Efsanevi Oyuncu Clark Gable Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Clark Gable Kimdir ve Clark Gable Filmleri isimli listemiz ile beraberiz. Clark Gable 1901 yılında doğmuş Amerikalı sinema oyuncusudur. Genç hayranlarının sert bakışlı oyunculuk yeteneği ile göz dolduran Clark Gable film çevirdiği yıllarda fırtına gibi esen, sesli sinema devrinin başlangıç sürecinde sinemaya verdiği yüksek gayret sayesinde başrol rollerde oynamış ve en yüksek gişe hâsılatları kıran bir aktör olarak tanınmıştır.

Clark Gable Filmleri

 

Clark Gable Amerikan Film Enstitüsü tarafından ‘Tüm Zamanların En İyi Erkek Yıldızları’ arasında 7. Sırayı alan aktör olarak bu sıralamada yer almıştır. Gable’ın babası Ohio’lu bir çiftçidir. Çocukluk yıllarında arkadaşları tarafından Clarkie, Gabe ve Billy olarak çağrılan aktör daha sonraları Clark Gable olarak isim değiştirmiştir. Annesini 6 aylıkken beyninde kötü huylu bir tümör oluşması sonucu kaybeden Cable akrabaları tarafından bir süre büyütüldü. Ancak mezhebinin Katolik olmasından ötürü aile içinde bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bir süre devam eden bu sorun Clark’ın anne tarafından olan akrabaları çözülmüştür.

En İyi Clark Gable Sözleri

Cable’ın babası 1903 yılında bekârlığa veda ederek kendi şehrinden olan Jenie Dunlap ile evlenmiştir. Dunlap’ın yerleşim bölgesi olan Hopedale yerleşiminde arazi satın alarak orada yeni bir ev yaptırmış ve ailesini buraya taşımıştır. Sakin bir karakteri olan Clark çocukluk devrini 16 yaşına kadar süreç içinde burada geçirmiştir.

Clark Gable Filmleri Listesi

1917 yılında liseye gittiği yıllarda karşılaştığı maddi güçlükler içinde kalan aktörün babası ve ailesi ile birlikte çiftçilik mesleğine dönerek Ravenna kasabasına taşınma kararı vermiş, ancak bu yeni yaşam biçimi Clark’ı pek mutlu edici olmamıştır. Okulunu bırakan aktör çok yakın bir arkadaşıyla birlikte Akron’da lastik fabrikasında çalışmaya başlamıştır. Akron Clark Gable için bir dönüm noktası olmuş gösteri sanatları ve sahne oyunlarıyla tanışma imkânını yakalamıştır. Bunu yakalamasıyla birlikte babasıyla beraber bir süre petrol bölgelerinde sondajcılık yapan aktör baba mesleğini terk etmiş ve oyunculuk şansını denemeye karar vermiştir. Öncelikle 2.sınıf tiyatrolarda küçük sahne rolleri alarak ilk adımlarını atmıştır. Bu işi sürdürürken Oregon’a taşınarak bir giyim mağazasının kravat reyonunda satış görevlisi olarak çalışmıştır. Dükkâna alışverişe gelen müşterilerden biri olan oyuncu Josephine Dillon, Gable’a oyunculuğa devam etmesini söylemiş ve oyuncuyu himayesine almıştır. Dillon aktöre yürüyüş ve davranış biçimlemeleri konusunda hocalık yapmış. Kendisine filmlerinde birkaç deneme rolü vererek bu imkânı sağlamıştır. 1924 yılında Gable’ın profesyonel tarzda menajerliğini üstlenen Dillon mali desteğiyle kendisini Hollywood’a götürerek sanatçının rol yeteneğini gösterme çabasında bulunmuştur. Aralarındaki iş ilişkisi zamanla aşka dönüşerek Josephine ve Gable evlenmeye karar vermiştir.

Clark Gable Filmleri Listesi 2

1930’lu yıllarda Gable, Brodway sahneleri tarafından aranılan iri yapılı, sert görüntülü ve gerçekçi karakterleri canlandıran biri olarak kabul edilmiştir. Kendisine gelen pek çok teklifleri kabul eden Gable sorunlar yaşadığı eşi Josephin Dillon’dan ayrılmış bu ayrılığın ardından geçen çok kısa bir süre içerisinde Teksas’ın tanınmış ve ileri tabakaya mensup bir aile olan, aynı zamanda Clark’tan yaşça büyük Ria Franklin Prentiss Lucas Langham adlı kadınla yeniden dünya evine girmiştir. Şansı açılan aktör Broadway sahnelerinde rol almaya başlamış, MGM film şirketinin dikkatini çekerek sözleşme imzalamış bu surette profesyonel film oyunculuğuna adımlarını atmıştır. Gable’ın rol almış olduğu ilk sesli filmlerden biri 1931 yılında çekilen “The Painted Desert” adlı çalışmadır. William Boyd’un yönetmenliğini yaptığı western tarzı olan bu filmde kötü bir gangsteri canlandırmış, fiziği ile buradaki yapımcıların da dikkatini çekerek Gable’a Greta Garbo ve Joan Crawford’la çevrilen filmlerde oynama imkânı sağlanmıştır. MGM şirketinde ününe ün katan aktör bu ünü doruğa çıkartmak amacıyla diğer ünlü aktrislerle birlikte film çekmeye devam etmiştir. Bu filmlerden en çok beğeni toplayan projeler zamanın ünlü aktristi Jean Harlow’la çekmiş oldukları “Red Dust”ve “Saratoga” adlı filmlerden oluşmuştur. Clark Gable 1932 yılına kadar MGM şirketiyle soluk kesmeden çalışmıştır. Ancak anlaşılması zor ve agresif olan aktörle anlaşmazlık noktasına gelindiğinde, Gable MGM’ şirketinin sahibi Louis B.Mayer tarafından Columbia film stüdyolarına göndererek düşük maliyetli filmlerde oynatmıştır.

En İyi Clark Gable Filmleri

Filmin içeriği komedi türünde olduğundan ortaya çok şaşırtıcı bir durum çıkmış, Gable bu filmiyle ‘En iyi Erkek Oyuncu’ dalında ‘Akademi Ödülü’ almıştır. Ödüllü bir sanatçı olan Gable, eski firması olan MGM şirketine tekrar geri dönerek film çalışmalarına devam etmiştir. Bir yıl içerisinde başka bir projeye daha imzasını atan aktör “Mutiny on the Bounty” filminde rolüyle ikinci kez ‘Akademi Ödülü’ne aday olmuştur.

Clark Gable Filmleri

Clark Gable 1939 yılında “Rüzgar Gibi Geçti” adlı filmiyle Technicolor film şirketiyle çektiği projede şöhretin zirvesine hızla tırmandı. Bu filmde Vivien Leigh ve Leslie Howard olan ünlü aktrislerlerle çalışmıştır. Bu filmde üstün bir performans sergileyen ünlü aktör yine ‘Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve aynı zamanda ‘Hollywood’un Kralı’ unvanına sahip oldu. Evlilik hayatı hareketli seyreden aktörün aynı yılda üçüncü evliliği gerçekleşmiş ve ünlü oyuncu Carol Lombard ile dünya evine girmiştir. Ancak bu evlilik hayatı çok kısa sürmüş eşi Lombard çıktığı bir gezi esnasında uçağının düşmesiyle hayatını kaybetmiştir. Bu kaza sonrası hayata adeta küsen Gable, yaklaşık 27 film daha çekmiştir. Clark Gable’ın son filmi 1960 yılında “The Misfits” adındaki modern western çalışmasıdır. Gable, John Huston’un yönettiği bu filmde Marilyn Monroe, Eli Wallach, Montgomery Clift gibi ünlü oyuncularla bir araya gelmiştir. Bu filmin ardından Los Angeles’te kalp krizi geçiren Clark Gable 59 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran Clark Gable’ın filmlerinden bazıları; “Rüzgar Gibi Geçti/1939”, “Mogambo/1953”, “Aşk Hocası/1958”,”Özgür Ruh/1931”, “Altın Zincir/1934”, “Uygunsuzlar/1961”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *