Band of Brothers Konusu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Band of Brothers Konusu ve Karakterleri isimli yabancı dizi tanıtımımıza hoşmgeldiniz. Stephen Ambrose tarafından yazılan tarih, savaş, dram konulu konulu dizi, aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Yapımcılığını Tom Hanks ve Steven Spielberg’in üstlendiği dizi, tüm zamanların en popüler dizilerinden biridir. Yayınlanmaya başlandığı 2001 yılından itibaren büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuş ve halen birçok kanalda izleyicilerle buluşmaktadır.

Band of Brothers
David Nutter, Tom Hanks, David Leland, David Frankel, Tony To Phil Alden Robinson, Richard Loncraine ve Mikael Salomon birçok ünlü yönetmenin bulunduğu bir kadroyla yönetilmiş olan dizi üst düzey bir prodüksiyon kullanılarak beyaz perdeye yansıtılmıştır. Dizide; Damian Lewis, Donnie Wahlberg, Ron Livingston, Matthe Settle ve Neal McDonough gibi ünlerine Band of Brothers ile daha da ün katmış birçok oyuncu rol almıştır.

Band of Brothers tv Dizisi
Band of Brothers dizisinde 2. Dünya savaşında ABD ordusunda görevli Easy bölüğünün Georgia’daki Toccoa kampında aldıkları eğitimden başlayarak; Market Garden Harekâtı, Normandiya Çıkarması ve Bastogne Savaşı’nda askerlerin başından geçen olaylardan Hitler’in kalesine giden yolu işlemiştir. Gerçek olayların anlatılması sebebiyle büyük bir gerçekçilikle ekranlara yansıtılan dizi, 10 bölümlük kısa bir dönemde tamamlanmıştır. IMDb sitesinde de tüm zamanların en yüksek puanına sahip dizi unvanını halen sürdürmektedir.

Band of Brothers Konusu:

ABD hava kuvvetlerine bağlı Easy bölüğünün eğitiminden başlayıp, 2. Dünya savaşında yaşanılanları anlatan dizi karakterlerinin savaş bittikten sonra ordudan ayrılmalarına kadar geçen süreci anlatıyor. Tarihte birçok dizi ve filme konu olan Normandiya çıkarmasına katılan Easy bölüğü, savaşın getirdiği yıkımla birer birer azalarak yollarına devam ediyorlar. Bu sırada bolca ölüm ve acıya tanık olan grup üyeleri savaşın nasıl bir cehennem olduğunu kavrıyorlar ve yaptıkları şeylerin gerekliliğini sorguluyorlar.

Band of Brothers Konusu

Başlangıç sahnelerinde savaşa katılmış ve dizi çekimleri sırasında halen hayatta olan kişilerin yaşadıklarını ilgi çekici anlatımlarla izliyoruz. Toccoa kampında başlanan savaş hazırlıkları, askerlerin birbirleri ile ilişkilerini ve savaşın görünmeyen yüzünü izleyicilerin sürükleyici bir şekilde görmesi sağlanıyor.

Dizi bölümlerini normal dizilerden ayıran çok önemli bir özellik bulunuyor. Yapımcılar tarafından dizinin her bölümüne milyon dolarlar harcanması, dizinin izlenebilirliğini en üst düzeye çıkarıyor. Mekanların gerçekçiliği, atmosferin etkileyiciliği ve mükemmel bir görsellik ile büyük paralar harcandığı gözler önüne seriliyor. Öyle ki dizinin her bölümü, ayrı bir film görselliğinde ve çekim kalitesinde izleyicilerle buluşuyor.

Band of Brothers Konusu Nesir

Yapımcılığını yine Steven Spielberg’in yaptığı Er Ryan’ı Kurtarmak filminin büyük bir başarı yakalaması üzerine çekilmeye karar verilen dizi, ilham kaynağı olduğu dizi gibi bazı yönlerden eleştiriliyor. Filmin aşırı gerçekçi savaş ve ölüm sahneleri dikkat çekmişken, dizi de Amerikan propagandası yaptığı yönünde eleştirilere maruz kalıyor.

Band of Brothers Karakterleri:

 

Richard Winters

Band of Brothers Richard Winters

506.Alay’ın 101.Hava Gücüne bağlı Easy bölüğünün 2. Müfrezesine komuta eden Richard, Normandiya Çıkartması’nda bölük komutanı kaybolduğu için askerlerin başına geçer. Bu olayın ardından iyi bir yönetimle Alman topçu bataryasını yok eden karakterimiz, kazandığı başarıyla kısa sürede yüzbaşı olur. Savaş bitimine doğru da binbaşılığa yükselen Richard, Normandiya Çıkartması’nda kendine söz verdiği gibi ordudan ayrılır ve bir takım farklı işlerde çalıştıktan sonra sakin bir çiftlik evine yerleşir.

Lewis Nixon

Band of Brothers Levis Nixo

New Jersey ordusuna katılan ve Güney Carolina’da eğitimini tamamlayan karakterimiz kendisini hava kuvvetlerinde bulur. Uzun savaş dönemlerinin ardından Almanya’nın işgaline katılan Lewis’in, savaş karşıtı düşünceleri nedeniyle rütbesi düşürülür. Aynı zamanda bu sırada aldığı bir mektupta karısı, boşanmak istediğini ve tüm eşyaları aldığını belirtmektedir. Hitler’in kalesi ele geçirilirken ise Nixon tek el dahi ateş etmemiştir.

Ronald Speirs

Band of Brothers Ronald Speirs

Gerektiğinde gözü kara bir savaşçı, gerektiğinde de sağlam bir lidere dönüşen Speirs, band of brothers’ın en deli dolu adamıdır. Bunun yanında birçok asker tarafından piskopat ve cani bir lider olarak tanınmaktadır. Hatta bir keresinde savaş sırasında emrine itaat etmeyen bir subayı vurarak öldürmüştür.

Carwood Lipton

Band of Brothers Carwood Lipton

Emrindeki askerlere karşı sert olmaya çalışan ama bunu beceremeyen bir Carwood, savaşın getirdiği psikololojik baskı nedeniyle duygusal çöküntü içindedir. Orduda eğitimi tamamladıktan sonra Avrupa işgali için İngiltere’ye çavuş rütbesiyle gönderilmiştir. İlerleyen bölümler özel terfi alacak ve rütbesi yükselecektir.

Donald Malarkey

Band of Brothers Donald Malarkey

Pek zeki bir adam olmayan Donald, şansını orduda denemek için askerliğe başlamış ve hava kuvvetlerine katılmıştır. Gönüllü olarak girdiği hava kuvvetlerinde birçok önemli savaşta yer almıştır. Orduya katılmadan önce denizci olmak istemiş fakat bu hayalini gerçekleştirememiştir. Ayrıca birçok savaşa katılmasına rağmen yara almadan kurtulan nadir askerlerindendir.

Herbert Sobel

Band of Brothers Herbert Sobel

Easy bölüğünün ilk komutanı olan Sobel, Toccoa kampında askerlerine ağır bir eğitim programı uygulamıştır. Psikopat duruşuyla birçok askerin nefretini kazansa da savaşların kazanılmasında sağladığı katkı birçok asker tarafından göz ardı edilmemektedir.

Darrell “Shifty” Powers

Band of Brothers Darrell Shifty Powers

Normandiya Çıkartması’na, Garden Market operasyonuna ve daha birçok savaşa hava kuvvetlerinde katılmış olan Darrell, uzun yıllar farklı cephelerde bulunmuştur. Savaştan sonra da birçok insanın hayatının kurtulduğu bir kahramanlığa imza atmış, ömrünün sonuna kadar ülkesi için çalışmıştır.

Eugene “Doc” Roe

Band of Brothers Eugene Doc Roe

Sağlık bilgisi sebebiyle kendisine büyük sorumluluklar yüklenmiş olan Roe, Normandiya çıkartması sebebiyle hazırlanmış olan düğününe katılamamıştır. Daha sonra İngiliz kontrolündeki Amerkan askeri operasyonu Market Garden Harekatı’na katılmak için Hollanda’ya doğru bir atlayışta bulunmuştur.

George Luz

Band of Brothers George Luz

Luz ordunun havacılık bölümüne katılmaya karar verdikten sonra Toccoa kampına giderek zorlu Herbert Sobel eğitimine maruz kalmıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra 2. Tabur, 506 Paraşüt Piyade Alayı, 101. Hava İndirme Tümeni’ne atanan karakterimiz birçok önemli savaşta aktif rol oynamıştır. Genellikle bölüğün neşe kaynağı olan karakter, Bastogne Savaşı’ndan canlı çıkan şanslı askerler arasındadır. Savaş boyunca sürekli daha çok deneyim kazanmak için farklı zorlu bölgelerde görev yapmıştır.

Denver “Bull” Randleman

Band of Brothers Denver Bull Randleman

Temel askeri eğitiminden sonra paraşütçü olan Denver, bu süreçte Herbert Sobel komutası altında bulunmuştur. İlerleyen dönemlerde bazı subaylarla Sobel’e baş kaldırsa da ufukta görünen Normandiya Çıkartması sebebiyle affedilmiştir. Bir süre sonra çavuş olmuş ve askerliğini bu rütbeyle tamamlamıştır.

Robert “Popeye” Wynn

Band of Brothers Robert Popeye Wynn

1942 yılında gönüllü olarak Amerikan ordusuna katılan Wynn, ilk eğitimini alması için Toccoa kampına gönderilmiştir. Savaşın ilerleyen dönemlerinde İngiltere’ye gönderilmeden önce Herbert Sobel tarafından zorlu bir eğitimden geçirilmiştir. 1944 yılında Normandiya’ya atlayan Wynn, bu bölgede birçok arkadaşını kaybetmenin acısını yaşadı.

Joseph Liebgott

Band of Brothers Joseph Liebgott

Temel eğitiminden sonra paraşütçü olan Liebgott, Kuzey Carolina’da taktik eğitimi almıştır. Eğitimli bir asker olması sebebiyle Normandiya’ya atlaması için Upottery’e gönderilmiştir. Başarılı savaşların ardından Market Garden Harekatı’na katılmak için Hollanda’ya gönderilmiştir.

Frank Perconte

Band of Brothers Frank Perconte

Esmer görünüşü ve ölen askerlerin saatlerini toplamasıyla dikkat çeken Frank, Bastogne’da kasık civarından vurulmuştur. Easy bölüğünün önemli bir üyesi olmasının yanında, önemli de bir arkadaştır.

Wayne A. “Skinny” Sisk

Band of Brothers Wayne A. Skinny Sisk

Paraşütçülük için gönüllü olan Sisk, eğitim almak için Gürcistan’da bulunan Toccoa kampına gönderilmiştir. Üç arkadaşıyla Easy bölüğünün ilk askerleri olan karakter, Normandiya Çıkartması, Bulge Savaşı gibi birçok harekâta katılmış ve bir keresinde sağ bacağından yaralanmıştır. İyileştikten sonra da ilk iş Easy bölüğüne dönmüş ve uçuşlara devam etmiştir.

John “Johnny” Martin

Band of Brothers John Johnny Martin

Toccoa kampında Easy bölüğüne atanan Martin, paraşütçülük eğitimini alıp mezun olduktan sonra Çavuş rütbesine terfi etmiştir. Daha sonra bölüğüyle birlikte İngiltere’ye gönderilmiş ve Nazilere karşı savaş hazırlıklarına girişmiştir. Savaşlar sırasında birçok yakın arkadaşını kaybetmiş ve bu savaşlar ona ağır psikolojik etkilere mal olmuştur.

Lynn compton

Band of Brothers Lynn compton

Savaşa katılmadan önce ünlü sayılabilecek bir beyzbolcu olan Lynn, Easy bölüğüne katılmış ve farklı bir hayata yelken açmıştır. Bastogne Savaşı’nda birçok arkadaşını kaybettiği için psikolojisi bozulur, bunalıma girer ve ardından cepheden alınır.

Band of Brothers Teknik Detay:

Türkçe İsmi: Kardeşler Takımı
Tür: Tarih, Dram, Savaş
Başlangıç: 9 Eylül 2001
Bitiş: 4 Kasım 2001
Ülke: ABD
Kanal: HBO
Oyuncular: Damian Lewis, Donnie Wahlberg, Ron Livingston, Matthe Settle ve Neal McDonough
IMDb: 9,6
Süre: 70 dk
Bölüm: 10
Sezon: 1

Band of Brothers Fragmanı:

Band of Brothers Konusu ve Karakterleri isimli yabancı dizi tanıtımımıza YORUM yapabilir veya EMOJİ ile tepkinizi verebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *