Dinleri ve Tanrıyı Sorgulayan Ateizm Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ateizm filmleri listemizde 25 sinema filmi bulunmaktadır. Birçok farklı yapımda din teması farklı şekillerde işlenmektedir. İşleniş şekilleri değişmekle beraber genelde tutucu bir tavır hakim olabilmektedir. Dinin sorgulanması ise alışılagelmedik bir şekilde izleyicilerin de ilgisini çekmektedir. İzleyiciler böylece farklı görüşler ile tanışabilmektedir ve bunları tartışabilmektedir. Bu filmler eleştirmenlerin ciddi eleştirilerine de hedef olmuşlardır. Bunların arasında sinema tarihine damga vurmuş filmler de mevcuttur. Bu listemizde ateizm konulu filmler derlenmiştir. Birçoğu vizyona girebilirken bazıları ise ülkeler tarafından sansürlenmiştir. Farklı bir dünya ile tanışmak için en iyi 25 ateizm konulu film sizlere sunulmaktadır.

 

Ateizm Filmleri

 

25. The Invention of Lying – Yalanın İcadı – 2009 – IMDb: 6.4

The Invention of Lying
Yönetmen: Ricky Gervais, Matthew Robinson
Senarist: Ricky Gervais, Matthew Robinson
Yalanın olmadığı bir dünya hayal edin. İşte böyle bir dünyada başlıyor film. Hangi meslek grubuna dair olursa olsun herkes doğruları söylüyor. Mark’da öyle bir karakter olarak filmde beliriyor. Fakat işler ters gidiyor, Mark evinden atılıyor. Yalan söyleme fırsatı elde ettiğinde ise bunu sonuna kadar değerlendirmeye karar veriyor.

24. Creation – Yaratılış – 2009 – IMDb: 6.7

Creation
Yönetmen: Jon Amiel
Senarist: John Collee, Jon Amiel
Yaratılış Darwin’in hikayesini sinema severler ile buluşturmaktadır. Türlerin Kökeni kitabı bilim dünyasında bir devrim niteliğinde yankı yaratacaktır. Bilimsel kişiliğinin yanında ailesi ile olan iletişimi ve 10 yaşındaki kızının hayatta kalma mücadelesi de filme konu olmaktadır. Filmde evrim teorisi ile ilgili tartışmalara da yer verilmektedir.

23. Le Tout Nouveau Testament – Yeni Ahit – 2015 – IMDb: 7.2

Le Tout Nouveau Testament
Yönetmen: Jaco Van Dormael
Senarist: Thomas Gunzig, Jaco Van Dormael
Gerçeküstü olaylar ile filmi izleyenler düşünmeye tartışmaya sevk edilmektedir. Tanrının karısı ve kızıyla Belçika’da yaşadığı film tarafından kurgulanmıştır. Bir gün baba kız arasındaki anlaşmazlık tüm insanlara hükmeden bu kişiler için karışıklığa neden olacaktır. Kız havarileri aramaya karar verir.

22. Agora – 2009 – IMDb: 7.2

Agora
Yönetmen: Alejandro Amenábar
Senarist: Alejandro Amenábar, Mateo Gil
İskenderiyeli Hypatia. Tarihin tanık olabileceği en etkileyici kadınlardan biridir. Bilgisi ve zekası sayesinde mükemmel bir bilim adamı kadar iyidir. Hatt tarih onu öylesine benimser ki ölümü bile unutulmasına yetmez. İskenderiyeli Hypatia ve mücadelesi filme konu oluyor.

21. Dogma – 1999 – IMDb: 7.4

Dogma
Yönetmen: Kevin Smith
Senarist: Kevin Smith
Cennetten cehenneme yollanan iki meleğin dünyaya gelmesi sonucunda işler karışmaktadır. Bu iki melek Azrail ile işbirliği yaparak tekrar cennete gitmeye çalışacaktır. Fakat onu engellemeye çalışanlar da vardır. O yüzden bu iş hiç de kolay olmayacaktır.

20. The Sunset Limited – 2011 – IMDb: 7.4

The Sunset Limited
Yönetmen: Tommy Lee Jones
Senarist: Cormac McCarthy, Cormac McCarthy
Film intihar etmek isteyen bir profesör ile başlar. Fakat onu bu girişiminden vazgeçirmek isteyen dindar bir adam vardır. Film tek mekanda geçmesi ile ilgi çekmektedir. görüşler zıt olunca felsefe de eksik olmaz. Kimin üstün çıkacağı tam bir soru işaretidir. İki zıt görüşlü insanın hikayesi anlatılmaktadır.

19. Contact – Mesaj – 2007 – IMDb: 7.4

Contact
Yönetmen: Robert Zemeckis
Senarist: James V. Hart (screenplay), Michael Goldenberg
Astronom Dr. Arroway Vega yıldızlarını incelemektedir. Bir gün bu yıldızlardan bir sinyal geldiğinin farkına varır. Sinyaller bir teknolojik aletin yapım planını ortaya koymaktadır. Fakat bunun bir tuzak olup olmadığı konusunda şüpheler mevcuttur. En sonunda makinenin yapılmasına karar verilir.

18. Bad Boy Bubby – Kötü Çocuk Buddy – 1993 – IMDb: 7.5

Bad Boy Bubby
Yönetmen: Rolf de Heer
Senarist: Rolf de Heer
Buddy çocukluğunda çok yaramaz olduğu için bir odaya kitlenir ve hiç oradan çıkamaz. İnsan içine çıkması ise 30’lu yaşlara denk gelmektedir. O güne kadar sosyal bir aktiviteye de dâhil olamamıştır. Böylece sosyal olmuştur. Ona kötü çocuk damgası vurulmuştur. Buddy’nin bu garip öyküsü anlatılmaktadır.

17. Jesus Camp – İsa’nın Yaz Kampı – 2006 – IMDb: 7.5

Jesus Camp
Yönetmen: Heidi Ewing, Rachel Grady
Senarist: Mike Papantonio, Lou Engle, Becky Fischer
Kids on Fire adlı kamp sıradışı bir kamptır. Bu kampta eğlence değil bir Hristiyan savaşçısı olmak öğretilir. Bu kampın içerisindeki çocukların hikayeleri eleştirel bir dille ele alınmaktadır.

16. God on Trial – Ölümün Soluğu – 2008 – IMDb: 7.6

God on Trial
Yönetmen: Andy De Emmony
Senarist: Frank Cottrell Boyce
Yahudi esirler içinde bulundukları duruma isyan ederek Yahudi halkını terk ederler. Çünkü bunun tanrı ile yapılan anlaşmaya aykırı olduğunu düşünürler. Tanrının soykırıma neden izin verdiğini sorgularlar.

15. Religulous – İlahi Komedya – 2008 – IMDb:7.7

Religulous
Yönetmen: Larry Charles
Senarist: Bill Maher, Tal Bachman, Jonathan Boulden
Belgesel türünde bir komedi olan bu film din üzerine ilginç tespitleri izleyiciler ile buluşturuyor. Filmin İngilizce ismi dindar ve saçça kelimelerinin birleşimlerinden meydana geliyor. Yönetmen Vatikan’ı dünyanın en büyük kurgusu olarak tanımlıyor.

14. You Don’t Know Jack – Doktor Ölüm – 2010 – IMDb: 7.7

You Don't Know Jack
Yönetmen: Barry Levinson
Senarist: Adam Mazer
Filmde doktor destekli ölüm yani doktorun kararı ile beraber ölümün sonlandırılması hakkı savunulur. Filmde kurgulanan ağrıları ve acıları dayanılmaz noktaya gelen bir adam üzerinden bu anlatılmaktadır. Bu adamın acıları artık dayanılmaz bir noktaya gelmiştir ve doktor destekli ölüm tartışılmaktadır.

13. The Broken Circle Breakdown – Kırık Çember – 2012 – IMDb: 7.8

The Broken Circle Breakdown
Yönetmen: Felix van Groeningen
Senarist: Johan Heldenbergh, Mieke Dobbels
Elise ve Didier evli iki zıt karakterdir. Elise heyecanlı hareketli bir yapıya sahipken Didier içe dönük bir kişiliktir. Bir gün kızlarının rahatsızlanması üzerine hayat onlar için zorlaşır ve fikir ayrılıkları hayatın sorgulanmasına neden olur.

12. Naked – Çıplak – 1993 – IMDb: 7.9

Naked
Yönetmen: Mike Leigh
Senarist: Mike Leigh
Johnny hayatı dilediği gibi yaşayan hovarda bir kişiliktir. Hatta öyle ki çalıntı arabalarla bile dolaşır. Onu şehre bağlayan hiç bir şey yoktur. Yeni insanlarla tanışır ve yeni hikayeler izleyicilere sunulur.

11. The Stoning of Soraya M. – Saranora’yı Taşlamak – 2008 – IMDb: 8,0

The Stoning of Soraya M.
Yönetmen: Cyrus Nowrasteh
Senarist: Betsy Giffen Nowrasteh, Cyrus Nowrasteh
Freidoune tesadüf eseri Zehra ile tanışır. Freidoune gazetecidir ve Zehra ile konuşmayı çok istemektedir. Yeğeni Süreyya yine aynı köyde vahşice katledilmiştir. Zehra bunun sır olarak kalmaması için elinden geleni yapacaktır.

10. Journal d’un Curé de Campagne – Bir Taşra Papazının Güncesi – 1951 – IMDb:8,0

Journal d'un Curé de Campagne
Yönetmen: Robert Bresson
Senarist: Georges Bernanos, Robert Bresson
Romandan uyarlanan filmde taşrada görev yapan bir papazın hayat hikayesi anlatılıyor. Papaz günlük yaşamını devam ettirirken bir yandan da hayatı sorgulamaya başlamıştır. Göreviyle çelişmeye başlamıştır.

9. The Man From Earth – Dünyalı – 2007 – IMDb: 8,0

The Man From Earth
Yönetmen: Richard Schenkman
Senarist: Jerome Bixby
Oldman üniversitede başarılı bir tarih hocasıdır. Bir gün gelir ve işinden ayrılmaya karar verir. Fakat bunun nedenini kimseye söylemez. Arkadaşının ısrarı üzerine bir açıklama yapmaya zorlanır. Böylece hikayesini anlatmaya karar verir. Oldman 14.000 yaşındadır. Bunu da sorulan tarih sorularına verdiği doğru ve kesin cevaplarla kanıtlamaya başlar. Cevaplar o kadar nettir ki Buddha’yı bile anlatmaktadır. Hatta Amerika’nın keşfini bile anlatır. Biyoloji ve tarih hocaları onu sıkıştırmasına rağmen o hiç teklemez. Çünkü o gerçekten 14.000 yaşındadır.

8. Life of Brian – Brian’ın Hayatı – 1979 – IMDb: 8.1

Life of Brian
Yönetmen: Terry Jones
Senarist: Graham Chapman, John Cleese
Din fanatikliği muhafazakârlık boyutunda bu filmde eleştirilmektedir. Yıllardır Hollywood filmleri ile işlenen din konusuna farklı bir eleştiri getirmektedir. Film bunu ise ilgi çekici bir şekilde yapmaktadır. Dini veya politik fanatiklik olağanüstü bir kurgu ile sorgulanmaktadır.

7. Mary and Max – Mary ve Max – 2009 – IMDb: 8.2

Mary and Max
Yönetmen: Adam Elliot
Senarist: Adam Elliot
Mary ve Max stop motion türünde bir filmdir. Mary Avustralya’da yaşayan sorumsuz, yoksuz ve çaresiz bir ailenin kızıdır. Fakat mektup yazmayı çok sevmektedir. Bir gün postaneden Newyork rehberine göz atarken Max’ı görür ve yazmaya karar verir. Böylece aralarındaki diyalog başlar.

6. Inherit the Wind – Rüzgharın Mirası – 1960 – IMDb: 8.2

Inherit the Wind
Yönetmen: Stanley Kramer
Senarist: Nedrick Young , Harold Jacob Smith
Sekularizm okullardaki zorunlu din eğitimi üzerinden tartışılmaktadır. Zorunlu din o dönemde sorgulanabilir bir olgu olara karşımıza çıkmamaktadır. Nebraska’da darvinin öğretilerini anlatan bir lise öğretmeni bu yüzden hapsedilir. Tracy onu savunur ama muhafazakar savcı karşısında kendilerini savunmaları hiç de zor değildir. Böylece iki zıt görüşün hikayesi başlar.

5. The Seventh Seal – Yedinci Mühür – 1957 – IMDb: 8.2

The Seventh Seal
Yönetmen: Ingmar Bergman
Senarist: Ingmar Bergman
Orta çağda veba salgını felaketlere yol açmaktadır. Bu esnada haçlı seferleri de sürmektedir. Artık savaşlardan bıkan bir savaşçı evine döndüğünde veba salgınının inanılmaz boyutlara ulaştığını görür ve kendini tanrıyı sorgulamaktan alı koyamaz. Bir gün o da ölümle karşı karşıya gelir ama ona bir satranç oyunu karşılığı meydan okur.

4. Zeitgeist – Zamanın Ruhu – 2007 – IMDb: 8.2

Zeitgeist
Yönetmen: Peter Joseph
Senarist: Peter Joseph
Film 24 dile çevrilmesiyle aldığı ilgiyi gözler önüne seriyor. Döneminde ise YouTube’de en çok izlenen videolar arasında yerini almış. Film 3 bölümden oluşmaktadır. Bölümlerde din, siyaset ve ekonomi üçgeni getirilen eleştiriler ile beraber sunuluyor. Birçok dilde sergilenen bu film klasikler arasında da yer alıyor.

3. 2001: A Space Odyssey – 2001: Uzay Yolu Macerası – 1968 – IMDb: 8.2

2001 A Space Odyssey
Yönetmen: Stanley Kubrick
Senarist: Stanley Kubrick , Arthur C. Clarke
Bir bilim kurgu filmi olan uzay yolu macerası evrim teorisini ilginç bir şekilde ele almaktadır. Döneminde Oscar adayı olmuştur ve görsel efekt dalında Oscar ödülü kazanmıştır. Filmde yapay zeka ilgi çekici bir şekilde işlenmektedir.

2. Letting Go of God – 2008 – IMDb: 8.3

Letting Go of God
Yönetmen: Julia Sweeney
Senarist: Julia Sweeney
Filmde bir kişinin ateizme geçişi anlatılmıştır. Kişi öncelikle kendini ve hayatını sorgulamaya başlar ve kimsenin sormadığı soruları sormaya çalışır. Ateizme geçişi mizahi bir dille ele almasından ötürü bir çok ünlü ateistin de takdirini kazanmış bir film olarak karşımıza çıkmaktadır.

1. PK – 2014 – IMDb: 8.3

PK
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Senarist: Rajkumar Hirani, Abhijat Joshi
3 idiots filminin yönetmeni olan Hirani bu filme de imzasını atmıştır. P.K. şehirde yaşayan kendi içerisinde bir hayatı olan masum bir insandır. Öyle sorular sorar ki daha önce kimse böylesini sormamıştır. Genellikle sorular çocuksu olarak da algılanmaktadır. Ama bu soruların cevapları insanları kendilerini sorgulamaya sevk eder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *