Atypical Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

18 yaşındaki otizmli bir gencin sosyalleşme çabalarının konu edildiği Atypical, 2017 Ağustos ayında Netflix’de yayınlanmaya başladı. Ortalama 30’ar dakikalık 9 bölümle ilk sezonunu tamamlayan dizi, daha ilk bölümünden itibaren büyük bir beğeni kazandı. Dizinin geniş bir izleyici kitlesi var ve IMDB’de puanı daha şimdiden 8,5. Ana fikir otizm, otizmli bireylerin toplumda yaşadıkları sorunlar olsa da, aslında Atypical, neyin gerçekte “normal” olduğunu düşünmemizi istiyor. Sayısı her geçen gün daha da artan otizmli çocuklar ve ailelerinin neler yaşadığını, seyirciyi sıkmadan, ağlatmadan, teknik terimlere ve uzman görüşlerine boğmadan, en güçlü anlatım biçimi olan mizahla anlatan, eğlenceli bir dizi.

Atypical Konusu

atypical afiş

Sam; annesi, babası ve kız kardeşiyle birlikte, 18 yaşında bir lise öğrencisidir. Sadece 18 yaşında olması bile kafasının karışık olması ve tuhaf davranışları için yeterli bir sebep olacakken, Sam’de bir de Otizm Spektrum Bozukluğu vardır. Kalabalıktan, gürültüden, kendisine dokunulmasından hiç hoşlanmayan Sam, bunlarla baş edebilmek için kendince yöntemler geliştirmiş. Gürültülü bir ortamda bulunması gerektiğinde kulaklık takmayı tercih eden Sam’i görenler onun tuhaf olduğunu düşünürler. Sam diğerlerinden farklı olduğunu ve insanların kendisi hakkında ne düşündüklerini bilir ama neden alay ettiklerine bir türlü anlam veremez. Bütün bu zorluklara şimdi bir de kendi başına bir birey olma mücadelesi ekleyerek, sınırlarını zorladığına tanıklık ediyoruz. Terapisti Julia’nın da yönlendirmesiyle, kendi hayatına ait kararları artık kendisinin vermesi gerektiğini, ancak bu şekilde bir yetişkin olabileceğini fark eder. İlk adım olarak da bir kız arkadaş edinmeye karar verir.

Sam’in annesi Elsa, üniversite mezunu bir ev kadınıdır. Oğlu Sam’e otizm teşhisi konduğu günden beri bütün hayatını oğluna adamış, yiyeceğinden, giyeceğine, eğitiminden, sosyal hayatına kadar her şeyiyle tek başına ilgilenmiştir. Bu durum zaman zaman kendini haksızlığa uğramış ve çok yorgun hissettirse de, başka türlü bir yaklaşım düşünemez hale gelmiştir. Sam’in üzülmesini, kalbinin kırılmasını engellemek için çabalarken aslında onu çok sıktığının ve büyümesine de engel olduğunun farkına varamaz. Sam’in bağımsızlık mücadelesi, Elsa’nın da kendisini ve hayatını sorgulamasına sebep olur.

atypical

Evin babası Doug ise, Sam’in durumunu Elsa kadar çabuk kabul edememiş, duruma adapte olmakta güçlük çekmiş, bocalamıştır. Şimdi, Sam 18 yaşına geldiğinde ve artık bir erkek olarak tavsiyeye ihtiyacı olduğunda bu durumu geçen zamanı telafi etmek için bir fırsat olarak görür. Baba-oğul şimdiye kadar hiç olmadıkları kadar yakındırlar.

Ve evin kızı Casey, Sam ile aralarında çok az yaş farkı olmasına rağmen, küçüklüğünden beri ona göz kulak olmayı görev kabul eder. Fakat Casey evin çoğu zaman ihmal edilen çocuğu olmuştur. Anne ve babasının kendisini ihmal ettiklerini düşündüğü anlarda bile Sam’i düşünmekten ve onu koruyup kollamaktan hiç vazgeçmez.

Atypical Karakterleri / Oyuncuları

Sam Gardner (Keir Gilchrist)

sam gardner

Otizmli bir genci canlandıran Keir Gilchrist, 1992 yılında İngiltere’de doğmuş bir Kanadalı. Zor bir rolün altından başarıyla kalkan genç oyuncu, rolüne çalışırken çok kitap okuduğunu, uzmanlarla saatler süren konuşmalar yaptığını ve otizmle ilgili filmler izlediğini söylüyor. Keir Gilchrist’in canlandırdığı ilk sorunlu karakter Sam değil. 2010 yılında, Komik Bir Hikaye (It’s Kind of a Funny Story) adlı filmde canlandırdığı depresyon hastası Craig karakterindeki performansı da övgüyü hak ediyor. Genç yaşına göre oldukça başarılı bir kariyeri olan Keir Gilchristwon, Seasick Sailor filmindeki Penna rolüyle de, 2013 Williamsburg Independent Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülüne hak kazandı.

Elsa Gardner (Jennifer Jason Leigh)

elsa gardner

Sam’in kendi hayatının iplerini eline almasıyla, yıllardır hayatındaki tek uğraşı otizmli oğlu Sam olan Elsa, birdenbire bambaşka gerçeklerle karşı karşıya kalır. Sam yüzünden ihmal ettiği kızını, kocasını ama en önemlisi kendisini fark eder. Bütün sorumluluğu tek başına yüklenmekten şikayet ederken, aslında sorumluğu paylaşmayanın kendisi olduğunu anlar.

Yıllarca kendisini “otizmli Sam’in annesi” olarak tanımlayan Elsa, Sam’in büyümeye karar vermesiyle birlikte kendini nasıl tanımlayacağını bilemez hale gelir. Elsa Gardner karakterini canlandıran Jennifer Jason Leigh, 1962 California doğumlu. Annesi, babası ve kız kardeşleri de oyunculuk yapan Elsa, tam bir sanatçı aileden geliyor.

Doug Gardner (Michael Rapaport)

doug gardner

Sam’in babası Doug’la olan ilişkisi, Elsa’nın Sam’in tüm sorumluluğunu üstlenmesi ve aşırı sahiplenme tutumunun da etkisiyle çok iyi sayılmaz. Doug zaten Sam’le ne yapacağını bilemediği için, haklarını seve seve Elsa’ya teslim etmiştir. Fakat Sam 18 yaşına geldiğinde ve hayatıyla ilgili radikal kararlar aldığında, babasına güvenebileceğini keşfediyor. Sam’in annesine değil de kendisine danışmasından çok memnun olan Doug, yıllardır özlediği baba-oğul ilişkisine nihayet sahip olabileceklerini düşünüyor. Doug Gardner karakterini canlandıran Michael Rapaport dizi takipçilerinin oyuncu, yönetmen, yapımcı, senarist hatta müzisyen olarak hiçte yabancı olmadığı bir sanatçı.

Casey Gardner (Brigette Lundy-Paine)

casey gardner

Yetenekli bir sporcu olan Casey, anne ve babası tarafından sürekli bir kenara itilir çünkü Sam’in ihtiyaçları çok daha önemlidir. Bu durumdan ne kadar şikayetçi olsa da, aslında o da rolünü fazlasıyla sahiplenmiş ve kabullenmiştir. Hiç kimsenin Sam’i incitmesine izin vermez ama annesi gibi de baskıcı davranmaz. Sam kız kardeşinin her zaman yanında olduğunu bilir ve ona güvenir. Sam’in kız kardeşi Casey rolünü canlandıran Brigette Lundy-Paine 1994 doğumlu ve oyunculuğunun yanı sıra bir moda ikonu.

Julia Sasaki (Amy Okuda)

amy okuda

Julia, Sam’in terapisti. Onu artık büyüdüğüne ikna ederek, kendi kararlarını vermesi konusunda cesaretlendiren kişi de Julia. Bu yüzden, Elsa’nın da hedefinde yer alıyor. Oğlunun sınırlarının dışına çıkarsa zarar göreceğini düşünen Elsa, Julia ve terapi yöntemlerinden hiç memnun değil.

Julia Sasaki rolünü canlandıran Amy Okuda, 1989 California doğumlu. Televizyon dünyasına 2007 yılında Californication dizisinde küçük bir rolle başlayan genç oyuncu, Grey’s Anatomy, How To Get Away With Murder, Brooklyn Nine-Nine gibi pek çok dizide daha kamera karşısına geçti.

Zahid (Nik Dodani)

zahid

Dizinin en eğlenceli karakteri diyebiliriz. Sam’in okuldan sonra çalıştığı teknoloji mağazasından iş arkadaşı ve akıl hocası. Sam Zahid’in kızlar üzerinde çok çarpıcı bir etkisi olduğunu düşünüyor ve sık sık bu konuda yardımını istiyor.

Kariyerine Living with Abandon isimli televizyon filmiyle 2008 yılında başlayan Amerikalı oyuncu Nik Dodani, ülke genelinde yaptığı stand-up gösterileriyle de tanınan bir komedyen. 22 yaşındaki Nik Dodani bir röportajında, 12 yaşından beri oyunculuk yaptığını ve bu diziyle birlikte tanınırlığının daha da artacağını ve kendisi için bir dönüm noktası olacağını düşünüyor.

Nick (Raúl Castillo)

nick

1977 Texas doğumlu olan Raúl Castillo, dizide barmen Nick rolüyle karşımıza çıkıyor. Elsa’nın bundan böyle kendisine daha fazla zaman ayırmaya karar verdiği sırada arkadaşlarıyla gittiği barda tanışıyorlar. Rahat tavırları ve kaslı kollarıyla olduğu kadar, duymak istediklerini söyleyerek de Elsa’nın dikkatini çekmeyi başarıyor.

Atypical Detay

Kreatör: Robia Rashid

Yönetmen: Michael Patrick Jann

Senaryo: Mike Oppenhuizen

Oyuncular: Jennifer Jason Leigh, Keir Gilchrist, Brigette Lundy-Paine, Michael Rapaport

İlk Yayın Tarihi: 11 Ağustos 2017

Ülke: ABD

Dil: İngilizce

Tür: Komedi, Dram, Gençlik

Süre: 30 dakika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *