Liste Film

  İzleyenleri Derinden Etkileyecek Çocuğa Şiddet Filmleri

  06.08.2016
  536

  Çocuk ve çocuk psikolojisine yönelen filmler, genellikle dram içerikli temaları ve işleniş biçimi ile seyircileri derinden etkilemeyi başarır. Özellikle aile içi şiddet ya da dış hayattaki zorlu şartlar gibi konuları öne çıkaran çocuğa şiddet filmleri, rol yeteneği çok iyi olan çocuk oyuncular sayesinde daha da etkileyici hale gelmektedir. Çocuğa şiddet filmleri arasında en başarılı sayılan yapıtlar, mutlaka film severler tarafından izlenmeli ve yapımlar araştırılmalıdır. Genellikle bu tarz filmler, gerçek konulardan esinlenilmekte ve mesajlar içermektedir. Sadece film değil, psikolojik bir analizin de izleneceği bu tarz yapımlarda, çocukların gözünden şiddetin sonuçlarını görmek de mümkün olacaktır. Çocukların hem aile içerisinde gördükleri baskı ve şiddeti, hem de ülkeler arası gelişen savaş ya da benzeri durumlarda çocukların neler yaşayabileceği gösteriliyor. İşte çocuğa şiddet filmleri arasında en iyilerden bazıları;

  Çocuğa Şiddet Filmleri

  11. Meu Pe de Laranja Lima – Şeker Portakalı – 2012 – IMDb:7,2

  Meu Pe de Laranja Lima
  Yönetmen: Marcos Bernstein
  Brezilya’da yaşanan bu öyküde sekiz yaşındaki Zezé’nin hayatı konu ediliyor. Zezé kentin dışında olan bir kasabada, çok büyük ekonomik problemler yaşayan ve ailede şiddet gören bir çocuk olarak kendi hayal dünyasında yaşamaktadır.

  10. This Boy’s Life – Bu Çocuğun Hayatı – 1993 – IMDb:7,3

  This Boy's Life
  Yönetmen: Michael Caton-Jones
  Toby Wolff ve eşinden ayrılmış annesi için 1950’li senelerin hayatı hiç de iyi değildi. Yaşama tutunamamış bu iki özgür ruh ülkenin tamamını gezerek Kuzeybatı Pasifik’te kalmaya karar verirler. Yeni hayatlarının burada daha iyi geçeceğini düşünürler.

  9. Te Doy Mis Ojos – Gözlerimi De Al – 2003 – IMDb:7,5

  Te Doy Mis Ojos
  Yönetmen: Icíar Bollaín
  Pilar, bir kış gecesi çocuğunu alıp kendisine şiddet uygulayan inşaat ustası eşi Antonio’dan kaçarak kardeşine kaçar. Aslında ne eşi kaba kuvvet gösteren bir erkek, ne de kendisi şiddet gören birisi değildir. Ei çocuğunu ve karısını yeniden kazandırmak için her şeyi yapacaktır.İspanya yapımı güzel bir film.

  8. Sleepers – Kardeş Gibiydiler – 1996 – IMDb:7,5

  Sleepers
  Yönetmen: Barry Levinson
  1960’lı yıllarda çok iyi dost olan Shakes, Michael, John ve Tommy isminde 4 çocuk, şaka yapmak isterken yaşlı bir adamın hasar görmesine sebep olurlar. Ardından Wilkenson Center’da 1 sene hapsolan bu 4 arkadaş, gardiyanların şiddetine maruz kalır. İçeride dayak yiyen, gururları zedelenen hatta cinsel istismara bile uğrayan 4 dost, tam 13 sene sonra, gardiyanlardan intikam almak için bir araya gelir.

  7. Doubt – Şüphe – 2008 – IMDb:7,5

  Doubt
  Yönetmen: John Patrick Shanley
  Kiliseye yeni bir siyahi çocuğun gelmesi ve pederin çocuk ile aşırı ilgilenmesinin ardında, çocuk istismarının olup olmadığın araştırılırken, birçok şey ortaya çıkıyor.

  6. The Boy in the Striped Pyjamas – Çizgili Pijamalı Çocuk – 2008 – IMDb:7,8

  The Boy in the Striped Pyjamas
  Yönetmen: Mark Herman
  II. Dünya Savaşı esnasında bir Alman askerinin henüz 8 yaşında olan bir çocuğu ile toplama kampı olan Auschwitz’de yer alan bir Yahudi çocuğun birlikte geçirecekleri arkadaşlığını konu edinen dram türü filmdir.

  5. Der Kommer en Dag – Yetimhane – 2016 – IMDb:7,8

  Der Kommer en Dag
  Yönetmen: Jesper. W. Nielsen
  İki erkek kardeşin annelerinin ölümü ile yetimhaneye bırakılmaları ve yetimhanedeki müdür ve öğretmenlerden sürekli şiddet görmesi hatta cinsel istismara uğraması konu ediliyor. Ardından yetimhaneye gelecek bir kadın öğretmen, iki çocuğun hayatını tamamen değiştirecektir.

  4. The Color Purple – Mor Yıllar – 1985 – IMDb:7,8

  The Color Purple
  Yönetmen: Steven Spielberg
  1900’lerde bir siyahi kız olan Celie, babası tarafından hamile bırakıldıktan sonra, senelerce efendisi olarak kabul edeceği adama satılır. Tek tesellisi kardeşinden gelen mektuplar olsa da, buna da engel olunur. Sonrasında ise bir kadınla tanışır ve tüm hayatı değişmeye başlar.

  3. Sybil – 1976 – IMDb:8,0

  Sybil
  Yönetmen: Daniel Petrie
  Çocukken yaşadığın bir cinsel taciz sonrası çoklu kişilik bozukluğu ile mücadele veren genç bir kızın hikayesi anlatılıyor.

  2. Lakposhtha Parvaz Mikonand – Kaplumbağalar Da Uçar – 2004 – IMDb:8,1

  Lakposhtha Parvaz Mikonand
  Yönetmen: Bahman Ghobadi
  Türkiye-İran sınırında yer alan Kürt mülteci kampı içerisinde, hiç çocukluğunu yaşayamamış fakat büyümeyi de tadamamış, diğer yaşıtlarından daha farklı koşullar altında hayatını sürdüren çocukların hikayesi.

  1. Ivanovo Detstvo – Ivan’ın Çocukluğu – 1962 – IMDb:8,1

  Ivanovo Detstvo
  Yönetmen: Andrei Tarkovsky
  Sovyet Rusya ve Almanya arasındaki yaşanan savaş ve gerilimlerden etkilenen çocuk Ivan ve arkadaşlarının gördüğü şiddeti konu alan bir film.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.