Baba Candır Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

2 Ağustos 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan Baba Candır dizisi, hem komedisiyle hem de dramıyla Türkiye’yi TRT 1 ekranlarına kilitlemektedir. Pazar günlerinin sevilen dizisi olan Baba Candır, izleyicilerine aile sıcaklığı tadında bir dizi sunuyor. Bu yazıda Baba Candır dizisinin konusu ve oyuncuları anlatılmaktadır. Yapımcılığını MF Yapım’ın üstlendiği, senaryosunu Tayfun Güneyer’in yazdığı ve yönetmenliğini Faruk Bayhan’ın yaptığı Baba Candır dizisi, aile hayatını içtenlik ve samimiyetle anlatmaktadır. Bunun yanı sıra aile içini gülünç ve üzüntülü yönleriyle ele almaktadır.

Baba Candır Dizisinin Konusu Hakkında:


Baba Candır dizisi, What Happens To My Family (Gajokggiri Wae Iroe) adlı Güney Kore dizisinden uyarlanmış komedi dizisidir (Vikipedi). What Happens To My Family dizisinin konusu, Cha Soon Bong adlı babanın, karısı öldükten sonra, üç çocuğunu bir tofu* dükkânı işleterek büyütmüştür. En büyük çocuğu, kızı Kang Shim’dir. Kang Shim, çok ünlü bir şirkette baş sekreterdir. İkinci çocuğu, oğlu Kang Jae ise doktordur. Küçük oğlu Dal Bong ise işsizdir.

Baba Candır dizisinin de konusu aynen bu şekildedir. Baba Candır dizisinin oyuncu kadrosu ve canlandırdığı karakterler ise şöyledir: Settar Tanrıöğen’in baba rolünde canlandırdığı Salih yufkacıdır. Yufkacı Salih eşini yıllar önce kaybetmiştir. Geride kalan üç çocuğuna babalığın yanı sıra annelik de yapmaktadır. Tabii kız kardeşi Nermin (Tülay Bursa)’den de yardım almaktadır. What Happens To My Family dizisinde olduğu gibi, Yufkacı Salih’in en büyük çocuğu kızdır. Berna Koraltürk’ün canlandırdığı Ece karakteri, büyük bir şirkette baş sekreterdir. Şirketin sahibinin oğlu ve yönetim kurulu başkanı olan Haluk (Uraz Kaygılaroğlu) ile evlidir. Yufkacı Salih’in ikinci çocuğu Egemen’dir. Mustafa Tolga Pancaroğlu’nun canlandırdığı Egemen, özel hastanede baş hekimdir. Hastane sahibinin kızı Aslı (Dila Akbaş Bayrak) ile evlidir. Yufkacı Salih’in en küçük çocuğu Emrecan’dır. Özgün Karaman’ın canlandırdığı Emrecan, Ceylan (Melis Tüzüngüç) ile evlidir. Dizinin ilk bölümlerinde işsizlik sıkıntısı çeken Emrecan, başvurduğu her işi eline yüzüne bulaştırmıştır. Ancak sonraki bölümlerde eniştesi Haluk’un şirketinde Ceylan ile birlikte işe başlamaktadır.

Baba Candır dizisinin konusu, başta da belirtildiği gibi, eşini yıllar önce kaybeden Yufkacı Salih’in, üç çocuğuna hem babalık hem de annelik yapmasıdır. Kardeşi Nermin de çocukların büyümesinde Yufkacı Salih’e yardımcı olmuştur. Yufkacı Salih’in hayattaki tek amacı çocvuklarının mutlu olduklarını görmektir. Onların mutlulukları için her şeyi yapabilecek bir babadır. Nermin, ilk zamanlar Ece’nin çalıştığı şirkette çalışmaktadır. Daha sonra mahalleye muhtar olmuştur. Ama hala abisine birini bulmaktan vazgeçmemiştir. Kardeşinin ve çocuklarının ısrarına rağmen kimseyle evlenmeye sıcak bakmayan Yufkacı Salih, eşine olan sevgisine ve onun anısına ihanet etmekten çekinir. Zaten ondan başkasına aşık olamayağını bilmektedir. Bu yüzden kimseyle tanışma ve evlenme konusunu düşünmemektedir. Onun amacı yalnızca çocuklarının mutlu olmaları ve yanında durmalarıdır.

Ailede ufak tefek problemler olsa da her şey normal gitmektedir. Ancak birden, Yufkacı Salih, hasta olduğunu öğrenir. Hastalığı sinirsel bir hastalıktır ve beyinle ilgisi vardır. Ama çocuklarının bu haberi öğrenip mutsuz olmalarını istemeyen Yufkacı Salih, bu hastalığını çocuklarından saklar ve onlar için yaşamakta direnir. Salih’in tedavisini sürdürmek için Doktor Elif Hanım (İpek Tuzcuoğlu) göreve başlar. Elif Hanım’ın da babası, Yufkacı Salih’in hastalığına yakalanmıştır. Bu yüzden Yufkacı Salih’e çok değer vermektedir. Elif Hanım’ın tek gayesi babasına ve babası gibi tüm hastalara umut olmaktır. Yufkacı Salih, çocukları hastalığı öğrenip mutsuz olmasınlar diye her ne kadar bu durumu saklamaya çalışsa da doktor olan oğlu Egemen tesadüf eseri babasının hastalığını öğrenir. Dizinin ilk başlarında ukala, üstten bakan bir tavra sahip olan Egemen, babasının hastalığını öğrendikten sonra babasına çok yakın davranmaya başlar. Daha sonra bütün aile hastalığı öğrenir ve artık onlar babalarının mutlu yaşamasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Ancak Yufkacı Salih, çocuklarının hastalığını öğrendiklerini bilmemektedir.

Tabi dizide sadece hastalıkla mücadele yoktur. Tüm ailenin mutlu olabileceği olaylar da yaşanmaktadır. Aslı ve Ceylan hamile kalmıştır. Üstelik Ceylan ikiz doğuracaktır. Bu haber aileyi çok mutlu etmiştir. Aslı’nın bakımında Nermin’den yardım almak için Egemen ve Aslı, babalarının yanına taşınır. Emrecan ve Ceylan da zaten oradadır. Arada sırada Haluk ve Ece de gelip yatıya kalırlar. Bu durum Yufkacı Salih’in çok hoşuna gitmektedir. Çünkü o hala çocuklarının büyüdüğünü düşünmemektedir. Çocukları bu şekilde gözünün önünde olduğunda çok mutlu olmaktadır. Baba Candır dizisinde her şey aile sıcaklığını ortaya koymaktadır. Yani her şey ailede başlar ailede biter düşüncesi vardır. Mutlu olunduğunda da aileyle birlikte olunur, mutsuz olunduğunda da aileyle birlikte olunur. Bu hayattaki en değerli şeyin aile olmak olduğu vurgulanmaktadır.

Baba Candır Dizisinin Oyuncu Kadrosu:

 

Salih – Settar Tanrıöğen:


Salih 55 yaşındadır. Zaten onu yukarıda da tanıtmıştık. Kendisini tamamen çocuklarına adayan, iyi yürekli bir babadır. Salih, çocuklarının büyüdüklerini kabul edememektedir. Kendi başlarına karar almamaları gerektiğini düşünmektedir. Çünkü ona göre onlar hala çocuktur.

Nermin – Tülay Bursa:


Nermin 50 yaşındadır. Kocasını kaybedip, tek çocuğunu da evlendirdikten sonra abisinin yanına yerleşmiştir. Abisinin çocukları büyütmesinde çok büyük payı vardır. Nermin, sürekli abisini evlendirme derdindedir. Yumuşak bir hali olduğu için çocuklar ondan yüz bulup şımarmaktadır. Bu durum da abisini sinir etmektedir.

Ece – Berna Koraltürk:


Ece 30 yaşında, Haluk’un şirketinde baş sekreterdir. Kendisini işine adayan, çalışkan bir kadındır. Babası bu duruma üzülse de o hayatından memnundur. İlk başlarda Haluk’a sinir olmaktadır. Haluk’un hareketleri Ece’ye sinir bozucu gelmektedir. Daha sonra birbirlerine aşık olup evlenmişlerdir.

Haluk – Uraz Kaygılaroğlu:


Haluk 32 yaşında, şirket sahibinin oğludur. Aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkanıdır. Babasıyla arası pek iyi değildir. Haluk kendisini kanıtlayabilmek için çok çalışmaktadır ama sert ve kontrolcü hareketleriyle altında çalışanları hayatından bezdirmektedir. Ece’ye ilk başlarda, babasına kendisinden daha yakın olduğundan sinir olmaktadır. Daha sonra o da yumuşayıp Ece’ye aşık olmuştur. Ece ile evlendikten sonra, kendi babasında olduğu gibi Ece’nin babasına da kendini sevdirememiştir. Kayınpederini çok seven Haluk, çok çabalasa da bir türlü onun gözüne girememektedir. Çok iyi kalpli, sevecen bir insan olan Haluk, yılışık hareketleri yüzünden sinir olunan birisidir.

Egemen – Tolga Pancaroğlu:


Egemen 28 yaşındadır. Başarılı bir doktordur. Mesleğinde başarılı olduğu gibi öğrencilik hayatında da çok başarılı olmuş olan Egemen, Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitirmiştir. O da ablası gibi kendini işine adamıştır. Bu başarıları onda ukala tavırlara sebep olmuştur. Eşi Aslı, başhekim olduğu hastanenin sahibinin kızıdır.

Aslı – Dila Akbaş Bayrak:


Aslı 28 yaşındadır. Egemen’in başhekim olduğu hastanenin sahibinin kızıdır. Kendisine doktor bir eş bulmak için sürekli hastaneye gidip gelen Aslı, en sonunda Egemen ile tanışır. Saf kalpli, neşeli bir kadındır Aslı. Evliliklerinin ilk zamanlarında çoğu kez annesi ve Egemen arasında kalmıştır. Nermin hala mahalle muhtarı olunca ona yardım etmek için muhtarlıkta işe başlamıştır.

Emrecan – Özgün Karaman:


Emrecan 23 yaşındadır ve ailenin en küçük bireyidir. Tam bir “Problem Çocuk”tur. Hayatı boyunca neye elini atsa başarısız olmuş, başı beladan hiç kurtulmamıştır. Bu belalardan onu hep babası kurtarmıştır. Sevimli ve cana yakın bir çocuk olmasından dolayı aile bireyleri Emrecan’a kızamamaktadır. Abisi Egemen onu düzene sokmak için çok çabalamıştır. Uzun süre işsiz kaldıktan sonra eşi Ceylan ile birlikte eniştesinin şirketinde işe başlamıştır. Ancak orda da her şeyi tatlılık ve sevimlilik ile eline yüzüne bulaştırmaktadır.

Ceylan – Melis Tüzüngüç:


Ceylan 23 yaşındadır. Neşeli, yardımsever ve hayalperest bir kızdır. Eşi Emrecan ile tanışmöası tamamen tesadüftür. 11 yıl önce Kapadokya’ya geziye giden bir grup öğrenciden birisi boğulma tehlikesi geçirir. Onun hayatını Ceylan kurtarır. Onun hayatını kurtaran Ceylan’a kendisini Emrecan diye tanıtır ve 11 yıl sonra İstanbul’a gelmesini söyler. Ona evlenme sözü verir. 11 yıl sonra İstanbul’a gelen Ceylan Emrecan’ı bulur ve sözünü hatırlatır.

Doktor Elif Hanım – İpek Tuzcuoğlu:


Doktor Elif Hanım 40 yaşındadır. Güzel ve alımlı bir kadın olmasının yanı sıra başarılı ve idealist bir Nöroloji uzmanıdır. Doktor Elif Hanım, Salih’in hastalığı üzerine çalışma yapmaktadır. Salih’in üstüne çok düşmektedir. Sebebi ise babasının da aynı hastalıkla mücadele ediyor olmasıdır. Almanya’da öğrenim gören Doktor Elif Hanım, orada babasının onay vermediği bir evlilik yapmıştır ve bu yüzden babasıyla arası bozulmuştur. Babası onu dışlamaktadır. Babası bir huzur evinde kalan Elif Hanım, kendisini doktoru olarak tanıtarak hem babasını ziyaret etmekte hem de tedavisini sürdürmektedir. Bu sıralar bu hastalık üzerinde çalışma yapmak için İsviçre’ye gitme durumu vardır.

Baba Candır Dizisi Detay:

Kanal: TRT 1
Yönetmen: Yusuf Pirhasan, Muran Onbul, Emre Kabakuşak
Yapım Şirketi: MF Yapım
Senarist: Kang Eunkyung
Uyarlayan: Tayfun Güneyer
Oyucular: Settar Tanrıöğen, Uraz Kaygılaroğlu, Berna Koraltürk, Melis Tüzüngüç, Özgün Karaman, Tülay Bursa, Tolga Pancaroğlu, Ertunç Tuncer, Dila Bayrak ve Ayfer Tokatlı
Tür: Komedi
Süre: 115 Dakika

Baba Candır Dizisi Fragmanı:

*Tofu, Uzak Doğu’ya ait, soya fasulyesinden elde edilen peynir çeşididir. Baba Candır dizisinde baba, farklı olarak, Anadolu’ya ait yufka işiyle uğraşmaktadır.
*TRT 1’in İnternet sitesinden de yararlanılmıştır.

A comment on "Baba Candır Dizisi Konusu ve Oyuncuları"

  1. Anonim says:

    Aslı’nın moda tasarımı bitirmiş modalistlik yerine Nermin hanımın yanında çalışması çok saçma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *