Coen Kardeşlerin Yönettiği Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

“İki Başlı Yönetmen” olarak anılan Ethan Coen ve Joel Coen kardeşler, sinema evreninde tek beyin olarak başarılı yapımlar ortaya çıkarmış önemli yönetmenlerdir. İlk yönetmenlik denemelerine çocukluk çağlarında amatör olarak başlayan Coen kardeşler, önceden çekilmiş olan filmleri, komşu çocuklarını oyuncu olarak oynatarak tekrar çekiyorlardı. Simons Rock kolejine beraber giden iki kardeş, daha sonra üniversite eğitimlerini tamamlamak için birbirlerinden bir süreliğine ayrıldılar. Joel Coen New York Üniversite’ne, Ethan ise Princetown üniversitesine kayıt yaptırdı.

coen-kardesler-filmleri

Üniversiteden mezun olduktan sonra Coen kardeşler film editörlüğü dalında yavaş yavaş uzman hale geldiler. Yönetmenliklerini beraber yapmış oldukları ilk yapım ise 1984 yılında vizyona giren Blood Simple isimli filmdir. Senaryo konusunda Ethan Coen, yönetme konusunda ise Joel Coen ön plana çıkar. Ancak iki kardeşin sinemaya bakış açıları benzer olduğu için birbirlerini tamamlamaları zor olmaz. Zaman zaman iki kardeş birbirlerinden bağımsız olarak çalışabilmektedir. Yönetmenliği değil, yapımcılığı üstlendikleri filmler de bulunmaktadır. Filmlerinde genellikle, basit olaylardan büyük bir karışıklık yaratmayı başarabilen Ethan ve Joel Coen; komedi ve dram üzerine sentez oluşturdukları birçok farklı esere imza atmışlardır.

Coen Kardeşlerin Yönettiği Filmler :

 

15. A Serious Man – Ciddi Bir Adam – 2009 – IMDB: 7.0

ciddi-bir-adam
1960 yıllarında Amerika’sında bir fizik profesörü olarak karşımıza çıkan Larry; rutin, sıradan hayatını devam ettirirken ailesinin ve çevresinin yaratacak olduğu kaosta tek başına kalacaktır. Karısının kendisinden ayrılması, kızının alışveriş takıntısı, oğlunun aykırı hareketleri ve kendisine yöneltilen rüşvetler Larry’i zor bir döneme doğru götürür. Coen kardeşler bu filmlerinde absürd varoluşçuluğu sonuna kadar işlemişlerdir.

14. Burn After Reading – Aramızda Casus Var – 2008 – IMDB: 7.0

aramizda-casus-var
Alkol sorunları yaşayan ajan Cox, CIA’deki görevinden uzaklaştırılmıştır. İntikam arzusu ile tutuşan eski ajan Cox, gizli kalması gereken bilgileri bir cd’ye aktarır ve cd kaybolur. Bu cd başkalarının eline geçer ve intikam isteyen Cox için artık işler daha da kötüleşir. Olaylar içinden çıkılmaz derecede karmaşık hale gelecektir.

13. The Hudsucker Proxy – Bir Şirket Komedisi – 1994 – IMDB: 7.3

bir-sirket-komedisi

Bir şirkete girerek alt kademeden işe başlayan Barnes, zaman içinde şirket içinde dönmekte olan güç oyunlarının merkezine gelecektir. Aslında başkası tarafından kullanılan bir adam olan Barnes, projesini hayata geçirmeye çalışırken kendisini karmaşık bir olaylar zincirinin içinde bulacaktır.

12. Paris je t’aime – Paris, Seni Seviyorum – 2006 – IMDB: 7.3

paris-seni-seviyorum
Paris je t’aime, Coen kardeşlerin de içinde olduğu 22 usta yönetmen tarafından çekilmişti. Her yönetmenin beş dakikalık Paris konulu kısa filmlerinden oluşan yapımda, Coen kardeşler kısa öyküleriyle fark yaratmayı başarmışlardı.

11. Inside Llewyn Davis – Sen Şarkılarını Söyle – 2013 – IMDB: 7.4

sen-sarkilarini-soyle
1960’lı yıllarda Llewyn Davis, zor hayat şartları altında müzik kariyerini ilerletmek isteyen azimli bir müzisyendir. Yapmak istediklerinden ödün vermeyerek yoluna devam etmeyi aklına koyan Davis, müzik piyasasına girmek için çabalamaktadır. Coen kardeşler bu filmi yaparken çıkış noktalarını, gerçek hayattaki ünlü müzisyen Dave van Ronk olarak belirlemiştir.

10. Raising Arizona – 1987 – IMDB: 7.4

raising-arizona
Coen kardeşlerin en iyi komedilerinden biri olarak gösterilen filmde, suçlarından dolayı hapis yatan Hi McDonnough suç işlemekten vazgeçer ve evlenir. Ancak kısır olduğunu öğrendikten sonra tekrar suça yönelecektir. Bu seferki suçu ise bir bebeği çalmak olacaktır.

9. The Man Who Wasn’t There – Orada Olmayan Adam – 2001 – IMDB: 7.6

orada-olmayan-adam
Coen kardeşlerin kara filmlerinden olan yapımda; Kaliforniya’da berberlik yapmakta olan Ed, karısının kendisini aldattığını öğrenir ve bu durumdan yararlanabileceğini düşündüğü bir plan yapar. Planın içinde ise, eşinin sevgilisinden bir miktar para alabilmek vardır. Planı istediği gibi gitmeyince olaylar değişik bir döngü içine girecektir.

8. True Grit – İz Peşinde – 2010 – IMDB: 7.7

iz-pesinde
Charles Portis’in romanından uyarlanan True Grit, Coen kardeşlerin sinema çevreleri tarafından en başarılı bulunan filmleri arasında yer alıyor. İç savaşın bitişi ile beraber Amerika’da; Mattie Ross adındaki bir çocuk, babasını öldüren kişiyi bulmak için intikam öyküsünün peşinden gider. İntikamını almak için paralı bir asker tutan Mattie, kendisini garip ve acı dolu bir hesaplaşmanın içinde bulacaktır.

7. Blood Simple – Kansız – 1984 – IMDB: 7.7

kansiz
Coen kardeşlerin birlikte yönettikleri ilk yapım olan Blood Simple filminde Coenler kara film örneklerinden ilkini oluşturuyor. Teksas’ta bir barı çalıştıran Marty, kendisini aldatan karısını ve onun sevgilisini ortadan kaldırması için bir dedektif tutar. Ancak tuttuğu dedektifin de farklı planları bulunmaktadır. Yapılan planlar beklenildiği gibi gitmeyecektir.

6. Barton Fink – 1991 – IMDB: 7.7

barton-fink
Bir yazar olan Barton Fink, bir senaryo için anlaşma yapmıştır. Yazacak olduğu senaryo için Los Angeles’ta kaldığı otelde ilham aramaktadır. Senaryonun kendi tarzının çok dışında olması nedeniyle büyük bir tıkanma içine giren Barton Fink, kendi varoluşunu oldukça sert bir şekilde bulacaktır. Barton Fink’in basit bir adam olarak gördüğü komşusu, bu sert varoluşun mimarı olacaktır. Coen kardeşlerin diğer filmlerinden üslup olarak ayrılan Barton Fink, zifiri karanlık bir film olarak karşımıza çıkıyor.

5. O Brother, Where Art Thou? – Neredesin Be Birader? – 2000 – IMDB: 7.8

neredesin-be-birader
Amerika’nın en zor dönemi olarak bilinen Büyük Buhran zamanlarında, McGill hapishanede kalan kurnaz bir suçludur. Hapishaneden kaçmayı başaran McGill yanına iki kişiyi daha almıştır. Yakalanmadan önce çaldığı paraları gömdüğü yeri aramaya giden McGill diğer iki kişiyi de peşine takar. Üçlü kaçakların peşinde ise dedektif Cooley olacaktır.

4. Miller’s Crossing – 1990 – IMDB: 7.9

millers-crossing
Gangsterlerin ve mafyaların en güçlü oldukları 1930’lu yıllarda bir gangster olan Leo, başka gangster tarafından bir teklif alır. Öldüreceği kişinin kim olduğu gerçeği onu zor bir karara sürükleyecektir. En güvendiği kişi olan Tom’un sözlerini dinlemeyen Leo için mafyanın karanlık tarafı ortaya çıkacaktır.

3. No Country for Old Men – İhtiyarlara Yer Yok – 2007 – IMDB: 8.1

ihtiyarlara-yer-yok
Coen kardeşlerin en iyi üç filminden biri olarak değer biçilen No Country for Old Men, tam dört oskar ödülü almayı başarmıştır. Filmde, olay yerinde bulunan bir çanta ve bu çantanın getirdiği bela olarak ise karşımıza sosyopat olan takıntılı bir seri katil çıkacaktır. Yaşanılan kovalamaca sonucunda birçok sivil zarar görecek ve dağınık görünen olaylar birbirine bağlanacaktır.

2. Fargo – 1996 – IMDB: 8.1

fargo
Jerry, borç yükünden kurtulabilmek için çeşitli planlar yapmaktadır. Son planı ise eşini kaçırarak, eşinin babasından fidye istemek olacaktır. Bu iş için tuttuğu iki kişi ile planını uygulamaya başlayan Jerry, hiç hesaba katmadığı olaylarla karşılaşacaktır. Coen kardeşlerin adeta bir efsaneye dönüşmesini sağlayan Fargo, günümüzde dizi olarak çekilmektedir. Ethan ve Joel Coen, bu dizide yönetici yapımcı olarak görev almaktadır.

1. The Big Lebowski – Büyük Lebowski – 1998 – IMDB: 8.2

buyuk-lebowski

Coen kardeşler tarafından çekilmiş en iyi film olarak gösterilen The Big Lebowski, kara komedi dalında bir başyapıt olarak bilinmektedir. Jeff Lebowski, oldukça zengin olan biri ile karıştırılır ve feci halde dövülür. Bu durumu bir an önce çözmek isteyen Lebowski, hiç düşünülmemiş olan olaylar silsilesine kapılır ve büyük karmaşa başlar. The Big Lebowski filmi sinema dünyasında o kadar büyük bir üne kavuşmuştur ki, birçok dizi ve film sahnesinde Lebowski göndermeleri yapılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *