Arrested Development Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Arrested Development ilk kez, 2 Kasım 2003’te Amerikan Fox kanalında yayınlanmaya başladı. Yapımcılığını Mitchell Hurwitz’in üstlendiği ve 3 sezonun ardından 10 Şubat 2006’da yayınlanan 53. bölümle son bulan efsane dizi, 7 sene süren uzun bir aradan sonra 26 Şubat 2013’te bu kez Netflix’te 4. sezonuyla geri döndü. Konusu, kendine özgü hatta eşsiz denebilecek espri anlayışı ve oyuncuların rolleriyle uyumu bir tarafa konacak olursa, hala örneğine fazla rastlamadığımız çekim tekniğiyle de seyirciyi kendine bağlamayı başardı. 

El kamerasıyla yapılan çekimler dizinin gerçeklik algısını artıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Fotoğraflar ve videolarla sık sık yapılan geriye dönüşler sayesinde devamlılığı olan olayları hatırlıyor ve esprileri yakalayabiliyoruz. Ama dizinin belki de ne etkileyici tarafı, baştan sona bir anlatıcı tarafından anlatılıyor olması. Her bölümün başında, önceki bölümü kısaca hatırlatan anlatıcı, her sahnede olanları ve olacakları bazen de geri dönüşlerle destekleyerek seyirciye anlatıyor. Diziye masalsı bir hava katan bu anlatım aynı zamanda sahneler arası geçişi de hızlandıran bir unsur. Böylece hiçbir gereksiz ayrıntı ve aksiyonla vakit kaybetmeden ve izleyenin dikkatini dağıtmadan, 30 dakikada söyleyeceğini söyleyebiliyor. Dizinin 2003 yılında yayınlanan ilk bölümünden itibaren tüm sezonlarda anlatıcı rolünü üstlenen ses ise, Akıl Oyunları, Apollo 13 gibi filmlerin oscar ödüllü yönetmeni Ron Howard’a ait. 

Dizi yayınlanmaya başladığı 2003 yılından beri 6 Emmy ve 1 Altın Küre kazandı. 2007 yılında hazırlanan Tüm Zamanların En İyi 100 TV Şovu listesinde, 2008 yılında hazırlanan Yeni TV Klasikleri listesinde kendisine haklı bir yer edinen dizi 2008’de ayrıca Imagine Games Network tarafından “tüm zamanların en komik şovu” olarak nitelendirildi. Bunda en büyük pay hiç şüphesiz, olay örgüsündeki başarısıyla ön plana çıkan ve Mitchell Hurwitz tarafından yazılan senaryosu. Dizinin yapımcıları ise, Victor Hsu, Barbie Feldman Adler, Brad Copeland, John Amodeo ve John Foy. 

Arrested Development Dizisi Konusu

arrested development konusu

Arrested Development, “her şeylerini kaybetmiş, varlıklı bir ailenin ve onları bir arada tutmaktan başka bir seçeneği olmayan oğullarının öyküsü”. Olaylar, baba George Bluth’un kendi emeklilik partisinde, mali polis tarafından tutuklanmasıyla başlıyor. Suçu, hissedarların paralarını zimmetine geçirmek. Çalışıp para kazanmanın ne demek olduğunu bilmeyen aile fertleri için polisin aile şirketinin tüm mal varlığına el koyması ise tam bir felaket. Üstelik durumu düzeltip işleri yoluna sokmak için çabalayan kardeşleri Michael’a yardım edeceklerine, harcamalarını şirkete fatura etmenin peşindeler. Aileyi bu zor durumdan kurtarmak için kolları sıvayan Michael’in en büyük arzusu oğlu George Michael’la kendi babasıyla arasında hiç olmayan bir baba-oğul ilişkisi kurmak ve O’nun kendi kardeşleri gibi olmasını engellemek.    

Arrested Development Karakterleri/Oyuncuları

Michael Bluth (Jason Bateman)

Jason Bateman

Çok sevdiği karısını kanser yüzünden kaybettiğinden beri tek amacı oğlu George Michael Bluth’u çalışkan ve dürüst bir insan olarak yetiştirmek, ona iyi bir gelecek sağlamak. O’nun için “aile her şeyden önce gelir”. Her krizde olduğu gibi babası George Bluth Sr. tutuklandıktan sonra şirketi kurtarmak işi de onun üstüne kalır. Ailenin ortanca çocuğu. 

Ailenin sorumluluk sahibi tek üyesi ve dizinin baş karakteri Michael’ı canlandıran Jason Bateman, 1969 New York doğumlu. Oyunculuğa henüz 12 yaşındayken, zamanın en sevilen dizilerinden Küçük Ev’de başlayan Bateman’ın, çok sayıda ödülü ve adaylığı var.

George Bluth Sr. (Jeffrey Tambor)

Jeffrey Tambor

Ailenin reisi ve Bluth Company’nin patronu. Ailenin yaşadığı krizi sadece Michael’ın çözebileceğini bildiğinden sorumluluğu da O’na veriyor ama işini zorlaştırmak için de elinden geleni yapıyor. Çocuklarını seviyor belki ama onları yeterince tanıdığı söylenemez. Örneğin kızı Lindsay’in güzelliği dışında bir meziyeti olabileceğinin farkında bile değil. Büyük oğlu Gob’un sihirbazlık merakına ise hiç saygı duymuyor. Küçük oğlu Buster’ı sevmediğini de apaçık belli etmekten çekinmiyor.

Dizide George Bluth’u canlandıran Jeffrey Tambor, 1944 yılında San Francisco’da doğmuş. Kariyerine 1977 yılında Kojak isimli diziyle başlayan emektar oyuncunun rol aldığı sayısız diziden bazıları The Love Boat, Golden Girls, Who Is The Bus, Medium, The Good Wife,  Law & Order: Special Victims Unit. 

George-Michael Bluth (Michael Cera)

Michael Cera

George Michael, Michael’in biricik oğlu. Beceriksizliğini ve çekingenliğini bir tarafa bırakacak olursak Bluth ailesinin kötü genlerini taşımadığı aşikar. Babası gibi kibar ve dürüst bir insan. Zaten Michael’in bütün çabası da oğlu George’un kendi kardeşleri gibi olmaması. Bunun için O’nu, ailenin geleneksel tarifi “dondurulmuş muz” satışı yapan “Bluth’s Original Frozen Banana” standının başına geçiriyor.

1988 Kanada doğumlu Michael Cera, oyunculuğa 1999’da henüz 11 yaşındayken başlamış. Son yıllarda yönetmen, yazar ve müzisyen olarak da sektörde adından söz ettiren genç aktör daha şimdiden 7 ödül ve sayısız adaylığın da sahibi. Şarkı söylüyor, gitar çalıyor. 

Lucille Bluth (Jessica Walter)

Jessica Walter

Kendinden başkasını -hatta çocuklarını bile- dert etmeyen Lucille, kocasının hapse girmesiyle sarsılıyor; çünkü harcamalarını kısması gerekebilir. Oysa Lucille için sosyetede sahip olduğu yeri korumaktan daha önemli hiç bir şey yok. Küçük oğlu Buster’a düşkün gibi görünse de aslında kendi menfaatlerini ön planda tuttuğunu biliyoruz. 

Lucille Bluth’a hayat veren Jessica Walter, 1941 New York doğumlu. Tiyatro kökenli ve okullu bir aktör olan Walter, Brodway ve dışında çok sayıda tiyatro oyununda görev aldı. 2009’da yayınlanmaya başlayan ve halen devam eden animasyon-komedi türü Archer dizisinde Malory Archer karakterinin seslendirmesini yapan usta oyuncu, The Love Boat, NCIS: Naval Criminal Investigative Service, Saving Grace, “Murder, She Wrote” gibi pek çok TV dizisinde canlandırdığı karakterlerle başta 2 Emmy olmak üzere çok sayıda ödül kazanmış. 

Lindsay Bluth Fünke (Portia de Rossi)

Portia de Rossi

Pahalı zevkleri olan Lindsay, bunun için şirket kartını kullanmaktan hiç çekinmez. Kendisini kardeşi Michael’a daha yakın hissetmesinin tek sebebi, her ikisinin de annelerinden  duydukları rahatsızlık. Michael’in yaptıklarını takdir eder ve O’na saygı duyar ama nasıl yardım edeceği hakkında en ufak bir fikri bile yoktur. Lisede saç kraliçesi seçilmesinden başka bir başarısı olmayan Lindsay, kendini yardımsever bir aktivist olarak tanımlar. Kızları Maeby’ye karşı umursamaz, ilgisiz hatta ihmalkar tavırlarını ise, bilinçli olarak benimsedikleri bir çocuk yetiştirme yöntemi olarak açıklıyor.    

Dizinin önemli karakterlerinden Lindsay’i başarıyla canlandıran Portia de Rossi, 1973 Avustralya doğumlu. Üniversitede azimli bir şekilde hukuk eğitimine devam ederken, komedi filmi Sirenler’in kast direktörünün dikkatini çekmiş. Seçmelere katılmış ve Giddy rolünü almış (1994). Bundan sonra Çığlık 2’de (1997)canlandırdığı Murphy karakterinde oldukça başarılı bir performans sergileyerek adından söz ettirdi. Fakat asıl çıkışını 1998’de katıldığı Ally McBeal dizisindeki “Ice Queen (Buz Kraliçesi)” lakaplı Nelle Porter rolüyle yaptı. 

Gob Bluth (Will Arnett)

Will Arnett

Bluth ailesinin en büyük çocukları Gob (George Oscar Bluth II), beceriksiz, kifayetsiz ama bir o kadar da kibirli bir illüzyonist. Fakat neredeyse, sihirbazların sırlarını korumak için kendisinin kurduğu dernekten bile atılmak üzere. Eğlence sektöründeki yerini ve becerilerini gözünde fazla büyütüyor ama tek yaptığı tekdüze sıkıcı bir dans ve geri sayım eşliğinde havai fişekli, rüzgar makineli başarısız bir gösteri. Duygu durumundaki tutarsızlık davranışlarına da yansıyor.

Dizinin bu en renkli siması, Will Arnett tarafından canlandırılıyor. 1977’de Kanada’da doğan Amerikalı oyuncu, seslendirme sanatçısı ve komedyen. Kariyerinde oyuncu olarak yer aldığı fazla film ya da dizi olmadığı halde, Arrested Development dizisinde harikalar yaratıyor. The LEGO Movie, Teenage Mutant Ninja Turtles, Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows, The LEGO Batman Movie sanatçının seslendirme yaptığı filmlerden bazıları.

Arrested Development Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2003 – 2018

Tür: Komedi

Yayınlandığı Kanal: FOX (1-2-3. sezonlar), Netflix (4-5. sezonlar)

Gösterim Süresi: 30 Dakika

Oyuncular: Jason Bateman, Michael Cera, Portia de Rossi, Jeffrey Tambor, Will Arnett, Jessica Walter, David Cross, Tony Hale, Alia Shawkat, Ron Howard

IMDb: 8,9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *