En İyi ve Bol Ödüllü Boks Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Spor müsabakaları arasında oldukça dikkat çeken boks üzerine gerek Hollywood gerekse dünya sinemasında bir çok film çekilmiştir.Bu yazımız boks filmleri üzerine bir liste şeklinde olacaktır.Listemizde kaliteli boks filmlerine yer vermeye dikkat ettik.Alternatif liste ile de desteklenen yazımıza YORUM yaparak da listede olmayan filmlere dikkat çekebilirsiniz.Bu arada iki liste yaptık ve her iki listemizde de Dünyaca kabul gören sinema veritabanı IMDb puanlarını dikkate aldık.İyi seyirler…

Boks Filmleri

10. Girlfight – Kız Dövüşü – 2000 – IMDb:6,8

Girlfight
Bu film sayesinde Sundance Film Festivali’nde ödüle layık görülen yönetmen Karyn Kusama’nın 5. Filmidir. Ayrıca 2000 yapımı Kız Dövüşü isimli film, sinema eleştirmenleri tarafından da çok sevilmiştir. Filmin konusu ise kavgaya meraklı Diana Guzman’ın tesadüfen bir boks salonu görmesi ve etkilenmesinin ardından boksa karar vermesini anlatır. Diana Guzman’ın bu sayede saldırganlığını boks sayesinde dışa vuracağını düşünmektedir.

9. Ali – 2001 – IMDb:6,8

Ali Film 2001 (1)
Ünlü boksör Muhammed Ali’nin hayatının anlatıldığı filmin başrol oyuncusu Will Smith bu film sayesinde MTV Film Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.Will Smith, Jon Voight, Jamie Foxx ve Mario Van Peebles gibi oyuncuların yer aldığı filmin yönetmeni Michael Mann dır.

8. The Set-up – Şike – 1949 – IMDb:7,8

The Set-up 1949 (1)
Ünlü kara film yönetmeni Robert Wise’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde eskiden iyi bir boksör olan ve kolay kolay maç kaybetmeyen Stoker (Robert Ryan) artık üst üste maç kaybetmeye başlamıştır. Julie (Audrey Totter) ise endişelenmektedir. Boksörün menejeri Tiny (George Tobias) ise Stoker’in yenilmesi için şike yapar.

7. The Fighter – Dövüşçü – 2010 – IMDb:7,9 – IMDb:7,9

The Fighter (1)
Bir boksörün ringlerin şampiyonuna dönüşme süresinde başından geçen zorlukları anlatan filmmin yönetmeni David O. Russell dir.Boksörümüz tüm zorluklara rağmen inancını kaybetmemiş ve zirveye çıkmayı başarmıştır.Başta Akademi Ödülleri ve BAFTA Ödülleri gibi prestijli bir çok törende ödüle layık görülmenin yanında çok sayıda törende de adaylığı bulunmaktadır.

6. Requiem for a Heavyweight – Altın Eldiven – 1962 – IMDb:7,9

Requiem for a Heavyweight
Spor ve Drama türündeki Altın Eldiven filminin yönetmeni Ralph Nelson aslında daha çok rasizm (Irkçılık) üzerine filmler çekmiştir.1962 yapımı film sadece boks filimi değil aynı zamanda spor türünde bir başyapıt özelliğindedir. Boksu bırakmak zorunda kalan ve yapacak iş bulamayan bir adamın dramının anlatıldığı filmde Anthony Quinn, Jackie Gleason, Julie Harris ve Mickey Rooney gibi oyuncular rol almaktadır.

5. When We Were Kings – Kelebek Gibi Uçar Arı Gibi Sokarım – 1996 – IMDb:8,0

When We Were Kings (1)
1996 yapımı filmi belgesel, spor ve tarih türündeki filmin yönetmeni Leon Gast dır. James Brown, Muhammed Ali, George Foreman ve Don King gibi oyuncuların rol aldığı film yönetmen Leon Gast’a Belgesel Akademi Ödülü ve Independent Spirit Ödülünü kazandırmıştır. Filmde Dünyanın en büyük boksörü kabul edilen Muhammed Ali ve George Forman arasındaki boks maçı konu alınmaktadır.

4. Million Dollar Baby – Milyon Dolarlık Bebek – 2004 – IMDb:8,1

Million Dollar Baby (1)
2005 yılında, En İyi Film Ödülü’nü de içeren 4 Akademi ödülünü de almaya hak kazanan Milyon Dolarlık Bebek filminin yönetmeni Clint Eastwood dır. Clint Eastwood, Hilary Swank ve Morgan Freeman gibi oyuncuların oynadığı film sinema veritabanı IMDb de 450 bin’in üzerinde oy ile 8,1 ile değerlendirilmiştir.

3. Rocky – 1976 – IMDb:8,1

Rocky (1)
1976 yılında çekilen efsanevi film Rocky 3 dalda Oscar alan efsanevi bir filmdir. Filmin ABD’li yönetmeni John G. Avildsen Rocky filmi ile En İyi Film Akademi Ödülü’nü de almıştır. Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young ve Carl Weathers gibi isimlerin rol aldığı filmde tesadüfen keşfedilen bir işçinin Dünya şampiyonluğuna giden yolu anlatılmaktadır. Rocky filmi 6 seriden oluşmakta ve hepsi listemizde yer alabilecek konudadır. Tüm seriyi izleyebilirsiniz.

2. Cinderella Man – Külkedisi Adam – 2005 – IMDb:8,1

Cinderella Man (1)
James J. Braddock’un yaşamını anlatan Cinderella Man Ron Howard filminin yönetmeni Ron Howard dır.Boksör James J. Braddock, Cinderella Man lakabıyla tanınmakta ve de sıkıntılı bir yaşam sürmektedir. Russell Crowe, Renée Zellweger,Paul Giamatti ve Craig Bierko gibi isimlerin rol aldığı film 3 dalda Oscar adayı olmasının yanında Altın küre adaylığı da bulunmaktadır.

1. Raging Bull – Kızgın Boğa – 1980 – IMDb:8,3

Raging Bull (1)
Akademi Ödülü, BAFTA ve Altın Küre sahibi ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin siyah beyaz olarak çektiği film Boksör Jake LaMotta’nın biyografisidir. Oscar adayı olan Akademi Ödülü, BAFTA ve Altın Küre sahibi ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin siyah beyaz olarak çektiği film Boksör Jake LaMotta’nın biyografisidir. 8 Dalda Oscar adayı olan film 2 ödül olmuş ve 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanması uygun bulunmuştur.Spor Filmlerinin alt kategorisi olan boks filmlerinin belki de en iyi Kızgın Boğa Filmi filmi diyebiliriz.

 

Listemize Alternatif 10 Boks Filmi Daha (İtiraf Edelim Yorulduk..Bu sebepten aşağıdaki filmlere resim ve açıklama girmedik…)

 Alternatif Boks Filmleri Listesi: (9 Film)

9. Kickboxer – Kana Kan – 1989 – IMDb:6,3
8. Never Back Down – Asla Pes Etme – 2008 – IMDb:6,6
7. The Champ – 1979 – IMDb:6,8
6. Champion – 1949 – IMDb:6,8
5. Southpaw – 2015 – IMDb:7,5
4. The Boxer – 1997 – IMDb:7,1
3. Somebody Up There Likes Me – Yukarıda Biri – 1956 – IMDb:7,5
2. The Hurricane – 1999 – IMDb:7,6
1. The Harder They Fall – 1956 – IMDb:7,6

A comment on "En İyi ve Bol Ödüllü Boks Filmleri"

  1. Kübra says:

    Merhaba yabancı bir ülkede muhtemelen Almanya yada Amerika’da müslüman bir ailenin kızı Ayşe’nin boksa ilgisi ve başından geçenlerin anlatıldığı filmin adını biliyor musunuz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *