Efsanevi Yönetmen Christopher Nolan Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sekiz yaşında eline bir kamera aldı ve şimdi film dünyasının zirvesinde oturuyor. 1970 Londra doğumlu yönetmen, senarist ve yapımcı Christopher Nolan, Imdb tarafından her zaman gözde filmlerin mimarı oldu. İrlanda asıllı İngiliz, birçok ünlü sinema oyuncusu ile çalıştı ve büyük hâsılat rekorları kıran filmler çekti. Christopher Nolan’ı meşhur eden filmlere bir göz atalım istedik.Sekiz sinema filmiyle efsanevi yönetmen Christopher Nolan filmleri ve sinemasını incelendiği listemize YORUM yapabilirsiniz.

 

Christopher Nolan Filmleri

 

8. Insomnia – Uykusuz – IMDb: 7,2

Insomnia - Uykusuz

İnsan neden uykusuzluk çeker? Biz cevaplayalım: Zaman sorunları veya psikolojik nedenlerden dolayı. 2002 yapımı Insomnia filminde her ikisi de mevcut. Güneşin 24 saat tepenizde durduğu bir yerde, Alaska’dasınız ve hatalarınız sonucunda uyuyamıyorsunuz: İşte, filme ismini veren durum da bu zaten. Başarılı bir dedektif olan Dolmer (Al Pacino), bir cinayette fail olan Walter Finch(Robin Williams)’in peşindedir. Ancak beklenmedik bir olay olur ve Dolmer kendini sorgulamak zorunda kalır. Bir katil ile empati kurulabilir mi? Polis olması onu katil olmaktan men edebilir mi? Yazar Walter Finch, polis memurlarına zeka dolu bir sunum yapmaktadır. Akıl, uykusuzluk, mücadele, vicdan: iyi ve kötünün tanımı değişiyor.

7. Takip – Following – IMDb: 7,6

Following

Nolan’ın 1998 yılında çektiği Following(Takip) filmi, düşük bütçe ve tanınmayan oyuncularla çekilmesine rağmen kurgusu ile dikkat çekmiştir. Filmin siyah beyaz olduğunu ve 1 saat 9 dakika sürdüğünü belirtelim. Bazı sinemaseverler siyah beyaz filmleri izlemez; ancak kısa olduğu için bu filmi göz ardı etmemelerini tavsiye ederiz. 1962 yapımı Harakiri filmi de siyah beyaz ancak konusu ve oyunculuğu ile tam bir başyapıt niteliğindedir. Takip filmini hemen elemeden önce, bir kez daha düşünün diyoruz ve filmin konusuna geçiyoruz. Filmde, işsiz bir yazarımız bulunmaktadır. Öylesine işsiz ki sıkıntıdan milleti takip ediyor. Ancak bu şekilde hikayeler üretebileceğini düşünüyor çünkü. Fakat işler öyle bir noktaya geliyor ki artık insanları gözlemlemek saplantıya dönüşüyor. Bu saplantı sonucunda da bir hırsızla tanışıyor. Hırsız deyip geçmeyin tabi, gayet iyi giyimli ve zeki biri var karşımızda. Yazarımızla beraber hırsızlık yapmaya başlıyorlar; görünürde o da bu işi zevk için yapıyordur. İnsanların gizli yaşamına ortak olmak için. Süresi çok uzun olmayan Takip, Christopher Nolan’ın sinemaya ilk adımı. Başlangıçta yarım saat normal bir seyirde giden film, sonunda sizi yanıltıyor. Bizce izlemelisiniz.

5. Akıl Defteri- Memento – IMDb: 8,5

Memento

2000 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı Memento filmi ile adını tam olarak duyurdu Nolan. Birçok eleştirmen, film yorumcusu ve sinemacıdan takdir topladı. Memento filmi daha önceleri kısa hikâyeydi ve yazarı da Christopher’ın kardeşi Jonathan Nolan’dı. Nolan kardeşler beraber senaryo yazmayı zaten seviyorlar, bu film ne ilk ne de son. Bu başyapıtın konusu ise hayli ilginç: Leonard adlı karakterimizin eşi ölmüştür ve o da intikam almak istemektedir haliyle. Ancak bir sorun vardır; Leonard pek sık görülmeyen bir hastalığın kurbanıdır; hafızası yeni gelişmelere kapatılmıştır. Eşinin öldürülmesini hatırlamasına rağmen, intikam yolunda atacağı her adım muammadır. Ufak notlar yazarak, kat ettiği gelişmeleri kendine hatırlatmak ister; çünkü bir sonraki uykusunda, hafızası tekrar eskisine dönecektir. Sürekli eşinin öldürüldüğünü hatırlayan bir adam ve bir şeyler yapmak için didinirken karşısına çıkan tuhaf durumlar. Film, sizin de kafanızı karıştıracak.

4. Batman Serisi- Sırasıyla IMDb: 8,3 -9,0 – 8,5

Batman Serisi

Christopher Nolan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Takip’in bir sahnesinde, eğer dikkat ettiyseniz, evin kapısında Batman simgesi vardır. Siyah yarasa. Belli ki Nolan, yıllardır adamakıllı bir Batman filmi çekmenin hayalini uzun zamandır kuruyormuş. Batman karakterini bilmeyen yoktur; çizgi romanı ile milyonlarca kişinin hafızasına kazınmıştır. Batman’in sinema filmleri de çekildi ancak en iyisini Christopher Nolan çekti. 2005 yılında Batman Başlıyor, 2008 yılında Batman Kara Şövalye ve 2012 yılında Kara Şövalye Yükseliyor. Hangi birisini anlatalım bilemedik. Gişe rekortmeni bu filmlerin ortak konusu, Batman’in Gotham halkının refahını sağlamadaki çabaları ve kötülerle mücadelesidir. İlk filmde milyoner Bruce Wayne(Christian Bale) Batman olma yolunda eğitimlerden geçer ve Gotham halkı için parasını harcar. Filmin sonunda Batman’e bir joker kartı verilir ve yeni bir suçlunun varlığı duyurulur; aslında bu sıradaki filmdir. 2008 yılında Batman Kara Şövalye filmi çekilir ve burada Joker karakteri belirir. Hem de ne karakter! Düşünün ki bir oda dolusu parayı yakabiliyor; öyle bir psikopat işte. Kötü olmayı bir sanat haline getiren Joker ile Batman’in akıl dolu mücadelesini izliyoruz bu filmde. Son olarak da Kara Şövalye Yükseliyor Filmi vizyona giriyor. Bane (Tom Hardy) Gotham City’i yok etmek için görev başında; nükleer bir bombanın imha edilmesi olayı söz konusu. Bu durumda Batman’in bir şeyler yapması gerekiyor değil mi? Milyonlarca kişiyi kendine bağlayan ve yapımcılarına çok para kazandıran Batman serisi, izlenmeden olmaz. Özellikle Joker’in oynadığı filmi, kesinlikle kaçırmayın.

3. Prestij – IMDb: 8,5

Prestij

Başrolde Hugh Jackman ve Nolan’ın vazgeçmediği adam Christian Bale; Ee daha ne olsun? 2006 yılında çekilen; ancak 19.yy İngiltere’sini anlatan Prestij filmi, iki rakip sihirbazın mücadelesini konu alıyor. Gerçekten ışınlanma bulunmuş olabilir mi? Filmin içinde Nikola Tesla var; neden olmasın ki? Akıl dolu, şaşırtıcı bir film ile Nolan kardeşler yine karşımızda. Yazar Priest’in romanını senaryolaştıran kardeş Nolan, abisine büyük bir yapıtta daha yardımcı oluyor. Filmde omuz üstünden çekilen sahneler ve sihirbazların gösterileri gerçekten keyif dolu bir sinema ziyafeti sunuyor. Çok yüksek bir puan, iki eşsiz oyuncu ve kaliteli bir kurgu: Christopher Nolan görev yerinde.

2. Başlangıç – Inception – IMDb: 8,8

Inception

Nolan niçin en iyi yönetmen sorusunun cevaplarından birisidir Başlangıç. Leonardo Dicapio’nun başrolünde yer aldığı film, adeta akıl sınırlarını zorluyor. Zaten Christopher Nolan imzası olan her filmde, zeka ve gerilim mutlaka olur. Başlangıç filminde konu basit: Yaşadığımız dünya aslında bir rüya mı? Hayır, diyerek hemen soruyu geçebilirsiniz. Ancak Nolan, zor olan cevabı veriyor ve evet diyor. Filmin simgesi haline gelen dönen topaç, bize rüyada olup- olmadığımızı anlatacak. Dicaprio niye Oscar alamıyor biz anlamadık; sırf 19 yaşındayken oynadığı Gilbert’in Hayalleri filmiyle bile bu ödülü alması gerekirdi. Hayırlısı artık diyelim ve Başlangıç filmini de tavsiye edelim. Aldığı puanı sonuna kadar hak ediyor. Fantastik, gizem ve aksiyon türlerinde harika bir başyapıt; bazı sahneleri uzun süre hafızalardan silinmeyecek.

1. Yıldızlararası – Interstellar – IMDb: 8,7

Yıldızlararası

Yine bir Nolan kardeşler işbirliği gördüğümüz 2014 yapımı bu harika filmde, uzayın derinliklerinde kayboluyoruz. Kara deliklerin içinden geçersek nereye gideriz, hiç düşündünüz mü? Nolan kardeşler bu soruyu 5 boyutlu olarak düşünmüşler. Filmde özellikle bir sahne var ki dillere destan. Farklı bir gezegene inen kahramanlarımız, her yerin su ile çevrili olduğunu görürler. Gezegen tamamen su ile çevrilidir ve ilerideki yüksek şekillerin dağ olduğu düşünülmektedir. Gerçekten dağ mı, filmi izleyince göreceksiniz; ama o sahnenin bitiminden hemen sonra da karşılaşacağınız ilginç bir tablo olacak. Spoiler vermemek adına daha detaylı bir bilgi vermiyoruz ve bu filmi kesinlikle izleyin diyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *