Connect with us

Şaşırtıcı Bir Film: Arrival (Geliş) Konusu ve Oyuncuları

Sinema Filmleri

Şaşırtıcı Bir Film: Arrival (Geliş) Konusu ve Oyuncuları

Bilim-Kurgu aslında gelecekle değil, her zaman bizimle, yani insanlıkla ilgilidir. Arrival – Geliş, hikâyesini gelecekte anlatmakla beraber, 2016 yılı için biçilmiş bir kaftan gibi. Tam da Amerika’nın unutulmayacak seçimlerinden birinin ardından gösterime girdi. Ted Chiang’ın 1998 yılında yayınlanan ödüllü romanı Story of Your Life’dan uyarlanan film aslında dil, hayal gücü ve insan ilişkileri ile ilgili derin bilgilere yönelik. Bunun yanı sıra Arrival, şaşırtıcı anları ve görüntüleri sebebiyle bazıları tarafından adeta bir sanat eseri olarak nitelendirilmesi bakımından belki de senenin en iyi filmlerinden biri. Açılışta kullanılan Max Richter bestesi On the Nature of Daylight belki de nasıl bir film olduğunun ipucunu içeriyor.

Arrival (Geliş) Konusu:

Dr. Louise Banks (Amy Adams) dilbilim uzmanıdır, boşanmıştır ve daha da kötüsü, üstesinden gelmeye çalıştığı çok büyük bir kayıp yaşamıştır. Hayatında işinden başka tutunacak bir dalı yoktur. Bu arada dünya tarihinde görülmemiş bir olay yaşanmaktadır. 12 uzaylı gemisi farklı noktalara iniş yapmıştır. Ordu, gelen uzaylılarla iletişime geçebilmek için Banks’ın yardımına ihtiyaç duyar. Teorik fizikçi Ian Donnelly (Jeremy Renner) ile birlikte en yakın uzay gemisinin indiği Montana’ya götürülürler.

arrival

Gemiler herhangi bir gaz salınımı veya atık emaresi göstermemektedir. Büyük bir panik başlar, insanlar yiyecek stoklamaya çalışır, şiddet olayları görülür. Uzaylı Krizi olarak adlandırılan bu olaylar uluslararası çapta olağanüstü hal uygulamasına yol açar. Ordu ve CIA yetkilileri çabucak cevap edinmek istedikçe, Louise acele edilmemesi gerektiğini söylemektedir. Kendi kızı Hanna’nın sözel gelişimini hatırlamaya başlar. Kızını hatırlamak O’na acı vermekle birlikte uzaylılarla iletişim kurmanın yollarını da aydınlatacaktır.

arrival-filmi

Spielberg, Üçüncü Cinsle Yakın İlişkiler filminde beş notalı müzikal cümlelerle uzaylılarla iletişim kurulması üzerinde durmuştu. Arrival yönetmeni Villeneuve bu konuya daha farklı bir çözüm getirmiş. Müzik, el sallama veya matematikle konuşma yok. Ian’ın da yardımıyla, Louise uzaylılara basit İngilizce öğretmeyi dener. Böylece neden geldiklerini öğrenebilecektir. Ama uzaylıların yazılı cevapları çok karışıktır. Dairesel semboller birbiriyle ilintilidir. Sonunda uzaylılar, “silah önerisi” manasına gelebilecek bir mesaj üretirler ve bu durum dünya yönetimlerince tehdit olarak algılanır.

arrival-afis

Kasım itibariyle Kuzey Amerika da 24 milyon Dolar hasılata ulaşan film, dünya çapında 30 milyon Dolar hasılata doğru yol alıyor. Böylece yönetmenin yıllardır bilim kurgu yapmak isteyip doğru hikâyeyi bulamadığı için bu rüyasını ertelemiş olması ve Arrival ile seyirci karşısına çıkmayı beklemesine de değmiş denebilir. Fransız-Kanadalı Denis Villeneuve’u Sicario ve Tutsak gibi filmlerinden hatırlıyoruz.

arrival-filmi-konusu

Pek çok dilbilimci ve filozofun da paylaştığı herkesin aynı gerçeği tecrübe etmemesi fikri üzerine yoğunlaşan filmde, hepimizin aynı gezegen üzerinde yaşamasına rağmen, kullandığımız kelimeler ve gramere bağlı olarak algıların değiştiği önermesi yer alıyor.

arrival-konusu

Amy Adams’ın performansı da çok beğenildi. Louise görünürde sakin, yalnızlığını ve acısını kabullenmiş ama derindeki yarasını da saklamaya çalışmayan bir karakter. Bundan dolayı ortaya çıkan olağanüstü hassasiyeti, O’nu, karşısına çıkan gizemli yaratıkların amaçları hakkında otomatik olarak düşmanca yorumlar yapan dünyalılardan ayırıyor. Filmin sessiz ama ışık saçan merkezi olarak Louise’in yüzüne, yönetmen tarafından uzaylılardan ya da garip gemilerinden daha fazla zoom yapılmış.

arrival-dizi

Görüntü Yönetmeni bu dramı son derece zarif bir stilde, aynı zamanda aklı başında ve gözlemci bir yaklaşımla çekmiş. Yerden yüksekte hiç ses çıkarmadan havada asılı görünen uzay gemileri, geminin içi, bir çok şeyin karışımı gibi duran uzaylı ziyaretçileri kapsayan özel efektlerde de başarılı film, zekice yazılmış ve orijinal bir hikâyeyi anlatıyor.

Arrival (Geliş) Filmi Türkçe Altyazılı Fragmanı 1 :

Arrival (Geliş) Filmi Türkçe Altyazılı Fragmanı 2 :

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

5 Comments

5 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top