Sürekleyici Bir Polisiye: Bodyguard Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Richard Madden

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yayımlandığı 2011-2019 yılları arasında tüm dünyayı kasıp kavuran ve geçtiğimiz aylarda ekranlara veda eden Game of Thrones dizisinin Robb Stark’ı Richard Madden, yepyeni bir diziyle ekranlara ‘bomba’ gibi bir dönüş yaptı. Polisiye ve gerilim ögelerinin ustaca işlendiği Bodyguard, son yılların en başarılı İngiliz yapımları arasında yer alıyor. İlk bölümü 10 milyonun üzerinde seyirciye ulaşan dizi, İngiltere’de Dünya Kupası yayınlarından sonra BBC’de en çok izlenen televizyon programı olma özelliği taşıyor. 2018 yapımı Bodyguard, Netflix yapımları arasında yüksek bütçesi ve prodüksiyon kalitesiyle de dikkat çekiyor.

Bodyguard her ne kadar BBC prodüksiyonu bir dizi olsa da The Guardian’ın haberine göre, Netflix dizinin çekimleri başlamadan dizinin haklarını satın alıp yapım aşamasında yer almış. Netflix aynı zamanda dizinin Birleşik Krallık ve İrlanda dışındaki tüm ülkelerdeki yayın haklarını elinde bulunduruyor.

Sezon finali tam 17 milyon izleyici tarafından izlenen Altın Küre ödüllü dizi, Peaky Blinders, Wanderlust, The Fall ve River gibi İngiltere kaynaklı Netflix dizileri içerisinde yer alıyor. Özetle Bodyguard, polisiye dizi sevenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım.

Bodyguard Dizisi Konusu

Dizinin ana karakteri David Budd, özel koruma biriminde ateşli silahlar komutanı olarak görev yapmaktadır. Daha önce Afganistan’da görev yapmış olan savaş gazisi polis memuru David Budd, çocukları Charlie ve Ella ile annesini ziyaret ettikten sonra Londra’ya dönmek üzere trene biner. Çocuklarıyla birlikte bindiği trende şüpheli bir şahıs gören David Budd, trende bulunan bir görevli ile birlikte çalışarak bombacıyı bulmaya çalışır. Bir yandan intihar bombacısını ikna etmeye çalışan, bir yandan da ihbar üzerine olay yerine gelen polis memurları ve bomba imha ekibi ile mücadele eden David Budd, üstün sezgileri ve gösterdiği soğukkanlılıkla bu saldırıyı durdurur ve içinde kendi çocuklarının da bulunduğu bir tren dolusu yolcunun hayatını kurtarır.

Sonradan ‘1 Ekim Olayı’ adı verilen bu terör saldırısından sonra ulusal güvenlik endişeleri baş gösterir, ülke çapında terör alarmı verilir, terörle mücadele ekipleri tarafından geniş çaplı bir soruşturma başlatılır ve havalimanları, tren yolları ve tüm ulaşım ağlarında geniş güvenlik önlemleri alınmaya başlanır.

Bu esnada Londra Metropolitan Polis Gücü bünyesinde görev yapan olayın kahramanı Çavuş David Budd, terör olayı sırasında gösterdiği üstün başarı sayesinde terfi eder ve yeni bir koruma görevine atanır. Bu yeni görevinde İngiltere İçişleri Bakanı Julia Montague’yi koruması gerekecektir. Koruması gereken politikacı Julia Montague, Afganistan’da gerçekleşen savaştan yaralanarak dönen David Budd’ın katıldığı savaşın en önemli destekçilerinden biridir. David, çok geçmeden savaş yanlısı bu politikacıyla çatışmaya başlar. İkilinin arasındaki gerilim birçok şeyin başlangıcı olacaktır.

Ülkede yaşanan terör olayları nedeniyle Komisyon, üst düzey politikacılara özel koruma atanmasını istemiştir ve bu görev memur David Budd’ın olacaktır. David, İçişleri Bakanı Julia Montague’yi araştırır ve dış ülkelerde yapılan askeri operasyonların ve özellikle de kendi katıldığı Afganistan’daki savaşın en büyük destekçilerinden olduğunu, başka bir deyişle kendisiyle tamamen zıt görüşlerde olduğunu fark eder. Onun için bir terfi anlamına gelen bu görevde hiç beklemediği ve alışkın olmadığı başka zorluklar yaşayacaktır. Yakın koruma görevinde sürekli beraber olan ikili hem kişisel hem de politik olarak çatışacak ve bu çatışmalar yeni tehlikelerin önünü açacaktır.

Nefesinizi tutarak izleyeceğiniz ilk bölümden itibaren dizide tempo bir an bile düşmüyor. Polisiye ve gerilim türü yapımları sevenlerin, dizinin ilk sezonunu bir çırpıda bitireceklerine hiç şüphe yok.

Bodyguard Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

David Budd (Richard Madden)

Londra Metropolitan Polis Gücü’nün Kraliyet ve Uzman Koruma biriminde görev yapan David Budd, Afganistan’da görev almış bir savaş gazisidir. İki çocuğu vardır ve birçok polisiye dizi klişesinden aşina olduğumuz üzere eşinden ayrı yaşamaktadır. David, halen üzerinde büyük etki yaratmış savaşın yaralarını sarmaktadır. Savaş yüzünden travma geçirmiş, ailesini kaybetmiştir. Afganistan’da görev yaptığı sırada yaşadıkları nedeniyle savaş karşıtı ve barış yanlısı bir kişi olmuştur. Ülke çapında büyük yankı uyandıran bir terör olayının çözüme kavuşturulmasında başrol oynayan David, olay tarihine kadar çoğunlukla sadece yabancı ülke liderlerini korumakla görevlendirilir. Olayın ardından ise görüşleri kendine tamamen zıt bir politikacıyı korumakla görevlendirilir.

Henüz 26 yaşındayken Game of Thrones dizisinde canlandırdığı Robb Stark karakteriyle dünya çapında şöhrete kavuşan 33 yaşındaki İskoç oyuncu Richard Madden, daha sonrasında Lily James’le başrolü paylaştığı, klasik Sindrella hikayesinin yeniden çevrimi olan Disney yapımı “Cinderella” filminde Prens Kit rolüyle karşımıza çıkmıştı. Richard Madden’ı 2019 yılında vizyona giren, maalesef ülkemizde sınırlı bir vizyon takvimi bulunan ve Elton John’un hayatını anlatan Rocketman filminde, Elton John’un menajeri ve beş yıl ilişki yaşadığı sevgilisi John Reid rolünde izlemiştik. Richard Madden, dizide canlandırdığı David Budd rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Altın Küre ödülü kazandı.

Julia Montague (Keeley Hawes)

bodyguards julia

Julia Montague, İngiltere İçişleri Bakanı olarak görev yapmaktadır. Julia, savaş yanlısıdır ve yabancı ülkelerde düzenlenen askeri operasyonların arkasında yer almaktadır. Terörle mücadele tartışmasını kendi politik çıkarları için kullanan, ülkenin yakın zamanda yaşanan terör saldırısı nedeniyle gergin olan ortamını fırsat bilip güvenlik güçlerinin yetkilerini genişleten ve vatandaşların telefon konuşmalarının, yazışmalarının, e-postalarının ve hatta sosyal medya hesaplarının mahkeme kararı olmadan izlenmesine olanak sağlayan, ülkede yaşanan karmaşadan politik kazanç sağlayarak yükselmeye çalışan hırslı bir politikacıdır.

Dizide Julia karakterini 1976 doğumlu İngiliz oyuncu Keeley Hawes canlandırıyor. Gökdelen, Banka İşi ve Cenazede Ölüm gibi son yılların en önemli İngiliz yapımı filmlerinde rol alan Keeley Hawes, 2004 yılından bu yana oyuncu Matthew Macfadyen ile evli.

Vicky Budd (Sophie Rundle)

vicky budd

David Budd’ın iki çocuğunun annesi, ayrı yaşadığı eski eşi Vicky; savaş yaralarını saramayan ve alkol sorunu bulunan eşi David ile yaşadığı problemleri çocuklarına yansıtmamaya çalışan özverili bir kadındır.

Dizide Vicky karakterini canlandıran 1988 doğumlu İngiliz oyuncu Sophie Rundle’ı, son dönemlerin en popüler yapımlarından biri olup ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesi bulunan Peaky Blinders dizisinde canlandırdığı Ada Shelby rolünden hatırlayabiliriz. Dünyaca ünlü Friends dizisinin Joey Tribbiani’si Matt Leblanc’ın kendisini canlandırdığı başarılı İngiliz dizisi Episodes’da da yer alan Sophie Rundle, genellikle ülkesi İngiltere’de rol aldığı televizyon dizileriyle tanınıyor.

Nadia (Anjli Mohindra)

bodyguard nadia

Kocası tarafından kandırılan ve beyni yıkanan intihar bombacısı Nadia, dizinin ilk bölümünde korku ve panik içerisindeki intihar bombacısı karakteriyle göz dolduruyor.

Bodyguard dizisi oyuncuları arasında yer alan 1990 Londra doğumlu Hint asıllı aktris Anjli Mohindra, çocuk oyuncu olarak başladığı oyunculuk kariyerinde, daha çok ülkesinde rol aldığı televizyon dizileriyle tanınıyor. Anjli Mohindra, önce bir Doctor Who dizisi olan The Sarah Jane Adventures, sonra da 2018’de yer aldığı Bodyguard ile dikkatleri çekmeyi başardı.

Bodyguard Dizisi Detay

Yapım yılı: 2018

Ülke: İngiltere

Tür: Polisiye, gerilim, dram

Yönetmen: Jed Mercurio

Süre: 60 dakika

Bodyguard Kaç Sezon?

Bodyguard 1. sezon bölümleri birer saatlik altı bölümden oluşuyor. Bodyguard 2. sezonu henüz yayınlanmamış olsa da dizinin çekimlerine başlandığı biliniyor. Her ne kadar henüz kesin bir haber olmasa da Bodyguard dizisi 2. sezon bölümlerinin 2020 yılında Netflix platformundan izleyiciyle buluşması bekleniyor.

Bodyguard IMDb Puanı Kaç?

Son yıllarda dizi ve film seçimlerinde kıstas teşkil eden unsurlardan biri de yapımların IMDb puanları. Bodyguard, IMDb’de sahip olduğu 8,2 puan ile potansiyel izleyicileri tatmin ediyor. Bunun yanı sıra Bodyguard, dizi müzikleri ile de dikkat çekiyor. Ruth Barrett ve Ruskin Williamson tarafından yapılan dizinin müzikleri de en az dizinin kendisi kadar ses getirdi. Tüm yönleriyle mutlaka izlenmesi gereken bir dizi olan Bodyguard, Netflix sezonluk diziler arasında yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *