Casuslar Köprüsü Filmi Konusu ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bir yanda iki Oscar sahibi usta oyuncu Tom Hanks, ve diğer tarafta usta senarist Coen Kardeşler, yönetmen koltuğunda da üç Oscar sahibi Steven Spielberg … Ne zaman bu üçlünün adını duyduğumuzda, son derece iyi filmler ortaya çıktığını zaten biliriz. Ülkemizde geçtiğimiz ay vizyona giren Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies ) filmi de tıpkı bu özellikteki filmlerden biri. Filmde geçen olaylar, aslında James B. Donovan adındaki bir avukatın gerçek hayatından esinlenerek, kurgulanmış.

Casuslar Köprüsü Filmi 3
Steven Spielberg’in son zamanlarda yönetmenliğini yaptığı filmlerin ortak özelliği tarihi gerçekleri yansıtması. Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies ) filminde de soğuk savaş döneminde yaşanan gerçek bir olay beyaz perdeye yansıtılmış. Bilindiği üzere soğuk savaş, Amerika ve Sovyetler Birliği arasında yaşanmıştır. Bu dönemde en önemli görev casuslara düşmektedir. İki devlet arasında yaşanan rekabet, casusluk alanında da hız kesmeden devam etmiştir. 1957 yılında, Rudolf Abel (Mark Rylance) adındaki bir ajan Amerika’da yakalanır ve casuslukla suçlanır. Aynı zamanda da Sovyetler bir Amerikan pilotunu ele geçirir. Bunun üzerine Amerikan Gizli Servisi CIA, bir avukat ile anlaşarak (Tom Hanks) pilotu kurtarma operasyonuna girişir. Olaylar sadece Amerika tarafında değil, Sovyetler Birliği tarafında da içinden çıkılmaz bir hal almıştır.

Casuslar Köprüsü Filmi 4 (1)

Avukat Donovan, tüm ülkenin gözü üzerindeyken, herkesin nefret ettiği bu adamı savunmak zorunda kalır. Aynı zamanda avukat, işlerin detaylarını araştırdıkça, casusluk oyunun farkına varacaktır. Asıl görevi pilotu kurtarmak gibi görünse de, zamanla kendini bu bataklıktan kurtarmaya çalışan biri haline döner.

Casuslar Köprüsü Filmi
Öte yandan işin içine nükleer tehditlerin de girmesi ve Donovan’ın çabalarıyla Abel’in idamı önlenir ve serbest bırakılır. Diğer yandan film esirlerin değişimi sırasında yaşanan olayları gerçekçi bir biçimde yansıtması bakımından da kusursuzdur. Tom Hanks‘in yanı sıra Amy Ryan ve Billy Magnussen gibi başarılı oyuncuların yer aldığı film, bir kaç dalda Oscar’a aday gösterilecek gibi görünüyor.

Bridge of Spies (1) (1)

Lütfen Casuslar Köprüsü Filmi Hakkında YORUM Yapmayı İhmal Etmeyin…

Casuslar Köprüsü Filmi Hakkında Bilgi:

Filmin Orjinal İsmi: Bridge of Spies
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tom Hanks, Amy Ryan, Sebastian Koch, Michael Gaston ve Alan Alda
Tür: Dram, Gerilim
Ülke: ABD
IMDb Puanı: 7,9
Vizyon Tarihi: 27 Kasım 2015

Casuslar Köprüsü Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *