İzleyenleri Derinden Etkileyecek Çocuğa Şiddet Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Çocuk ve çocuk psikolojisine yönelen filmler, genellikle dram içerikli temaları ve işleniş biçimi ile seyircileri derinden etkilemeyi başarır. Özellikle aile içi şiddet ya da dış hayattaki zorlu şartlar gibi konuları öne çıkaran çocuğa şiddet filmleri, rol yeteneği çok iyi olan çocuk oyuncular sayesinde daha da etkileyici hale gelmektedir. Çocuğa şiddet filmleri arasında en başarılı sayılan yapıtlar, mutlaka film severler tarafından izlenmeli ve yapımlar araştırılmalıdır. Genellikle bu tarz filmler, gerçek konulardan esinlenilmekte ve mesajlar içermektedir. Sadece film değil, psikolojik bir analizin de izleneceği bu tarz yapımlarda, çocukların gözünden şiddetin sonuçlarını görmek de mümkün olacaktır. Çocukların hem aile içerisinde gördükleri baskı ve şiddeti, hem de ülkeler arası gelişen savaş ya da benzeri durumlarda çocukların neler yaşayabileceği gösteriliyor. İşte çocuğa şiddet filmleri arasında en iyilerden bazıları;

Çocuğa Şiddet Filmleri

11. Meu Pe de Laranja Lima – Şeker Portakalı – 2012 – IMDb:7,2

Meu Pe de Laranja Lima
Yönetmen: Marcos Bernstein
Brezilya’da yaşanan bu öyküde sekiz yaşındaki Zezé’nin hayatı konu ediliyor. Zezé kentin dışında olan bir kasabada, çok büyük ekonomik problemler yaşayan ve ailede şiddet gören bir çocuk olarak kendi hayal dünyasında yaşamaktadır.

10. This Boy’s Life – Bu Çocuğun Hayatı – 1993 – IMDb:7,3

This Boy's Life
Yönetmen: Michael Caton-Jones
Toby Wolff ve eşinden ayrılmış annesi için 1950’li senelerin hayatı hiç de iyi değildi. Yaşama tutunamamış bu iki özgür ruh ülkenin tamamını gezerek Kuzeybatı Pasifik’te kalmaya karar verirler. Yeni hayatlarının burada daha iyi geçeceğini düşünürler.

9. Te Doy Mis Ojos – Gözlerimi De Al – 2003 – IMDb:7,5

Te Doy Mis Ojos
Yönetmen: Icíar Bollaín
Pilar, bir kış gecesi çocuğunu alıp kendisine şiddet uygulayan inşaat ustası eşi Antonio’dan kaçarak kardeşine kaçar. Aslında ne eşi kaba kuvvet gösteren bir erkek, ne de kendisi şiddet gören birisi değildir. Ei çocuğunu ve karısını yeniden kazandırmak için her şeyi yapacaktır.İspanya yapımı güzel bir film.

8. Sleepers – Kardeş Gibiydiler – 1996 – IMDb:7,5

Sleepers
Yönetmen: Barry Levinson
1960’lı yıllarda çok iyi dost olan Shakes, Michael, John ve Tommy isminde 4 çocuk, şaka yapmak isterken yaşlı bir adamın hasar görmesine sebep olurlar. Ardından Wilkenson Center’da 1 sene hapsolan bu 4 arkadaş, gardiyanların şiddetine maruz kalır. İçeride dayak yiyen, gururları zedelenen hatta cinsel istismara bile uğrayan 4 dost, tam 13 sene sonra, gardiyanlardan intikam almak için bir araya gelir.

7. Doubt – Şüphe – 2008 – IMDb:7,5

Doubt
Yönetmen: John Patrick Shanley
Kiliseye yeni bir siyahi çocuğun gelmesi ve pederin çocuk ile aşırı ilgilenmesinin ardında, çocuk istismarının olup olmadığın araştırılırken, birçok şey ortaya çıkıyor.

6. The Boy in the Striped Pyjamas – Çizgili Pijamalı Çocuk – 2008 – IMDb:7,8

The Boy in the Striped Pyjamas
Yönetmen: Mark Herman
II. Dünya Savaşı esnasında bir Alman askerinin henüz 8 yaşında olan bir çocuğu ile toplama kampı olan Auschwitz’de yer alan bir Yahudi çocuğun birlikte geçirecekleri arkadaşlığını konu edinen dram türü filmdir.

5. Der Kommer en Dag – Yetimhane – 2016 – IMDb:7,8

Der Kommer en Dag
Yönetmen: Jesper. W. Nielsen
İki erkek kardeşin annelerinin ölümü ile yetimhaneye bırakılmaları ve yetimhanedeki müdür ve öğretmenlerden sürekli şiddet görmesi hatta cinsel istismara uğraması konu ediliyor. Ardından yetimhaneye gelecek bir kadın öğretmen, iki çocuğun hayatını tamamen değiştirecektir.

4. The Color Purple – Mor Yıllar – 1985 – IMDb:7,8

The Color Purple
Yönetmen: Steven Spielberg
1900’lerde bir siyahi kız olan Celie, babası tarafından hamile bırakıldıktan sonra, senelerce efendisi olarak kabul edeceği adama satılır. Tek tesellisi kardeşinden gelen mektuplar olsa da, buna da engel olunur. Sonrasında ise bir kadınla tanışır ve tüm hayatı değişmeye başlar.

3. Sybil – 1976 – IMDb:8,0

Sybil
Yönetmen: Daniel Petrie
Çocukken yaşadığın bir cinsel taciz sonrası çoklu kişilik bozukluğu ile mücadele veren genç bir kızın hikayesi anlatılıyor.

2. Lakposhtha Parvaz Mikonand – Kaplumbağalar Da Uçar – 2004 – IMDb:8,1

Lakposhtha Parvaz Mikonand
Yönetmen: Bahman Ghobadi
Türkiye-İran sınırında yer alan Kürt mülteci kampı içerisinde, hiç çocukluğunu yaşayamamış fakat büyümeyi de tadamamış, diğer yaşıtlarından daha farklı koşullar altında hayatını sürdüren çocukların hikayesi.

1. Ivanovo Detstvo – Ivan’ın Çocukluğu – 1962 – IMDb:8,1

Ivanovo Detstvo
Yönetmen: Andrei Tarkovsky
Sovyet Rusya ve Almanya arasındaki yaşanan savaş ve gerilimlerden etkilenen çocuk Ivan ve arkadaşlarının gördüğü şiddeti konu alan bir film.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *