Report

Description

30 Haziran 2017 tarihinde vizyona giren ve seyirciyle buluşan, sınırsız aksiyon, gerilim ve suç türünde, içerisinde komedi barındıran ve her yaştan kitleye sınırsız eğlence sunan bu yapım, vizyona girdiği tarihten itibaren çok beğenildi. Yönetmenliğini Zombilerin Şafağı, Ant-Man gibi ünlü yapımların yönetmeni olan Edgar Wright’ın üstlendiği bu yapımda Ansel Elgort, Jon Bernthal, Jon Hamm, Elia Gonzalez, Micah Howard, Lilly James, Morgan Brown, Kevin Spacey, Morse Diggs gibi birçok ünlü ismi de görmekteyiz. Film kısa bir süre önce vizyona girmesi fakat çok büyük bir gişe yapması nedeniyle medyada ilgi ve merak uyandırdı.

Filmin konusu, genç olmasından ve dış görünüşünden dolayı Baby (Ansel Elgort) lakabı takılmış olan, genç yaşına rağmen de oldukça deneyimli bir sürücüdür. Otomobil konusundaki bu deneyimi ile arabanın her şeyinden anlamaktadır. Baby, çok büyük soygunlar organize etmekte olan bir suçlu olan Doc (Kevin Spacey) için, soyguncuları olay yerinden kaçıran kaçış şoförü olarak hayatını sürdürmektedir. Bu konudaki müthiş yeteneklerini de zaman içinde birlikte çalışmakta olduğu herkese göstermektedir. Fazla konuşmayı tercih etmeyen, herkesle mesafesini koruyan ve sürekli müzik dinleyen Baby, güzel bir garson olan Debora (Lily James) ile tanıştıktan sonra ona aşık olduğunda, hayatını suç dünyasından uzaklaştırarak sürdürmenin, gerçekten mutlu olabilmesi için gerekli olduğu konusunda farkındalık yaşayacaktır.

Oldukça kısa bir süre içerisinde tamamen kendine özgü bir sinema yaratabilmiş az sayıdaki yetenek arasında Edgar Wright ismi göze çarpıyor. Modern İngiliz Komedisinin belki de televizyonlara taşınmış en iyi örneği olarak duyulan Spaced serisinden bu yana kendisinden asla ödün vermeyen Wriht, mizah ve aksiyonu birbirine harmanlamak için kendisine özgünleşmiş bir tarifle, teknik açıdan da oyunu kendi kurallarıyla oynayan bir isim. Film karelerinin müzikle ahenk içinde dans edişi, esasen Baby Driver filminin baş karakteriyle alakalı bir durum. Baby, sinir sistemini ele geçiren bir hastalık sonucu, dengesini yitirmemek için hemen her an kulaklıklarını takarak müzik dinlemesi gerekmekte. Bu nedenle müzik cihazı vücudunun bir parçası haline gelmiş durumda. Kusursuz bir müzik zevkine sahip olan Baby hem klasik hem de yeni çıkan parçaları birbirine harmanlayarak dinlemekte. Baby’nin bu suç çıkmazından çıkıp hayallerindeki kıza ulaşarak yeni bir hayat kurma planını sayısız tehlike ile yüzleşirken, arka planda hep bu müzikleri duymaktayız.

imdb puanını daha yeni vizyona girmesine rağmen 8,4/10 puanına getiren bu yapım ileride daha da fazla gişe yapacak gibi görünüyor. Filmde aksiyon, gerilim, suç ve komedi hiç durmadan devam ederek seyircinin sıkılması çok profesyonelce engellenmiş. Böylece filmi izleyen seyirci, filmin başından sonuna kadar hiç sıkılmadan izlemekte. Baby Driver filmi çok uzun seneler boyunca düşünülmüş ve en iyi yapımı ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Filmin araba kovalamaca sahnelerinden, aşk sahnelerine kadar en ince ayrıntıya kadar düşünülmüş ve seyirciye mükemmel bir ziyafet sunulmuştur. Filmdeki karakterlerin cana yakınlığı, gerçekliği ön planda tutularak seyirciyi etkileme konusunda üst düzey bir yetenek sergilenmiş, bu konuda son derece profesyonel oyuncu seçimi yapılmış. Ayrıca Baby Driver filmi, bu kadar konuşulması, ilgi görmesi, çok yüksek oranda büyük bir izleyici kitlesine ulaşması ve seyircinin gönlünü kazanmayı başarmış bir konumda.

Kesinlikle yaza damgasını vuracak, hatta birçok filmden daha çok konuşulacak gibi görünüyor. Eğer aksiyon, gerilim, komedi ve suç türünü bir arada seviyorsanız, siz de vizyondan kalkmadan önce Baby Driver izlemelisiniz.

Baby Driver Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *