Börü Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Son yıllarda asker, polis özel harekat, derin devlet ve savaş konulu yapımların ülkemizde geniş kitlelerce takip edilmesi, bu alanda yeni yapımların ortaya çıkmasını sağladı. Bu alanın son halkalarından biri de hiç şüphesiz Börü dizisi oldu. Dizinin yaratıcısının Dağ serisiyle adından sıkça söz ettiren Alper Çağlar olması ve cast ekibinde son derece başarılı bir oyuncu kadrosundan oluşması Börü’yü daha da ilgi çekici bir hale getirdi. Doruk Acar’ın yapımcılığını üstlenmesiyle beklentilerin epey yükseldiği Börü dizisi ülkemizin ender mini dizilerinden bir tanesi olmuştur. Ayrıca dizinin oyuncu kadrosunda Alper Çağlar’ın yazarlığı ve yönetmenliğini üstlendiği Dağ serisinden pek çok oyuncu bulunuyor. Her biri 1 saatlik 6 bölümden oluşan ve Türkiye’nin yakın dönemde yaşadıklarını konu alan dizide Mesut Akusta, Serkan Çayoğlu, Ahu Türkpençe, Emir Benderlioğlu, Murat Arkın, Fırat Doğruloğlu gibi başarılı oyuncular rol alıyor. Dizinin önemli karakterlerinden Osman Alan, Börü dizisi kadrosunda usta oyuncu Zafer Algöz ile can bulmuş, dizinin oyuncu kadrosu ise bu sayede kalite bakımından güç kazanmıştır.

Börü Dizisinin Konusu

Börü

Dizinin konusuna geçmeden önce dizinin ismini duyan hemen herkesin aklında beliren “Börü ne demek?”, “Börü’nün anlamı nedir?” sorularını cevaplandıralım. Aşina olmadığımız Börü kelimesi eski Türkçede kurt, yiğit, cesur anlamlarına geliyor.

Börü dizisi 2014 yılının bahar ayında geçiyor. Yani dizide, Türkiye’nin yakın geçmişte yaşadığı gerçek olayların konu edildiğini söyleyebiliriz. Ülkemiz üzerinde oluşan tehditlerin sürekli olarak artış göstermesi, ülkemizi iyice daralan bir çemberin içinde bırakmıştır. Ülkemizin umudu ise; vatanı için her şeyi yapacak kadar gözü kara, kahraman Börü Timi’dir.

Börü Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

İrfan Aladağ (Mesut Akusta)

İrfan Aladağ, Polis Özel Harekat’ın ilk kurucularından biri olmakla beraber Üç Başkan olarak anılan üç kişiden biridir. Börü Timi’nin adı da stratejileri de kendisi tarafından belirlenmiştir. Hayatı sürekli olarak Doğu’da geçmiş, savaşmaktan, bataklığa girmekten hiçbir zaman çekinmemiş bir vatanperverdir. Vatanı için her şeyi yapmış ve yapmayı da göze alan biri olmasına rağmen Balyoz Davası’nda yalan delillerin kurbanı olarak hapishaneye düşmüştür. Fakat bu yaşadıkları bile onu devletini, vatanını sevmekten alıkoyamamış, onun devletin adaletinden yana ümidini kesmesine sebep olmamıştır.

İrfan Aladağ karakterin usta oyuncu Mesut Akusta canlandırıyor. 22 Şubat 1964 yılında Konya’da dünyaya gelen deneyimli oyuncu, kendi imkanlarıyla tiyatro eğitimi almıştır. Babasının ölümü sonrası Ankara’ya taşınmasıyla bu şehirde 1992 yılına kadar tiyatro yapan usta oyuncu ilk, orta ve lise öğretimini burada tamamlamıştır. Tiyatro yaptığı sıralar futbola da tutunmuş, lisanslı kalecilik yapmıştır. İlk projesi Şen Olasın Nuri Bey dizisiyle 1993 yılında oyunculukla tanışan Akusta, Karagül, Deli Yürek, Karagümrük Yanıyor gibi dizilerde rol alırken Eylül Fırtınası,  Her Şey Çok Güzel Olacak gibi sinema filmlerinde de oynamıştır.

Asena Tümer (Ahu Türkpençe)

Asena Tümer için Börü Timi’nin olmazsa olmazı diyebiliriz. Gerçek bir hikayeden esinlenerek yaratılan Asena Tümer karakteri, Türk kadınının vasıflı, nitelikli, cesaretli karakterinin temsili olarak karşımıza çıkar. Görevlerde erkeklerin arkasında durmaktan ziyade yanlarında savaşarak ezber bozar.

Bu cesur karakteri 2 Ocak 1977 tarihinde Samsun’da dünyaya gelmiş güzel oyuncu Ahu Türkpençe canlandırıyor. Güzel oyuncu 18 yaşına kadar tiyatroyla hiç uğraşmamasına rağmen tiyatroya duyduğu ilgi hep içinde bir ukde olarak kalmıştır. Bir arkadaşının da teşvikiyle Müjdat Gezen Sanat Merkezi elemelerine giren Ahu Türkpençe, o sırada okuduğu Fizik bölümünü bırakmıştır. ”Bir İstanbul Masalı” adlı dizi sayesinde şöhreti artmış olan oyuncu başarısına ”Şöhret” adlı diziyle devam etmiştir. Kendisinin sinemayla tanışması ise ”Neredesin Firuze” isimli filmle gerçekleşmiştir.

Kaya Ülgen (Serkan Çayoğlu)

Timin çömezi olan Kaya, zengin bir aileden gelmektedir. Kolej mezunu olmasına rağmen Özel Harekat’a katılmış olmasının sebebi ise merak konusudur…

Kaya Ülgen’i 1987 yılının Mayıs ayında Almanya’da dünyaya gelen yakışıklı oyuncu Serkan Çayoğlu canlandırıyor. Almanya’da üniversite eğitimini Ekonomi bölümü bitirerek tamamlayan Serkan Çayoğlu, önceleri modellik yapmayı düşünse de daha sonrasında oyunculuğa yönelmiştir. İlk ciddi rolünü Kiraz Mevsimi dizisinde Ayaz Dinçer karakteriyle alan yakışıklı oyuncu daha sonra Hayatımın Aşkı dizisinde izleyici karşısına çıkmıştır.

Kemal Boratav (Murat Arkın)

Can dostu Turan ile tamamen farklı karakterlere sahip olsa da operasyonlara Turan ile birlikte katılan Kemal, Börü’nün en iyi tim olarak bilinmesinin ana sebeplerinden biridir. Harvard Üniversitesi Adli Antropoloji doktorasını birincilikle vermiş çok zeki bir karakter olan Kemal, Börü’ye tamamen gönüllü olarak katılmıştır. İnanılmaz derecede hızlı çalışan kafası sosyal iletişim konusunda kendisine sıkıntı veriyor olsa da bu durumun avantajlarından yararlanmayı çok iyi bilen Kemal’i Murat Arkın canlandırıyor.

4 Mayıs 1975 tarihinde dünyaya gelen Murat Arkın, hepimizin tanıdığı Cüneyt Arkın’ın oğludur. Murat Arkın oyunculukla babası sayesinde tanışmış, Vatandaş Rıza, Önce Hayaller Ölür gibi filmlerde çocuk karakterleri canlandırmıştır. Dağ 2 filminde Arif rolünü canlandıran Arkın, Alper Çağlar ile bir kez daha çalışma fırsatını bu yapımda yakalamıştır.

Turan Kara (Emir Benderlioğlu)

Turan Kara için Börü Timi’nin en sıkıntılı üyesi demek yanlış olmaz. Dizinin ilk bölümü de Turan’ın uzaklaştırma cezasından döndüğü zaman başlar. Birçok sorunu vardır, mesela onu zapt etmek çok zordur. Çok fevri ve gözü kara bir karakter olan Turan Kara, arkadaşları için gözünü bile kırpmadan ateşten gömleği giyecek karaktere sahiptir. Tehlikeye girmek ona zevk verir, doğası böyledir.

Bu gözü kara kahramana Emir Benderlioğlu can veriyor. 28 Ekim 1979 yılında Ankara’da dünyaya gelen yakışıklı oyuncu, Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunudur. Ankara’da Alper Çağlar ile tanışan Benderlioğlu, Alper Çağlar’ın yönetiminde Kabakurgu, Panzehir, Camgöz, Dağ 2, Bukalemun gibi yapımlarda rol almıştır. Son olarak Diriliş: Ertuğrul dizisinde izleyici karşısına geçmiştir.

Behçet Orbay (Fırat Doğruloğlu)

Börü timinin lideri olan Behçet Orbay, tıpkı ekibin diğer üyeleri gibi vatanına çok bağlı, ülkesini çok seven şefkatli bir kahramandır. Ülkenin üzerindeki tehditler arttıkça içine girdiği endişeli durum bile bu ülkeye ne kadar bağlı olduğunu göstermeye yeter. Ülkesini ne kadar sevdiğinden bahsettik lakin ekibindeki üyelere olan sevgisi de ülke sevgisinden aşağı değildir. Ekipteki herkesi kucaklar, kardeşi sayar. Özel Harekat’ın öncülerinden İrfan Aladağ tarafından eğitilmiş olan Behçet Orbay, İrfan Aladağ’ın Balyoz soruşturması sonucunda hapse girmesi sebebiyle epey sıkıntıya düşmüştür. Yine de devlet ne dediyse yapan, emirleri sonuna kadar uygulayan sadık biridir.

Bu sadık kahramanı canlandıran oyuncu; 1974 yılında Hatay, İskenderun’da doğmuş olan Fırat Doğruloğlu’dur. Ferhan Şensoy imzalı Haneler yapımındaki ”Yaban” rolüyle tanınan Doğruloğlu, daha sonrasında Dağ, Vay Arkadaş, Galip Derviş gibi yapımlarda boy göstermiştir.

Barbaros Çepni (Ahmet Pınar)

Börü Timi’nin üçüncü unsur lideri sayabiliriz Barbaros Çepni’yi. En kıdemli üyelerden biri olmakla beraber dostlarına olan sadakati, cesurluğu ve iyi niyeti öne çıkan karakter özelliklerindendir. Babası bir Kıbrıs gazisi olan Barbaros, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur. Ekibin mekanik işlerinden sorumlu olan Barbaros Çepni’yi oyuncu Ahmet Pınar canlandırıyor. Milat ve Dağ gibi projelerle seyirci karşısına çıkan Pınar, aynı zamanda profesyonel buz hokeyi oyuncusudur.

Tolga Erlik (Can Nergis)

Börü’nün istihbarat sorumlusudur. Ekibin gözü kulağı olan Tolga, TEM görevlisi çok zeki bir polistir. Özel Harekat’ı kuran üç kişiden biri olduğu için ”Üç Başkan” diye anılan TEM Daire Başkanı Turgut Atalay’ın öğrencisidir. Yıllardır her zorlu görevde ekibe bilgi ve veri aktarımı yaparak ekibe avantaj sağlayan Tolga’yı Can Nergis canlandırıyor. Can Nergis 1985 yılında İstanbul’da doğmuş ve üniversite hayatına kadar da İstanbul’da eğitim görmüştür.

Ayı Murat (Armağan Oğuz)

Tüfeğinin takma adı ”ölümsüz” olan Ayı Murat, timin ağır silah uzmanıdır. Eskiden kilolu biri olsa da Turan Kara uzaklaştırıldıktan sonra yaptığı diyet ve sporla 20 kilo vermiş neşeli bir Barış Manço aşığıdır. En sevdiği şarkı ise Barış Manço’nun ”Gülpembe” adlı şarkısıdır. Börü Ayı Murat karakterini Dağ 2 ve Fi gibi projelerden tanıdığımız İstanbul doğumlu Armağan Oğuz canlandırıyor.

Turgut Atalay (Gürol Tonbul)

”Üç Başkan” olarak adlandırılan üç kişiden biri olan Turgut Atalay, istihbarat tecrübesi ve engin birikimlerinden dolayı TEM Daire Başkanlığı görevine layık görülmüştür. TEM’de olmasına rağmen ayakta kalan son başkan olmasıyla Börü Timi’nin her zaman saygı duyduğu biri olmuştur. Turgut Atalay karakterini yıllarını tiyatroya vermiş sanatçı Gürol Tonbul canlandırıyor.

Börü Dizisi Kaç Bölüm?

Börü dizisi her biri 1’er saat süren 6 bölümden oluşuyor. Dizi 6.bölüm sonunda final yapmıştır. Bunun yanı sıra Börü IMDb puanı ise 8,4’tür.

Börü Dizisi Hangi Kanalda?

Star TV ekranlarında izleyiciyle buluşan Börü, yayımlandığı tarihler itibarıyla reyting sıralamalarında üst seviyeleri zorlamıştır. İlk bölümüyle ülke genelinde 6. sıraya oturan Börü’yü yayından kaldırılmasıyla birlikte çeşitli online yayın platformlarında yerini aldı. Dizi şu an için Netflix ve Blu TV platformlarından izlenebilir. Ayrıca dizinin sona ermesinin ardından aynı isimle bir sinema filmi çekilmiş, bu sinema filmi de Blu TV’de izleyiciyle buluşmuştur.

Börü Dizi Müzikleri

Yayınlandığı günden bu yana oldukça beğeni toplamış Börü dizi müziklerini buradan dinleyebilirsiniz.

Netflix platformunun öne çıkan Türk dizileri:

Gizemli Bir Aile Draması: Masum Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Hakan Muhafız Konusu ve Oyuncuları – The Protector, Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *