Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar

0/5 Votes: 0
Report

Description

Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar hangileri? Günümüzde botoks yaptıran ya da yaptırmayı planlayan pek çok kişi vardır. Her ne kadar yaptırdıktan sonra sonuçlarından memnun kalanlar olduğu gibi memnun kalmayanlar da mevcuttur. Bunun sebepleri farklılık gösterebilmektedir.

Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar

Bu gibi durumlarda doğal olarak botoksun etkisini azaltmak, düşürmek için ne yapılabileceği bir soru işareti oluşturur. Ancak botoks yaptırdıktan sonra etkinin yok edilemediği söylenmektedir. Etkisini azaltan özel bir ilacın olmadığı gibi etkisini kaldıran bir şeyin de bulunmadığı belirtilmektedir. Dolgu metodunda dolguyu eriten enzimin olduğu, ancak botoksta söz konusu enzimin yer almadığı da yine açıklanmaktadır.

Bu bakımdan botoksun etkisini azaltan ilaçlar neler diyorsanız etkinin azalması veya tamamen geçmesi için beklenmesi gerekir. Bu da ortalama 4 ya da 6 aydır. Eğer botoks uygulamasından memnun kalmamışsanız konu hakkında doktorunuz ile görüşmek, ona danışmak önerilmektedir. Peki, Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar nelerdir?

Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar

Botoks (botox), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir ve özellikle kozmetik ve tıbbi amaçlar için kasların geçici olarak felç edilmesinde kullanılır. Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar şu şekilde sıralanabilir;

 1. Antikolinerjik ilaçlar: Botoksun etkisinin azaltılmasında kullanılan bir yöntem, antikolinerjik ilaçlarla botoksun etkisini nötralize etmeye çalışmaktır. Bu ilaçlar, asetilkolin reseptörlerini bloke ederek botoksun etkisini azaltabilir.
 2. Bakteriyostatik Antibiyotikler: Botoksun etkisini azaltmada kullanılan bir diğer yöntem, botulizm adlı hastalığın tedavisinde kullanılan bakteriyostatik antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Bu ilaçlar, botulinum toksin üretimini azaltarak veya durdurarak botoksun etkisini engelleyebilir.
 3. İmmunoglobulinler: Botulinum toksine karşı antikor oluşumunu engellemek için immünoglobulinler kullanılabilir. Bu, botoksun etkisinin süresini ve etkinliğini azaltabilir.

Ancak burada belirtmek gerekir ki, botoksun etkisini azaltma konusunda kullanılan ilaçlar konusunda net bir öneri yapmak zor, çünkü botulinum toksininin tıbbi uygulamaları ve etkileri hakkında sürekli yeni araştırmalar ve gelişmeler olmaktadır. Bu tür tedaviler uzmanlar tarafından yapılmalı ve sadece uygun durumlarda uygulanmalıdır. Bu nedenle, botoksun etkisini azaltma amacıyla kullanılacak ilaçlar için mutlaka bir doktor veya uzmanla görüşmek gereklidir. Uygulanan tedavilerin etkili ve güvenli olması için uzman rehberliği şarttır.

Botoks Kırışıklık Tedavisi Nerelere Uygulanır?

Botoks uygulaması yaptırmak isteyenler, öncesinde buna dair pek çok soruya sahip olabilmektedir. Özellikle vücutta nerelere uygulanabileceği bir soru işareti bırakabilmektedir. Genel anlamda uygulama alanları şöyle görülmektedir:

 • Dudak kenarı botoksu
 • Burun üstü botoksu
 • Çene botoksu
 • Boyun ve dekolte botoksu
 • Terleme botoksu
 • Yüz botoksu
 • Alın botoksu
 • Kaş arası botoksu
 • Kaz ayağı botoksu
 • Dudak üstü botoksu
 • Gummy Smile botoksu

Bu bakımdan botoks uygulaması nerelere yapılır sorusuna pek çok yanıt verilebilmektedir. Uygulama her birey için özel şekilde planlanarak gerçekleştirilir.

Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar
Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar

Botoks Uygulaması Ardından Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler?

Botoks uygulaması tamamlandıktan sonra kişilerin dikkat etmesi, özen göstermesi gereken bazı konular vardır. Bu bakımdan doktorunuzun önerilerine dikkat etmek gerekir. Ayrıca şu gibi noktalar da bilinmelidir:

 • 3 saat boyunca hamam ve sauna gibiçok sıcak ortamlara girmekten kaçınılmalıdır.
 • Uzun süreli baş aşağı duracak aktivitelerden 3 saat boyunca uzak durulmalıdır. Uygulama ardından mimik ve kaslarınız hareket ettirilmelidir.
 • 3 saat yüz üstü yatılmamalıdır.
 • 3 saat boyunca yoğun güneş ışığı ve sıcağa maruz kalınmamalıdır.
 • 3 saat boyunca yorucu fiziksel aktivite ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • 3 saat süresince enjeksiyon bölgesi ovuşturulmamalı yahut masaj uygulanmamalıdır.

Ayrıca doktorunuz tarafından belirtilen konularada özen göstermeli, onlara da dikkat etmelidir.

Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Peki Botoks etkisi ne kadar sürer? Bu işlem kasları gevşeten, tam kapasite ile çalışmasını engelleyen, böylece sebep oldukları kırşıklıkları düşüren nöromodülatör olarak tedaviden 3 ile 5 gün sonra etkisini göstermeye başlar. Bununla birlikte neticelerin tam ortaya çıkması uygulamadan 10 ile 14 günlük süre ardından görülebilmektedir.

Tedavinin etkileri genel anlamda vücudun tepki verme yeteneğine bağlıdır. Bu bakımdan kişiden kişiye göre ne kadar etkisinin devam edeceği farklılık gösterebilmektedir. Genellikle birden fazla seans ardından cildin ince çizgileri ve kırışıklıkları doldurmakiçin gerekli kolajeni yenilemek için daha fazla zamanı olduğu hallerde uzun olabilmektedir. Kozmetik hedefli botoks uygulaması etkileri genel anlamda 4 ile 6 ay olmaktadır. Ancak ne kadar kalıcı olduğu yine kişiden kişiye göre fark gösterebilen bir durumdur. Botoksun Etkisini Azaltan İlaçlar konusunda fikirlerinizi aşağıda belirtebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *