Çizgi Film Karakterleri – 90’ların Çizgi Filmlerinden

3.0/5 Votes: 1
Report

Description

90’lı yıllar dedik ama bu çizgi filmlerden bazıları hala ekranlarda.Listemizi 25 çizgi film karakteri ile sınırladık.Yoksa listemiz bayağı bir uzundu.Ne çok çizgi film izlemişiz biz öyle..Aynı çizgi filmdeki karakterlere çok yer vermemeye dikkat etsek de doğal olarak atlayamayacağımız karakterler oldu.Neyse çok uzatmadan Unutmadığımız 25 Çizgi Film karakteri ile sizleri baş başa bırakmak istiyoruz.Sizlerde YORUM bölümünü kullanarak sizi etkileyen karakteri bizlerle paylaşabilirsiniz.
Not: Sıralamayı kafamıza göre yaptık.

Çizgi Film Karakterleri

 

25. Şirine

Şirine
Peyo lakaplı Belçikalı karikatürist Pierre Culliford tarafından 1958 yılında çizgi roman kapsamında çizilen karakterler ilk defa 1981 yılında ABD de yayınlanmaya başladı.Şirinler daha sonraki yıllarda çizgi film olarak Türkiye de yayınlandı.Sinemalarda da serisi çekilen Şirinler’in Şirine’si köyün tek kızı olma özelliğindedir.Sarı saçlı Şirine Gargamel tarafından Şirinleri yok etmek için gönderilmiş ancak Şirib Baba tarafından sihirle şirinler ailesine katılması sağlanmıştır.

24. Temel Reis

Temel Reis
ABD’li karikatürist Elzie Crisler Segar’ın yarattığı çizgi film karakteri Temel Reis (Popeye) ıspanak yiyerek güçlenen ve sevgilisi Safinaz (Olive) ve can düşmanı Kabasakal (Bluto) ile yaşadığı maceraları anlatılan karakterler ilk defa 1929 yılında çizgi roman sayesinde tanınmış ve ilerleyen dönemlerde çizgi film olarak karşımıza çıkmıştır.

23. He Man

He Man
“Gölgelerin Gücü Adına Güç Bende Artık.” repliği ile de bilinen çizgi roman karakteri 1983 yılında çekilen çizgi filmin ana karakteridir.

22. Ayı Yogi

Ayı Yogi
Hanna-barbera tarafından yaratılan karakter ilk defa 1958 yılında oluşturuldu.Piknik sepeti çalması ile ünlü Yogi birazda tembel bir karakterdi.

21. George Jetgil

George Jetgil
Hanna-Barbera tarafından üretilen Jetgiller çizgi filmi bilim kurgu çizgi filmi türündedir.Uçan arabalar, robotlar ve teknolojik araçların olduğu Jetgiller çizgi filmi ilk defa 1962 yılında yayınlanmıştır.George, eşi Jane, küçük çocuğu Elroy ve güzel kızı Judy ile tam bir unutulmaz çizgi filmdir.

20. Tazmanya Canavarı

Tazmanya Canavarı
Warner Bros.’un Looney Tunes serisi için ürettiği bir karakterdir.Çok hızlı ve iştahlı bir karakter olarak ilk defa 1954 yılında ortaya çıkmış ve 60 lı yıllarda oldukça popüler olmuştur.Türkiye de popüler olması ise 1990’lı yılları bulmuştur.1991 yılında ise Taz Ailesi isimli çizgi film ile ana karakter halini almıştır.

19. Hızlı Gonzales

Hızlı Gonzales
Looney Tunes de karşımıza çıkan fare Gonzales’in ilk yaratıcısı Robert McKimson dur.Ancak hızlı fare Gonzales olarak kurgulanmasını Friz Freleng ve Hawley Pratt’a borçludur.

18. Richie Rich

Richie Rich
Harvey Comics’in çizgi roman karakteri olan Richie Rich abartı derecede zengin bir çocuk karakteridir.Richie Rich 1994 yılında sinema filmi olmuştur.

17. Tenten

Tenten
Tenten’in Maceraları isimli çizgi filmin ana karakteri olan Tenten’in yaratıcısı Belçikalı karikatürist Hergé dir.1929 yılında üretilen karikatür karakteri dünyaca bilinen bir karakter olmuştur.1991 yılında çizgi film olan Tente’in filmleri de çekilmiştir.

16. Afacan Dennis

Afacan Dennis (1) (1)
11 yaşındaki sevimli ve dur durak bilmeyen karakterimiz Dennis en çok komşusu aksi Bay Wilson’ı çok sever ve onu arkadaşı gibi görür.

15. Kaptan Tsubasa

Kaptan Tsubasa
Nankatsu takımında forma giyen Tsubasa’nın en büyük rakibi ise Hyuga dır.1981’de Yoichi Takahashi tarafından oluşturulan manga serisidir.Başarılı olunca anime olarak yayınlanmıştır.Bir dönemi futbola bağlayan Tsubasa 90’lı yıllarda çocuk olanların büyük bir kahramanıydı.

14. Dinazor Denver

Dinazor Denver
İnsanlara iç içe yaşayan sevimli Dinazor Denver’ın çok sosyal bir yaşantısı da vardı hani..

13. Ağaçkakan Woody

Ağaçkakan Woody (1)
Ağaçkakan Woody’nin yaratıcısı ABD’li karikatürist Walter Lantz dır.O essiz gülüşü ile listemize giren dünyaca bilinen bir karakterdir.

12. Casper

Casper
Sevimli ve yardımsever karakterimiz Casper karakterinin yaratıcısı Seymour Reit ve Joe Oriolo dur.Daha sonraki yıllarda sinema filmi ile de karşımıza çıkan Casper dünyaca sevilen bir karakter olmuştur.

11. Sylvester

Sylvester
İlk defa Warner Bros tarafından yayınlanan karakter 1945 yılında ortaya çıkmıştır.1947 tarihinden sonra ise kötü ve sevimli kedi Sylvester tek başına bir karakter olmaktan kurtulmuş ve sevimli kanarya Tweety, kanaryanın sahibi Granny Nine ve köpek Hektor da seriye katılmıştır.

10. Tweety

Tweety
Warner Bros tarafından yaratılan karakter sevimli kanarya Tweety, Sylvester’ın akşam yemeği olmamak için elinden geleni yapan bir karakterdir.

9. Daffy Duck

Daffy Duck
Ördek Daffy Duck Looney Tunes ve Merrie Melodies’deki kaçık ve tatlı bir çizgi film karakteridir.

8. Müfettiş Gadget

Müfettiş Gadget
Dikkatsiz,sakar ve çevresinde olup bitenlerden haberi olmadan şansı ile olayları çözen bir çizgi film karakteri olan Müfettiş Gadget bir insandır. Ancak insan olmasına karşın vücudunun değişik yerlerinden cihazlar çıkmaktadır.Sinemaya da uyarlanan Müfettiş Gadget karakteri güzel gişe başarıları da yakalamıştır.

7. Mikalenjelo

Mikalenjelo (1)
Mutant kaplumbağaların yani Ninja Kaplumbağalar “Teenage Mutant Ninja Turtles” den hangi karakteri listemize alalım diye uzun uzun düşündük ve takımın en haylaz üyesi çift nunçaku sahibi Mikalenjelo’yu seçtik.Mikalenjelo aynı zamanda oldukçada oburdur.Ninja Kaplumbağalar sinemada da yer almıştır.

6. Fred Çakmaktaş

Fred Çakmaktaş
Yabadabadu ile akıllara kazınan bir karakterdir.Taş Devri çizgi filminin ana karakteri Fred Çakmaktaş 1960 yılında televizyonda yer alan bir karakterdir.Bowling oynamayı seven Fred karısı Vilma, çocuğu Çakıl, evcil dinazoru dino ve komşuları Moloztaşlar ile birlikte Taşyatağı’nda yaşamaktadırlar.Şu anda tüm hakları Warner Bros. şirketine aittir.

5. Red Kit

Red Kit
Belçikalı karikatürist Morris tarafından 1923 tarafından çizgi roman için yaratılan karakter Ret Kit’in maceralarının bir bölümü 1926 yılında Fransız René Goscinny tarafından yazılmıştır.Gölgesinden bile hızlı silah çeken kovboyumuz Red Kit atı Düldül ile beraber her daim Dalton kardeşlerin peşindedir.

4. Tom

Tom
Tam adı Thomas olan ev kedisi Tom karakteri ilk olarak 1940 yılında William Hanna ve Joseph Barbera tarafından çizilmiş ve bir çok ödül almıştır.Şu anda ise Tom ve Jerry’nin tüm hakları dünyanın en büyük yapım şirketi Warner Bros. şirketine aittir.

3. Jerry

Jerry
Ev faresi Jerry ile Tom arasında komik bir mücadele sürekli vardır.Jerry Tom’dan kaçmayı sürekli başaran ve çıldırtan sevimli bir karakterdir.

2. Bugs Bunny

Bugs Bunny
Happy Rabbit ismiyle 1938 yılında yaratılan karakter 1940 dan sonra Bugs Bunny olarak değiştirilmiştir.Havuçla beslenen zeki tavşan Bugs Bunny karakterinin de tüm hakları Warner Bros’a aittir.

1. Garfield

Garfield
Karikatürist Jim Davis tarafından çizilen karakter Garfield aşırı kilolu, yemek yemekten ve uyumaktan zevk alan kilolu zeki ama tembel turuncu bir kedidir.Sahibi Jon’u çıldırtan ve evin köpeği Odie ye acı çektirmeden hoşlanan cool kedimiz Garfield lazanya’yı da çok sevmektedir.Sinema filmleri de çekilen Garfield ı listemizin başına taşımaktan da gurur duymaktayız.

Bonus Karakter: Darkwing Duck – Çizgi Film Karakterleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *