Bojack Horseman Dizisi Konusu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Netflix çizgi dizileri arasından neredeyse tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği dizilerden biri olan Bojack Horseman, 90’lı yılların en popüler dizi yıldızlarından biri olan Bojack isimli bir karakterin hayatını konu ediniyor. Bojack’in yanı sıra yan karakterler de konu yükünü paylaşırken bu karakterlerin birbirleri ile olan ilişkileri diziye keyifli akışkanlık katıyor. Bu karakterlerin seslendirmesini Will Arnett, Aaron Paul ve Alison Brie gibi ünlü isimler yapıyor.

Bojack Horseman Konusu

Baş karakterimiz Bojack, yıllar önce popüler olan bir sitkom dizisinin yıldızıdır. Dizinin sona ermesinden sonra eski şöhretinden pek de eser kalmamıştır. Günlerini içki içerek ve aylaklık ederek geçirirken serveti de tükenmiştir. Para kazanmak zorunda olduğu bir dönemde biyografik bir kitap yazmak için bir yayınevi ile anlaşır ve bir miktar avans alır. Fakat yapabildiği en iyi şey aylaklık etmek olan Bojack, kitabı bir türlü bitiremez. Daha fazla tahammülü kalmayan yayınevi, Bojack’in hayat hikayesini anlatan biyografik kitabı bitirmesi için bir gölge yazar olan Diane Nguyen’i görevlendirir. Diane’in kitabı yazmak için vaktinin büyük bir bölümünü Bojack’le harcaması gerekecektir. 

Bojack Horseman Karakterleri

Bojack Horseman

bojack horseman

Kahramanımız Bojack, 1987 yılında yayımlanmaya başlayan “Horsin Around” dizisinin başrol oyuncusudur. Üç insan çocuğu büyüten bir atı anlatan Horsin Around, Amerikan ABC televizyonunda yayımlanmış ve oldukça sevilmiştir. Bojack Horseman Netflix dizisinin ilk bölümünde ise Horsin Around dizisinin sona ermesinin 18 yıl sonrası anlatılıyor. Aradan geçen zamanda Bojack başka bir projede rol alamamış, yıldızını parlatmaya devam edememiştir. Çevresi tarafından kendini beğenmiş, tembel ve vurdumduymaz olarak görülen Bojack’in birtakım kaygıları vardır. Yaşadığı başarının ardından bir boşluğa düşen Bojack, tekrar başarısız olmaktan korkmaktadır. Bu yüzden de Horsin Around’un eski bölümlerini izleyerek eski başarılarına sarılır ve bu şekilde kendini teselli eder. Ancak zaman akıp gitmekte ve Bojack’ın tüm birikimi erimektedir. Paraya ihtiyacı olduğu sırada Penguen Yayınevi’nden hayat hikayesini anlatan bir biyografi kitabı yazması için teklif alır. Teklifi kabul eden Bojack, bir miktar avans alır ve parayı yer. Aradan aylar geçmesine rağmen tek bir kelime bile yazmamıştır. Yayınevini sürekli geçiştirse de sonsuza kadar bu görevinden kaçamaz. Parayı da geri veremeyeceğine göre yayınevinin gölge yazar teklifini kabul etmek zorunda kalır. Kendisine bu konuda yardımcı olacak Diane Nguyen ile tanışır ve eğlenceli olaylar gelişir.

Bojack karakterini dizinin yapımcısı olan ünlü oyuncu Will Arnett seslendiriyor. Will Arnett, başta Bojack Horseman Churro bölümü olmak üzere tüm bölümlerde yaptığı keyifli seslendirmeler ile seyircilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. 

Diane Nguyen

 diane nguyen

Diane karakteri, Bojack Horseman cast grubunda yer alan normal insanlardan bir tanesi. Bojack’e biyografi kitabını yazma konusunda yardım eden bir gölge yazar rolünde. Bojack, ön yargılarından dolayı böyle bir yardımcıya sıcak bakmasa da Diane’i tanıdıktan sonra onunla çalışmayı kabul eder. İkili birlikte vakit geçirmeye başladıktan sonra Diane kitabı bir an önce bitirmek için acele etmez, önce Bojack’a güven aşılar. Bu sayede ikilinin arasında bir bağ oluşur. Diane, Bojack’in güvenini kazandıktan sonra onu keşfetmeye çalışır. Kitabın yazım aşamasında sorduğu sorularla Bojack’in kendisini keşfetmesini sağlar. Diane aynı zamanda Bojack’in hiç sevmediği bir aktör olan Peanutbutter’ın kız arkadaşıdır.

Vietnamlı bir entellektüel olan Diane karakterinin seslendirmesini Alison Brie yapıyor.

Todd Chavez

 todd chavez

Todd Chavez de dizinin bir diğer insan yüzlü karakteri. Bojack’in beleşçi ev arkadaşı. Yıllar önce ailesi tarafından evden kovulduktan sonra gidecek hiçbir yeri yokken Bojack’e misafir olmuş ve Bojack’in evinden bir daha hiç ayrılmamış. Bojack gibi işsiz olan Todd, Bojack’in laf sokmalarına hiç aldırış etmez. Zaman zaman duygusal bir ruh haline bürünse de genelde eğlenceli bir tiptir. Özellikle başını türlü belalara sokması eğlenceli anlara neden olur. 

Todd Chavez karakterini Emmy ödüllü ünlü oyuncu Aaron Paul seslendiriyor. Ayrıca dizinin yapımcılarından biri olan Aaron Paul, Breaking Bad dizisinde Jesse Pinkman karakterini başarıyla canlandırmıştı.

Mr. Peanutbutter

mr peanubutter

İnsansı bir köpek görünümünde olan Peanutbutter da Bojack gibi bir dizi oyuncusu. Bojack’in Horsin Around dizisinin yayımlandığı zamanlarda o da bir dizide oynamış ve ikilinin dizileri büyük bir rekabet içerisinde bulunmuş. Ancak diziden sonraki hayatları benzer olmamış. Dibi gören Bojack’in aksine Peanutbutter, oyunculuk yıldızını parlatmaya devam etmiş. Bu durumu kullanıp Bojack’i sürekli ezmeye çalışır. Bu sebepten dolayı Bojack ona hiç tahammül edemez. Onunla aynı ortamda bulununca dahi keyfi kaçar. Özellikle Diane’in sevgilisi olduğunu öğrendikten sonra morali daha da bozulur. Bojack’in keyfi kaçtıkça Peanutbutter’in enerjisi ve neşesi daha da artar. 

Peanutbutter karakterini animasyon dizi seslendirmelerinin vazgeçilmez ismi Paul Tompkins seslendiriyor. 

Princess Carolyn

 carolyn

B. Horseman’ı yalnızca bir karakter üzerinden değerlendirerek at çizgi dizisi şeklinde tanımlamak diğer karakterlere haksızlık olur. Özellikle Princess Carolyn rolündeki kedi görünümlü antromorfik karakterimize… Onu dizinin ilk bölümünde Bojack ile sevgili olarak görsek de çiftimiz aynı bölümde ilişkisini sonlandırıyor. Bojack’in tam tersi bir karaktere sahip Caroly, disiplinli ve sorumluluklarına önem veren bir yapıya sahiptir. Tüm kadınlar gibi ilgi, alaka ve sevgi ister. Ancak bunlar, Bojack’ta bulabileceği şeyler değil. Bojack’e yeterince fırsat tanısa da Bojack bu fırsatları hep geri çevirmiş. Caroly, Bojack’in değişmeyeceğini anladığında ondan ayrılır. Fakat hayatından çıkmaz; çünkü aynı zamanda Bojack’in menajeridir. İşini ve duygularını birbirine karıştırmayan sivri dilli bir karakter olan Carolyn, yeri gelince çıkarları doğrultusunda dünyanın en sevimli kadını olur, yeri gelince sözünü hiç sakınmaz. 

Princess Carolyn karakterinin seslendirmesini Amy Sedaris yapıyor.

Bojack Horseman IMDb Puanı Kaç?

2014 yılında yayımlanmaya başlayan ve yayımlandığı tarih itibarıyla çok geniş bir izleyici kitlesi yakalayan dizinin IMDb puanı oldukça yüksek; 8,5.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *