Coen Kardeşlerin Filmlerinden 15 Unutulmaz Karakter

0/5 Votes: 0
Report

Description

Günümüzdeki Amerikalı film yapımcılarından hangisi Joel ve Ethan Coen kardeşler kadar çok sayıda unutulmaz karakter yaratmıştır? Bazı az bilinen filmlerinde dahi, ikili, hatıralarda yer alan bazen komik, bazen korkutucu, (çoğunlukla her ikisi birden ) ama asla unutamayacağınız karakterler yaratmıştır. Kuruntulu yazarlar, ahlaki olarak çökmüş suçlular, anne olmaya kafayı takmış kadınlar, felsefeci kiralık katiller vb.. Bazıları da kardeşlerin bu filmlerinde aynı kişilerin bir çok yüzünün gösterildiğini düşünmektedir.30 yıllık sinema serüvenlerinde, Coen kardeşler için önemli olan filmde belirli bir ritmin olması (buna bazıları Coen Kardeşler Duygusu da diyor) , karakterin ilgi çekici ama çoğunlukla ezik tipler arasında yer alması ve kusursuz canlandırılması idi. Hiç kötü film yapmadıkları için filmleri arasında listeleme yapmak zor olsa da, en fazla hatırlanan karakterlerin bazılarını sizler için inceledik:

Coen Kardeşlerin Filmleri ve Unutulmaz Karakterleri

15. Larry Gopnik ( A Serious Man / Ciddi Bir Adam, 2009 – IMDB 7,0) :

Larry Gopnik Karakteri
Coenler, Burn After Reading gibi yıldızlarla dolu bir filmin ardından hiç bir bilinen yıldız oyuncunun yer almadığı bu filmde, baş rolü de az bilinen bir tiyatro aktörüne vermişti. Aslında Michael Stuhlbarg için göreceli tanınmamışlığı oynadığı rol bakımından bir nimet sayılırdı çünkü Larry Gopnik sıradan bir fizik profesörüdür. Aile, inanç, iş yani hemen hemen genel olarak hayatı konusunda bir testten geçmektedir. Coenlerin en varoluşçu filmlerinden biri olan A Serious Man, Stuhlbarg’ın hayatın yükünü omuzlarında taşıyan tiplemesi ile öne çıkmaktadır. Karakter aynı zamanda esprilidir ve seyirci O’na acımakla birlikte durumdaki bir parça absürd komediyi de fark etmektedir.

14. Chad Feldheimer (Burn After Reading / Aramızda Casus Var, 2008 – IMDB 7,0 ) :

Chad Feldheimer
Coen kardeşlerin ödüllü aptallarını genelde George Clooney canlandırır. Ama Brad Pitt Chad rolü ile bu tipi mükemmelleştirdi. Chad, haddinden fazla hevesli bir antrenördür. Spor salonunda yerde bir CD bulur. CD’nin içindeki anlaşılmaz verilerin çok gizli CIA bilgileri olduğunu sanmıştır. Chad, Coen kardeşlerin filmlerine göre bile fazla aptal ve komiktir.

13. Amy Archer (Hudsucker Proxy / Bir Şirket Komedisi, 1994 – IMDB 7,3) :

Amy Archer
Jennifer Jason Leigh filmde arsız bir gazete muhabirini canlandırıyor. Bazı gerçekleri ortaya çıkarmak için büyük bir şirkete yeni mezun rolü yaparak sekreter pozisyonunda işe girer. Leigh 1950 li yılların hızlı konuşan acar gazetecisini büyük başarıyla canlandırmaktadır.

12. H.I. ( Raising Arizona / 1987 – IMDB 7,4) :

H.I.
Nicholas Cage, Coen biraderlerle sadece bir kere çalıştı. Aslında birçok oyuncu ile sürekli çalışan kardeşler için bu değişik bir durumdu. İsmi aslında Herbert olan ama H.I olarak çağrılmayı tercih eden bu suçlu, zaten girdaplarla dolu hayatını bir bebeği kaçırmakla daha da içinden çıkılmaz hale sokacaktır. Cage bu gülünç hatta maskara karakteri kusursuz canlandırmıştı.

11. Llewyn Davis (Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle 2013 IMDB 7,4 :

Llewyn Davis
Oscar Isaac tarafından canlandırılan Davis, 60 lı yıllarda ayakta kalmaya ve müziğini yapmaya çalışan bir folk şarkıcısıdır. Albümü satmamaktadır, parası yoktur ve geceleri arkadaşlarının evlerinde kanapede uyumaktadır. Film Llewyn’in bir haftasını anlatmaktadır. Müziklerin güzelliği ve Isaac’in performansı göz dolduruyor. Film, Cannes’da Altın Palmiye için yarışmıştı.

10. Ed McDonagh ( Raising Arizona, 1987 – IMDB 7,4) :

Ed McDonagh
Coen kardeşler aşk hikâyelerini pek sevmez. Yazdıkları pek çok ilişki kötü biter, sıklıkla da taraflardan biri ölür. Bunun bir istisnası olan filmde sert bir polis (Holly Hunter) , bütün ahlaki kaygılarına rağmen, bir suçlu olan Hi ile aşk yaşamaya başlar. Fakat çocukları olamayacağını öğrenirler ve bir çocuk kaçırırlar. Hunter filmin ikinci yarısında arka planda kalmakla birlikte, ekranda göründüğü her anda harikalar yaratmaktadır.

9. Ed Crane (The Man Who Wasn’t There/ Orada Olmayan Adam, 2001 – IMDB 7,6) :

Ed Crane
Sadece bir kaç kelime ile konuşan ve bazen sadece başını sallayan, düztaban berber Ed Crane’in yavaş hareket etmesi ve belki de kafasının yavaş çalışması bu filmin birçok kuvvetli yönünden sadece biri. Ed kendini bir cinayet planı, şantaj skandalı, hatta uzaylıların işin içinde olduğu olaylar arasında bulacaktır. Ed Crane rolünde Billy Bob Thornton çarpıcı bir oyunculuk sunmakta.

8. Loren Visser ( Blood Simple /Kansız, 1984 – IMDB 7,7) :

Loren Visser
M.Emmet Walsh’in oynadığı Loren Visser, ahlaksız, pespaye bir dedektiftir. Kardeşlerin bu ilk çıkış filminde, Visser sona doğru banyoda kan kaybederken bir korku filmindeki kurban ile çizgi film karakteri arasında gidip gelmektedir. Bu, daha sonraki Coen Kardeşler filmlerinde çokça yer verilen ikilemlerden biri haline gelmiştir.

7. Barton ( Barton Fink, 1991 – IMDB 7,7) :

Barton
Solcu oyun yazarı Clifford Odets’in karikatürü olan Barton, filmde şöyle demektedir: Ben bir yazarım sizi canavarlar! Yaratırım! Hayatımı yaratarak kazanırım! Coen kardeşler her zaman kendilerini Holywood sisteminin dışında varsaymaktaydı. Barton’ı usta aktör John Torturro canlandırmaktadır.

6. Mattie Ross (True Grit / İz Peşinde, 2010 – IMDB 7,7):

Mattie Ross
1969 tarihli orijinal filmi bilenler, Mattie’yi canlandıran Kim Darby’nin kısa saçlı Western kahramanı tiplemesinin kocaman gözlerini ve aşırı kendine güvenini hatırlar. Coen kardeşler Charles Portis’in romanını ikinci kez beyaz perdeye uyarlamaya karar verdiğinde A sınıfı bir yıldız ya da sürekli çalıştıkları oyunculardan birini değil de o zamanlar 13 yaşında olan Hailee Steinfeld’i seçmişlerdi. İlk filmdekinden bile daha karizmatik hale gelen bu rolde, Steinfeld sanki karakterin kendisi haline gelmiş, içindeki çetin ceviz kızı yansıtırken yine de kırılgan olabilmeyi başarmıştır. Nitekim bu performans O’na Oscar adaylığı getirmişti.

5. Leo (Miller’s Crossing / Miller Kavşağı, 1990 – IMDB 7,9:

Leo
Büyük İngiliz aktör Albert Finney, daha önce Tom Jones, Büyük Balık gibi filmlerde yer almıştı ama Miller Kavşağı’ndaki öldürülemez suç baronu Leo rolüde, ağzından düşürmediği purosu ve yatağının başucunda duran silahı ile eski zaman mafya babalarının bir temsilcisi olarak hafızalarda yer almıştır.

4. Anton Chigurh (No Country for Old Men / İhtiyarlara Yer Yok, 2007 – IMDB 8,1) :

Anton Chigurh
Daha gerçekçi, daha heyecanlandırıcı ve çok yönlü karakterler yaratmış olabilirler ama Coen kardeşler, Anton kadar hafızalarda yer eden birini beyazperdeye getirmedi. Sosyopat kiralık katil tipi, Javier Bardem’in elinde bütünüyle gerçeklik kazandı. Okul çocuğu gibi kesilmiş saçları ile gizli şeytaniliği gizleyen Anton, karşısına çıkan her şanssıza en iyi ihtimalle yüzde 50 yaşama şansı tanıyordu. Ama O’nu sinema tarihinin en korkunç seri katillerinden bir haline getiren şey, öldürdüğü bütün insanlar için gösterdiği kayıtsızlıktı. O sadece bozuk para ile yazı tura atandır. Anton adeta ölümün vücut bulmuş halidir.

3. Marge Gunderson (Fargo, 1996 – IMDB 8,2) :

Marge Gunderson
Yönetmen olmalarının yanı sıra, Coen kardeşler yazar olarak da karakter detaylandırmakta oldukça usta olduklarından, filmlerinde kullandıkları küçük bazı ipuçları karakterin derinlikleri hakkında önemli bilgiler verebilmektedir. Bazen de karakterleri bölgesel karikatürlere dönmekle suçlandılar ama Fargo, bu eleştirileri tamamen bertaraf etmişti. Minnesotalıların harfleri uzatarak konuşmaları ile eğlendilerse de Marge Gunderson yarattıkları en insani, dürüst ve en sevilen ana karakterlerin başında gelmektedir. Sıradan bir kasabada yaşayan sıradan bir polis memurudur. Bebek beklemektedir. Bu tip bir rol, Frances McDormand’a daha önce rastlanmamış bir karakter canlandırma fırsatı vermişti. Marge, filmlerde görmeye alıştığımız sert kahraman tiplerinin tersiydi. Mutlu bir evliliği vardı, hamileydi ve sıradan bir polis memuruydu. Fargo’daki aldatma, cinayet ve kötü kocaların yanında Marge aklıselimin bir abidesiydi. Nitekim aktris bu rolle Oscar almıştı.

2. The Dude (The Big Lebowski / Büyük Lebowski, 1998 – IMDB 8,2) :

The Dude
Jeff Bridges’in canlandırdığı Dude, Coen kardeşlerin filmografisini bir yana bırakın, modern film tarihindeki en ikonik karakterlerden biridir. Hiç bir şeye karşı olmayan, pasifist, hippi yaşam tarzını benimsemiş, gereksiz yere dram yaratacak son kişi olarak tamamen eşsiz bir kişiliktir. Süper bowling oynayan, Creedence Clearwater Revival grubunun büyük bir fanı olan Dude, adeta modern bir Zen filozofu tiplemesi ile milyonlarca izleyicinin kalbini kazanmıştır.

1. Walter Sobchak (The Big Lebowski / Büyük Lebowski, 1998 – IMDB 8,2) :

Walter Sobchak
Walter’i canlandıran John Goodman, Frances McDormand ve George Clooney’nin ardından Coenlerle en sıkı bağlara sahip oyuncudur. Beş filmde yer almıştır. Fakat en hatırda kalan, belki de en iyi performansını gösterdiği film The Big Lebowski olmuştur. Walter, Dude’un kendisinden bile sahne çalmaktadır. Karakter, kısmen film yapımcısı John Milius’un hayatına dayanmaktadır. Kargo şortu, sarı renkli güneş gözlükleri, hiç inandırıcı olmayan yüzeysel kibarlığı ve asabiyeti ile unutulmaz bir tiplemedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *