Beyaz Sarayı da Konu Alan ABD Başkanları Hakkında Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Amerikalılar siyaseti konu alan filmleri çekmeyi çok severler. İzlediğiniz pek çok yapımda ya Amerikan ordusuna ya da Beyaz Saray’a değinildiğini görebilirsiniz. Hemen hemen her filmde de Amerikan bayrağı dokusuna mutlaka yer verilir. Beyaz Saray ve Amerikan Başkanlarının olduğu filmlerin sayısı da olabildiğince fazla. Ama bir o kadar da aksiyon ve heyecan dolu oldukları pek de göz ardı edilemez. IMDb puanları düşükten yükseğe olacak şekilde Beyaz Sarayı da konu alan Amerikan Filmlerini sizler için sıraladık ve derledik. Bu filmlere mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Birbirinden değerli aktör ve aktrislerin olduğu, her dakikasını daha keyifle izleyebileceğiniz bu filmler için şimdiden iyi seyirler dileriz.

25. London Has Fallen – Kod Adı: Londra – 2016 – IMDb: 5.9


İngiltere Başbakanı’nın aniden ölmesi ardından Jacobs (Teşkilat Başkanı) Banning’i Başkan Asher’ı cenaze töreninde koruması için görevlendirmektedir. En bilinen dünya liderlerinin bir arada olacağı bu cenaze töreninde güvenlik önlemleri hat safhadadır. Liderler cenaze törenine gelmeye başlayınca, bombalar patlamaya başlar ve Banning sır perdesini aralamak zorundadır.

24. W. – 2008 – IMDb: 6.4


2008 yapımı olan bu filmde eski başkan Bush’un hayatı, eleştirel bir bakış açısı kullanılarak beyazperdeye aktarılmıştır. Filmde komedi ve suç unsurlarının birlikte kullanılmasıyla adından çok söz ettiren yönetmen Oliver Stone, bu filmi ile de yine olay yaratmayı başardı. Bu filmde yönetmen tarafından Irak Savaşı’nın eleştirildiğinin de altını çizmek gerekir.

23. White House Down – Beyaz Saray Düştü – 2013 – IMDb: 6.4


John Cale, kızının gözüne girebilmek adına gizli serviste bir görev almak için başvuruda bulunur. Fakat gizli servis ne yazık ki kendisini reddeder. John Cale, kızına bu haberi vermek konusunda oldukça zorlanmaktadır. Aklına Beyaz Saray gezintisinde bu olumsuz haberi vermek gibi bir fikir gelir. Beyaz Saray gezintisi esnasında kendisini ve kızını büyük bir karmaşanın içinde bulur.

22. Air Force One – Hava Kuvvetleri 1 – 1997 – IMDb: 6.4


Rusya seyahatine giden Amerikan başkanı burada bir konuşma gerçekleştirir. Teröristler ile artık hiç bir anlaşma sağlanamayacağını, konunun pazarlığa dahi dahil edilmeyeceğini belirtir. Seyahat bitiminden sonra Amerika’ya dönerken Başkanın özel uçağı kaçırılır. Kaçıranlar Rus teröristlerdir ve istekleri yerine getirilmezse yapacakları felaketlerden kendileri sorumlu değildir.

21. Olympus Has Fallen – Kod Adı: Olympus – 2013 – IMDb: 6.5


Özel kuvvetlerde görevli olan Mike Banning, gizli bir ajandır. Başkan ve karısı davete gitmek üzere yoldalar iken bir trafik kazası geçirirler. Banning, tek bir kişiyi kurtarabilecek durumdadır bu yüzden kurtarabileceği kişi olarak Başkan’ı seçer. Olayın ardından herkes Banning’e destek olup Başkan’ı seçme konusunda doğru hareket ettiğini dile getirseler de Banning kendisini masa başında bulur.

20. PT 109 Kennedy – 1963 – IMDb: 6.5


Başkan John F. Kennedy’in yaşam öyküsünden esinlenilmiştir. Başkan’ın PT gemisine kaptanlık yaptığı dönemdeki savaş tecrübelerinin dramatize edildiği bu filmde, Kennedy savaşa dahil olmuş ve gemisi Japon uçakları tarafından batırılmıştır. Kendisi ve mürettebatı hayatta kalmayı başarmıştır. Teğmen Jack Kennedy, 2. Dünya Savaşı devam ederken Güney Pasifik’e ulaştığında kendi PT gemisini komuta etmiştir.

19. The Manchurian Candidate – Mançuryalı Aday – 2004 – IMDb: 6.6


Shaw, Astsubay olarak orduda görev almaktadır. Askerler ve Yüzbaşı ile birlikte Körfez Savaşı’nda pusuya düşerler. Shaw, askerleri ile birlikte Yüzbaşı’nı kurtarır ancak; bu kurtarış hikayesinde bazı şaibeler yer almaktadır. 2004 yapımı olan bi film, 1962 yılındaki yapımın yeni versiyonudur.

18. Absolute Power – Mutlak Güç – 1997 – IMDb: 6.7


Whitney, işinde olabildiğince hızlı ve profesyonel çalışan bir hırsızdır. Yapmış olduğu bir hırsızlık sebebiyle hapse düşen Whitney, uzunca bir süre içeride kaldıktan sonra serbest bırakılır. Amacı artık emekli olmak ve son defa bir hırsızlık yapmaktır. Bakalım Walter Sullivan gibi zengin bir adamın evini soymanın bedelini ödeyecek mi?

17. The American President – Amerikan Başkanı – 1995 – IMDb: 6.8


Eşini kanser hastalığı sebebiyle kaybeden Amerikan Başkanı Shepherd, aniden bir kadına aşık olur. Aşık olduğu kadın olan Wade ise, çevre lobicisidir. Basının bu aşkı yaymasıyla birlikte başkan oy kaybetmeye başlar. Olaylar bu durumdayken personel şefi ve danışman Başkan’ı bu durumdan çıkarabilmek için işe koyulurlar.

16. Dave – Bir Günlük Başkan – 1993 – IMDb: 6.8


Kurgusal bir karakter olan Amerikan Başkanı Mitchell, hastalanır. Bir gün için onun yerine birini bulmaları gerekmektedir. Kovic, ikizi kadar başkana benzediğinden dolayı onda karar kılarlar. Her şey yolunda ilerlerken, başkanın hastalığı ilerler ve komaya girer. İşte bu durum yüzünden ikizi biraz daha başkanlık oyununu sürdürmek zorundadır.

15. Independence Day – Kurtuluş Günü – 1996 – IMDb: 6.9


2 Temmuz günü, iletişim sistemleri dünyanın pek çok yerinde arıza vermeye başlar. Bunun ardından silahlı kuvvetler, dev nesnelerin dünyaya yavaş yavaş yaklaştığını açıklar. Başlangıçta meteor olarak nitelendirilen nesnelerin aslında büyük uzay gemilerinden başka bir şey olmadığı anlaşılır. 4 Temmuz herkes için büyük gün olacaktır.

14. Sunrise At Compobello – Compobello’da Şafak – 1960 – IMDb: 7.1


1920’de yapılan seçimlerde kaybeden başkan yardımcısı adayı olan ‘Franklin Delano Roosevelt’ 1921’de hala siyasete yeniden girme düşüncesine sahip değildir; ancak Demokrat Parti için yorulmak bilmemektedir. O yaz, eşi Eleanor Roosevelt ve beş çocuğu, bacaklarında hareketlilik sorunları yaşadığı New Brunswick’deki Campobello Adası’ndaki yazlık mülklerinde tatil geçireceklerdir.

13. Nixon – 1995 – IMDb: 7.1


Eski bir ABD başkanı Richard Milhous Nixon’ın genç bir çocukken geçirdiği günlerden utanç içinde sona eren nihai başkanlığının hikayesidir. Filmde Anthony Hopkins adından çokça söz ettirmiştir.

12. Amistad – 1997 – IMDb: 7.2


1839’da, Mende tutsaklarının İspanyol ait bir gemide isyan edilmesi, geminin Long Island sahilinden yakalanmasıyla ABD’de büyük tartışmalara neden oluyor. Mahkemeler, Mende’nin köle olup olmadığına veya yasal olarak serbest olup olmadığına karar vermelidir.

11. The Butler – Başkanların Hizmetkarı – 2013 – IMDb: 7.2


Cecil Gaines, Beyaz Saray’da bir kahya olarak görev yaptığı sırada sekiz başkan görev yaparken, Vietnam sivil haklar hareketi ve diğer önemli olaylar, bu insanın hayatını, ailesini ve Amerikan toplumunu etkiler.

10. Thirteen Days – Yakın Tehlike – 2000 – IMDb: 7.3

Film, Kennedy yönetiminin Ekim 1962’de Küba Füze Krizine yönelik mücadelesinin dramatizasyonu şeklindedir. 2000 yapımı olan bu film, izleyenlerden büyük ilgi toplamıştır.

9. Truman – 2015 – IMDb: 7.3


kanser hastasıdır ve kendisine Kanada’da yaşayan arkadaşı Tomás’tan beklenmedik bir ziyaret gerçekleşir. Julian’ın sadık köpeği Truman eşliğinde iki dost, Julian’ın karmaşık durumunun yarattığı duygusal ve şaşırtıcı anları paylaşacaklar.

8. Lincoln – 2012 – IMDb: 7.4


İç Savaş öfkeyle devam ederken, Amerikan Başkanı, kendi kabinesindeki birçok kişiyle birlikte köleleri kurtarmaya odaklı olarak savaşmaktadır. Amerikan Başkanı aynı anda savaşmaya devam ederken, aynı zamanda katliamla da mücadele etmektedir.

7. 1776 – 1972 – IMDb: 7.6


Film, Bağımsızlığı ilan etmek için Amerikan Devriminin Kıta Kıta Kongresi’ndeki politik mücadelesinin müzikal bir şekilde tekrar edilmesi şeklinde çekilmiştir. 1972 yapım olan bu film, Peter Stone’un kitabından uyarlanmıştır.

6. Young Mr. Lincoln – Genç Lincoln – 1939 – IMDb: 7.6


Film, Abraham Lincoln’un gençlik dönemlerini işlemektedir. John Ford’un kült filmleri arasında yer almaktadır. Aslında lincoln, rivayetlere göre gençlik dönemlerinde başarısızdır ancak; filmde tam aksine muhteşem, başarılı, eşsiz olarak konu edilmiştir.

5. Frost/Nixon – 2008 – IMDb: 7.7


İngiliz talk show sunucusu David Frost ile eski Başkan Richard Nixon arasındaki Watergate sonrası televizyon programında verilen çarpıcı röportajlar… 2008 Yapım filmde, Beyaz Saray’dan bir süre uzak kalmak durumunda olan Eski Başkan Richard Nixon sessizliğe bürünmüştür. Fakat televizyon programında işler değişecek, çaylak dediği sunucu olayları farklı yönlere çevirecektir.

4. Seven Days İn May – Heyecanlı Günler – 1964 – IMDb: 7.9


ABD askeri liderleri, nükleer silahsızlanma antlaşmasını destekledikleri için ve Sovyet saldırılarından korktuklarından dolayı Başkan’ı devirmek istemektedir. 1964 yapımı bu film, Amerikan Başkan filmleri arasında yerini korumaktadır.

3. Fail Safe – Mutlak Savaş – 1964 – IMDb: 8.0


Bilgisayar kaynaklı bir hata sebebiyle ABD’ye ait olan nükleer uçaklar Rusya’nın Moskova şehrine doğru ilerlemektedir. ABD başkanı ne kadar çaba gösterse de uçaklar durdurulamamaktadır. Başkan’ın uçakları durdurma çabasını anlatan bu film, kurgusu ile büyük beğeni toplamıştır.

2. All The President’s Men – Başkanın Tüm Adamları – 1976 – IMDb: 8.0


Dustin Hoffman ve Robert Redford’un başrolleri paylaştığı 1976 yapım filmde ,”Washington Post” gazetecileri Bob Woodward ve Carl Bernstein, Başkan Richard Nixon’ın istifasına yol açan Watergate skandalının ayrıntılarını ortaya koyuyor.

1. JFK – Kapanmayan Dosya – 1991 – IMDb: 8.0


Oliver Stone’un yönetmenliğini üstlendiği filmde, Kennedy’ye düzenlenen suikast sonrasında pek çok sanık ve delil bulunmaktadır. Pek çok teori geliştirilir ancak; gerçekler bir türlü ortaya çıkarılamaz. Oswald, cinayeti her ne kadar üstlense de suikast de farklı durumlar olduğu düşünülmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *