Esrarengiz Ezgilerle Bezeli Cennet Cehennem Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tarih boyunca Cennet Cehennem kavramları insanlar için esrarengiz kavramlar olmayı sürdürmüşlerdir. Mitolojik birikimlere de çokça kaynaklık yapan bu kavramlar sinema için de derin bir deniz niteliğindedir. Maddesel manada gizemli yapısını sürdürmekle birlikte inancımıza göre ölümden sonra öğreneceğimiz birçok olgudan biridir.

Cennet Cehennem Filmleri

10. Spawn – Spawn – 1997 – IMDb: 5,2

Spawn
Al Simmons gizli bir görev esnasında iş arkadaşları tarafından öldürülür. Karısını son kez görmek için şeytanla anlaşma yapan Al, dünyaya dönmesine karşılık insanlığın yok edilmesi için kurulan orduya komutanlık yapacaktır. Al esasen ölmeden evvel tek kişilik ordu niteliğinde güçlü bir adamdır. Ancak eski gücü şimdiki patronunun ona verdiği güçler düşünüldüğünde önemsiz kalmaktadır. Yeni güçlerini öğrenmeye başlayan Al’in bu döneminde iki farklı figür meydana gelir. Cogliosto ve Clown isimli b ii figür Al’i iki farklı yola sevk etmektedirler. Cogliosto onu şeytana karşı savaşarak insanlığın yeni kahramanı olması için ikna etmeye çalışırken Clown ordular kullanarak insanlığı yok etmesi yönünde telkinlerde bulunur. Al’in hangi yolu seçeceği merak konusudur.

9. L’autre monde – Karanlık Cennet – 2010 – IMDb: 5,6

L'autre monde
Birbirini seven iki aşık Gaspard ve Marion, yaz aylarını Fransa’da arkadaşlarıyla birlikte geçirmektedirler. Fakat güzel olduğu kadar meşum olan Audrey adlı kadınla tanışmasının ardından Gaspard’ın hayatı altüst olur. Audrey, Sam ismini kullandığı Kara Delik isimli bir bilgisayar oyununda ikinci bir hayat yaşamaktadır. Kurbanlarını baştan çıkarıp, onları gerçek yaşamda intihar etmeye teşvik eder…

8. Heaven is For Real – Cennet Gerçek – 2014 – IMDb: 5,8

Heaven is For Real
Filmde ciddi bir ameliyat sonrası ameliyat esnasında cenneti ziyaret ettiğine yönelik hikâyeler anlatan Colton Burpo adlı küçük bir çocuğun öyküsünü konu almaktadır.

7. Hellbound: Hellraiser II – Cehennem Yolu – 1998 – IMDb: 6,2

Hellbound Hellraiser II
Hellbound filmi bir puzzle kutusu etrafında dönmektedir. Söz konusu puzzle kutusu cennet ile cehenneme açılan kapı niteliğindedir. Puzzle’ı doğru tamamlamanız durumunda güzelliklerle sizi karşılarken doğru tamamlayamamanız durumunda ise kötü maceralarla dolu zor anlar sizi beklemektedir.

6. The Lovely Bones – Cennet’imden Bakarken – 2009 – IMDb: 6,7

The Lovely Bones
Susie, 14 yaşında öldürülen bir kızdır. Susie ölümünün ardından cennete gider. Ölümünün ardından dünyada o olmadan süren yaşamı, ortadan kayboluşuyla alakalı yorumlarını, ailesinin pek sevgili kızlarının hayatta olması umuduna sarılmalarını ve katilinin cinayetle ilgili kalan ipuçlarını ortadan kaldırmaya çabalamasını takip eder. İstediği her şeyi yapabilen Susie bir yandan da dünyadaki hayatını izlemektedir.

5. Hellboy – Hellboy – 2004 – IMDb: 6,8

Hellboy
Hitler’in mistik olaylara karşı duyduğu ilgi pek çok film ve kitaba konu olmuştur. Sahiden de Nazilerin, 2. Dünya Savaşı’nı lehlerine çevirmek adına doğa üzeri güçlerden medet umdukları söylentileri yaygın bir söylentidir. Hellboy, Nazilerin bu tarz deneyleri esnasında yanlışlıkla dünyaya getirdikleri, aynı ismi taşıyan bir cehennem zebanisinin başından geçen maceraları anlatan çizgi romanın filme uyarlanmış halidir.

4. Constantine – Constantine – 2005 – IMDb: 6,9

Constantine
Los Angeleslı dedektif John Constantine doğa üzeri olaylarda hayli başarılıdır. Bu başarısı kelimenin tam manasıyla, Cehennem’e gidip ve geri dönmesiyle yakından ilgilidir. Elle tutulup gözle görülemeyen hiç bir şeye inancı olmayan memur Angela Dodson, kız kardeşi gizemli bir biçimde intihar edince, Constantine’le ortaklık yapmaya mecbur kalır. İkili iblisleri ve cehennem yaratıklarını alt ederek, Los Angeles’ın karanlık çökmüş sokaklarında yollarını bulabilmek için omuz omuza vererek birlikte savaşırlar. Constantine, Marvel’ın rakibi olan DC’nin açık ve olgun fikir sahibi okurları için çıkarttığı Vertigo adlı serinin bayrak gemilerinden biri olan, Hellblazer ‘ın kahramanının beyazperdede ki yansımasıdır.

3. What Dreams May Come – Aşkın Gücü – 1998 – IMDb: 7,0

What Dreams May Come
Chris Nielsen ile eşi Annie kaçınılmaz bir bağ ile birbirlerine kenetlenmişlerdir. Chris ve Annie birbirleri için yaratılmışlardır. Bir biri için yaratılmış bir çifttir. Bir otomobil kazası nedeniyle çocukları ölünce Chris`in şefkati ve tutkusu Annie`yi hayata bağlayan yegâne şey olarak kalır. Gün gelip Chris de hayatını kaybettiğinde, acıya katlanamayan Annie intihar eder. Sevgilisine her ne olursa olsun bağlanan Chris, Cennet`i terkedip karısı ile birlikte yaşamak için Cehennem`e doğru bir yolculuğa çıkar.

2. The Fountain – Kaynak – 2006 – IMDb: 7,3

The Fountain
16, 21 ve 26. yy.’da yaşanan öykü, ölümsüzlüğü ve bununla bağlantılı olarak aşk arayışının hikâyesini konu alır. 1500’lerde yaşamını sürdüren İspanyol kâşif Tomas, bütün yaşamını etkileyecek önemli bir görev üstlenmiştir. Kraliçe’nin, ölümsüzlük kaynağı olduğunu düşündüğü ağacı bularak tarih boyunca insanlığın arayışını sürdürdüğü ölümsüzlük gayesine ulaşacağını düşünmektedir. Bu uğurda yola düşen Tomas için yüzyıllar alacak bir yolculuk başlamıştır. 2000’lere vardığında aynı Tomas’ı, âşık olduğu kadının iyileşmesi için çetin bir hastalıkla mücadele ederken görürüz; Thomas 2500’lerde ise uzayda bir balonun içerisinde yalnız başına bir boşlukta hayatını sürdürmektedir.

1.  Wristcutters: A Love Story – Bilek Kesenler – 2006 – IMDb: 7,4

Wristcutters A Love Story
Desiree ile ayrıldıktan sonra umutsuzluğundan bir türlü kurtulamayan Zia bileklerini kesip intihar eder ve yalnızca intihar eden insanların bulunduğu büyük çöllerle kaplı, iki tarafta yanmış kanepeler ve eski lastiklerin olduğu bir diğer dünyaya gelir. Tesadüfen, Desiree’nin de kendisinin intihar etmesinin üzerinden birkaç ay geçtikten sonra intihar ettiğini ve kendisini aradığını öğrenir. Bunun üzerine o da Desiree’yi aramaya koyulur. Eugene elektrikle öldürülen bir Rockçıdır. Onunla beraber Desiree’yi aramak için arabayla yola düşerler. Oldukları yerin sorumlularını arayan ve yanlışlıkla buraya alındığını düşünen otostopçu Mikal’ı da arabalarına alırlar. Kısa sürede Kneller’in kampına varırlar. Burada meydana gelen küçük mucizelerin sayısı gittikçe artmaktadır. Mucizeler yapan bir kralla ilgili söylentiler işitirler. Zia Desiree’yi bulabileceği merak konusu olmayı sürdürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *