Avlu Dizisi Konusu, Karakterleri ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yayımladığı gün itibarıyla reyting listelerinde zirveyi zorlayan Avlu dizisi, birçok izleyici tarafından merakla takip ediliyor. Senaryosunu başarılı senaristlerden Mehmet Güzelbeyoğlu, Caner Yalçın, Ayça Üzüm, Ahmet Saatçioğlu, Zehra Çelenk’in birlikte kaleme aldıkları Avlu dizisinin yapımcılığını ise Hayri Aslan üstleniyor. Yüksel Aksu ve Hülya Gezer’in yönetmen koltuğunda oturdukları Avlu dizisi, başladığı günden itibaren Türkiye’nin fenomen dizilerinden biri haline geldi. Avlu dizisi karakterlerininhepsi birbirinden başarılı ünlü oyuncuların içinde hayat buldu. Dizinin senaryosu, yapısı, içeriği gibi etkenler dizinin büyük bir hayran kitlesine sahip olmasını sağladı. Avlu cast bakımından da şanslı dizilerden bir tanesi oldu. Karakterlerin oyuncularla özdeşleşmesi tüm bu başarıyı beraberinde getirdi. 

Avlu Dizisinin Konusu

Uzun zamandan beri eşinden şiddet gören Deniz, artık bu durumdan bıkmış durumdadır. Bir gece evden gelen çığlıklar, bir silah sesi ile beraber ansızın kesilir. Deniz, kavga ederken eşi Hakan’ı vurması gerekçesiyle tutuklanır. Deniz cezaevine geldikten sonra tek isteği kızını arayıp nasıl olduğunu öğrenmektir. Fakat ne yazık ki hapis hayatının kendine has kuralları vardır. Bu nedenle istediği zaman kızını arayamaz. Cezaevinde ayrışan iki grup vardır. Kudret ve Azra ise bu iki grubun liderleridir. Deniz’in tek isteği bir an önce hapisten çıkıp kızına kavuşmakken, kendisini Azra ile Kudret’in arasında bulur. 

Avlu Oyuncu Listesi ve Karakter Analizi

Avlu dizisi pek çok ünlü oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Avlu oyuncularının aralarındaki bu enerji dizinin ritmine de yansıyor. Dizi ülke gündemine oturup fenomen hale geldikçe Avlu dizisi oyuncuları da seyirciler tarafından merak ediliyor. 

Deniz Demir Karakteri – Demet Evgar

Deniz Demir zeki, güzel ve genç bir kadındır. Üniversitedeyken Hakan isimli bir müzisyenle tanışır ve ona aşık olur. Kısa bir süre içinde evlenirler. Kızları Ecem, evliliklerinin ilk yıllarında dünyaya gelir. Hakan, Ecem doğduktan sonra çok değişir. Ilımlı, vicdanlı yapısı kaybolur ve içinden adeta canavar çıkar. Deniz, Hakan tarafından evde şiddete maruz kalır. Tüm bu acılara yalnızca kızı Ecem için katlanır. 

Deniz Demir karakterine hayat veren Demet Evgar, 1980 yılında Manisa’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümü mezunudur. Beyza’nın Kadınları, Güneşi Gördüm, Yahşi Batı, Vay Arkadaş, Yedi Numara, Tatlı Hayat, Emret Komutanım, Erkekler Ağlamaz, Vatanım Sensin, Aile Arasında gibi pek çok projede yer almış ve başarılı performansları ile ekranların sevilen yüzlerinden bir tanesi olmuştur. 

Instagram: https://www.instagram.com/temedragve/?hl=tr

Azra Kaya Karakteri  – Ceren Moray

Azra Kaya, alkolik bir anne ile ailesini terk eden bir babanın kızıdır. Azra’nın annesi, eşinin onları terk etmesinin nedeninin hep Azra olduğunu söylemektedir. Bu nedenle Azra’ya defalarca “Sen doğmasaydın baban beni hep severdi.” cümlesini söyler. Bu cümle Azra’nın bir an olsun aklından çıkmaz. Ailesinde hem psikolojik hem de fiziksel şiddete maruz kalan Azra’ya en sonunda Sosyal Hizmetler yardım eli uzatır. Ünlü olmak için katıldığı yarışma programında bir izleyiciyi yaraladığı için cezaevine girer. Cezaevinde ayrışan iki grubun liderlerinden bir tanesidir. 

Azra Kaya karakterine hayat veren Ceren Moray, 1985 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Haliç Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunudur. Oyunculuk hayatına 2007 yılında çekilen bir zamanların fenomen dizisi Kavak Yelleri’nde Su karakteri ile başlamıştır. Bir Küçük Eylül Meselesi, Yok Artık, Olaylar Olaylar, O Hayat Benim, İşler Güçler, Dayı, Nefes Nefese gibi yapımlarda başarılı performanslar sergilemiştir. 

Instagram: https://www.instagram.com/sevdahanimmm/?hl=tr

Kudret Öztürk Karakteri – Nursel Köse

Kudret Öztürk, zeki ve acımasız bir karakterdir. Atacağı her adımı iyice düşünüp o şekilde atar. Erken yaşta babasız kalan Kudret, az ama öz konuşur. Kocasının ortağını öldürdüğü için cezaevine girmiştir. Burada ayrışan iki grubun liderlerinden bir tanesidir. 

Kudret Öztürk karakterine hayat veren Nursel Köse, 1970 yılında Malatya’da doğmuştur. Köln Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunudur. Almanya’da aktör, komedyen, yazar olarak çalışan başarılı sanatçı, daha sonra Türkiye’ye gelerek pek çok yapımda yer aldı. Yaşamın Kıyısında, Kış Masalı, Kötü Yol, Bahçemdeki Ayı, Kaçma Birader, İçimde Akan Nehir gibi projelerde başarılı performanslar sergilemiştir.

Instagram: https://www.instagram.com/nursel_kose/?hl=tr

Zerrin Karakteri – Nergis Öztürk

Zerrin cezaevi müdürüdür. Acımasız, kendi koltuğunu düşünen ve oradan ayrılmayı düşünmeyen bir kimse olan Zerrin, aynı zamanda vicdansızdır. 

Zerrin karakterine hayat veren Nergis Öztürk, 1980 yılında İzmit’te doğmuştur. Ankara Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunudur. Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Körfez Ateşi, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, Barda, Kızlar Yurdu, Hatırla Sevgili, Kıskanmak gibi başarılı projelerde yer almıştır.  

Instagram: https://www.instagram.com/nergisoz/?hl=tr

Oğuz Okan Karakteri – Ertan Saban

Oğuz Okan Deniz Demir’in gençlik aşkıdır. 

Oğuz Okan karakterine hayat veren Ertan Saban 1977 yılında Yugoslavya’da doğmuştur. Konservatuvar mezunudur. 2007 yılında Malt grubunun Deprem isimli klibinde oynamıştır. Savcının Karısı, Gölgesizler, Limonata, Hatasız Kul Olmaz, Son Yaz Balkanlar, Benimle Oynar Mısın? gibi projelerde başarılı performanslar sergilemiştir. 

Ertan Saban’ın resmi sosyal medya hesabı hesabı bulunmamaktadır.

Tolga Karadağ Karakteri – Ushan Çakır

Tolga Karadağ cezaevi komiserlerinden bir tanesidir. 

Tolga Karadağ karakterine hayat veren Ushan Çakır, 1984 yılında İzmir’de doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunudur. Bir İstanbul Masalı, Belalı Baldız, Kuzey Rüzgarı, Gece Gündüz, Ufak Tefek Cinayetler, Masum Değiliz gibi projelere dahil olmuştur.

Instagram: https://www.instagram.com/ushanckr/?hl=tr

Oktay Boran Karakteri – Çağdaş Onur Öztürk

Eski özel harekatçı olan Oktay Boran, bir baskında tüm arkadaşlarını kaybedince bir süre psikolojik tedavi görmüştür. Çocukluk arkadaşı Murat’ın sayesinde özel harekata dönmemiş ve cezaevinde çalışmaya başlamıştır. 

Oktay Boran karakterine hayat veren Çağdaş Onur Öztürk, 1979 yılında Sivas’ta doğmuştur. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları bölümü mezunudur. 2008 yılında Gazi adlı diziyle ilk kez oyunculuk hayatına girmiş ve kendisini seyirciye tanıtmıştır. Kış Güneşi, Yuvamdaki Düşman, Diriliş Ertuğrul, Yaz’ın Öyküsü, Sarmaşık, Tut Sözünü, Aşktan Kaçılmaz gibi birçok projede rol almıştır. 

Instagram: https://www.instagram.com/cagdasonurozturk/?hl=tr

Melis Karakteri – Deniz Barut

Melis cezaevinin psikoloğudur. Annesi Melis’i bir proje olarak görüp yetiştirdiği için hayatta başarısız olma şansı hiç olmamıştır. Bu nedenle başladığı her işi başarıyla bitirmiştir. 

Melis karakterine hayat veren Deniz Barut, 1983 yılında Denizli’de doğmuştur. Ege Üniversitesi Spor Akademisi mezunudur. Elite Model Look güzellik yarışmasında ikincilik ödülü almıştır. Kaybolan Yıllar, Lale Devri, Kara Para Aşk, Anneler ile Kızları, Hayatımın Aşkı, Son Çıkış gibi pek çok projeye dahil olmuş ve başarılı performanslar sergilemiştir. 

Instagram: https://www.instagram.com/dnzbarut/?hl=tr

Özlem Balaban Karakteri – Onuryay Evrentan Atasalihi

Özlem Balaban, hayatında kolay ve doğru kararlar veremeyen, özgüvensiz bir karakterdir. Yıllardır ceza evinde müdür yardımcılığı yapmakta, bir üst seviye olan müdürlüğe ulaşmayı aklından bile geçirmemektedir. Tam bir kontrol delisi olan annesiyle birlikte yaşamaktadır. Özlem’e nefes bile aldırmadığı için ne bir sosyal hayatı ne de erkek arkadaşı vardır. 

Özlem Balaban karakterine hayat veren Onuryay Evrentan Atasalihi, 1974’te Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Oyunculuk bölümü mezunudur. Çanakkale Yüzyıllık Mühür, Yasak, Bir Çocuk Sevdim, Parmaklıklar Ardında gibi yapımlarda rol almıştır. 

Instagram: https://www.instagram.com/onuryayevrentan/?hl=tr

Hasret Şengül Karakteri – Ayça Damgacı

Hasret Şengül, ilkokul üçe kadar okumuş, zekası ortalama insana göre daha az olan bir kimsedir. Göründüğünden çok daha güçlü yapısı ile herkesi şaşırtır. Uzun yıllar su ve mendil satarak geçimini sağlamıştır. Platonik aşık olduğu kişiyle evlenen arkadaşını ölesiye dövmüş ve bu nedenle cezaevine girmiştir. Cezası çok az olmasına rağmen hapiste sürekli birilerine zarar verdiği için cezası uzamıştır. 

Hasret Şengül karakterine hayat veren Ayça Damgacı, 1973 yılında İstanbul’da doğmuştur. İktisat Fakültesi’ni bırakıp Şahika Tekand Oyunculuk ve Sanat Stüdyosu’nda oyunculuk eğitimi almıştır. İstanbul Üniversitesi Tiyatro bölümü mezunudur. O Hayat Benim, Aramızda Kalsın, Güldünya, Canım Ailem, Unutma Beni İstanbul gibi pek çok yapımda yer almıştır. 

Instagram: https://www.instagram.com/aycadamgaci/?hl=tr

Heves Karakteri – Selen Seyven

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-02-26 04:48:21Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Heves cezaevine yeni giren mahkumlardan bir tanesidir. Azra’nın çetesine dahil olmak istemektedir. Tecavüze uğramıştır. Suçu ise tecavüzcüsünü öldürmektir. Uyuşturucu bağımlısı olan Heves, yaptıklarından pişman değildir. 

Heves karakterine hayat veren Selen Seyven, 1986 yılında Ankara’da doğmuştur. Başarılı yönetmen Ezel Akay’ın yeğenidir. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro bölümü mezunudur. Kocamın Ailesi, Leyla ile Mecnun, Avrupa Avrupa, Kapalı Çarşı, Genco, Doktorlar, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? gibi yapımlarda başarılı performanslarıyla dikkat çekmiştir. 

Instagram: https://www.instagram.com/seyven/

Murat Ünal Karakteri – Kenan Ece

Murat Ünal dürüst, güvenilir, ahlaklı bir kişiliktir. Anne ve babası Almanya’da olduğundan dolayı küçüklüğünden beri akrabalarının yanındadır. Bu nedenle de sürekli yalnızlık hissi içerisindedir. Nihal ona aile olmuştur. 

Murat Ünal karakterine hayat veren Kenan Ece, 1980 yılında Dubai’de doğmuştur. Amerika’daki Davidson College’de tiyatro eğitimini tamamlamıştır. Cingöz Recai, Kalp Hırsızı, Çakallarla Dans, İzmir Çetesi, Krem gibi yapımlarda rol almıştır. 

Instagram: https://www.instagram.com/kenanece/?hl=tr

Alp Öztürk Karakteri – Deniz Can Aktaş

Alp Öztürk cezaevinin liderlerinden olan Kudret’in oğludur. Deniz’in kızı Ecem’e aşık olmuştur. Deniz bundan hoşlanmayacak ve kızını Alp’ten uzak tutmak için ne gerekiyorsa yapacaktır. 

Avlu alp gerçek adı nedir diye merak edenler için; Alp Öztürk karakterine hayat veren Deniz Can Aktaş, 1993 yılında İstanbul’da doğmuştur. Piri Reis Üniversitesi Gemi Makineleri ve İşletme Mühendisliği bölümü mezunudur. Tatlı Küçük Yalancılar, Hayat Bazen Tatlıdır gibi projelerde yer almıştır.

Instagram: https://www.instagram.com/denizcanaktasofficial/?hl=tr

Dudu Aktaş Karakteri – Ümmü Putgül

Dudu Aktaş, hapisteki mahkumlardan bir tanesidir. Azra’nın çetesinde olan Dudu, Yonca’nın kızına da gözü gibi bakmıştır. 

Dudu Aktaş karakterine hayat veren Ümmü Putgül, 1982 yılında Muğla’da doğmuştur. Londra’da oyunculuk eğitimi almıştır. Dondurmam Gaymak, İftarlık Gazoz, Saf ve Sınırlar yapımlarında görev almıştır. 

Instagram: https://www.instagram.com/ummu_putgul/?hl=tr

Jale Şahin Karakteri – Şeyla Halis

Jale Şahin, cezaevindeki mahkumların temsilcisi ve sözcüsüdür. Genel anlamda şefkatli, eğitimli, ılımlıdır. Azra’nın çetesinde olma eğilimi vardır. Fakat bunu pek belli etmek istemez, herkese aynı mesafedeymiş gibi yaklaşır. Cezaevi hayatından önce bir bankada müdürlük yapan Jale, alkol ve kumar bağımlısıdır. Zimmetine para geçirirken yakalanmış ve hapse girmiştir. 

Jale Şahin karakterine hayat veren Şeyla Halis, 1977 yılında doğmuştur. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro bölümünde eğitimini tamamlamıştır. Cennet Mahallesi’ndeki Menekşe rolüyle kendisini tüm Türkiye’ye tanıtmıştır. 

Instagram: https://www.instagram.com/seylahalis/?hl=tr

Naciye Karakteri – Hülya Şen

Naciye, Kudret’in çete elemanlarından birisidir. Vicdansız, öfke kontrolünü sağlayamayan bir karakterdir. Kudret’in sağ koludur. 

Naciye karakterine hayat veren Hülya Şen, 1968 yılında Balıkesir’de doğmuştur. Zerda, Küçük Kadınlar, O Hayat Benim, Hatırla Gönül gibi yapımlarda başarılı performanslar sergilemiştir. 

Instagram: https://www.instagram.com/hulyasen2/?hl=tr

Ayşegül Karakteri – Ayşe Melike Çerçi

Ayşegül, cezaevine yeni girmiş olan bir doktordur. Gözü kara bir yapısı vardır.  

Ayşegül karakterine hayat veren Ayşe Melike Çerçi, 1983 yılında doğmuştur. Masum Değiliz, Bittin Sen, Hayalet Dayı, İnsanlar Alemi gibi projelerde güçlü performansıyla kendisine hayran bırakmıştır. Yapılan röportajlarda Avlu’daki tüm oyuncularile çalışmaktan çok mutlu olduğunu söylemiştir. 

Instagram: https://www.instagram.com/aysemelikecerci/

Yonca Karakteri – Efsane Odağ

Yonca, Azra’nın çete üyelerinden birisidir. Uyuşturucu bağımlısı olan Yonca’nın Öykü isminde bir kızı vardır. 

Yonca karakterine hayat veren Efsane Odağ, 1986 yılında İzmir’de doğmuştur. Ankara Üniversitesi oyunculuk mezunudur. Unutma Beni, Kırkbeşlik Program, Yol Ayrımı, Aramızda Kalsın gibi projelerde güçlü performanslar sergilemiştir.

Instagram: https://www.instagram.com/efsaneodag/?hl=tr

Hüseyin Aktekin Karakteri – Hüseyin Turunç

Hüseyin Aktekin, cezaevi gardiyanlarından bir tanesidir. Kudret’in cezaevindeki ve dışarıdaki tüm işlerini halletmektedir. Hasret’ten hoşlanır. 

Hüseyin Aktekin karakterini canlandıran Hüseyin Turunç, aslen Gazianteplidir. Nevşehir Üniversitesi mezunu olan sanatçı İftarlık Gazoz ve Karagül adlı yapımlarda rol almıştır.

Instagram: https://www.instagram.com/huseyinturunc/?hl=tr

Hacer Karakteri – Saniye Samra

Hacer, Kudret’in çete elamanlarından bir tanesidir. Diğer üyelere göre daha vicdanlı bir yapısı vardır.  

Hacer karakterini canlandıran Saniye Samra, 1988 yılında Ankara’da doğmuştur. Kadir Has Üniversitesi İleri Oyunculuk bölümü mezunudur. Birçok tiyatro oyununda görev alan sanatçı, başarılı performanslar sergilemiştir. 

Instagram: https://www.instagram.com/saniyesamra/ 

İpek Karakteri – Nurhak Mine Söz

İpek ceza vine yeni girmiş mahkumlardandır. Kudret’in çetesine katılmayı tercih etmiştir. Anneannesini ve yeni doğan bebeğini öldürme suçlarından dolayı hapse girmiştir. 

İpek karakterini canlandıran Nurhak Mine Söz, 1987 yılında doğmuştur. Mimar Sinan Üniversitesi Oyunculuk bölümü mezunudur. Adını Kalbime Yazdım, Arka Sıradakiler, Babalar ve Evlatlar gibi projelere dahil olmuştur. 

Instagram: https://www.instagram.com/nurhakminesoz/?hl=tr

Nihal Ünal Karakteri – Şebnem Dönmez

Nihal Ünal, cezaevinin eski müdürüdür. Sert, acımasız, otoriter bir kadındır. Murat’la birlikte cezaevinde çalışmaktadırlar. İkisi de daha çok gençken tanışıp evlenmişlerdir. Nihal’in amacı Kudret ve Azra’yı alt etmek ve tüm bu çeteleri yok etmektir. 

Nihal Ünal karakterini canlandıran Şebnem Dönmez, 1974 yılında Almanya’da doğmuştur. Medcezir, Kuzey Güney, Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? gibi projelerde güçlü performanslarıyla izleyiciye kendini sevdirmiştir. 

Instagram: https://www.instagram.com/shebnemdonmez/?hl=tr

Hakan Demir Karakteri – Teoman Kumbaracıbaşı

Hakan Demir, mahkum Deniz Demir’in eşidir. Yıldız olma hayalleri, erken yaşta aile kurması sebebiyle ertelendiği için çok fazla alkol almaya başlamıştır. Kendinde olduğu zamanlar çok iyi bir baba ve eş olan Hakan, alkol alıp sarhoş olduğunda ise kızına ve eşine şiddet uygulamaktadır. 

Hakan Demir karakterini canlandıran Teoman Kumbaracıbaşı, 1971 yılında Arjantin’de doğmuştur. Aşka Sürgün, Gözyaşı Çetesi, Eyvah Eyvah, Aşk Kırmızı, Evim Sensin gibi başarılı yapımlarda rol almıştır. 

Instagram: https://www.instagram.com/teoman.kumbaracibasi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *