Tatlı Bir Cadı: Chilling Adventures of Sabrina Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

1996-2003 yılları arasında ekrana gelen Sabrina The Teenage Witch dizisinin uzantısı Chilling Adventures Of Sabrina’nın The CW’da yayımlanacağı söylentileri dolaşırken kanal diziyi yayımlamaktan vazgeçti. Bu haberin ardından Netflix projeye sahip çıkarak Chilling Adventures of Sabrina adıyla yayımlanacak olan dizinin 10’ar bölümlük iki sezonu için onay verdi. Dizinin ilk sezonu 26 Ekim 2018, ikinci sezonu 5 Nisan 2019’da Netflix platformunda izleyici ile buluştu. Archie Comics’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan dizinin senaryosunu Roberto Aguirre-Sacasa kaleme aldı. Yönetmenliğini ise Lee Toland Krieger yaptı.

Chilling Adventures of Sabrina Dizisinin Konusu

Chilling Adventures of Sabrina dizisi, isminden de anlaşılacağı üzere temelde Sabrina’nın ürpertici maceralarını anlatıyor. Sabrina isimli genç cadının, 16. doğum gününde tam bir cadı olabilmek için şeytanla anlaşma yapması gerekir. Fakat Sabrina’nın durumu diğer cadılardan farklıdır çünkü o yarı insan-yarı cadıdır. Kara vaftiz adı verilen tören sonunda İblis’in kitabına kanıyla ismi yazıldığında kendisini tam anlamıyla cadılığa adadığında; yakın arkadaşlarından ve en önemlisi de erkek arkadaşından uzak kalması gerekecektir. Ancak Sabrina, törenden kaçarak ismini kitaba yazdırmaz. Bu nedenle tüm cadıların hedefi haline gelir. Yarı cadı ve yarı ölümlü kimliği, onu ve çevresini tehdit edecek şeytani güçlerle mücadele etmesini gerektirir.

Chilling Adventures of Sabrina Dizisi Karakterleri / Oyuncuları 

Sabrina Spellman (Kiernan Shipka)

 

Anne ve babasını küçükken bir kaza sonucu kaybeden Sabrina’yı, bu acı olaydan sonra halaları yetiştirir. Babası cadı, annesi ise insandır. Babası çok ünlü ve başarılı bir büyücü olarak bilinir. Dolayısıyla Sabrina’dan da büyük beklentiler vardır fakat Sabrina başkalarının koyduğu kuralların değil kendi doğrularının peşinden gitmeyi tercih eder. Bir efendiye bağlı olmayı reddedip özgür bir cadı olmak ister. Akıllı, merhametli, sorumsuzluk boyutunda cesur, genç bir kadın olan Sabrina, insanların dünyası ile onları tehdit eden karanlık güçler ortasında bir duruş sergiler.

10 Kasım 1999 tarihinde dünyaya gelen Amerikalı genç oyuncu Kiernan Shipka, oyunculuk hayatına çok küçük yaşta, 2006 yapımı Monk ile başladı. Lower Learning, Land of the Lost, Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore, The Empty Room, Fan Girl gibi projelerde yer aldı.

Zelda Spellman (Miranda Otto)

 

Sabrina’nın büyük halası Zelda, cadı geleneklerine bağlı ve disiplinli bir karakterdir. Onun için dünyadaki en büyük onur, Church of the Night kilisesine bağlı biri olarak Karanlık Lord’a hizmet etmektir. Kardeşinin ölümünden sonra diğer en önemli amacı yeğenini en iyi şekilde yetiştirmek olur. Sabrina’ya karşı sert tavırlar sergilese de onu korumak için her şeyi yapabilecek özveriye sahiptir.

16 Aralık 1967 tarihinde dünyaya gelen Avustralyalı oyuncu Miranda Otto, oyunculuk kariyerine 1986 yılında başladı. Yer aldığı ilk önemli film Emma’s War olan ünlü oyuncu, özellikle Yüzüklerin Efendisi serisinde Éowyn rolüyle tanınıyor.

Hilda Spellman (Lucy Davis)

Sabrina’nın küçük halası Hilda, ablası Zelda’ya göre daha sevimli, anaç yapıda ve güler yüzlü bir kadındır. Zelda’nın gölgesindedir ve baskısı altında yaşamaktadır. Ailesinin düşmanlarına karşı kullanmak için kin kavanozları mayalamakta ve yeğeninin gittiği Baxter Lisesi’ndeki öğrenciler için aşk iksirleri hazırlamaktadır.

17 Şubat 1973 tarihinde dünyaya gelen İngiliz oyuncu Lucy Davis’in ilk projesi, 1995 yılında ekrana gelen Aşk ve Gurur’dur. Ünlü yıldız aynı zamanda The Office, Zombilerin Şafağı, Reaper, Death In Paradise gibi projelerde de yer aldı.

Harvey Kinkle (Ross Lynch)

Sabrina’nın erkek arkadaşı, beyaz atlı prensi Harvey, Sabrina ile aralarındaki ilişkiye oldukça değer veren, babasının baskısı altında yaşayan genç bir adamdır. Sabrina ile kendisini ayırmak için uğraşan karanlık güçlerin varlığından habersizdir. Başına gelenler onu zorlasa da aşkı için çabalamaktan hiç vazgeçmez.

29 Aralık 1995 tarihinde dünyaya gelen Amerikalı oyuncu Ross Lynch, iki kuzeni ve kardeşleri ile birlikte müzik dünyasına giriş yaptı, R5 isimli müzik grubuyla kısa sürede ciddi bir ivme yakaladı. Özellikle Not a Love Song, Loud şarkıları ile büyük beğeni kazandı. Disney kanalında yayımlanan Austin ve Ally dizisinde canlandırdığı Austin karakteri ile oyunculuk kariyerine adım attı. Bugüne kadar Grapple, Teen Beach Musical, A Day as Holly’s Kids, Kartopu Savaşları, Muppets Aranıyor, R5: All Day, All Night, Status Update ve My Friend Dahmer gibi projelerde rol aldı.

Ambrose Spellman (Chance Perdomo)

Sabrina’nın büyücü kuzenidir. İşlediği bir suçtan dolayı ev hapsine mahkum edilmiştir. Spellman ailesinin kadınlarıyla yaşamaktadır. Sanatla uğraşmayı sever. Hazırcevap, muzip karakterde ve panseksüel olan Ambrose, Sabrina’nın suç ortaklığını yapmaktadır ve her türlü haylazlığa her zaman açıktır.

19 Ekim 1996 tarihinde dünyaya gelen İngiliz oyuncu Chance Perdomo’nun ilk ciddi projesi Chilling Adventures of Sabrina dizisidir.

Mary Wardwell (Michelle Gomez)

Sabrina’nın lisedeki favori öğretmeni ve aynı zamanda akıl hocasıdır. Sabrina’yı Path of Night’a çekmek için dost görünerek etkilemeye çalışmaktadır. İlgi çekici ve gizemli bir yapısı vardır.

21 Nisan 1966 tarihinde dünyaya gelen İskoç oyuncu Michelle Gomez, ilk büyük rolünü Asit Evi adlı filmde canlandırdı. The Escort, The Good Housekeeping Guide, The Wedding Video, Feel The Force, Doctor Who, The Collection gibi projelerde de yer aldı.

Agatha (Adeline Rudolph) / Dorcas (Abigail F. Cowen) / Prudence Night (Tati Gabrielle)

Cadı Akademisi’nde okuyan cadılardır. Sabrina’dan hiç haz etmeyen cadılar, ona sıkıntı çıkarmak için ellerinden geleni yaparlar. 

10 Şubat 1995 doğumlu Adeline Rudolp’un ilk ciddi projesi Chilling Adventures of Sabrina’dır.

18 Mart 1998 doğumlu Abigail F. Cowen, ilk olarak Wisdom of The Crowd adlı filmde rol aldı

25 Ocak 1996 doğumlu Tati Gabielle, ilk olarak The 100 adlı dizide izleyici karşısına geçti.

Faustus Blackwood (Richard Coyle)

Kara Lord’un yeryüzündeki temsilcisidir. Bu görevi Sabrina’nın ölen babasından devralmıştır. Korkunç ve karanlık planları ile dizinin kötü karakterlerinden biridir.

27 Şubat 1972 tarihinde dünyaya gelen İngiliz oyuncu Richard Coyle, oyunculuk kariyerine tiyatro ile başladı. İnsan Trafiği, Othello, İyi Bir Yıl, Yıkım, Aşk Yemek Rehberi, Sert Güneş gibi yapımlarda da yer aldı. 

Rosalind Walker (Jaz Sinclair)

Sabrina’nın lisedeki en yakın arkadaşıdır. Greendale Bakanı’nın kızıdır. Atılgan, güçlü ve lafını esirgemeyen bir mizacı vardır. Dizinin güldüren ve düşündüren karakterlerindendir. 

22 Temmuz 1994 tarihinde dünyaya gelen Amerikalı oyuncu Jax Sinclair, oyunculuk hayatına 2009 yılında başladı. Kağıt Kasabalar, Usta Sınıfı, Vampir Günlükleri gibi projelerde yer aldı. 

Susie Putnam (Lachlan Watson)

Sabrina’nın arkadaşıdır. Okulun yeni WICCA kulübünün kurucusudur. Trans bir birey olduğu için okulda zor günler geçirir. Kendisiyle dalga geçilmesine aldırmadan cesur ve optimist bir karakter sergileyen Susie, korkunç bir doğaüstü tehditle karşı karşıyadır.

2001 yılında dünyaya gelen Amerikalı genç oyuncu, ilk olarak Nashville adlı projede yer aldı.

Salem

Sabrina’nın kedisidir. Her büyücü büyü yapabilen bir hayvanı kendisine yoldaş olarak seçmektedir. Salem de Sabrina’nın yoldaşıdır. Ancak dizinin önceki versiyonundan farklı olarak Salem, konuşan bir kedi değildir.

Diziye Dair Bazı Detaylar

  • Dizi, Netflix gençlik dizileri arasında öne çıkan ve sosyal medyada en çok sorgulanan dizilerden biri konumundadır.
  • Dizide genel olarak karanlık bir atmosfer hakim olup yer yer korku ögeleri söz konusudur.
  • Dizide mitolojik ögeler cesurca işlenmektedir. Baş karakter Sabrina’nın dizinin yayımlandığı süre boyunca cadılığıyla ilgili gösterdiği gelişmeler de dizinin belirgin yönlerinden biridir.
  • Dizi doğaüstü olayları da konu almasına rağmen kurgu başarılı bir şekilde yapılmış ve olayların izleyicinin kafasında oturması sağlanmıştır.
  • Dizi, izleyicide merak uyandırarak ilerlemektedir. Konusu itibarıyla senaryo ağı dar olarak görülse oldukça kapsamlı bir şekilde kaleme alınan bir senaryodan bahsetmek mümkündür.
  • Dizide feminizm akımı kendini bolca göstermekte ve izleyiciye anlamlı mesajlar iletilmektedir.
  • Dizinin her bir bölümü 49-63 dakika arasındadır.
  • Dizi, Sabrina The Teenage Witch adlı dizi ile temelde benzerlikler taşısa da yapı olarak oldukça farklıdır. Bu dizide özellikle Sabrina karakteri farklı bir kimliğe bürünmüştür. Dizi bu haliyle de izleyici tarafından memnuniyetle kabul görmüştür.
  • Chilling Adventures of Sabrina IMDb puanı 7,7’dir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *