Aşka Özgürlük (Freeheld) Filmi Konusu ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Oscar’a aday başarılı senarist Ron Nyswaner‘in kaleminden çıkan Aşka Özgürlük (Freeheld) filminin konusu, 2008 yılında Oscar ödülü alan kısa belgesele dayanıyor. Birbirini seven iki kadının “lezbiyen” öyküsünü ele alan filmde, iyileşmesi mümkün olmayan bir akciğer hastalığına yakalanan ve New Jersey’de takdir belgeli polis amiri olarak çalışan Laurel Hester’in hikâyesi konu ediliyor. Filmin yönetmenliğini ise, Peter Sollett üstleniyor. Filmin müziklerinde, pop ikonu Miley Cyrus’un Hands of Love şarkısı kullanılmış.

Freeheld 2

Filmin başrol oyuncuları, Akademi ödüllü Julianne Moore ve Ellen Page arasında eşcinsel bir ilişki vardır. Kendisine dördüncü evrede kanser teşhisi konan Laurel Hester’in dünyası başına yıkılmış ve buna, halkın baskısı altında eşcinsel bir ilişki sürmesinin etkisi de eklenince, hayatı alt üst olmuştur. Fakat öğrendiği gerçek ile hayatının sona yaklaştığından emin olan Hester, tüm varlığı ile emeklilik haklarını, eşi Stacie Andree’ye bırakmak ister. Ancak resmi olarak evli olmadıkları için devlet yasaları buna engel olur. Birçok yasal engel ile karşılaşan çift, bu yasalar karşısında kendilerini savunmaya karar verir.

Freeheld-Banner

Hester, Andree ve tuttuğunu koparan, gözü kara dedektif Steven Goldstein (Steve Carell), birçok gönüllü emniyet mensubunu ve sıradan vatandaşları da yanlarına alarak, mahkemenin kararlarına karşı büyük bir hukuk mücadelesi içerisine girerler. Eşitlik, adalet ve kişilerin medeni haklarının özgürlüğünün savunulduğu film kısıtlı bir bütçe ile çekilmiş.

Freeheld

Aşka Özgürlük Filminde hem kişisel hem de siyasal bir mücadele yanı sıra, dokunaklı bir cesaret hikâyesinin anlatıldığı filmde dikkat çeken taraf ise başrol oyuncu Page’in gerçek hayatından esinlenmiş olması. Gerçek hayatta da cinsel tercihini kadınlardan yana kullandığını belirten Page, filmin ilk gösterildiği Toronto Film Festivali’nin galasına da kız arkadaşı model  Samantha Thomas ile katıldı.

Freeheld 3

Aşka Özgürlük Filmi Yorumları : Lütfen Film Hakkında Yorum Yapmak İçin YORUM Kısmını Kullanın…

 

Aşka Özgürlük (Freeheld) Filmi Hakkında Genel Bilgi:

Filmin Orjinal İsmi: Freeheld

Yönetmen:  Peter Sollett

Oyuncular:  Julianne Moore, Ellen Page, Michael Shannon, Steve Carell ve Josh Charles

Tür:  Dram, Biyografik ve Romantik

Ülke: ABD

Yapım Yılı: 2015

Vizyon Tarihi: 4 Aralık 2015

IMDb Puanı: 6,2

Film Hakkında Başka Bir Yazarımızın Yazdığı Yazı;

2015 Hollywood yapımı filmin yönetmen koltuğunda Peter Sollett oturmakta. Genç yönetmenin bu güne kadar çektiği en dikkat çekici iş Aşka Özgürlük. 2008 Oscar ödüllerine aday kısa metraj belgeselden konusunu alan filmin senaryosu ise Oscar adaylığı bulunan Ron Nyswaner tarafından yazılmış.  Nyswaner Philadelphia filmi ile 1994’te Oscar heyecanı yaşamış, fakat ödülü kazanamamıştı.

Filmin başrollerini Julianne Moore, Ellen Page ve Steve Carell tarafından canlandırılmakta. 105 dakikalık film, bir gerçek yaşam hikâyesi uyarlaması. Dram, biyografi ve romantizm türlerini barındırıyor.

Eylül ayında Kanada’da gösterime giren filmin müzikleri Hans Zimmer’in dokunuşlarını içermekte. Oscar ödüllü bestecinin hayranlarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir iş olduğunu söylemekte bir sakınca görmüyorum.

2005 yılında kansere yakalanan Laurel Hester öldükten sonra emeklilik gelirinin sevgilisine kalmasını istemektedir. Fakat yaşadığı ilişki toplumsal kurallara ters geldiği için bu istediği kabul görmez. Hester hem yaşam mücadelesine devam ederken aynı zamanda aşkı için mücadele etmek durumundadır. Toplumsal eşitsizliklerin bireylerin özel hayatına etkileri üzerine çok özel bir hikâye.  Aşka özgürlük filminde eşcinsel Yahudi avukat rolünde Steve Carell var. Carell kendi tarzı olan işlerin yavaş yavaş ötesine geçmeye başlıyor. Absürt komedilerden toplumsal içerikli filmlere bir yolcuğa başlamış gibi görünüyor.

Hester Karakterini usta oyuncu Julianne Moore canlandırırken, sevgilisi Stacie Andree rolünde ise Ellen Page var. Ellen Page’i Juno filmindeki başarılı performansı ile hatırlamak mümkün. Ülkemizde 4 Aralık 2015’te gösterime giren film, türünün severleri, Hans Zimmer ve Julianne Moore hayranları tarafından kesinlikle kaçırılmamalı. Aşk için mücadele eden insanları hikâyesini izlemek hepimize iyi gelecek. Orijinal ismi Freeheld olan sinema filmi, San Sebastian uluslararası film festivalinde en iyi film ödülüne layık görüldü. Tecrübesiz bir yönetmen için oldukça başarılı bir başlangıç olarak adlandırılabilir.

Aşka Özgürlük (Freeheld) Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *