Bizimkiler Dizisi Oyuncuları Şimdi Ne Yapıyorlar

0/5 Votes: 0
Report

Description

15 sezon devam eden Bizimkiler Dizisi 7 Ocak 1989 yılında yayınlanmaya başlayan ve kesintisisiz 13 yıl devam ederek Türk televizyon tarihinin en uzun ve iz bırakan dizilerden biridir. Bu listemizde efsanevi dizinin karakterlerini, kimler olduğu ve şu anda ne yaptıkları hakkında olacak. 80’lerin sonu 90’ların başında başlayan dizinin oyuncularının bir kısmı şu anda hayatta değil ama listenin o günleri tekrar bize hatırlatacağını düşünüyoruz. Listemiz favori şeklinde listelenmemektedir..

Table of Contents

Bizimkiler Dizisi Karakterleri

 

Şükrü Başaran – Erdal Özyağcılar / Savaş Dinçer

Şükrü Başaran Bizimkiler Dizisi

Şükrü Başaran karakterine 1989 yılından 1997 yılına kadar Erdal Özyağcılar hayat vermiştir.1997 yılından 2002 yılına kadar ise Savaş Dinçer can vermiştir karaktere.

Erdal Özyağcılar  2012 yılında İki Yaka Bir İsmail projesinde İsmail karakterine, Sevdaluk dizisinde ise Ali İhsan karakterine can vermiştir. Savaş Dinçer ise en son Sessiz Gemiler dizisinde Mümtaz bey karakterini canlandırmıştır.

Nazan Başaran – Ayşe Kökçü

Ayşe Kökçü Bizimkiler dizisi

1955 doğumlu olan Ayşe Kökçü 2014 yılında ise kardeş payı dizisinde Metin, Ali ve Feyyaz’ın annesi rolü ile karşımıza çıkmaktadır. Ayşe Kökçü Bizimkiler dizisinin de annesiydi.

Ali Başaran – Atılay Uluışık

Atılay Uluışık Bizimkiler Dizisi

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü mezunu olan Atılay Bizimkiler dizisinde 13 yıl rol aldıktan sonra değişik projeler ile ekranlarda oyunculuk kariyerini devam ettirmiştir. Bizimkiler dizisine 12 yaşında başlayan oyuncu 25 yaşından dizinin bitmesi ile diziden ayrılmıştır. 2013 yılında yayınlanmaya başlayan ve çok sevilen ancak 2014 yılında yayından kaldırılan doksanlar dizisinde öğretmen Kemal rolüyle de oyuncunun performansı övgü almıştır.

Bilge Başaran – Bensu Orhunöz

Bilge Başaran - Bensu Orhunöz

Şükrü ve Nazan Başaranın kızı rolü ile 13 yıl boyunca dizide rol almıştır. Bensu Orhunöz 1965 doğumlu Şehir Tiyatroları’nın kadrolu sanatçısıdır ve çeşitli dizi ve filmlerde rol almaktadır.

Sabri Dönmez – Mehmet Akan

mehmet akan bizimkiler

Huysuz ve cimri apartman yöneticisi rolü ile tanıdığımız yönetici Sabri Bey (Mehmet Akan) bir çok dizi ve film projesinde rol almıştır. En son 2005 yılında Aşk Oyunu isimli dizide rol alan oyuncu 2006 yılında 66 yaşında iken hayata veda etmiştir.

Kapıcı Cafer Haktanır – Ercan Yazgan

Kapıcı Cafer Haktanır - Ercan Yazgan

Ercan Yazgan birçok dizi ve sinema filminde rol almıştır. Oyunculuğu ile iz bırakan projeler ise Dokunmayın Şabanıma, Perihan Abla, Bizimkiler ve özellikle de Kaygısızlar dizisi olmuştur.En son 2015 yılı yapımı Bana Masal Anlatma filminde alkolik bir mahhalle sakini rolünde karşımıza çıkmaktadır.

Muhasebe Müdürü Ergun – Erdinç Dinçer

Erdinç Dinçer Bizmkiler

Meraklı muhasebeci rolü ile dizide rol alan oyuncu 24 Ocak 2010 yılında Siroz nedeniyle 66 yaşında vefaat etmiştir.

Tak Tak Sedat – Salih Kalyon

Tak Tak Sedat - Salih Kalyon

Dizide Serpilin kocası rolü ile karşımıza çıkan oyuncu çok sayıda projede rol almıştır. Eyvah Eyvah filminin serisinde Halil Dede karakteri ile karşımıza çıkan oyuncu Komedi dükkanı isimli eğlence programın dada rol almıştır.

Çaycı Abbas – Hikmet Karagöz

Çaycı Abbas - Hikmet Karagöz

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, Ressamlık da yapan Hikmet Karagöz Bizimkiler dizisindeki Abbas rolüyle tanınmıştır.1946 doğumlu oyuncu çeşitli projelerde yer almıştır.2004 yılında Bir Aşk Hikayesi ve Gönül Yarası’nda da rol almıştır. Oyuncu 1986 yılından bu yana resim sergileri açmaktadır.

Katil Yavuz – Aykut Oray

Katil Yavuz - Aykut Oray

“Vatandaşa Cart Curt Yok” sloganı ile gönüllere taht kuran Aykut Oray dizide Katil Yavuz karakterine can vermektedir.1942 yılında dünyaya gelen oyuncu 2009 yılında 66 yaşında iken dünyaya gözlerini kapatmıştır. Eve Giden Yol 1914, Uy Başuma Gelenler, Çiçek Taksi gibi projelerde de yer alan oyuncu ölümünün ardından Çengelköy Mezarlığında toprağa verilmiştir.

Cemil – Uğurtan Sayıner

Cemil - Uğurtan Sayıner

“Benim adım Cemil”, “Koş Sevim koş” repliklerini unutmamız mümkün mü ki? Sarhoş Cemil karakteri ile tanınan oyuncu Perihan Abla , Yazlıkçılar ve Sevda Tepesi gibi projelerde de rol almıştır.Kendisine bizimkilerde Sosyal Alkolik diyen Cemil tam bir alkolik karakteri canlandırmıştır.

Halil Arslan – Oktay Sözbir

Halil Arslan- Oktay Sözbir

Dizide Halil Arslan namı diğer Halil Pazarlama veya Yandan Çarklı Halil tiplemesiyle tanınan oyuncu 1990 yılından 2006 yılına kadar Şehir Tiyatroları’nda görev yapmış ve dizi, tiyatro ve sinema oyunculuğu yapmıştır.2006 yılında vefat eden oyuncu Ümraniye, Kocatepe Mezarlığı ‘nda toprağa verilmiştir.

Davut Usta – Selçuk Uluergüven

Davut Usta - Selçuk Uluergüven

Almanya da gurbetçi iken ülkesine kesin dönüş yapan Davut usta karakterinin oynayan Selçuk Uluergüven birçok sinema filmi, tiyatro ve dizide rol almıştır. Kendisi gibi oyuncu olmak isteyen oğlunun 21 yaşında sahne kazasından ölmesinden 10 yıl sonra 2014 yılında trafik kazası sonucu 73 yaşında gözlerini dünyaya kapadı.

Halis – Ali Uyandıran

Halis - Ali Uyandıran

Gurbetçi ailenin çocuğu rolüyle akıllardan çıkmayan Halis karakterinin replikleride unutulmayacak türden.”Öyle yumuşak yumuşak” “Ne tatlı pembe pembe” ‘Dummkopf’ gibi replikler hala aklımızda.1946 yılı Bursa doğumlu oyuncu 1993 Televizyon Yıldızı ödülü ve Cengiz Polatkan Magazin Yazarları ödülünün de sahibidir. Oyuncu en son 6 Mantı dizisinde rol almıştır.

Buket Dereoğlu – Sekreter Demet

Sekreter Demet

Dizide kanarya Bülent ile nişanlanıp evlenen çalışkan ve güzel sekreteri.1970 yılında doğan oyuncu oyunculuğa annesinin tiyatrosu olan İdil Abla Çocuk Tiyatrosunda başlamıştır.İrili ufaklı dizi,film ve tiyatro oyunlarımda rol alan oyuncu 90 lı yıllarda reklam filmlerinde de rol almıştır.Bizimkiler dizisinin kapıcısı rolündeki Ercan Yazgan’ın da üvey kızıdır..

Şair Cenap – Rutkay Aziz

Şair Cenap - Rutkay Aziz

Ünlü oyuncu Rutkay Aziz’in dizideki “Bak ibrikçi çekicem kulaklarını ha” “Sana geldim İstanbul” “Hoş geldin canımın içi” replikleri ile apartmanın entelektüel ve karizmatik şairi rolü ile karşımızda.1947 doğumlu Oyuncu, tiyatrocu, yönetmen ve sanat yönetmeni vasıfları ile yıllarca sanat’a katkısı olan bir kişidir.En son Yalan Dünya dizisinde Timur Alsancak karakteri ile karşımıza çıkmıştır.

Penguen Adem – Tuncay Akça

Penguen Adem - Tuncay Akça

1995- 2002 yılları arası mahallenin manavı rolü ile dizide oynamıştır. Tuncay Akça Hababam Sınıfı’nda Bacaksız lâkaplı, öğrenci rolü ile tanınan 1963 doğumlu oyuncudur. En çok bilinen repliği ise “Abi siz neden her sabah tek ayak üzerinde duruyorsunuz?” dur.

Aydın Cansever – Tayfun Çorağan

Aydın Cansever - Tayfun Çorağan

Bizimkiler dizisinde Davut Usta’nın karısı Ultike’yi oynayan Güzin Çorağan ile evli olan oyuncu dizide Şükrü’lerin damadı Aydın Cansever karakterini 1994-2002 yılları arası devam ettirmiştir. 1953 doğumlu oyuncu çok sayıda projede yer almıştır.

Ulrike (Halis’in annesi) – Güzin Çorağan

Ulrike (Halis'in annesi) - Güzin Çorağan

“Öyle olmaz ama yavrummmm”, “Nayn Davutt!” replikleri ile hatırladığımız Türkiye’ye kesin dönüş yapmış bir “Almancının karısı” (Ulrike/Ulviye) rolünü 1992-2002 yılları arası 10 yıl süre ile sürdürmüştür. Çeşitli dizi ve filmlerde rol alan oyuncu en son Hanımın Çiftliği dizisinde rol almıştır.

Dr. Türkan – Güler Ökten

Dr. Türkan - Güler Ökten

Güler Ökten dahiliye doktoru Türkan karakteri ile dizide rol aldı.1992 – 2002 Yılları arası 10 sezon boyunca dizide yer alan oyuncu ünlü yönetmen Zeki Ökten’in de karısıdır.En son İtirazım var dizisinde Ani Hanım karakterine can veren oyuncunun Yaprak dökümü dizisindeki kayınvalide Cevriye karakteri ise unutulmaz rolleri arasında.Ispartalı oyuncu 1941 yılında doğmuş bir çok projede yer almış ve çok sayıda da ödüle layık görülmüş bir oyuncudur.

Nazım – Yaman Okay

Yaman Okay - Bizimkiler - Meral Okay

“Yeni bir iş var enişte tam sana göre” repliği ile aklımıza gelen Nazan karakterinin abisi Ali ve Bilge’nin dayısıdır. Dizide 4 sezon oynama fırsatı buldu.1993 yılında 42 yaşında iken pankreas kanseri nedeniyle vefat etti.Yaman Oktay 2012 yılında vefat eden Meral Oktay’ın da kocasıydı.

Şevket Başaran 1 – Cihat Tamer

Şevket Başaran 1 - Cihat Tamer

Şevket karakterini 1989’dan 1991’e kadar 3 sezon Cihat Tamer oynamıştır.1943 doğumlu oyuncu birçok tiyatro, dizi ve sinema filminde rol almıştır. Perihan Abla, Mahallenin Muhtarları gibi projelerde yer alan Cihat Tamer en son Fox tv’nin sevilen dizisi Kİraz Mevsiminde rol almıştır. Oyuncu diziye Ayaz’ın babası olarak katılmıştır.

Şevket Başaran 2 – Engin Şenkan

Engin Şenkan

Asabi ağabey rolüyle çok sevilen Engin Şenkan 1991-2002 yılları arası 11 sezon boyunca dizide rol aldı. Ankara Devlet Konservatuarı mezunu oyuncu 1944 yılı doğumludur. Eltiler, Kınalı Kar, Baba Ocağı, Dila Hanım gibi projelerde rol alan oyuncu son olarak 2014 yapımı Emanet dizisinde rol almaktadır.

Zeynep – Özge Özberk

Ali karakterinin uzun süre gelgitli bir ilişki yaşadığı kız arkadaşını oynayan Özge Özberk diziden sonra yıldızı parlayan oyunculardan. Bizimkilerden sonra birçok dizi ve filmde gördüğümüz Özge Özberk “Çembberimde Gül Oya” adlı televizyon dizisiyle öne çıkan oyuncuyu en son Fox Tv ekranlarında Kalbimdeki Deniz dizisinde Deniz Öztuna karakterini oynamaktadır.

Leyla Hanım – Güzin Özipek

Bizimkiler dizisinin akıllı ve olgun babaannesi rolünde yıllarca seyrettik. 1925 doğumlu tiyatro ve sinema sanatçısı Güzin Özipek 2000 yılında geçirdiği lenfoma hastalığından ötürü hayatını kaybetmiştir.

Hüsnü Bey – Orhan Çağman

Ailenin dedesi olan Hüsnü Bey Şükrü ile Şevket’in kavgalarını ayırabilen tek kişidir. Yıllarca bu karakteri oynamış Orhan Çağman 1997 hayatını kaybetmiştir.

Mine – Müjgan Ağralı

Her zaman farklı bir kilo verme muhabbetiyle dizide Şevket’in eşi Mine rolüyle dizide rol oynayan Müjgan Ağralı’yı son olarak TV dizisi Ateşle Barut’ta gördük.

Cem – Akın Tunç / Eray Köseoğlu

Dizinin Cem karakterini ilk Akın Tunç sonrasında da Eray Köseoğlu oynamıştır. Akın Tunç son yıllarda ithalat ve ihracat işleriyle uğraşırken Eray Köseoğlu ise Gurbetçiler dizisinde boy göstermiştir.

Özge – Başak Köklükaya

Bizimkiler dizisinde kusursuz fiziği ile dikkat çeken Özge karakterini oynayan Başak Köklükaya dizinin sonrasında birçok dizi ve film projesinde boy göstermiştir.

Gülsüm – Mine Teber

Apartman kapıcısı Cafer’in eşi cefakar ve fedakar Gül karakterini oynayan Mine Teber’i 2016 da İstanbul Sokakları adlı TV dizisinde gördük.

Banu ve Yeşim – Sinem ve Simge Taşkan

Apartman kapıcısının iki küçük akıllı ve sevimli kızları Banu ve Yeşim karakterlerini oynayan Sinem ve Simge Taşkan halen dizinin çekildiği binanın yanındaki diğer binada hayatlarını devam ettirmektedirler.

Ayla Hanım – Meral Çetinkaya

Dizinin otoriter apartman yöneticisi Sabri Bey’in eşi, dizinin “bayan hıçkırık”ı ve kibar hanımefendisi Ayla Hanım karakterini oynayan Meral Çetinkaya’yı en son Muhteşem Yüzyıl: Kösem’de gördük.

Suna Hanım – Latife Saruhan

Sabri Bey’in Alzehimer hastası annesi rolünü oynamış Latife Saruhan gerçek hayatta da uzun süre aynı hastalıkla mücadele etmiş ve 2001 yılında hayatını kaybetmiştir.

Bülent – Erdoğan Bugay

Başlangıçta kendisini sekreter Demet’in sözlüsü sonra da eşi olarak seyrettik. Erdoğan Bugay dizinin sonrasında farklı projelerde dizi ve film çalışmalarına devam etmiştir.

Nimet – Güngör Erbayık

Tahtakafa Raşit’in karısı rolünde yıllarca seyrettiğimiz Güngör Erbayık dizinin sonrasında TV de çok görülmemiş olup 72 yaşında kalp krizi sonucu 2012 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Raşit (Tahtakafa) – Erdoğan Tuncel

Dizinin renkli karakteri Tahtakafa Raşit’i oynayan Erdoğan Tuncel diziden sonra pek çok projede boy göstermiş olup 2012 de vefat etmiştir.

Sevim – Sabriye Kara

Her daim alkolik Cemil Beyin eşi karakterini oynayan Sabriye Kara’yı en son TV de Yeni Hayat dizisinde gördük.

Şengül – Selda Özbek

Katil’in karısı olarak anılan Katil Yavuz’un her türlü aşırılıklarını görmezden gelen basit bir kadın olan Şengül karakterini oynayan Selda Özbek diziden sonra birçok projede boy göstermiştir. En son kendisini Baba Candır dizisinde “Müge” olarak seyrettik.

Serpil – Güzin Özyağcılar

Şükrü’nün çilekeş ve iki yüzlü eşini oynayan Güzin Özyağcılar gerçek hayatta da Erdal Özyağcılar’ın eşidir. Bizimkiler ile yıldızı parladıktan sonra birçok dizi ve filmde rol almıştır.

Aslı – Bilge Parlak

Dizide Tat tak Sedat ile Serpil’in kızını oynayan Bilge Parlak şimdilerde TV dünyasından uzak sakin bir hayat yaşamayı tercih ediyor.

Sultan – Sıdıka Şenkan

Sultan dizide “Halil Pazarlama” ve “sultanım” replikleriyle zihinlere kazınan pinti Halil’in her isteğini yaptıran ikinci eşidir. Sıdıka Şenkan Bizimkiler’den sonra fazla görülmemiştir.

Nedim – Hakan Haksun

Halil’in ilk karısından iki oğlu vardır. Nedim küçük oğlandır. Nedim karakterinde yıllarca gördüğümüz Hakan Haksun aynı zamanda dizinin senaryo ekibinde yer almıştır. Halen çeşitli dizilerin senaristliğini yapmaktadır.

Asım – Sadık Türken

Halil’in ilk karısından olan büyük oğlu Asım’ı oynayan Sadık Türkmen’in diziden sonra talihi yolunda gitmemiştir. Genç oyuncu 2010 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmiştir.

Hüseyin – Savaş Yurttaş

Halil’in uyanık kayınbiraderidir. Savaş Yurttaş’ın diziden sonra sağlık sorunları baş gösterdi. Ve oyuncu 2002 yılında kanser hastalığına yenildi.

Sıtkı – Cezmi Baskın

Şair Cenap karakterinin evlenmeyen ev arkadaşı Sıtkı’yı oynayan Cezmi Baskın diziden sonra televizyonda faal olarak görülmüştür. Akasya Durağında “Osman” karakteriyle oyunculuğunu sergileyen sanatçıyı en son uzun soluklu olamayan Rüzgarın Kalbi isimli dizide tonton dede rolünde seyrettik.

Maşuk – Jako Cinsi Papağan

Dizinin oynadığı yıllarda adeta karakteristik özelliği olan bu meşhur “Maşuk” isimli Jako cinsi papağan söyleyebildiği ilginç sözlerle seyircinin yüzünü güldürüyordu. Meşhur Maşukun akıbetinin ne olduğu bilinmiyor.

Prens – Katil Yavuz’un Horozu

Prens, Katil Yavuz’un üzerine titrediği dövüşçü horozudur. Genellikle sahibinin kucağında gördüğümüz bu hayvanın suyuna pilav pişirildiğine dair rivayetler var.

Tontoş – Ayla Hanımın Biricik Kedisi

Otoriter apartman yöneticisi Sabri Beyin karısı Ayla hanımın kucağında okşayarak gezdirdiği ve bir bu kadar Sabri Beyin varlığından hoşlanmadığı Tontoş isimli kedinin akıbetinin ne olduğu hakkında bilgi bulunmuyor.

Abadi – Ulrike, Ulviye ve Halis’in Göz Bebeği Köpeği

Abadi isimli terrier cinsi köpeğin akıbeti bilinmiyor.

6 comments on "Bizimkiler Dizisi Oyuncuları Şimdi Ne Yapıyorlar"

 1. Ersan Kaymık says:

  Sevim koş katil geldi! Ne diziydi be , keşke şimdi tekrarı falan olsa da izlesek..

 2. burkay says:

  Hepsi birbirinden değerli sanatçılar , ortaya çıkan iş ise mükemmeldi. Çocukluguma geri döndüm bir an da olsa.

 3. Turgay says:

  Harikasınız çocukluma döndüm büyük insanlardı tek tek gidiyolar

 4. Hakan says:

  Harika bir diziydi. Böyle bir dizi bir daha yapılamaz. Karakter oyuncuları mükemmeldi. TRT yeniden yayımlamalı.

 5. Nezih says:

  Mükemmel.Bir kac oyuncu atlanmış (Dilek:Dunkof Halisin sulandığı kız,yine Dileğe aşık olan Davutun yeğeni,Davutun evinde temizlik yapan kadın)Yine de elinize sağlık.

 6. Mete Buyuran says:

  Erdoğan Bugay’ın açıklamasına Eray Köseoğlu fotosu konması dışında güzel…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *