Bron/Broen Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

21 Eylül 2011 tarihinde dizi dünyasına giriş yapan Bron/Broen, İsveç ve Danimarka ortak yapımı bir dizidir. İsveç dilinde Bron, Danimarka dilinde ise Broen, ‘köprü’ anlamına gelmektedir. İlk üç sezonunu geride bırakan dizi, dördüncü sezonuyla 2017 yılında izleyicisiyle buluşacak. İskandinav yapımı olan Forbrydelsen ve Borges dizilerinin getirdiği başarıdan sonra, Bron/Broen dizisi de bu başarıya ortak oluyor. Dizinin Amerikan uyarlaması olan The Bridge, yapımcılar ve FX kanalı adına bir fiyaskoya dönüşmüştü. Dizi ilk iki sezonun ardından iptal edilmişti. Orijinal yapımın çok daha kaliteli olduğunu ve polisiye dram kategorisi içinde en dikkat çeken diziler yer aldığını hatırlatmakta yarar var.

Bron/Broen Konusu:

bron-broen-konusu
İsveç ve Danimarka arasında ulaşımı sağlayan Öresund Köprüsü’nde, bir dakikadan az bir süreliğine elektrik kesintisi yaşanır. Elektrikler geri geldiğinde ise köprünün tam ortasında bir ceset bulunur. İkiye bölünmüş olan ceset, yarısı İsveç diğer yarısı Danimarka sınırında olmak üzere bırakılmıştır. Bu nedenle bu cinayet için görevlendirilecek dedektiflerden birisi İsveç Polisinden Saga Noren, diğeri de Danimarka Polisinden Martin Rohde olacaktır. İki ülke polis teşkilatları tarafından ortak yürütülen soruşturma sonucunda, cinayeti işleyen kişinin basit biri olmadığı anlaşılır. Ortaya çıkan her ipucu sonrasında katilin kimliğine yaklaşılmaktadır. Ancak olaylar İsveç ve Danimarka için bir krize yol açabilecek kadar ciddi ilerlemektedir.
Kuzey coğrafyasını ve İskandinav insanını çok iyi analiz eden Bron/Broen, basit Amerikan polisiyelerinden ayrılıyor. Dizideki karakterlerin sahip olduğu kişilik özellikleri, diziyi polisiye türünden dram türüne kadar sürüklüyor. Böylece ortaya, belki de daha önce görülmemiş bir dizi çıkıyor.

Bron/Broen Oyuncuları / Karakterleri:

Saga Noren:

saga-noren
Sofia Helin’in canlandırdığı Saga Noren karakteri, İsveç adına cinayeti soruşturan dedektif olarak karşımıza çıkıyor. Sadece iş odaklı düşünen, duygularını yönetmede başarısız olan, her şeyi absürd bir şekilde kuralına göre yapmaya çalışan Saga Noren karakteri; belki de dizi tarihindeki en özel oyunculuklardan birine imza atıyor. Bron/Broen dizisi sadece Saga Noren için izlenilebilir ve bunu her dizi için söylemeyiz.

Martin Rohde:

martin-rohde
Cinayeti Danimarka adına soruşturan dedektif olan Martin Rohde karakterine Kim Bodnia can veriyor. Sorunlu bir iç dünyası bulunan Martin, cinayeti birlikte soruşturacakları Saga ile tanışınca hayatı tamamen değişiyor. Saga’nın hareketlerini yadırgamayan tek arkadaşı olan Martin Rohde karakteri, oyunculuk performansı ile göz dolduruyor.

Hans Petterson:

hans-petterson
İsveç Polis Departmanı’nın başında olan Hans Petterson karakteri, Dag Malmberg tarafından canlandırılıyor. Cinayeti çözmesi için ekibini sürekli hazır tutmaya çalışan Hans, Saga Noren’e özel bir ilgi göstererek onu kızı gibi seviyor ve kolluyor. Ancak Saga’nın yarattığı sorunlar karşısında oldukça zor durumlara düşüyor.

Not: Bron/Broen her sezon farklı bir cinayeti işliyor. Böylece her sezon oyuncu kadrosunun büyük bir bölümü değişmiş oluyor.

Bron/Broen Detaylı Bilgi:

Ülke: İsveç, Danimarka, Almanya
Kanal: SVT
Oyuncular:Sofya Helin, Rafael Pettersson, Dağ Malmberg, Sarah Boberg, Kim Bodnia ve Puk Scharbau
Yayın tarihi: 21 Eylül 2011
Tür: Suç, Gizem ve Gerilim

Bron/Broen Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *