Liste Film

  Babalar Günü Filmleri – Baba Çocuk Temalı Filmler

  19.06.2016
  416

  Bütün Dünya da 19 Haziran Babalar Günü olarak kutlanmaktadır.Bizde bu güne özel baba çocuk temalı kısaca babalar gününe özel bir liste ile karşınızdayız.Listemizde çocukları için her şeyi yapmaya hazır olan babalarımızı konu alan filmler yer alıyor İyi seyirler…(Not:Resimler Daha Sonra Eklenecektir.)

  Baba Temalı Sinema Filmleri – Babalar Günü Filmleri

  15. The Descendants – Senden Bana Kalan – 2011 – IMDb: 6,6

  The Descendants

  Yönetmen: Alexander Payne
  Eşini kaybeden ve kızlarına bakmak zorunda kalan Matt, olayların hiç de düşündüğü gibi gitmediğini fark eder. Ağır depresyonda geçirdiği günlerde, kızlarıyla arasını düzeltmeli ve onlarla daha önce olmadığı kadar ilgilenmelidir.

  14. The Tree Of Life – Hayat Ağacı – 2011 – IMDb: 6,7

  The Tree Of Life

  Yönetmen: Terrence Malick
  Orta Batılı bir ailenin 1950’li yıllardaki yaşamlarını konu alan filmde; ailenin en büyük oğlunun yetişkinliğe geçişi işleniyor. Modern çağda kendini bulmaya çalışan Jack, garip bir yaşantı sürmekte ve hayatının anlamını bulmak için ailesinin yardımına ihtiyaç duymaktadır.

  13. The Champ – Sampiyon – 1979 – IMDb: 6,8

  The Champ
  Yönetmen: Franco Zeffirelli
  Eski bir boks şampiyonu olan Billy, artık yaşlanmıştır ve sadece içki parasını çıkarmak için ringlere çıkmaktadır. Eski karısı, hayatta en çok değer verdiği kişi olan oğlunu almak için vekalet davası açında; oğlunu geri almak için ringlere geri dönecektir.

  12. John Q – 2002 – IMDb: 7,0

  John Q
  Yönetmen: Nick Cassavetes
  Bir fabrikada işçi olarak çalışan John, oğlunun rahatsızlanıp hastaneye kaldırılması sonucu; oğlunun kalbinin normalden 3 kat büyük olduğunu öğrenmiştir. Oğlunun sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için ise ameliyat olması şarttır. John maddi sıkıntılar içindeyken, oğlu için her şeyi yapmaya hazırdır.

  11. Definitely Maybe – Kesinlikle Belki – 2008 – IMDb: 7,2

  Definitely Maybe
  Yönetmen: Adam Brooks
  Boşanmanın eşiğinde bir baba olan Will, kızına; annesiyle olan aşk hikayesini anlatmaya başlamasıyla derin düşüncelere dalar. Hikayenin başında üç ayrı kadınla ilişkisi olan karakterimiz, isim vermez ve kızından annesini tahmin etmesini ister.

  10. About a Boy – Bir Erkek Hakkında – IMDb: 7,5

  About a Boy
  Yönetmenler: Chris Weitz ve Paul Weitz
  Yakışıklı ve zengin bir adam olan Will, kadınlarla tanışmak için boşanmış insanların gittiği toplantılara katılmaya başlar. Bu sırada anne-babası ayrılmış bir çocuğu kendisine yakın görür ve güzel bir hikaye başlar.

  9. I am Sam – Benim Adım Sam – IMDb :7,6

  I am Sam
  Yönetmen: Jessie Nelson
  Zeka düzeyi 7 yaşındaki küçük bir çocukla aynı seviyede kalmış olan Sam’in kızıyla güzel bir hayatı vardır. Kızı büyüdükçe sorumlulukları artar ve devlet kızını Sam’in elinden alır. Kızını geri almak için bir avukat tutar ve olaylar gelişir.

  8. Road to Perdition – Azap Yolu – 2002 – IMDb: 7,7

  Road to Perdition
  Yönetmen: Sam Mendes
  Amerika’da bir İrlanda çetesine üye olan Michael, bir hesaplaşma yüzünden karısı ve oğlunu kaybetmiştir. Oğlunu kaybetmiş bir babanın acısını yaşayan karakterimiz, intikam almaya kararlıdır.

  7. Ordınary People – Sıradan İnsanlar – 1980 – IMDb: 7,8

  Ordınary People
  Yönetmen: Robert Redford
  Mutlu Beth ve Calvin çifti oğulları Conra ile yaşayan bir çekirdek ailedir. Ailenin büyük oğlu ise bir kazada hayatını kaybetmiştir. Bu kazayla dağılan aile ve kendisini sorumlu tutan Conrad zor günler geçirmektedir.

  6. Kramer vs. Kramer – Kramer Kramer’e Karşı – 1979 – IMDb: 7,8

  Kramer Kramer’e Karşı
  Yönetmen: Robert Benton
  İşine neredeyse ailesinden daha çok önem veren bir adam olan Ted Kramer, bir gün her zamanki gibi eve dönmüştür. Karısının onu terk edeceğini ve yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu öğrenince büyük bir şoka uğrar. Altı yaşındaki çocuklarının sorumluluğu ise Ted’e kalmıştır. Birçok baba gibi oğlu hakkında pek fazla detayı bilemeyen karakterimizi zor günler beklemektedir.

  5. The Pursuit of Happiness – Umudunu Kaybetme – 2006 – IMDb: 8,0

  The Pursuit of Happiness
  Yönetmen: Gabriele Muccino
  Maddi sıkıntılar sebebiyle büyük zorluklar çeken Chris’in ailesi dağılmak üzeredir. Bir süre sonra karısının evi terk etmesiyle artık bekar bir adam olur. Ortada ise karakterimizin bakması gereken bir çocuk vardır. Hayatını yoluna sokacağına inanan Chris farklı bir işin peşine düşer ve borsaya atılır. Bu sırada ise babalık görevini en iyi şekilde tamamlamaya çalışmaktadır.

  4. Big Fish – Büyük Balık – 2003 – IMDb: 8,0

  Big Fish
  Yönetmen: Tim Burton
  Babasının ölüm döşeğine düşmesiyle evine geri dönen William, fazla tanıyamadığı bu adamı tanıma vaktinin geldiğini düşünür ve onun hakkında hikayeler toplamaya başlar. Bu hikayeler babasının tüm iyi ve kötü yanlarını büyük bir çıplaklıkla ortaya çıkaracaktır.

  3. The Color of Paradise – Cennetin Rengi – 1999 – IMDb: 8,2

  The Color of Paradise
  Yönetmen: Mecid Mecidi
  Kör bir çocuk olan Mohammad Tahran’da bir körler okulunda okumakta ve yılın bitmesiyle babasının onu almasını beklemektedir. Kör olması sebebi ile babası ondan utanmaktadır ve evleneceği kadına ondan bahsetmemiştir. Baba ile oğlun garip ilişkileri ve çocuğun dramatik halleri incelikle işlenmiştir.

  2. Life is Beautiful – Hayat Güzeldir – 1997 – IMDb: 8,6

  Life is Beautiful
  Yönetmen: Roberto Benigni
  Hayatı dolu dolu yaşayan sıra dışı bir karakter olan Guido, aşık olduğu öğretmen Dora ile evlenir ve bir de çocuk sahibi olur. İşler yeni yeni yola girmeye başladığında İkinci Dünya Savaşı patlak verir. Yahudi oldukları için evlerinden ayrılıp, esir kapına götürülmeye zorlanan aileyi zorlu günler beklemektedir. Ailenin küçük çocuğu ise babası tarafından savaşın bir oyun olduğuna inandırılacaktır.

  1. Babam ve Oğlum – 2005 – IMDb: 8,7

  Babam ve Oğlum
  Yönetmen: Çağan Irmak
  Genç yaşlarında yaşadığı evi terk eden ve uzaklara yolculuk yapan Sadık, bir evlilik yapmış ve Deniz isminde bir çocuğa sahip olmuştur. Karısı öldükten ve kendisi de ölümcül bir hastalığa yakalandıktan sonra; oğlu Deniz’in geleceğinden endişe ederek babasının yanına bırakmak için evine geri dönmüştür. Bu sırada babasıyla yaşadığı görüş ayrılıklarının ve oğluyla arasındaki ilişkinin çıkmazlarıyla mücadele edecektir.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Çavuş dedi ki:

   Güzel liste ama in the name of father gibi bir filmin olmaması üzücü

  2. Yusuf dedi ki:

   Babam ve Oğlum filmi için şöyle bir tanıtım da güzel olabilirdi… 12 Eylül darbesinin ardından yıkılan hayatlardan küçük Deniz yetişmektedir. Henüz annesini hiç görmemiştir çünkü annesi Deniz doğmadan ölmüştür. Babasıyla birlikte kendi halinde bir yaşam sürmektedir. Babası sadık aniden verilen bir kararla hiç görmemiş olduğu dedesinin yanında küçücük bir kasabada yaşayacaktır. Zamanla hiç tanımadığı ailesine alışmaya çalışan Deniz için aynı zamanda tedirginlikte vardır.