Being Human Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tıpkı bir diğer Britanya dizisi Shameless gibi, İngiltere’nin kasvetli topraklarından okyanus aşırı uzanıp Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya sıçrayarak yeniden uyarlanan Being Human, oldukça ilginç pilot konusuyla dikkat çeken bir yapım. İngiltere’de BBC 3 kanalında, Kuzey Amerika’da ise Syfy adlı özel kanalda yayınlanan Being Human’ın ilk bölümü yalnızca Kanada’da 1,9 milyon tekil izleyici tarafından izlenerek kanalın ilk bölümü en çok izlenen dizisi unvanını alır. İlk dokuz bölümü toplamda 19,1 milyon tekil izleyiciye ulaşan yapım kanalın en başarılı dizilerinden biri olmasa da ilginç senaryosu ve doğru oyuncu tercihleriyle kaliteli yapımlarından biri haline gelir.

Being Human Konusu

Being Human oyuncularının hepsi farklı görünse de buluştukları ortak noktalar bulunuyor. Aidan, geçmişi karanlık ve kanlı faaliyetlerle dolu 200 yaşını geçmiş bir vampirdir. Vahşi doğasını ve hatalarla dolu geçmişini geride bırakıp sakin bir hayat sürmek isteyen Aidan, aynı hastanede çalıştığı iş arkadaşı Sam’i de ikna ederek birlikte bir ev kiralarlar.

Hastanede hemşir olarak çalışan Josh’da tıpkı ev arkadaşı Aidan gibi doğaüstü güçlere sahip bir kurt adamdır. Üzerindeki laneti bir çeşit hastalık olarak gören Josh’ın tek isteği bir yöntemini bulup bu lanetten yani kendince hastalıktan kurtulmaktır. Tüm enerjisini bunun için harcayan Josh, zaman zaman bu uğurda hayatını bile tehlikeye atar. Josh ve Aidan’ın ev arkadaşlığı başlarda sorunsuz gibi görünse de yaşlı vampir, kan olmayan bir hayatın kendisi ve çevresindeki insanlar için nasıl zorluklar ve tehlikeler getireceğini çok geçmeden görecektir.

İkilinin hayatı yeteri kadar zor ve garip değilmiş gibi bir de üçüncü bir ev arkadaşının ekibe dahil olmasıyla birlikte işler iyice içinden çıkılması zor bir hal alır. Josh ve Aidan’ın yeni ev arkadaşı, kiraladıkları evde nişanlısı tarafından öldürüldükten sonra diğer tarafa geçemeyip iki dünya arasında sıkışıp kalmış hayalet Sally’dir.

Başlangıçta her ev arkadaşlığında olduğu gibi Aiden, Josh ve Sally birlikte yaşamakta son derece zorlansa da üç arkadaş birbirlerine ve dostuklarına alıştıkça doğaüstü bir aile gibi her türlü koşul ve durumda birbirlerine yardım edecek ve birbirlerinin arkalarını kollayacaktır.

Being Human Karakterleri / Oyuncuları

Aidan McCollin (Sam Witwer)

aiden

1779 yılında Amerikan İç Savaşı’nda asker olan Aidan, bu savaşta başına aldığı darbe sonucu yaralanır ve ölmek üzereyken düşman askerlerinden Bishop tarafından vampire dönüştürülür. Henüz insanken Boston’da bir gazetenin sahibi olan Edmund Waite’ın oğlu olan Aidan, savaşın patlak vermesiyle birlikte eşi Suzanna ve yeni doğmuş bebeğini arkasında bırakarak orduya katılır. Bu savaşta can veren yoldaşlarıyla ziyafet çeken Bishop’ı gören Aidan, bu kötücül varlıkla ümitsiz bir mücadeleye girişir. Bishop tarafından ağır yaralanan Aidan, vampire dönüştürülür. Vampire dönüştükten sonra tam 150 yıl boyunca Boston’da, Bishop ve diğer vampirlerle birlikte yaşayan Aiden, yırtıcılığı ve kana susamışlığıyla bölgenin en korkulan vampirlerinden biri olur.

Josh Radcliff (Sam Huntington)

josh

Tıp eğitimi almak üzere New York Ithaca’da bulunan ailesinin yanından ayrılıp Boston’a taşınan Josh, asosyal ve içe kapanık biridir. 2008 yılındaki bir kamp gezisi sırasında Josh ve yanındaki arkadaşına saldıran bir kurt adam, arkadaşını öldürürken Josh’ı ağır yaralar. Bir sonraki dolunayda vücudunda bir değişim başlayan ve ilkel bir öldürme güdüsüyle dolan Josh, ona saldıran yaratık tarafından bir kurt adama dönüştürüldüğünü anlar. Genç kurt adam bunun bir hastalık olduğuna inanır ve tesadüfen tanıştığı Aidan’ın yardımıyla girdiği hastanede çalışırken bu hastalığın tedavisini bulmaya çalışır. Aidan’ın normal insanlar gibi bir yaşam sürme hayaline kapılan Josh, arkadaşının bir ev tutarak birlikte yaşama fikrine ikna olur. Ancak bu ikisi için de hiç kolay değildir.

Sally Malik (Meaghan Rath)

sally

Hayatta kalabilmek için güçlü olması gerektiği öğretilerek büyütülen Sally, üniversitede öğrenciyken Danny adlı gence aşık olur. Birbirlerine hissettikleri bağ giderek kuvvetlenirken kısa sürede nişanlanmaya karar verirler. Sally bir gün yanlışlıkla nişan yüzüğünü kaybeder ve bu durum Danny’i çileden çıkarır. Ani bir öfke patlamasıyla Sally’nin onu aldattığını ve nişanı bozmak için bahaneler aradığını düşünen Danny, genç kızı merdivenler itip onu öldürür. Nedeninin bilmediği bir şekilde öldüğü evde kısılıp kalan Sally, bir çeşit arafta olduğunu düşünür ancak buradan nasıl kurtulacağına dair hiçbir fikri yoktur. Bir süre sonra evi tutan ikili Aidan ve Josh’ın onu görüp duyabildiğini fark eden Sally, bu grubun bir diğer garip özelliklere sahip ev arkadaşı olur.

Nora Sergeant (Kristen Hager)

nora

Aidan ve Josh ile aynı hastanede hemşire olarak çalışan Nora, Josh’ın kız arkadaşıdır. İlk tanıştıklarında Josh’ın ona çok garip bir biçimde sevişmek isteyip istemediğini sorması üzerine onu eğer bir daha kendisiyle konuşursa cinsel taciz davası açmakla tehdit ederek genç adamdan uzaklaşır. Ancak daha sonra Josh’ın hastalara gösterdiği ilgi ve alakaya tanık oldukça onunla ilgili fikirleri değişir. Sonunda birlikte yemeğe çıkmayı kabul eden Nora, bu garip davranışlı adamı sempatik bulsa da onun sakladığı bir şeyler olduğunu düşünür. Josh’a duyduğu sevgi günden güne büyüse de onun sakladığı şeyle ilgili duyduğu şüphe git gide içini kemirip bitirir.

James Bishop (Mark Pellegrino)

bishop

Bir diğer popüler dizi olan Supernatural’daki Lucifer rolüyle tanıdığımız Mark Pellegrino’nun canlandırdığı Bishop, Boston’daki vampir klanının lideridir. 1472 yılında Carlo adında bir vampir tarafından dönüştürülen Bishop yüzyıllar boyunca, efendisiyle birlikte seyahat ederek vampirliğin sırlarını öğrenir. Sonunda Amerika’ya göç eden Bishop, iç savaş sırasında Aidan ve Marcus’u vampir yaparak yüzyıllar boyunca bölgeyi terörize edecek klanın ilk adımlarını atar. Boston Polis Departmanı’nda teğmen rütbesiyle çalışmakta olan Bishop’ın, Aidan’ın çalıştığı hastanedeki tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalarla ilgili oldukça tehlikeli planları vardır.

Being Human Detay

Yapım Yılı: 2011

Tür: Drama, Fantastik, Korku

Ülke: A.B.D. / Kanada

Yapımcı ve Yönetmen: Adam Kane, Irene Litinsky, Jeremiah S. Checkik

Kanal: Syfy

Süre: 44 dk

Oyuncular: Sam Witwer, Sam Huntington, Meaghan Rath, Kristen Hager, Mark Pellegrino, Eddy Kariti, Gianpaolo Venuta, Connor Price, Deanna Russo, Kyle Schmid, Vincent Leclerc, Pat Kiely, Susanna Fournier.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *