Babamın Kanatları Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

2016 yılına damga vuran filmlerden biri olan babamın kanatları, gördüğü ilgi ve aldığı ödüllerle ismini hafızalara kazımıştır. Filmin yönetmenliğini Kıvanç Sezer üstlenmiştir. Yapımcılığını ise Soner Alper üstlenmiştir. Filmin senaristi kim diye baktığımızda karşımıza yine Kıvanç Sezer çıkıyor. Film dram türünde olsa da bazı küçük sahnelerde mizahı da görebiliriz. 2 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren film büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. 101 dakika süren film Türkiye’de çekilmiştir. Kullanılan dil Türkçe ve Kürtçedir. Baş rolde Menderes Samancılar (İbrahim karakteriyle) yer almaktadır. Musab Ekici (Yusuf-İbrahim’in hırslı yeğeni), Kübra Kip (Nihal), Tansel Öngel (Resul) diğer oyunculardır. Tanıdık yüzlerin yanı sıra hiç tanımadığımız oyuncular da filimin oyuncu kadrosunda yer almaktadır.

Babamın Kanatları Filmi Konusu:

İnşaat işçisi olan İbrahim kanser hastası olduğunu öğrenir ve dünyası başına yıkılır. Çünkü kendinden çok düşündüğü çok sevdiği bir ailesi vardır. Ailesinden uzak bir yerde inşaat işçisi olarak çalışan İbrahim Yeğeni Yusuf ile birlikte çalışmaktadır. Ancak ne yazık ki Yusuf amcasının ruh halini anlamaktan çok uzaktır. Yusuf’un tek derdi daha çok çalışıp yükselmektir. Yükselme hırsıyla yanıp tutuşan Yusuf amcasının ne yaşadığından bihaberdir. Derdi tasası hırs, para, yükselmek olan Yusuf amcasının durumunu öğrendiğinde üzülecek mi? (Filmde en çok merak edilen noktalardan biri de bu konudur.)

 

İbrahim için hayat gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Hem uğraşmak zorunda kaldığı hastalık hem de inşaat şantiyesi onu bir hayli yormakta ve uğraştırmaktadır. Bütün bunlarla uğraşmak zorunda olan İbrahim’in aklında tek soru vardır. ‘ Öldükten sonra aileme ne bırakacağım? ‘ işte bu cevaplanmayan soru İbrahim’i yeyip bitirmektedir. Film bu konu üzerinde şekil almaktadır. Film sevenleriyle buluştuğu günden beri oldukça fazla ilgi görüyor. Vizyondan kaldırılma tarihi belli olmadığı için izlemek isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Dram türünü sevenler için mükemmel bir eser.

Film ilk gösterimini Çek Cumhuriyetinde yapmıştır (51. Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali) . Filmin dağıtıcılığını Nar Film üstlenmiştir. Bu devasa film başta 23. Adana Film Festivalinde SİYAD “EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ” olmak üzere toplamda yedi ödül almıştır. Aldığı diğer ödülleri şu şekildedir:

*53. Uluslararası Antalya Film Festivali – Yaratıcı Ödüller – Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü (2016)
*53. Uluslararası Antalya Film Festivali – Yaratıcı Ödüller – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kübra Kip (2016)
*53. Uluslararası Antalya Film Festivali – Yaratıcı Ödüller – En İyi İlk Film Ödülü (2016)
*53. Uluslararası Antalya Film Festivali – Yaratıcı Ödüller – Ulusal Uzun Metraj Film – İzleyici Ödülü (2016)
*53. Uluslararası Antalya Film Festivali – Yaratıcı Ödüller – En İyi Müzik (Bajar)
*53. Uluslararası Antalya Film Festivali – Yaratıcı Ödüller – Ulusal Uzun Metraj Film – En İyi Erkek Oyuncu (Menderes Samancılar)

Mükemmel bir film ortaya koyan ve bir çok ödüle layık görülen yönetmen Kıvanç Sezer kimdir diye merak edenler için yönetmenimizden biraz bahsedelim.

Babamın Kanatları Filmin Yönetmeni Kıvanç Sezer Kimdir?


1982 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesinde okuyarak Mühendislik eğitimi aldı. Daha sonra eğitimini pekiştirmek için İtalya’da Sinema Kurgusu eğitimi alarak Türkiye’ye döndü. Burada Sinema-televizyon sektörüne atılarak çeşitli kısa film, belgesel çekti. Kurguculuk, yönetmenlik ve senaristlik yaptı. Televizyon için çekilen belgesellerde büyük görevler aldı. Turabdin’in Çocukları adlı belgeselde yönetmenlik yaptı ve bu belgesel sayesinde Bologna Gianandrea Muti belgesel yarışmasında üçüncülük ödülü kazandı. 2011 yılında senaryosunu kendisi yazıp yönettiği cinsiyet temalı “kaç para” adlı film ile başarısını zirveye taşıyarak Antalya Altın Portakal Film Festivalinde “gösterim” bölümüne seçildi. “Hera’nın Oyunu” adlı kısa film ile Cannes Film Festivali-Short Film Corner’a katılmaya hak kazandı. 2012 yılından beri üzerinde çalıştığı Babamın Kanatları ( önceki adı kan parası-blood money ) adlı filmi 2015 Kasım ayında tamamlamayı başardı.
Babamın Kanatları adlı filmi ile bir çok ödüle layık görüldü ve ismini 2016 yılına altın harflerle yazmayı başardı. Henüz çok genç olan yönetmenimiz başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. Daha çok kısa film ve belgeselle uğraşan yönetmen Kıvanç Sezer sinema filmlerine ilgisi olduğunu bizlerle paylaşmıştı. Babamın Kanatları adlı filmi de bunun en güzel örneği.

Babamın Kanatları Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *