Aşk ve Savaş Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yugoslavya’nın bunalım dolu yıllarında geçen film, Kosta (Emir Kusturica) isimli bir sütçünün hayat hikayesinin farklı dönemlerinden oluşuyor. Tüm şiddetiyle devam etmekte olan Yugoslavya İç Savaşı esnasında cepheye süt taşıyan Kosta, Milena’nın (Sloboda Micalovic) dikkatinden kaçamamıştır. Milena’nın abisi Zaga (Predrag Manojlović) ise savaşta gösterdiği kahramanlıklarla ünlüdür ve çok yakında İtalya’dan gelmiş bir kadınla (Monica Bellucci) evlenmeye hazırlanmaktadır. Aynı zamanda Milena ve Kosta da hayatlarını birleştirmeyi planlamaktadır. Ancak Kosta, Zaga’nın müstakbel eşiyle karşılaşır, ve ona aşık olur.

Emir Kusturica, “Bana Söz Ver” filmi 2007 yılında gösterime girerken bir sonraki projesinde Monica Belluci ile çalışacağını açıklamıştı. Beklentileri bir hayli artıran bu açıklamadan sonra 2013 yılına kadar filmin hazırlıkları yapıldı. Kusturica nihayet 2013 yılında kamera arkasına geçip motor dedi. Çekimleri 50 hafta süren film 2016 yılında vizyona girdi. Daha önce yönettiği filmlerde kısa roller oynayan Kusturica, “Aşk ve Savaş” filminde ise başrol oyuncusu olarak görev alıyor. Emir Kusturica sinemasının yapıtaşları arasında yer alan müzik ve fantastik öğeler bu filmde de karşımıza çıkıyor. Monica Bellucci’nin akıcı Sırpçasıyla dikkat çeken film, 73. Venedik Film Festivali’nde yarışması için de davet aldı.

Aşk ve Savaş Filmi Oyuncuları:

Emir Kusturica (Kosta):


24 Kasım 1954’te Saraybosna’da Müslüman Boşnak bir ailede doğdu. 1978 yılında ilk televizyon filmi “Nejste Dolase” ile kariyerine adım attı. 1982 yılında çektiği “Do you remember Dolly Bell?” filmiyle Venedik Film Festivali’nden ödül aldı. 8 yıllık bir süre boyunca Bosna’da dersler verip sanat yönetmenliğiyle uğraşan Kusturica, 1985 yılında çektiği “Babam İş Gezisinde” filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görüldü. 1989 yılında ise kendisini uluslar arası çapta üne kavuşturan “Çingeneler Zamanı” isimli filmiyle “En iyi yönetmen” ödülü kazandı. 1993’te başrolünü Johnny Depp’in oynadığı “Arizona Rüyası” filmiyle adından söz ettirmiştir. “Arizona Rüyası” filminde ilk defa orijinal lisan olarak İngilizce kullanmıştır. 2001 yılında çektiği ilk belgesel filmi “Süper 8 Öyküleri” ile Chicago Film Festivali’nde “En İyi Belgesel” dalında ödül kazandı. 2004 yılında sinemaseverlerle buluşan filmi “Bir Mucizedir Hayat”, Cannes Film festivalinde yarışmaya hak kazanmıştır.

Monica Bellucci:


1964 yılında İtalya’da doğmuştur. Hukuk eğitimi aldığı sırada modellik yapmaya başlayan Bellucci, daha sonra eğitimini yarıda bırakmıştır. 1992 yılında rol aldığı “Bram Stoker’s Dracula” filmiyle parlamış ve bugüne kadar pek çok filmde rol almıştır. 2006 yılında Cannes Film Festivali’nde jüri üyeliği de yapan Bellucci, özellikle “Malena” ve “Dönüş Yok” filmleriyle adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bellucci “Aşk Ve Savaş” filminde İtalyan kökenli Sırp bir kadını canlandırmaktadır.

Predrag Manojlović (Zaga):


5 Nisan 1950 yılında Belgrad şehrinde dünyaya gelmiştir. Anne ve babası da oyuncu olan aktör, 1970 yılından itibaren televizyon filmlerinde görünmeye başlamıştır. Kariyerine onlarca proje sığdıran Manojlovic, çok yönlü oyunculuğuyla yönetmenlerin aranan yüzü olmuştur. 2009 yılında ise Sırbistan Hükumeti tarafından görevlendirilmiştir.

Sloboda Micalovic (Milena):


1981 yılında Leskovac şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası da aktör olan Micalovic, 2002 yılında “Zona Zamfirova” filminde oynadığı rolle büyük takdir toplamıştır. “Aşk ve Savaş” filminde Milena rolündedir.

Aşk ve Savaş Filmi Künyesi:

 

Vizyona girdiği Tarih: 26 Mayıs 2017
Yapım Yılı: 2016
Ülke: ABD, Sırbistan, İngiltere, Meksika
Türü: Dram
Süresi: 125 Dakika
Yönetmeni: Emir Kusturica
Oyuncular: Emir Kusturica, Monica Bellucci, Sloboda Micalovic, Predrag Manojlovic
Senarist: Emir Kusturica
Yapımcı: Lucas Akoskin
Orijinal Adı: On The Milky Road (Na Mlecnom Putu)

Aşk ve Savaş Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *