Sinema Dünyasının Ayrılık Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ayrılık temalı filmler sinema dünyasında hemen her dönemde revaçta olmuştur. Bu tarz filmler duygusallığın yanı sıra zaman zaman komedi unsurları da barındırmaktadır. Ayrılık temalı filmleri sizler için derledik.Ayrılık filmleri listemizi derlerken dünyaca ünlü liste sitesi Ranker den yararlandığımızı ve IMDb puanlarına göre bir sıralama yaptığımızı da belirtmek isteriz.İyi seyirler dileriz..

Table of Contents

Ayrılık Filmleri

 

25. She-Devil (Dişi Şeytan) – 1989 – IMDb: 5.4

disi-seytan
Kocası tarafından aldatılan bakımsız bir kadın olan Ruth, birlikte gittikleri bir partide aşk romanı yazarı Mary ile tanışan Ruth’un kocası ona aşık olur. Evi terk eden kocasından intikam almak için şeytani bir plan hazırlayan Ruth, bu planı uygulamaya karar verir ve kocasının tüm sırlarını açığa dökmeye başlar.

24. The Break-Up (Ayrılık) – 2006 – IMDb: 5.8

ayrilik
Chicago’da hayatına devam eden Brooke Meyers, Gary isminde yeterince olgunlaşamamış bir erkek arkadaşa sahiptir. Sürekli ihmal edildiğini ve hak ettiği saygıyı görmediğini düşünen Brooke ondan ayrılarak kendini özletme planı yapar. Bu noktada da evden kimin gideceği konusunda büyük bir mücadele başlar.

23. The Story of Us (İkimizin Hikayesi) – 1999 – IMDb: 5.9

ikimizin-hikayesi
Jordan çifti, ilişkilerinin artık iyice sıradanlaştığını düşünmeye başlar. Bu nedenle 10 ve 12 taşındaki çocukları yaz kampına gitmişken ayrılmaya karar verirler. Ben ve Kate ayrı yaşarken geçmişte birçok şeyi paylaştığını hissederler. Ortak mutlulukları onları yeniden bir araya getirmiştir.

22. Heartburn (Aşk Sancıları) – 1986 – IMDb: 6.0

ask-sancilari
New York dergisinde yemek köşesi yazarı olan Rachel ile Washington Post muhabiri Mark’ın sancılı evliliği mercek altına alınmıştır. Mark evlense de tek bir kadına bağlı olmakta sorun yaşamaktadır. Rachel ise evliliği için işinden vazgeçer ve hamile kalır. Ancak bu arada aldatıldığını öğrenen Rachel adeta yıkılır.

21. Rid of Me (Benden Kurtul) – 2011 – IMDb: 6.6

benden-kurtul
Meris, genç ve ilginç bir kadındır. Arkadaş grubunda da dikkat çeken bir yapıya sahip olan bu genç kadın evliliğin zorluklarından bahsetmektedir. Evliliği mükemmel görünse de bazı önemli sorunlar gün yüzüne çıkacaktır ve bu durum komik olayları ateşleyecektir.

20. Great Expectations (Büyük Umutlar) – 1998 – IMDb: 6.8

buyuk-umutlar
Küçük bir sahil kasabasında kız kardeşiyle yaşayan Finnegan, hayattaki tek mutluluğu resim çizmek olan bir kızdır. Bir gün hapishaneden kaçan bir mahkuma yardım eden Finnegan 10 yıl sonra en iyi arkadaşı Estella’yı ararken kendini farklı olayların içinde bulur ve dram dolu hikaye bu noktada başlar.

19. Sliding Doors (Rastlantının Böylesi) – 1998 – IMDb: 6.8

rastlantinin-boylesi
Hayat içerisinde zamanlama son derece önemlidir. Bu önemi aşk ve kader içerisinde yalın bir dille anlatan film, sadece birkaç saniyelik gecikmenin hayatı nasıl değiştireceğini Helen’in gözünden izleyicilere son derece başarılı bir şekilde aktarmaktadır.

18. The War of the Roses (Güllerin Savaşı) – 1989 – IMDb: 6.8

gullerin-savasi
Olivier Rose ve Barbara Rose evli ve görünürde mutlu olan bir çifttir. Zamanla ilişkilerinde sorun yaşayan bu çift, boşanma kararı alır. Boşanma kararını uygulamak hiçte kolay olmayacaktır. Bu ikili arasında sonu gelmez bir savaş ve mücadele yaşanmaktadır. Bu durum da hayatlarını derinden etkilemektedir.

17. The Wedding Singer (Evlilik Öpücüğü) – 1998 – IMDb: 6.8

evlilik-opucugu
Robert Hart, şarkıcı olma hayaliyle yanıp tutuşmaktadır. Bunun için öncelikle küçük mekanlarda düğün şarkıcısı olarak sane almaya başlar. Bir düğünde garson olan Julia ile karşılaşan Robert için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Ancak önündeki en büyük engel Julia’nın nişanlı olmasıdır. Artık tek amacı Julia’ya nişanlısının güvenilmez bir adam olduğunu ispat etmektir.

16. The Upside of Anger (Öfkeli Aşıklar) – 2005 – IMDb: 6.9

ofkeli-asiklar
Terry Wolfmeyer, kocası tarafından terk edilen ve 4 çocuğu ile yaşayan bir kadındır. İçinde bulunduğu durumdan çıkışı içki kullanarak sağlamaya çalışır. Bu sırada onunla ilgilenen komşusu Danny ile aralarında yakınlaşma başlar. Kızlarının sorunları ortaya çıkan Terry için hayat daha kötü bir hal almaya başlayacaktır.

15. The Way We Were (Bulunduğumuz Yol) – 1973 – IMDb: 7.1

bulundugumuz-yol
2. Dünya Savaşı sonrasında ABD’de yaşayan Yahudi Katie Morosky, bir radyo istasyonunda çalışmakta ve eylemlere de katılmaktadır. Okulda tanıştığı deniz subayı Hubbell ile yıllar sonra karşılaşarak yeniden yaşamaya başlar. Olayların aldığı boyut ikilinin ayrılmasına neden olacaktır.

14. Broadcast News (Haberler) – 1987 – IMDb: 7.2

haberler
Jane Craig yetenekli bir televizyoncudur. Tüm zamanını işine adayan Jane’in en yakın arkadaşı ise aynı meslekte olan Aaron Altman’dır. Aaron’ın gizlice Jane’e aşık olması olayların karışmasına neden olacaktır. Bu durum iş verimlerine de yansımaya başlayacaktır.

13. Forgetting Sarah Marshall (Aşkzede) – 2008 – IMDb: 7.2

askzede
Peter, son derece mütevazi bir müzisyendir. Televizyon yıldızı sevgilisi Sarah’tan ayrılmanın bunalımıyla Hawaii’de kaçamak yapmaya karar veren Peter, burada Sarah’ı yeni sevgilisiyle görünce iyice bunalım yapar. Bunun üzerine resepsiyonda çalışan kızla yakınlaşmaya karar verir.

12. An Unmarried Women (Yalnız Bir Kadın) – 1978 – IMDb:  7.2

yalniz-bir-kadin
16 yıllık kocasının kendisini aldattığını öğrenen Erica’nın gururu zedelenmiştir. Ayrıca problemleri olan kızıyla baş başa kalmıştır. Erica, psikolojik destek aldıktan sonra kendiyle barışmaya ve pozitif bir hayat yaşamaya karar verir. Bu durum görüntüsüne de yansıyacaktır.

11. Closer (Daha Yaklaş) – 2004 – IMDb: 7.3

daha-yaklas
Katiplik görevi yapan Dan, yazar olma hayaline sahiptir. Dan, bir gün kaza sonucu Alice ile tanışır. Artık yazarlık için ilham perisine kavuştuğunu düşünen Dan bu yolda ilerlemeye karar verir. Bu sırada kapak fotoğrafı için gittiği Anna’ya aşık olan Dan, aşkına karşılık bulamaz ve farklı bir evlilik yapar. Ancak mutluluk gittikçe uzaklaşmaktadır.

10. Blue Jasmine (Mavi Yasemin) – 2013 – IMDb: 7.3

mavi-yasemin
Jasmine, New York’lu, son derece çekici bir ev kadınıdır. Milyarder kocası Hal ile gösterişli bir hayat yaşamaktadır. Hal iflasın eşiğine gelince Jasmine evi terk eder ve San Fransisco’ya gider. Burada modacı olarak kısa yoldan zengin olmak istese de olaylar farklı gelişecektir.

9. Chasing Amy (Amy’nin İzinde) – 1997 – IMDb: 7.3

amynin-izinde
Holden ve Banky, iyi birer arkadaştır. Holden daha sonra lezbiyen olduğunu öğreneceği Alyssa’ya aşık olur. Bu ilişki Holden ile Banky’nin yıllar süren arkadaşlıklarını tehlikeye düşürecektir. Holden yine hüsrana uğramamak için çok çabalayacaktır.

8. Swingers (Hızlı Yaşayanlar) – 1996 – IMDb: 7.4

hizli-yasayanlar
Stand-up komedyeni olan Mike, 6 yıllık kız arkadaşından ayrıldıktan sonra yeni arayışlara girer. Bu arayışlarda yakın arkadaşı Trent ona yardımcı olur. Trent tek gecelik aşk peşindeyken Mike adeta kutsal aşkın peşine düşmüştür.

7. The Squid and the Whale (Mürekkep Balığı ve Balina) – 2005 – IMDb: 7.4

murekkep-baligi-ve-balina
Bernard, başarılı bir akademisyen ve yazardır. Bernard’ın karısı Joan kendindeki yazarlık yeteneğini keşfedince Bernard kıskançlık krizlerine girer. Çiftin bu sorunlardan sonra boşanma kararı alması çocuklarının hayatı da alt-üst olacaktır.

6. High Fidelty (Sensiz Olmaz) – 2000 – IMDb: 7.5

sensiz-olmaz
Rob, bir plakçıda çalışmaktadır. Kız arkadaşı Laura ile sıradan bir ilişki yaşamaktadır. Laura bir gün Rob’u aniden terk eder. Bunun üzerine kendi geçmişiyle yüzleşen Rob, kadın-erkek ilişkilerini masaya yatıracak ve bir içsel serüvene doğru yola çıkacaktır.

5. Wuthering Heights (Uğultulu Tepeler) – 1939 – IMDb: 7.7

ugultulu-tepeler
Bir ailede evlatlık olan Heathcliff ve üvey kardeşi arasında uyumsuz bir ilişki vardır. Az diyalog ve çok görsel tasvir içeren filmde intikam ateşiyle yanıp tutuşan Heatcliff planlarını devreye sokmakta gecikmeyecektir. Film, dönemine göre son derece gelişmiş bir yapıya sahiptir ve birçok film festivalinde ödüller almıştır.

4. (500) Days of Summer (Aşkın 500 Günü) – 2009 – IMDb: 7.7

askin-500-gunu
Summer, ilişkiye ya da aşka inanmayan bir kadındır. Tom Hansen ile karşılaşması etkileyici olsa da fikri aynen devam etmektedir. Tom ise artık hayatının geri kalanını Summer ile geçirmek istemektedir.İkilinin günleri oldukça eğlenceli ve sıra dışı geçecektir.

3. Kramer vs. Kramer (Kramer Kramer’e Karşı) – 1979 – IMDb: 7.8

kramer-kramere-karsi
Bir gün terk edilerek oğluyla baş başa kalan bir adamın hikayesi konu edinilmektedir. Ted iş kolik bir adam olsa da oğluyla yakınlaşmaya başlamıştır. Tam da bu sırada eski eşinin oğlunun velayetini ister. İşte bu noktada ikili arasında tam bir ebeveynlik savaşı başlar ve hiç biri de çocuğun psikolojisini hesaba katmamaktadır.

2. Annie Hall – 1977 – IMDb: 8.1

annie-hall
Annie Hall ismindeki ünlü şarkıcı ile ilişki yaşayan ünlü komedyen Alvy Singer, bu ilişkinin neden bittiğini sürekli olarak sorgulamaktadır. Üstelik kendine uygun bir kadını bulamayacağını düşündüğünde karşısına çıkan Annie Hall onun tüm düşüncelerini değiştirmeyi de sağlamıştır. Son derece özgün bir dil kullanan film eleştirmenlerden tam not almıştır.

1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) – 2004 – IMDb: 8.3

sil-bastan
Joel Barish, yaklaşık 2 yıldır birlikte olduğu sevgilisinden şaşırtıcı bir haber almıştır. Bir teknolojik deneye katılmaya karar veren sevgilisine kim olduğunu hatırlatmaya çabalayan Barish, bunu gerçekleştiremediği için kendi de projeye dahil olmak ister. Bu sayede her iki kişinin de hayatları yeni baştan gözlerinin önüne serilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *