Çukur Dizisi Nerede Çekiliyor? Çukur’un Çekildiği Sokak

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yeni sezonu da en az ilk sezonu kadar beğenilen, reytinglerde üst sıralara demir atan Show TV’nin popüler dizisi kendine öyle bir hayran kitlesi yarattı ki, dizinin çekildiği semt turistik bir nokta haline geldi. Ancak burada yanlış bilgilendirme sonucu bir hata ortaya çıktı. Dizinin çekildiği yer ile dizide anlatılan yer birbirinden farklı. Bu nedenle serinin hayranlarının hangi mahalleyi ziyaret etmek istediklerine karar vermeleri gerekiyor.

Çukur Dizisi Nerede Çekiliyor?

Çukur dizisinin popülerliği günden güne artarken hem yurt içinden hem de yurt dışından yapımın hayranları dizinin çekildiği yeri görmek ve çekimler sırasında sette bulunmak istiyor. Çukur dizisi Fatih, Balat semtinde çekiliyor.

Çukur dizisi nerede çekiliyor harita üzerinden göstermek gerekirse ekteki görsele bakılabilir.

çukur konum

Fakat serinin hayranlarını şimdiden uyaralım. Eğer dizinin çekildiği yere gidip “Koçovalı Mahallesi”ni ararsanız büyük bir hayalkırıklığı yaşayabilirsiniz. Zira ne dizinin çekildiği yerde ne de dizinin anlatıldığı yerde böyle bir mahalle bulunmuyor. Koçovalı Mahallesi, dizide mahalleyi koruyan ve sahiplenen Koçovalı Ailesi’ni temsil etmesi açısından senaryo gereği uydurulmuş bir yerdir. Gerçek hayatta böyle bir mahalle semtte yer almıyor.

Bazı internet sitelerinde “Çukur dizisi nerede çekiliyor konumu” sorusuna yanlış yanıt verilmiş olduğunu görmek mümkün. Bu sitelerde dizinin çekildiği yer olarak Beyoğlu’ndaki Tarlabaşı’nın yukarı kesimlerinde yer alan Çukur konum olarak gösteriliyor. Ancak gösterilen bu yer dizinin çekildiği alan değil, dizinin hikayesinde anlatılan mahalle. Peki Balat Çukur nerede?

Çukur Dizi Setine Nasıl Gidilir?

Fatih, Balat semtine vardıktan sonra Haliç’in arka sokaklarından ilerlediğinizde kendinizi bir dizinin setinde hissetmeye başlıyorsunuz. Bir süre yürüdükten sonra dizinin hayranları, ekranlarda gördükleri mekanların gerçek halleriyle karşılaşıyorlar. Eğer izin gününe denk gelmezseniz çok yüksek ihtimalle birkaç sokak ötenizde dizinin yeni bölümü çekiliyordur. Mahalleli hem oyuncuları hem de set ekibini bağrına bastığı için bu bölgede kime sorsanız o gün setin nereye kurulduğunu size gösterirler. Dizinin çekildiği sokağın asıl adı Esnaf Loncası Sokağı veya Lonca Sokağı olarak geçiyor.

Semte girdiğinizde adeta turistik bir bölgeye girmiş gibi oluyorsunuz. Kahvesinden kafelere, duvarlarındaki Çukur dövmelerine kadar semt Çukur dizisi hayranlarını cezbediyor. Ayrıca bazı dükkanlardan ve esnaflardan Çukur dövmesi baskılı tişörtler almak da mümkün. Bazı günler semtteki turist sayısı o kadar fazla oluyor ki dizinin çekildiği önemli mekanların önünde fotoğraf çektirmek için sıra beklemeniz gerekiyor. Mahalleli, dizinin bölgeye getirdiği hareketlilikten oldukça memnun. Ayrıca yerel rehberler de uygun fiyat karşılığında turistlere dizinin çekildiği mekan ve sokakları gezdiriyor. Eğer siz de Çukur dizisinin çekildiği yeri görmek istiyor ve “Çukur dizisi nerede çekiliyor açık adres” diye soruyorsanız; Esnaf Loncası sokağı, Balat/Fatih adresini ziyaret edebilirsiniz.

Çukur Dizisi Konusu

çukur oyuncuları

İstanbul’un en belalı mahallelerinden biri Çukur’a hoş geldiniz. Bu mahallenin dirliği ve düzeni senelerden beri Koçovalı ailesinin elindedir. Koçovalıların mahalledeki düzeni sağlarken en önemli değer yargısı uyuşturucu satışına müsaade etmemektir. Bütün çabalarını bu yönde yürüten aile, gözünü mahalleye dikmiş karanlık simalarla karşı karşıya kalınca büyük bir mücadele başlar. Koçovalı ailesi var gücüyle dirense de artık güçleri tükenmek üzeredir. Tam bu sırada, ailesini ve Çukur’u geride bırakarak bambaşka bir hayat kurmak üzere mahalleden ayrılan Yamaç geri döner. Koçovovalıların kırılmak üzere olan iradesi Yamaç’ın gelmesiyle birlikte yeniden direnç kazanırken mahallenin kontrolüyle ilgili mücadele de şiddetlenir. Bu yolda pek çok hayat sönse de Çukur her şeyden önemlidir.

Dizinin başrolünde Yamaç rolünde izlediğimiz Aras Bulut İynemli bulunuyor. Yamaç’ın ve Çukur’un karşısındaki en büyük tehdit olan Vartolu rolünde Erkan Kolçak Köstengil’i izliyoruz. Dizinin tecrübeli oyuncularından olan Ercan Kesal, Koçovalıların ve Çukur’un babası İdris Koçovalı rolünde izleyicilerin karşısına çıkıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Rıza Kocaoğlu, Nebil Sayın, Kubilay Aka gibi pek çok önemli isim yer alıyor. Çukur dizi her Pazartesi saat 20:00’da Show TV ekranlarında.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *