Criminal Minds Konusu ve Oyuncuları

5.0/5 Votes: 1
Report

Description

Criminal Minds 22 Eylül 2005 tarihinde yayın hayatına başlayan America Virginia eyaletideki BAU birimindeki profilcileri role alan Amerikan polisiye dizisidir. Bu eyaletin Quantico bölgesindeki çalışma bölgelerinde ülkenin değişik yerlerindeki suç ve suçlular hakkında beyin fırtınası yapa deneyimli ekip anlatılmaktadır. Psikoloji ve suç üzerine yoğunlaşan başarılı dizi 2005 yılından beri hala ekranlardaki yerini korumakta. Jeff Davis tarafından yaratılan dizi büyük beğeni ile izlemeye devam ediyor. Yönetmenliğini deneyimli film adamı Bobby Roht’un üstlendiği filmde suçluların akıl yapılarının nasıl çalıştığı üzerinde bölgedeki profesyonel kişiler çalışmalar yapmaktadır. IMDb sitesinden 8,2 puan gibi beğenilir bir puana erişen dizi 13 sezondur ekranda bulunmakta ve 277 bölümden meydana gelmektedir. Yapımcılığını Glen Kershaw, Erica Masser ve Debra J. Fisher’in üstlendiği dizinin müziklerini ise Mark Mancina yapmaktadır.

Criminal Minds Konusu:

Criminal Minds, Fbi’ın Virginia Eyaleti Quantico bölgesindeki Davranış Analizi Ünitesini, buradaki uzmanların ülke düzeyinde işlenen suç ve suçlular hakkındaki araştırmalarını, suçluların beyin yapılarının nasıl çalıştığına ilişkin düşünce akımı yapmalarını ve bu düşünce akımı sonunda suçlunun kim olduğunu bulup onun peşine düşmeyi, yakalanmasını anlatan kusursuz bir senaryo kurgusuna sahip dizidir.

Criminal Minds’ın bölümleri gerçek suç dosyaları baz alınarak yazılıyor; bunun böyle olması da uzun soluklu diziyi kimilerine göre korkutucu kimilerine göre meraka yol açıcı bir hale getiriyor. Ekibin en büyük özelliği de ne gibi şeyler yapacakları uzun sürede tahmin edilemeyen suçlular hakkında araştırma yapıyor olması. FBI örgütünün büyük bir özenle seçtiği 25 kişilik Davranış Analizi Ünitesi’nin bu maceralarda yaşadığı her şeyi şeffaf bir şekilde göz önüne seren dizi Amerika’da serbest gezen 350 seri katil olduğu gerçeğini merkezine oturtarak hareket ediyor; yani izleyicileri izlerken diken üstünde oturtuyor. Karakter ve olay örgüsü ne kadar kurgu olsa da suçların gerçek suç dosyalarından alıntı olduğunu belirtmiştik. Bu da diziyi son derece realistik yapan bir özellik.

Criminal Minds Karakterleri / Oyuncular:

Aaron Hotchner:


Thomas Gibson’un can verdiği Aaron Hotchner karakteri, takımın lideri rolünde. Özellikle hüzün rolüne etkileyici bir şekilde girebilen karaktere ciddiyet de oldukça yakışmaktadır.

Dr. Spancer Reid:


Iq değeri 187 olan üst düzey zekaya sahip bir doktor ajan olan Spancer Reid rolünü usta oyuncu Matthew Gray Gubler üstlenmektedir. İzlemesi gerçekten keyifli olan bu karakter seyircileri en olmayacak yerde sergilediği muhteşem zekasıyla şaşırtmaktadır.

Emily Prentiss:


Dizinin güçlü bayan karakterlerinden olan Emily Prentiss rolüne Paget Brewster can veriyor. Sert görünüşlü bir ajan olan Prentiss iç dünyasında ise bunun aksine oldukça duygusal. En kritik anlarda soğukkanlılığını koruyup zor kararlar alabilen karakter ekibin en önemli parçalarından birisi.

Derek Morgan:


Dizide Shemar Moore’un canlandırdığı karakter ekibi önemli bir parçasıdır.

Jenniffer Jareau:


Dizide A. J. Cook tarafından can bulan zeki FBI ajanı ekibin en başarılı üyelerinden birisidir. Zorlu kariyerine rağmen eşe ve çocuğa da sahip olan karakter “Hem kariyer yaparım, hem de çocuk yaparım!” dercesine polislik yapıyor.

David Rossi:


Joe Mantegna tarafından canlandırılan efsane bir kriminoloji uzmanı olan David Rossi bu konuda kitaplar da yazmakta ve kitapları yok satmaktadır.

Penelope Garcia:


Dizideki bilgisayar ve yazılım canavarı kadın karakter ekibin bilişim işlerinde 1 numara. Görevi analist olan bu karakter dizinin en renkli rollerinden birisidir.

Criminal Minds Detayları:

Oyuncular: Shemar Moore, Matthew Gray Gubler, Thomas Gibson, Kirsten Vangsness, A.J. Cook, Joe Mantegna, Paget Brewster
Başlangıç: 2005
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Kanal: CBS
IMDb: 8,2

Criminal Minds Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *