 30 yıl sonra köyüne dönen Salvatore, eski dostu Alfred’le geçirdiği yılları hatırlar. Alfred’in sinema konusunda ona gerçekten de büyük katkıları vardır. Çocukluğu boyunca onun yanında çok şeyler öğrenmiştir.

3. Intouchables – Can Dostum – 2011 – IMDb: 8,6

Intouchables
Zengin bir iş adamı olan Philippe, trajik bir kaza sonucu felç kalır. Boynundan aşağısı tutmayan Philippe, artık sandalyeye bağımlıdır. Driss ise hapisten yeni çıkan bir işsizdir. Philippe’in onu kendisine bakması için eve alması hikayenin başlangıcıdır. Normal şartlarda karşılaşmaları dahi olasılıksız görünen bu iki zıt kutup, gerçek bir arkadaşlığa yelken açmak üzeredirler.

2. One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu – 1975 – IMDb: 8,7

One Flew Over the Cuckoo's Nest
Randle P. McMurphy deli taklidi yaparak cezaevinden kurtulmaya çalışmaktadır. Çabaları sonunda meyvesini veren Randle tımarhaneye sevk edilir. Yeni mekanında da rahat durmayan Randle otoriter hemşire Ratched’ ın merceğindedir. Yakın arkadaşlarını iyileştirmek için çeşit çeşit şeyler planlayan Randle, her seferinde Ratched’ ın dikkatini biraz da çekmektedir.

1. Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli – 1994 – IMDb: 9,2

Shawshank Redemption
Başarılı bir banker olan Andy Dufresne, işlemediği bir suçun üstüne kalması sebebiyle kendini meşhur Shawshank Hapishanesi’nde bulur. En kötü durumlarda dahi normalleşmeye inancını koruyan Dufresne, umudun büyük bir inanç olduğunu başta hapishanedeki en yakın arkadaşı Red olmak üzere herkese kanıtlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *