Brooklyn Nine-Nine Konusu – Dizi Tanıtımı

0/5 Votes: 0
Report

Description

Brooklyn Nine-Nine Konusu ve ayrıntılı karakter analizlerinin yapıldığı yazımız ile beraberiz. Brooklyn Nine-Nine, Fox’un yayınladığı bir durum komedisi (sitcom).Dizideki olaylar Brooklyn semtindeki New York Polis departmanında, hayali 99.bölgede geçiyor. Bu departmandaki polislerin iş ve özel hayatları esprili bir dille anlatılıyor.

Dizideki karakterlerin tanıtımına gelince:

brooklyn-nine-nine-ray-holt
Müfettiş Ray Holt bu bölgeye yeni atanmıştır. Holt soğuk, sakin ve robotvari konuşması ve hislerini dışa yansıtmaması ile tanınır. Yıllarca süren başarılı iş hayatına rağmen, bu bölge Holt’un ilk yöneticilik yeridir. Bu kadar geç yönetici olmasını ırk ayrımcılığına ve eşcinsel oluşuna bağlamaktadır. Kendisi 1987 yılında eşcinsel olduğunu etrafındakilere açıklamış ve kendi oluşturduğu eşcinsel Afrikalı Amerikalı polisler grubunun liderliğini de üstlenmektedir. Holt Kevin ile evlidir.

brooklyn-nine-nine-jake-peralta
Holt’un emrindeki dedektiflerden Jake Peralta, son derece rahat bir kişilik olmasına rağmen başarılıdır ve kitaba göre hareket etmeyi seven arkadaşı Amy Santiago’nun sinirine dokunmaktadır. Jake yetenekli ama çocukça davranan biridir. Sürekli şakalar yapmaktadır. İlk sezon sonuna doğru aslında Amy’den hoşlandığı ortaya çıkacaktır. Takip eden sezonlarda ilişkinin aşamaları yavaşça ilerleyecektir. Eğlence düşkünlüğüne rağmen Peralta bölgedeki en yüksek tutuklama oranına sahiptir. İş arkadaşları ile karşılaştırıldığında daha fazla duyguları ile hareket etmektedir.
Babası çocukluğunda onları terk etmiş, bu yüzden babasını hatırlatan her şeye karşı derin bir bağlılık hissetmektedir. Örneğin babasının en sevdiği pizzacı gibi.Şükran Günü kutlamaktan kaçınmaktadır, çünkü o gün O’na babasının yokluğunu anımsatmaktadır. Aynı zamanda eski model arabasına da duygusal olarak bağlıdır.

brooklyn-nine-nine-amy-santiago
Amy Santiago, Jake’in dürüst, kuralcı Küba kökenli Amerikalı partneridir. Bir nevi nörotik bir başarı tutkunu olan genç kadın sürekli üstlerinin gözüne girme çabasındadır. Jake’in çocukça davranışlarının yanı sıra kolayca kazandığı başarı da Amy’i çileden çıkarmaktadır. İlk başlarda Holt’un uydusu gibi görülse de daha sonra diğerlerinin saygısını kazanacaktır. 3. sezonda artık Jake ile ilişkisinin başka boyutlara taşındığı görülecektir.

brooklyn-nine-nine-charles-and-rosa
Diğer dedektifler Charles ve Rosa da farklı karakterlere sahiptir. Hepsi komiser yardımcısı Terry Jaffords’a rapor vermektedir.

brooklyn-nine-nine-charles-boyle
Charles Boyle sinirli, biraz mağrur biraz da savruk ama dürüst ve çalışkan bir polistir. Rosa’ya fena halde tutkundur. Jake’in de en iyi arkadaşıdır. Karısından boşanmıştır. Eski karısı Eleanor tarafından o kadar çok aldatılmıştır ki, boşandıklarında karısı Charles’a nafaka ödemek zorunda kalmıştır.

brooklyn-nine-nine-rosa-diaz
Rosa Diaz akıllı, sert mizaçlı ve gizemli bir polistir. Kilise okuluna devam etmiş daha sonra ise bale çalışmıştır. Jake’in polis akademisinden devre arkadaşıdır. Diaz, ekibine sadık ve çalışkan bir polis olmasına rağmen öfkesine zaman zaman yenilmekte ve ekiptekileri korkutmaktadır. Özel hayatı hakkında ser verip sır vermemektedir. Bir ara Holt’un yeğeni ile çıkar ama ayrılır.

brooklyn-nine-nine-terry-jeffords
Terry Jeffords, eşi ve iki kızına bağlı bir adamdır. Kızlarının adı Cagney ve Lacy’dir. ( 80 li yıllarda çok ünlü bir TV dizisinin kahramanları) Polis olduğu için tehlikede yaşadığının farkındadır ve iki kızını babasız bırakmaktan korkmaktadır.

brooklyn-nine-nine-konusu
Eskiden bu yana polis komedilerinin Tv ratingleri çok da başarılı sayılmaz. Polislerin konu edildiği dram dizileri yıllardır çok sevilirken aynı şeyi polis komedileri için söyleyemeyiz. Bazı istisnalar da vardır. Polis Akademisi gibi.
İşte Brooklyn Nine-Nine bu boşluğu doldurmaya aday görünüyor. Brooklyn Nine-Nine polis dizilerinin klişe sahneleri ile dalga geçen eğlenceli ve gülünç bir hiciv. Yapım ve oyuncu seçimi bakımından olduğu kadar, her bölümde yer alan komik anlar bakımından da oldukça başarılı. Oyuncular karakterleri gayet esprili bir şekilde canlandırıyor.

Ayrıca dizide önceden kaydedilmiş gülme efektleri de kullanılmıyor, böylece seyirci espriyi komik bulup bulmamaya kendisi karar vermiş oluyor. Üstelik şakalar iyi yazılmış ve rastgele kullanıldıkları için daha inandırıcı görünüyorlar.

Brooklyn Nine-Nine Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *