Her Bölümü Ayrı Bir Keyif: Californication Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Hank Moody

0/5 Votes: 0
Report

Description

Hank Moody’nin çarpık hayatını, kızına ve eski sevgilisine dönme arzusunu işleyen Californication, 2007 yılında başlayan ve yedi yıl boyunca ilgiyle izlenen bir komedi dizisidir. Başrol oyuncuları arasında David Duchovny, Natascha McElhone, Madeleine Martin, Evan Handler, Pamela Adlon’ın yer aldığı dizi, finalinin üzerinden seneler geçmesine rağmen hala ilgiyle izlenmeye devam ediyor.

Californication Dizisi Konusu

Dizinin ana karakteri olan Hank Moody, yetenekli bir yazardır. Fakat Hank, uzun süredir üretken değildir. Bir taraftan kızı Becca Moody için iyi bir baba olmaya gayret ederken kızının annesi, yani eski eşi Karen’la tekrar bir araya gelmek istemektedir. Karmaşık bir özel hayata sahip olan Hank, bu sebeple eski eşiyle ilgili hayallerini gerçekleştirmek konusunda pek başarılı değildir. Californication konusunu oluşturan asıl mesele ise Hank’in yaşamındaki problemlerin ve karmaşaların sebebini yaşadığı Kaliforniya eyaleti olarak görmesidir. Kızı ve eski eşiyle geçmişte mutlu oldukları eyalete geri dönmeyi ister.

Genel olarak dizinin Hank Moody karakteri çevresinde döndüğünü söylemek mümkündür. Hikayede bir taraftan Hank’in menajeri Charlie Runkle ve onun eşi Marcy Runkle’ın da gelişimine şahit oluyoruz. Charlie ve Marcy de sorunlu bir ilişkiye sahiptir. Charlie de Hank gibi eşiyle arasını düzeltmek istese de özel hayatında yaptığı hatalar onun da başına bela olmuştur.

Californication Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Hank Moody (David Duchovny)

Dizinin ana karakteridir. Hareketli bir özel hayata sahip olduğu için kızının annesiyle tekrar birlikte olma isteğini gerçekleştirmekte zorlanır. Kadınları mıknatıs gibi kendisine çeken bir karakter olan Hank, kızı ve eski eşiyle tekrar mutlu bir aile kurmak ister.

Californication oyuncuları arasından Hank rolünü canlandıran kişi David Duchovny’dir. 1960 doğumlu Duchovy, Altın Küre sahibi başarılı bir oyuncudur. Duchovny’nin geçmişte rol aldığı yapımlar arasında The Secret, Trust the Man, House of D, The X Files: I Want to Believe, Return To Me, Evolution, Zoolander, Beethoven, Baby Snatcher,Things We Lost in the Fire gibi projeler bulunuyor.

Karen van der Beek (Natascha McElhone)

Hank’in eski sevgilisidir. Aynı zamanda Hank’in kızının da annesidir. Hank’in tekrar birlikte olma çabalarına karşılık veremeyişinin nedenlerinden başında, Hank’in karmaşık özel hayatı gelmektedir.

Californication castından Karen karakterine can veren kişi ise güzel oyuncu Natascha McElhone’dur. 1969’da İngiltere’de dünyaya gelen McElhone, Truman Show’daki performansıyla büyük beğeni toplamıştı. Oyuncunun geçmişte rol aldığı diğer yapımlar arasında Mrs. Dalloway, Ronin, Killing Me softly, City of Ghosts, Solaris, Big Nothing, The Other Boleyn Girl, The Company gibi diziler ve projeler yer alıyor.

Rebecca “Becca” Moody (Madeleine Martin)

Hank ile Karen’ın 12 yaşındaki küçük kızları. Anne ve babasının ayrı olmasının getirdiği zorlukların birinci dereceden tanığıdır.

Dizide Becca karakterine can veren oyuncu ise Madeleine Martin’dir. 1993 doğumlu oyuncu, 2000’den bu yana aktif olarak oyunculuk yapıyor. Genç oyuncu daha önce Refuge, The Discoverers, Legendary gibi filmlerde ve Law & Order, Advendure Time, Te Good Wife, Hemlock Grove gibi dizilerde oynadı.

Charlie Runkle (Evan Handler)

Charlie Runkle Californication’ın ikinci ana erkek karakteridir. Hank’in menajeri ve arkadaşıdır. Eşi Marcy ile problemler yaşar. O da Hank gibi bu problemleri sona erdirmek ister.

Karaktere Evan Handler can veriyor. 1961 yılında Amerika’da dünyaya gelen oyuncu, 1981’den beri aktif olarak kariyerini sürdürüyor. Daha önce Six Feet Under, Friends, The West Wing, Law & Order, Sex and The City gibi yapımlarda da rol aldı.

Marcy Runkle (Pamela Adlon)

Charlie’nin eşidir. Charlie’deki değişim onu rahatsız eder. Karaktere can veren kadın oyuncu Pamela Adlon’dur. 1962 doğumlu oyuncu yakın zamanda Out There, Better Things, The Problem Solvers gibi yapımlarda rol aldı.

Diğer Karakterler ve Oyuncular

  • Mia Lewis (Madeline Zima)
  • Dani California (Rachel Miner)
  • Daisy (Carla Gallo)
  • Lew Ashby (Callum Keith Rennie)
  • Sonja (Paula Marshall)
  • Bill Lewis (Damian Young)

Californication Dizisi Detay

Tom Kapions’un yaratıcısı olduğu ve toplamda 7 sezon, 84 bölüm süren dizi, komedi türünde bir yapımdır. Ortalama süre uzunluğu 29 dakika olan dizi ilk başta Showtime’da yayımlanmıştır. Günümüzde ise Netflix dizileri arasına katılarak daha geniş kitlelere servis edilmiştir.

2007 ve 2014 yılları arasında çekilen Californication IMDb puanıyla da dikkat çekiyor. Dizinin puanı 10 üzerinden 8,3.

Californication Ne Demek?

Dizide kelimenin iki farklı anlama geldiği düşünülür. Birincisinde anlamının “Kaliforniyalaştırmak” iken diğerinde ise kelimenin “California” ve zina anlamına gelen “fornication” kelimelerinin sentezi olduğu öne sürülür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *