Behzat Ç Dizisinin Efsaneleşmiş 12 Karakteri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi ismi ile hayatımıza giren dizinin karakterlerinin listesini hazırlamak istedik. Emrah Serbes’in romanından esinlenerek 19 Eylül 2010 yılı pazar günü Star Tv ekranlarında yayınlanmaya başlayan Türk polisiye televizyon dizisi Behzat Ç; 3 Sezon (96 Bölüm) ile izleyenlerin kalbinde derin izler bırakmış ve tekrardan yayınlanması konusunda bir çok kampanya düzenlenmiştir. Senaryosunu Ercan Mehmet Erdem’in kaleme aldığı dizinin oyuncularının göstermiş olduğu performans neticesinde dizideki karakterlerde tam anlamıyla birer fenomen olmuştur.Dizi tek bir karakter üzerine kurulmak yerine tüm karakterleri kucaklamıştır.Dizinin öyküsünü yazan Emrah Serbes’in geçtiğimiz günlerde Kanal Türk ekranlarında Behzat Ç. yeniden’in senaryosunun dahi hazır olduğunu ve eski oyuncuları da yayınlayacak bir kanal bulmaları halinde toplayabileceğini bildirmesi Behzat Ç dizisi fanlarının da heyecanlandırdı.Fazla uzatmadan listemizdeki karakterlere geçelim isterseniz.Listemizde tüm karakterler yer verememiş olmanın üzüntüsünü duymakla beraber en can alıcı 12 karakteri hazırlamış olmanın da mutluluğunu duymaktayız. Sizlerde YORUM kısmını kullanarak etkileşime girebilirsiniz.Behzat Ç’nin tekrardan yayınlanmasını dileyerek listemize geçmek istiyoruz.

Listemizde ve listeye ait videolar da bol miktarda spoiler’e yer verilmiştir.

Behzat Ç Dizisinin Efsaneleleşmiş 12 Karakteri

 

12. Eda Akkaya Karakteri – Seda Bakan

Behzat-Ç-Eda-Akkaya-Karakteri

İdealist ve güzel bir kadın olan komiser yardımcısı Eda karakteri ilk bölümlerde Selim karakteri ile yakındır.Selimle nişandan ayrıldıktan sonra ilk bölümlerden itibaren kaba hareketleri neticesinde nefret duygusu taşıdığı Harun karakterine yakınlaşmıştır.Zamanla Harun’dan hoşlanmaya başlar ve nişanlanır ve hatta evlenir.

11. Cevdet Karakteri – Berke Üzrek

Behzat-Ç-Cevdet-Karakteri

Cevdet karakteri 4. bölümde diziye dahil olmuş ve final bölümüne kadar da devam etmiştir.Ziraat Mühendisliğini okumuş ancak iş bulamadığı için polisliğe başvurmuş bir karakterdir.Çevreye duyarlı, akıllı bir karakter olmasına karşın ekibe son katılan olduğu için getir götür işlerinde kullanılmaktadır.Olayları çözme yeteneği ilerleyen bölümlerde daha da artmıştır.

10. Tahsin Yılmaz Karakteri – Eray Eserol

Behzat-Ç-Tahsin-Yılmaz-Karakteri

Başkomser Behzat Ç ile aynı yıl akademiden mezun olan Tahsin karakteri Behzat gibi ceza almadığı için emniyet müdürlüğüne kadar yükselmiştir.Behzat’ın üstüdür fakat hala Behzat ile arkadaş gibi konuşmaktadır.Yumuşak mizacı ile bazen Behzat tarafından dalgaya bile alınabilmektedir.Tavır ve hareketleri ile sempatik bir görünüm veren karakter güvenilirdir.

9. Şevket Ç Karakteri – Ege Aydan

Behzat-Ç-Şevket-Ç-Karakteri

Behzat Ç.’nin ağabeyi Şevket karakteri bir alışveriş merkezinde müdürlük yapmaktadır.Zengin ve dışa dönük bir karakter olan Şevket, kardeşi Behzat’ı çok fazla düşünmektedir.Hatta o kadar çok düşünmektedir ki yerli yersiz Behzat’ın hayatına müdahil olmaktadır.Sürekli Behzat la kavga etse de hep onun iyiliğini düşünmektedir.Şevket karakteri kardeşi Behzat’ın sürülmekten ve meslekten atılmasını engellemiştir.

8. Şule Şafak Karakteri – Ayça Eren

Behzat-Ç-Şule-Şafak-Karakteri

Behzat Ç ile rehabilitasyon merkezinde tanışan sevimli, sempatik, şirin ve herşeyi sorgulayan bir karakterdir. Behzat Ç. kızı Berna’nın ölümünden sonra Şule’yi kızı yerine koymuştur. Çılgın bir yaşayış tarzı var gibi görünen Şule Behzat Ç. nin öz kızıdır ve Berna’nın da katilidir. Karakter olarak Türk televizyon tarihinin en çarpıcı karakterlerinden biridir.Tabiri caizse senaristler dizinin sonuna kadar bizi yemişler.Şule final bölümünde hapis’e girer.

7. Memduh Başgan Karakteri – Güven Kıraç

Behzat-Ç-Memduh-Başgan-Karakteri

Dizide derin devlet deyince akla ilk gelen karakter Memduh Başgan dır.Eski kontrgerilla şefi ve emniyette üst düzey yöneticidir.Ercüment Çözer’in pis işlerinin arkasını toplamaktadır.Zekiliği ve konuşması ile diziye renk katan karakter özellikle küfürleri ile dikkat çekmektedir.Dizide küfürleri ağzına bu kadar yakışan başka bir karakter yoktur.

6. İsmet Arif Karasu Karakteri- Akbaba – Berkan Şal

Behzat-Ç-Akbaba-Karakteri

” Aga cinayet var ! ” repliği ile dizide dikkatimizi çeken karakter; cinayetlere ilk gider ve ölenlerin ölüm nedenleri hakkında bilgiler verirdi.Hatta işinde o kadar iyiydi ki yaralanan birisinin bile ne zaman öleceği konusunda bilgi verebilirdi. Ölenlerin ve öleceklerin kokusunu alabilme özelliği sebebiyle Akbaba lakabını alan karakter Nazlı isimli birine de aşıktır.

5. Sabri Özay Karateri – Hayalet – İnanç Konukçu

Behzat-Ç-Hayalet-Karakteri

Sabri Özay ismi dizideki karaktere bile yabancı gelmektedir.Yıllarca arkadaşlarının Hayalet lakabıyla çağırdığı karakter her haberi veya kişiyi bulması ile ünlüdür.İnsanlara görünmeden takip edebilme yeteneği olan karakterimiz hangi kızı sevdiyse başına mutlaka bir iş gelmiştir.Dizi süresince sevdiği karakterler; Feride, Gazeteci Ilgın ve başkomiser Suna olmuştur.

4. Esra Ç. Karakteri – Savcı Esra – Canan Ergüder

Behzat-Ç-Savcı-Esra-Karakteri

Alımlı yürüyüşü, harika gülümsemesi ile dizide aşık olunası bir karakter.Kızması dahi sempatik olan Savcı Esra karakteri adalete güvenen, Behzat karakterine bazen gerektiğinden fazla anlayış gösteren bir yapıdadır.Kocasından ayrıldıktan sonra Behzat ile yakınlaşan ve sonunda evlenen Esra karakteri 2. sezonun finali ile diziden ayrılmıştır.Savcı Esra; ” Dünyanın ekseni kaydı Behzat, 12 santim yerinden oynadı, sen bana 1 santim bile yaklaşmadın.. ” ve ” Mutsuz olalım, ne var? Biz de mutsuz oluruz. Ben seninle mutsuzluğa da varım. ” replikleri ile akıllara kazınmıştır.

3. Ercüment Çözer Karakteri – Nejat İşler

Behzat-Ç-Ercüment-Çözer-Karakteri

Çözer Holding ve bir çok şirket, vakıf, dernek sahibi olan Ercüment Çözer zengin bir karakterdir.Devlet ihalelerini ve hırslarını gerçekleştirebilmek adına bir çok pis işe girişmiştir.Psikopat bir yapısı olan Ercüment karakterinin saygı takıntısı da bulunmaktadır.Ancak karakter izleyiciler tarafından çok sevilmiştir.Yani kötü ama sevimli bir karakterdir. Behzat Ç. dizisine 13. bölümde dahil olan Ercüment Çözer karakteri 73. bölümde diziden ayrılmıştır.

2. Harun Sinanoğlu Karakteri – Fatih Artman

Behzat-Ç-Harun-Sinanoğlu-Karakteri

Diziyi izleyenlerin ” Seviyorum Merkez ” repliği ile özdeşleştirdiği 30’lu yaşlarında ve Behzat amirin hep yanında olan Harun karakteri elinde abur cubur’u eksik etmeyen, çaya bisküvi batıran ve bir dükkana girdiğinde ilgisiz şeyleri sorması ile nam salan bir karakterdir.Arkadaşları ve özellikle Behzat Başkomserin “Tosun Paşa” lakabıyla çağırdığı Harun Sinanoğlu Karakteri dışarıdan kaba saba bir adam görüntüsü verse de iyi niyetli, saf ve sevdikleri için her şeyi göze alabilecek bir yapıdadır.Harun sevdiği kız yani eda için İngilizce bile çalışmıştır.Çok faydalı olduğu söylenemese de…

1. Behzat Ç. Karakteri – Erdal Beşikçioğlu

Behzat-Ç.-Karakteri

Diziye ismini de veren karakter cinayet büronun amiridir. ” Saçma sapan konuşma be! ” ve ” laaa.. ” replikleri ile Behzat karakteri kalbimizde yer edinmiştir. Polis akademisinden mezun olduktan sonra karakter özellikleri neticesinde yükselemeyen Behzat Başkomiser’in kendine has sorguları, zanlılara karşı şiddet eğilimleri olmasına karşın dürüst, duygusal ve fedakar da bir yapısı vardır.Kızını kaybettikten sonra hayata bir nevi küsen Behzat karakteri; tavırları, Ankara şivesi ile konuşması, Harun ve ekiple olan diyalogları ile tabi ki de listemizin birinci sırasındadır.Usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu bu zorlu karakteri çok güzel bir şekilde canlandırmıştır.

2 comments on "Behzat Ç Dizisinin Efsaneleşmiş 12 Karakteri"

  1. Ali says:

    Bazı videolarda sıkıntı var

    • Liste Film says:

      Farkındayız Ali Bey Youtube kanalımızı yeni açtık.Bu videolarda ilk videolar…2-3 videoda sıkıntı var ancak bundan sonraki videoları daha titiz oluşturacağız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *