Brigitte Bardot Filmleri ve Fransız Sineması

0/5 Votes: 0
Report

Description

Brigitte Bardot Filmleri ve Brigitte Bardot Kimdir isimli içeriğimiz ile karşınızdayız. Brigitte Bardot, 1934 yılında Paris’te dünyaya gelmiştir. Bardot aktris, şarkıcı, manken ve hayvan aktivisti olarak bilinen bir sanatçıdır. Oynadığı filmlerde 1950 ve 1960’ların kadın figürü olarak sinema sektörüne farklı bir bakış açısı getirmiştir. Kadın bağımsızlığı ve özgürlüğünün sembollerinden biri olan Brigitte Bardot oyunculuk kariyeri boyunca pek çok değişik kadın rollerinde oynamıştır. Dönemin en usta yönetmenleriyle çalışan Bardot, zarif rollerin yanı sıra şehvet içeren filmlerde rol almasıyla devrin sembol kadınlarından biri olmayı başarmıştır. Bardot sinema oyunculuğuna başlamadan önceki yıllarda Paris Konservatuarı’nda bale eğitimi almış sanatçılardan biridir. Oyunculuk kariyeri 1962 yılında başlamış, 20’ye yakın filmde rol alarak kocası Roger Vadim’in yapımlarından biri olan “Ve Tanrı Kadını Yarattı/Et Dieu Créa la Femme” filminde oynayarak uluslararası üne sahip olmuştur.  Bundan birkaç yıl sonra 1963’te Jean Luc Godard’ın “Le Mepris” rolünde büyük başarı yakalamıştır.

Brigitte Bardot Filmleri

Brigitte Bardot, Louis Malle tarafından 1965 yılında çekilen “Viva Maria” filmindeki üstlendiği rolüyle “BAFTA” ödülünde ‘En İyi Başrol Kadın Oyuncu” dalında aday olarak Fransa’daki entelektüel kesimin ilgisini çekmiştir. Brigitte Bardot aynı zamanda Simone de Beauvoir’ın 1959 yılındaki “Lolita Sendromu” adlı denemesine konu olmuştur. Bu projede Beauvoir Bardot’u “kadın tarihinin lokomotifi” olarak tanımlamış, II. Dünya savaşı sonrası Fransa’sının en özgür kadını olarak ilan etmiştir. Bardot aynı zamanda şov dünyasının renkli simalarından biri olmuş 47 film ve müzikallerde başrol almıştır. Ayrıca seslendirdiği 80 şarkısı bulunmaktadır. Sanat hayatının sonlanmasıyla emekliliğe ayrılan Brigitte Bardot, kendini hayvan haklarını koruma çalışmalarına adamıştır.

Brigitte Bardot Kimdir

Bardot’un ünle geçirdiği yıllarının dışında sıkıntılı geçen zamanları da olmuştur. 1958 yılında yaşadığı bir sinir krizi sonrası İtalya’nın ünlü isimleri Honor Blackman ve Clive Anderson  Bardot’u film çekimlerinde yalnız bırakmamıştır. Brigitte Bardot’un Jacques Charrier ile evliliğinden olan Nicholas-Jacques Charrier adında bir oğlu olmuştur. Brigitte Bardot’un sanat yaşamı boyunca çevirdiği filmlerden bazıları şunlardır:

Brigitte Bardot Oyuncu

“Ve Allah Kadını  Yarattı/1956”, “Nefret/Le Mépris/1963”, “Viva Maria/1965”, “Gizli Hayat/1962”, “Hakikat/La Verite/1960”, “Paris’li Kız/1957”, “Don Juan 74/1973”, “Felaket Anında/1958”, “Şalako/Shalako/1968”, “Voulez-vou Danser Avec Moi?/1959”, “Kadınlar/1969”, “Beni Seveceksin/1970”, “Dolu Dizgin/1961”, “Petrolcüler/Les Pétroleuses/1971”, “Şahane Budala/1964”, “Dolu Dizgin/1961”,

Brigitte Bardot Filmleri: Ayrıntılı Film Listesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *