Sinema Tarihinin Unutulmaz Baba Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sinema tarihinde birçok ünlü isim, canlandırdıkları baba karakterleri ile hayranlarının büyük beğenisini toplarken filmin de başarısında büyük rol oynamıştır. Hatta bazı filmler adeta filmdeki baba karakterleri ile özdeşleşmiştir. Rolü oynayan kişinin hayatı boyunca o rolle anıldığı bile olmuştur. Şimdi sizlere geçmişten günümüze hafızalara kazınmış en baba karakterleri sırasıyla gözden geçirelim. Unuttuğumuz karakterleri sizler de bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Böylece siz de listemize katkıda bulunma şansını yakalayabilirsiniz. Dilerseniz başlayalım.

Baba Karakterleri

10. Kevin Spacey – American Beauty


İngiliz yönetmen Sam Mendes’e Oscar ödülünü getiren filmde Kevin Spacey, bunalımda olan karısı ve ergenlik dönemindeki kızıyla ilgilenmek zorunda kalan Lester rolünde karşımıza çıkmaktadır. Rutin hayatından tiksinmiş bir baba rolüne bürünen Kevin Spacey muhteşem oyunculuğuyla izleyenleri ekrana kilitliyor.

9. Lee Cobb Jr. – 12 Angry Men


Sinema tarihinin en unutulmaz filmleri arasında olan 12 Angry Men, bir çocuğun suçlu olup olmadığını oylamak üzere toplanan jürilerin arasındaki konuşmalardan ibarettir. Bu filmde öne çıkan karakterlerden birini oynayan Lee Cobb Jr. iyi bir baba olamamanın verdiği hüzünle belki de filmde öfkeli bir adamı en iyi oynayan oyuncu olmuştur. Bu rolüyle hafızalara kazınan oyuncu filmin başarısında da önemli pay sahibidir.

8. Jack Nicholson – The Shining


Kariyerinde sorunlu bir dönem yaşayan bir yazar ve onun eşiyle psişik güçlere sahip olan oğlunu konu alan filmde, Jack Nicholson kış ayının gelmesiyle kapanan bir dağ otelinde bekçilik görevini kabul eder. Niyeti hem para kazanmak hem de kitabını yazmaktır. Ancak işler umduğu gibi gitmez ve dağın sessizliğiyle zaman içinde bunalıma girer. Jack Torrance rolüyle gittikçe psikolojisi bozulan bir baba figürü çizen oyuncu bu karakterle hafızalara kazınmıştır.

7. Robert Duvall – Sling Blade


Bir baba bu kadar vicdansız ve şereften yoksun olabilir. Böyle kötü bir babayı sahne aldığı sadece 3-4 dakikaya sığdırabilme si ise oldukça büyük bir oyunculuk gerektiriyor. Robert Duvall, Sling Blade filminde oğlu Carl üzerinde yaptığı psikolojik baskıyla bir babanın ne kadar kötü oynanabileceğini bütün sinemaseverlere gösteriyor.

6. Mufasa – The Lion King


Ormanların kralı olmak kolay değil. Hele bir baba ve ormanlar kralı olmaksa oldukça zordur. Bir yandan hâkimiyet kurmak zorunda olduğunuz büyük bir orman diğer yanda sevimli yavrunuz. Ormana ihtişamlı bir şekilde kükrerken yavrusuna büyük bir şefkatle bağlı Mufasa, sinema tarihinin en baba karakterleri listemize girmeyi başarıyor.

5. Roberto Benigni – İt’s a Wonderful Life


Savaşın ortasında sıkışıp kalmış bir baba oğul hikâyesinde Guido, oğlunun savaştan etkilenmemesi için her şeyi mizaha vurmaktadır. Oldukça hüzünlü olan film izleyenleri kendisine hayran bırakırken gözyaşlarının da akmasına neden olmaktadır.

4. Marlon Brando – The Godfather


Hem bir mafya babası, hem çocuklarının babası hem de bütün İtalyanların babası olmak hiç de kolay değil. Marlon Brando, Don Vito Corleone rolüyle Mario Puzo’nun ünlü romanından uyarlanmış olan “Baba” serisi ile filmin adına yakışacak bir baba figürü sergilemektedir. Bu karakter öyle bir hafızalara yer etmiştir ki birçok sinemasever Baba’nın sözlerini ezberlemiştir.

3. Eugene Levy – American Pie


Mr. Levenstein rolüyle Eugene Levy, bizlere babaların ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösteriyor. Bu rolle kariyerinin en önemli işlerinden birine imza atan Levy, bir babanın oğlunu ne kadar çok sevebileceğini kanıtlıyor. Çocuklar ne kadar hata yapsa da babaları için her zaman çok özel ve çok önemli varlıklar olacağını bizlere bir kere daha hatırlatan Mr. Levenstein’a sonsuz teşekkürler.

2. Geppetto – Pinocchio


Babalık, çocuğunuz her defasında yalan söylese de ona güvenmeyi gerektirir. Gepetto, oğluna sonuna kadar güvenen baba rolüyle Pinokyo’nun gerçek bir çocuk olma hayaline kavuşmasında en önemli rolü oynuyor. Bir babanın, çocuğuna inanmasının ne kadar önemli olduğunu Gepetto sayesinde öğreniyoruz. Eğer Gepetto oğluna inanmasaydı, Pinokyo belki de hiçbir zaman gerçek bir çocuk olmayı başaramayacaktı.

1. Darth Vader – Star Wars Series

Tarihin en karanlık babasına bu filmde rastlıyoruz. Yıldız Savaşları filminde acımasızlığıyla nam yapmış Darth Vader söz konusu oğlu Lukas olunca aynı acımasızlığı gösteremiyor. Hatta bütün evreni birlikte yönetmeyi bile teklif ediyor. Filmde en sıra dışı baba oğul ilişkilerinden birini izliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *