Baba – Kız Temalı En İyi Filmler

5.0/5 Votes: 1
Report

Description

Babaların kızlarına, kızların da babalarına olan düşkünlüğü herkes tarafından bilinir. Bu listemizde ise baba ve kız ilişkilerini konu alan filmleri derleyerek sizlere sunuyoruz. Baba – Kız konulu en iyi 20 sinema filmi ile karşınızdayız. İyi seyirler…

Baba – Kız Temalı Filmler

 

20. Hide and Seek – Saklambaç – 2005 – IMDb: 6,0

Hide and Seek
Yönetmen: John Polson
İşinden mutlu bir sosyolog olan David Callaway, eşini kaybeder ve derin bir üzüntüye hapsolur. Bu sırada annesinin ölümünü kabullenemeyen kızı Emily de bunalıma girmiştir. New York’a taşınan baba ve kız, acılarını üstlerinden atmaya çalışmaktadırlar. Bu sırada Emily’de meydana gelen değişimleri fark eden David, kızının Charlie isminde bir hayali arkadaş edindiğini öğrenir. Charlie aileye mutluluk getirecek midir?

19. Swing Vote – Oyum Kime? – 2008 – IMDb: 6,1

Swing Vote
Yönetmen: Joshua Michael Stern
Bunalımda ve bira tutkunu bir adam olan Bud Johnson, hayattan bir beklentisi kalmamış şekilde yaşamaktadır. Önem verdiği tek değerli şeyi ise, ona her işte yardımcı olan 12 yaşındaki kızı Molly’dir. Bu baba ve kızın hayatları karşılarına çıkan olayla çok farklı bir hal alacaktır. Ülkedeki başkanlık seçimlerinin kaderi tek bir oya bağlı kalmıştır ve oy da; geçmişi yada geleceği zerre umursamayan karakterimiz Bud’a aittir.

18. Jersey Girl – Babasının Kızı -2004 – IMDb: 6,2

Jersey Girl
Yönetmen: Kevin Smith
İşinden arta kalan tüm zamanı karısına ayıran Ollie Trinke, başarılı bir gazetecidir. Bir süre sonra karısından aldığı hamilelik haberiyle, kendilerine eşlik edecek tatlı kızı beklemeye başlarlar. Doğum günü geldiğinde sağlıklı bir çocuk dünyaya gelir ama eşi doğumda hayatını kaybeder. Eşinin ölümünün ardından mütevazi bir yaşam kurmaya karar veren Ollie, kızıyla birlikte babasının yanına taşınır. Hayatta en çok değer verdiği kişi olan kızına vakit ayırırken, karşısına Maya isminde güzel bir bayan çıkacak ve izleyiciye güzel bir komedi sunacaktır.

17. Father of the Bride – Gelinin Babası – 1991 – IMDb: 6,3

Father of the Bride
Yönetmen: Charles Shyer
Hayatta en çok önemsediği şey kızı olan George, iyi bir işe sahiptir fakat sıradan bir hayat sürmektedir. Kızının yurtdışından geri döneceğini öğrendiğinde hazırlıklara başlar ve onu en iyi şekilde karşılamak için çaba sarfeder. Fakat kızının gelmesiyle, onun evlenmeye karar verdiğini öğrenir. Üzülmek ile sevilmek arasında kalan George, kızının olmadığı bir hayatı düşünememektedir. Bu sırada da düğün hazırlıklarıyla ilgilenmeli ve yaklaşan güne hazırlanmalıdır.

16. Somewhere – Başka Bir Yerde – 2010 – IMDb: 6,3

Somewhere
Yönetmen: Sofia Coppola
Gece hayatı ve kadınlarla iç içe playboy hayatı yaşayan Johnnie, tek gayesi eğlenmek olan bir Hollywood oyuncusudur. Çevresindeki insanlara mutlu bir tablo çizse de içinde kendini çok yalnız hissetmektedir. Bir gün 11 yaşındaki küçük kızının kendisine yaptığı ziyaret ile mutsuzluğundan kurtulur. Cloe ile artık daha kararlı, hırslı ve mutludur.

15. The Descendants – Senden Bana Kalan – 2011 – IMDb: 6,6

The Descendants
Yönetmen: Alexander Payne
Zengin bir adam olan Matt King, eşinin bir kaza sonucu yaşam ünitesine bağlanmasından sonra farklı bir hayata başlar. Kızlarıyla büyük bir tatile çıkar ve onlarla daha çok ilgilenmeye başlar. Tatil sırasında daha önce duymadığı birçok şey öğrenecek ve geçmişini yeniden değerlendirecektir.

14. The Ballad of Jack and Rose – Jack ve Rose’un Şarkısı – 2005 – IMDb: 6,7

The Ballad of Jack and Rose
Yönetmen: Rebecca Miller
Geçmişte büyük bir yerleşimin olduğu fakat sonradan terk edilen bir adada kızıyla birlikte yaşayan Jack, gençliğinin sonlarında bir adamdır. Kızını uzun süredir koruyup kollayan Jack, artık genç kız olan Rose ile pek başa çıkamamaktadır. Jack’in sevgilisini adaya davet etmesiyle, aralarındaki bağ biraz daha zarar görür. Jack tüm bunlarla baş edebilecek midir?

13. Trouble with the Curve – Hayatımın Atışı – 2012 – IMDb: 6,8

Trouble with the Curve
Yönetmen: Robert Lorenz
Son yıllarda göz problemleriyle mücadele eden bir beyzbol gözlemcisi olan Gus, artık işini eskisi kadar iyi yapamamaktadır. Durumun farkında olan kızı Mickey, ona yardım etmek için iş seyahatlerine birlikte çıkmayı teklif eder. İşleri artık birlikte yürüten baba kız mutludurlar fakat Gus geçmişte yaptığı hataları düzeltmek için bu fırsatı iyi kullanmalıdır.

12. Gitme Baba – 2013 – IMDb: 6,9

Gitme Baba
Yönetmen: Ahmet Sönmez
Kuşadası’nda rant kavgalarıyla geçen bir başkanlık sürdüren Lütfi Suyolcu, zor günler geçirmektedir. Kızının gözünden anlatılan bu zorlu süreç, baba ve kızın ilişkisinden kesitleri yansıtmaktadır. İşlerin sarpa sardığı bir dönemde mafyanın hedefi olan Belediye başkanı Lütfi’yi hüzünlü bir son beklemektedir.

11. Meet the parents – Zor Baba – 2000 – IMDb: 7,0

Meet the parents
Yönetmen: Jay Roach
Hastanede çalışan Greg, kız arkadaşı Pam’e evlilik teklifi etmeyi düşünmektedir. Fakat bu süreçte karşısına büyük bir engel çıkacaktır. Pam’in eski bir ajan olan babası, ikna etmesi zor ve kolay kolay söz geçirilemeyen bir adamdır. Greg ortamı yumuşatmak ve hedefine ulaşmak için büyük çaba sarf edecektir ve bu sırada Pam ile babasının arasındaki bağa şahit olacaktır.

10. Definitely Maybe – Kesinlikle Belki – 2008 – IMDb: 7,2

Definitely Maybe
Yönetmen: Adam Brooks
Boşanmak üzere bir baba olan Will Hayes, hayatını yoluna sokmaya çalışmaktadır. Bu sırada kızını okuldan almak için yola koyulur. Kızının okulda cinsel eğitim dersi aldığını öğrenir ve küçük kızın birbirinden garip sorularına cevap vermekte zorlanır. Farklı bir konu açmak ister ve geçmişe döner. Annesiyle tanıştıkları ve aşık oldukları zamanlara…

9. Piku – 2015 – IMDb: 7,6

Piku
Yönetmen: Shoojit Sircar
Birbirlerinden başka kimselerinin olmadığının farkında olan baba ve kız; hayatla mücadele etmektedirler. Evin kızı Piku ise babasıyla anlaşamamakta fakat ona duyduğu sevgi nedeniyle her şeye katlanmaktadır. İkili bir gün hayatlarını değiştirecek bir karar verirler ve Delhi’den Kalküta’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar.

8. Aftershock – Artçı Şok – 2012 – IMDb: 7,6

Aftershock
Yönetmen: Nicolás López
Büyük bir depremin ardından yaralılar enkaz altından çıkarılmaktadır. Bu sırada iki küçük kardeş de enkaz altında kalmışlardır. Fakat ikisini de aynı anda kurtarmak mümkün değildir ve bir seçim yapılması gerekmektedir. Bu konuda anneye danışıldıktan sonra çocuklardan erkek olan kurtarılır. Bu seçimden haberi olan küçük kız ise ölüme terk edilir. Küçük kız hayatta kalacak ve kendisini çok sevdiği babasının yanında bulacaktır. Fakat artık hiçbir şey eskisi gibi kolay değildir.

7. I am Sam – Benim Adım Sam – 2002 – IMDb: 7,6

I am Sam
Yönetmen: Jessie Nelson
Zihinsel problemleri bulunan ve zekası gelişmemiş bir baba olan Sam, küçük bir çocuğun zekasına sahiptir. Karısı tarafından da terk edildiği için kızı Lucy’e de tek başına bakmaktadır. Başlarda pek fazla sıkıntı çekmeyen karakterimiz, bir süre sonra zorlanmaya başlamıştır. Bunun sebebi de küçük kızının 7 yaşına gelmesi ve artık zekâsının babasını geçmeye başlamasıdır. Günler sonra Lucy’nin doğum gününe katılan bir sosyal güvenlik kurumu çalışanı, durumun farkına varacak ve müdahale edecektir.

6. Instructions Not Included – Çocuk Büyütme Rehberi – 2013 – IMDb: 7,7

Instructions Not Included
Yönetmen: Eugenio Derbez
Yalnız bir adam olan Valentine, bir gün kapısında bir bebekle karşılaşır. Bu bebekle ne yapacağını bilemeyen karakterimiz, bebeği geri vermek için annesinin peşine düşer. Aramaları sonuç vermezken küçük kız Maggie ile yeni bir yuva kurmuştur. Hollywood’da dublörlük yaparak geçinen ve işleri yoluna koyan Valentine, farklı bir sürprizle karşılaşır. Maggie’nin annesi geri dönmüştür ve tüm düzenlerini değiştirecektir.

5. Taken – 96 Saat – 2008 – IMDb: 7,9

Taken
Yönetmen: Pierre Morel
Bryan, emekliliğini huzur içinde yaşayan eski bir CIA ajanıdır. Bu huzuru ise kızının kaçırılması ve hiçbir şey yapamaması sebebiyle bozulur. Harekete geçen ve eskiden sahip olduğu ajan yeteneklerini yeniden kazanmak için uğraş veren Bryan’ı zorlu bir süreç beklemektedir. Kadın ticareti yapan bir çetenin ellerinde tuttuğu kızının ise çok fazla zamanı yoktur. Üstelik çete kızı Paris’te tuttuğu için Los Angeles’tan Paris’e uzun bir yolculuğa kısa süre içinde çıkması gerekmektedir.

4. Prisoners – Tutsak – 2013 – IMDB: 8,1

Prisoners
Yönetmen: Denis Villeneuve
Birbirlerini sık sık ziyaret eden Dover ve Birch aileleri yine bir Şükran Günü’nde Birch ailesinin evinde buluşmuşlardır. Ailelerin birbirlerine olan yakınlığından dolayı her şey güzel ilerlemektedir. Bir ara evin küçük kızları habersiz bir şekilde dışarı çıkarlar. Olaydan biraz zaman geçince çocukların ortada olmadığının farkına varılır ve arama başlar. Olaya polis ve birçok başarılı dedektifin karışmasına rağmen çocuklardan bir iz bulunamaz. Kızlardan birinin babası olan Kelly ortada dolaşan bir zihinsel engelli olan Alex’den şüphelenir ve ona birçok işkence yaparak cevaplara kendi ulaşmaya çalışır. Acaba kaybolan kızlar bulunabilecek midir?

3. Miracle in Cell No. 7 – 7 Numaralı Hücre – 2013 – IMDB: 8,2

Miracle in Cell No. 7
Yönetmen: Hwan-kyung Lee
Birçok yalan ve iftira ile hapse atılmış zihinsel engelli bir baba, zorlu koşullar altında dayanmaya çalışmaktadır. Zihinsel engelleri bulunduğu için kendi başına yaşamını sürdürürken birçok acı çekmekte ve olaylara anlam verememektedir. Geçmişle günümüzü aynı anda gözler önüne seren filmde, küçük kız zamanla büyüyecek ve babasının suçsuzluğunu ispat etmeye çalışacaktır. Aynı zamanda baba ve kızın ilişkileri, farklı bir bakış açısıyla yansıtılacaktır. Peki ya tüm bunlardan sonra, karakterimiz özgürlüğüne kavuşabilecek midir?

2. Oldeuboi – İhtiyar Delikanlı – 2003 – IMDb: 8,4

Oldeuboi
Yönetmen: Park Chan-Wook
Sıradan bir hayat süren Oh Dae-Soo isimli adam, tanımadığı kişiler tarafından kaçırılır. Neden kaçırıldığı hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı için bir açıklama bekler. Fakat hiçbir açıklama yapılmadan bir hücreye hapsedilir ve sebebini bilmeden 15 yıl boyunca tutsak edilir. Bir gün uyandığında serbest bırakıldığını öğrenir ve bu duruma çok şaşırır. Ayrıca karakterimize pahalı eşyalar, elbiseler, para ve telefon gibi şeyler verilmiştir. Duruma başta anlam veremeyip intikam yemini etse de zaman ilerledikçe olaylar ortaya çıkmaya ve esaretin sebebi belli olmaya başlamıştır.

1. American Beauty – Amerikan Güzeli – 1999 – IMDb: 8,4

American Beauty
Yönetmen: Sam Mendes
Eskiden huzurlu bir aileye sahip Lester, tüm sevdiği şeylerin ortadan bir bir kalktığına ve aile üyeleri içindeki bağların koptuğuna şahit olmaktadır. Bunalımda olan bir eşe sahip olması durumu daha da kötü bir hale sokmaktadır. Çok sevdiği kızıyla ve yıllarını verdiği karısıyla artık iletişime bile geçemeyen Lester, hayattan nefret etmeye başlamıştır. Tüm sıkıntılarını bir kenara bırakarak hayatı yaşamaya başlayan ve genç hissetmek için birçok yol deneyen Lester, kızının arkadaşı Angela ile yakınlaşır. Bu yakınlaşma daha çok cinsel yönde olduğu için ailesinde bulunan gerilimi daha da arttıracaktır. Karşımıza ise tuhaf bir baba kız ilişkisi çıkacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *