İzlemediyseniz İzleyebileceğiniz Bilim Kurgu Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bilim kurgu filmi sevenlerin kesinlikle göz atması gereken bir listeyle karşınızdayız. Listemizdeki filmleri izlemiş olabilirsiniz çünkü genel bir liste yaptık. Sizlerde YORUM kısmını kullanarak listede olmasını istediğiniz favori Bilim Kurgu Filminizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Kapsamlı Bilim Kurgu Filmleri listemiz de dikkatinizi çekebilir.

14. E. T. – Imdb Puanı: 7.9/10

1982 yılında vizyona giren ve dünyaca ünlü bir Steven Spielberg filmi olan E. T.’de bir insan ve uzaylı arasındaki dostluk anlatılıyor. E. T., 11 milyon $’lık bütçesi ile 793 milyon $’lık hasılat elde etmeyi başarmıştır. Sinema tarihinin en başarı dram ve bilim kurgu filmlerinden biridir. Ailecek birlikte izlenip sizlere nostalji dolu bir gece yaşatabilecek filmlerden bir tanesidir.

13. Her – Aşk – Imdb Puanı:

2013 yılının en iyi filmlerinden biri olan Her filminin yönetmen koltuğunda The Game, The Wolf of Wall Street gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan Spike Jonze yer alıyor. Bilim kurgu türündeki Her filminde bambaşka bir aşka tanıklık edeceksiniz. Filmde bir insan ile işletim sistemi arasındaki aşk konu ediliyor. Bilindiği üzere 2013 yılında vizyona girdikten 3 yıl sonra SİRİ adlı bir uygulama geliştirildi. Her filmini izledikten sonra SİRİ’nin de film ile ne kadar alakalı olduğunu anlayacaksınız. İlerde gerçekleşmesi mümkün olan bir senaryo olabilir. Joaquin Phoenix, Amy Adams, Bill Hader gibi oyuncuların yer aldığı filmde işletim sistemini de Scarlett Johnsson seslendiriyor. Değişik bir konuya sahip romantik-bilim kurgu arayanlar için Her filmi birebir.

12. Predestination – Kader – Imdb Puanı: 7.4/10

2014, Avustrulya yapımı Predestination filmi son dönemin en iyi kurgulanmış senaryosuna sahip filmlerinden bir tanesi. Zaman yolculuğuyla ilgili akıl dolu paradokslara sahip olan Predestination bol şaşırtma garantili bir bilim kurgu filmi. İlk dakikalarından itibaren anlaşılması zor bir film gibi görünsede ilerledikçe aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını alıyorsunuz. Film bittikten sonra senaryonun ne kadar mükemmel olduğunun farkına varacaksınız. Michael Spierig ve Peter Spierig’in yönettiği filmin kadrosunda da Ethan Hawke, Sarah Snook gibi oyunlar yer alıyor. Biraz şaşırmak isteyen ve zekâ dolu bir bilim kurgu filmi izlemek isteyen Predestination’ı kaçırmasın.

11. The War Of The Worlds – Dünyalar Savaşı – Imdb Puanı: 7.1/10

Yönetmen koltuğunda Byron Haskin’in yer aldığı 1953 yılında vizyona giren film H.G. Wells’in ünlü romanında beyaz aktarılmıştır. Vizyona girdiği tarihe göre oldukça başarılı olan film daha sonra 2005 yılında usta yönetmen Steven Spielberg ile yeniden çekilerek beyaz perdeye aktarılmıştır.

10. Twelve Monkeys – 12 Maymun – Imdb Puanı: 8.1/10

1995 yılının başarılı filmlerinden biri olan 12 Monkeys’in başrollerinde Bruce Wills, David Morse, Brad Pitt gibi dünyaca ünlü oyuncular yer almakta. Kendine özgü senaryosuyla ve kaliteli oyuncu kadrosuyla sinemaseverlerin ilgisini çekmeyi başarmış bilim kurgu filmlerden bir tanesidir. Türüne göre fazlasıyla başarılı bir bilim kurgu-gerilim filmidir.

9. The Thing – Şey – Imdb Puanı: 8.2/10

1982 yılında beyaz perdeye aktarılan The Thing bilim kurgu, gizem, gerilim gibi türlerin bir arada olduğu bir film. Filmin yönetmenliği ise usta isim John Carpenter üstleniyor. Filmde bir grup araştırma ekibi buzun altında neredeyse 100 yıldır kaldığı düşünülen bir şeyi bulmalarının ardından meydana gelen olaylar konu ediliyor. Bilim kurgu-gerilim severler için The Thing birebir.

8. The Avengers 1-2 – Yenilmezler Serisi – Imdb Puanı:  8.0/10

Marvel kahramanlarının bir araya geldiği Yenilmezler serisi son dönemin en popüler filmleri arasında. Serinin ilk filmi 2012 yılında yakaladığı muhteşem gişe başarısından 3 yıl sonra yani 2015 yılında serinin ikinci filmi olan The Avengers: Age of Ultron ( Yenilmezler: Ultron Çağı ) vizyona girdi. Marvel hayranlarının merakla beklediği bu filmde yine gişede oldukça başarılı hâsılat elde etmeyi başardı. Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Black Widow gibi birçok Marvel kahramanı bu seride bir araya geliyorlar. Kahramanlar kulübüne bir göz atın.

7. Interstellar – Yıldızlararası – Imdb Puanı: 8.7/10

2014 yılında vizyona giren Interstellar son dönemin ve sinema tarihinin en iyi bilim kurgu filmlerinden bir tanesi. Bilim kurgu denince akla gelen ilk isimlerden olan Nolan kardeşler film senaristliğini üstlenirken, bu ünlü ikiliden Christopher Nolan’da filmin yönetmen koltuğunda yer almakta. Muhteşem bir kurguya sahip olan film bir de kaliteli görsel efektlerle süslenince ortaya mükemmel bir bilim kurgu filmi ortaya çıkmış. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Cain gibi ünlü oyunların yer aldığı Interstellar filmini izlerken bol bol şaşırmanın keyfini çıkaracaksınız. Senaryo biraz karmaşık görünse de dikkatlice izlendiğinde anlaşılacak bir film. Filmin senaryosu ve oluşturulan görsel efektlerin yapımında da birçok bilimsel veriden yararlanılmış. Interstellar mutlaka izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerinden bir tanesi.

6. Inception – Başlangıç – Imdb Puanı: 8.8/10

Bazılarına göre belki de tüm zamanların en kafa karıştırıcı ve en iyi bilim kurgu filmlerinden olan bir Christopher Nolan filmidir. Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon-Lewitt, Michael Caine gibi ünlü oyuncuların başrolünde yer aldığı bu film kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri. Gerek filmin efektleri, gerekse de senaryo ve yönetmenlik oldukça başarılı. Inception, en iyi bilim kurgu filmi denildiğinde çoğu insanın aklından geçen ilk filmdir. 2010 yılında vizyona giren filmin kurgusu yine Interstellar gibi muhteşem ötesi diyebiliriz. Inception’da rüya konusunu bir de Christopher Nolan’ın gözünden izleyeceksiniz. Ayrıca filmin kadrosunda da Leonarda Di Caprio, Ellan Page, Michael Cain, Joseph Gordon-Levitt gibi tecrübeli oyuncular yer almakta. Inception, kesinlikle izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerinden.

5. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind – Sil Baştan – Imdb Puanı: 8.4/10

2004 yılında vizyona giren ve bir bilim kurgu-romantik filmi olan Sil Baştan’da başrollerde Kate Winslet ve Jim Carrey yer almakta. Bilim kurgu-romantik türünde oldukça özgün bir senaryoya sahip olan film kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi. Oldukça başarılı ve etkileyici bir romantik film izlemek istiyenler Sil Baştan’ı kaçırmasın.

4. WALL-E – Vol-i – Imdb Puanı: 8.4/10

2008 yılında vizyona giren bir animasyon ve bilim kurgu filmi olan WALL-E aynı zamanda tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden bir tanesidir. Bilim kurgu, komedi, macera, aşk, türlerinin neredeyse hepsini bir arada bulabileceğiniz, ailecek izleyerek büyük keyif alabileceğiniz harika bir animasyon filmi. Ders çıkarılması gereken animasyon filmlerinden biri.

3. Metropolis – Metropolis – Imdb Puanı: 8.3/10

Fritz Lang’in yönetmen koltuğunda yer aldığı 1927 yapımı bir Alman filmi olan Metropolis zamanının çok çok ötesinde bir film. Sinemanın o dönemdeki en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olmasıyla birlikte, en iyi filmlerinden biri de diyebiliriz. Birçok sinema yazarına göre sadece çekildiği döneminin değil tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri.

2. Aliens  – Yaratık 2 – Imdb Puanı: 8.4/10

 

Aliens filmi dönemine göre oldukça kaliteli bir bilim kurgu filmi. Alien’ın ilk filminin yönetmeni olan Ridley Scott daha sonra yerini usta yönetmen James Cameron’a bırakmıştır. Serinin ikinci filminde, ilk filmde yaşanan olaylardan 35 yıl sonrası anlatılmakta. İlk filmi beğenenen sinema severler Aliens’ı kaçırmamalı.

1. Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back – Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü – Imdb Puanı: 8.8/10

Serinin bu filmi de ilk filmi kadar başarılı. Birçok Star Wars hayranları için serinin bu filmi en iyisi olan bölümdür. Star Wars serisi vizyona girdiği günden günümüze dek filme sıkı sıkıya bağlı bir hayran kitlesi oluşturmaya ve kitlesini daha da arttırmaya devam ediyor. Bununla birlikte filmin serisi de günümüze kadar devam etmekte. Star Wars film serisinin en son bölümü olan Star Wars Bölüm VII: Güç Uyanıyor, 18 Aralık 2015’te vizyona girmeyi planlıyor. Star Wars hayranları serinin bu filminin vizyona girmesini merakla bekliyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *