En Güzel Dağcılık Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Dağcılık Filmleri listemiz ile karşınızdayız. Macera duygusu insanı her zaman kendine çeken bir duygu olmuştur. Dünya üzerinde sayısı azımsanmayacak kadar çok maceraperest bu heyecan arzularını karşılamak için çeşitli ekstrem sporlarla ilgilenmektedir. Dağcılık da kesinlikle bu sporlardandır. Dağcılık Filmleri bu heyecanı beyaz perdeye taşımaktadır. Siz de içten içe heyecan arzusu duymakla birlikte bu işe atılmaktan korkanlardansanız, Dağcılık Filmleri sizin için biçilmiş kaftan.

Dağcılık Filmleri

 

25. Deadly Descent – Ölümcül Tırmanış – 2013 – IMDb: 3,8

Deadly Descent
Tibet’in Gosaithan dağına tırmanmaya gelen misafirleri kötü sürprizleri olan ev sahipleri beklemektedir. Dağda yaşamakta olan bir canavar gelenlere zor zamanlar yaşatır. Korku faktörü barındıran bu film beklediği ilgiyi görememiş ve biraz vasat kalmıştır.

24. High Ground – Yüksek Tepe – 2012 – IMDb: 5,4

High Ground
Belgesel niteliğinde bir filmle karşı karşıyayız. Afganistan ve Irak’tan dönen iki gazinin Himalayalara tırmanışını konu alan film, bir yandan da savaşın bu iki asker üzerindeki psikolojik etkileri ön plana çıkarmaktadır.

23. The Dyatlov Pass Incident – Şeytan Geçidi – 2013 – IMDb: 5,7

The Dyatlov Pass Incident
9 mahir dağcı Ural dağlarına kamp için giderler. Ancak bu gezi onlar için pek iyi sonuçlar doğurmaz. Usta dağcılar ardında gizemli sorular bırakan bir esrarengizlikle hayatlarını kaybeder. Bu merak konusu gizemi çözmeye niyetli olan Amerikalı bir öğrenci grubu aynı dağların yolunu tutar. Ne var ki usta dağcıları rahat bırakmayan paranormal aktiviteler gençleri de karşılamaya hazırdır. Başlarından geçen ilginç olayların konu aldığı gerilim dolu bir film olarak karşımıza çıkmaktadır.

22. Vertical Limit – Dikey Limit – 2000 – IMDb: 5,9

Vertical Limit
Usta bir dağcı olan Peter, mahsur kalan kardeşi ve onun arkadaşlarını kurtarmak için efsanevi K2 tepelerine tırmanmaya karar verir. Doğa bütün gayretiyle Peter’ a karşı koymaktadır. Sıkı bir macera olacağı aşikardır. Ne var ki tırmanış esnasında karşılaştığı bir arkadaş, Peter’ a bu zorlu macerada oldukça yardımcı olacaktır.

21. The White Tower – Beyaz Kule – 1950 – IMDb: 6,1

The White Tower
Film Alpler’ de henüz adım atılmamış olan The White Tower olarak bilinen dağa tırmanmak isteyen 6 kişinin hikayesini anlatmaktadır. Macera dolu bu film James Ramsey Ullman’ın The White Tower isimli romanının sinemaya uyarlanmış halidir.

20. The Climb – Tırmanış – 2002 – IMDb: 6,1

The Climb
Film birbirinden çok farklı stillere sahip olan iki dağcının iyi sonuçlanan bir kurtarış sonrası hayatlarındaki değişimi konu almaktadır.

19. K2 – K2 – 1991 – IMDb: 6,2

K2 Siren of the Himalayas
Taylor avukat Harold ise fiziz öğretmenidir. Bu iki karakteri bir araya getiren ortak payda ise dağcılık tutkularıdır. Alaska tırmanışı esnasında karşılaştıkları ekibin, dünyanın yükseklikte 2. olan dağı K2′ ye tırmanacaklarını öğrenirler. Taylor’ın ısrarı ile bu ikili gruba katılırlar. Tırmanış sırasında yaşanan kötü deneyimler zaman zaman sürtüşmeler doğursa da sonunda ekip ruhu galip gelen taraf olacaktır.

18. Lonely Place to Die – Ölmek için Yanlış Yer – 2011 – IMDb: 6,3

Lonely Place to Die
Dağcılıkla ilgilenen bir grup genç yeni maceraları için İskoçya’da bulunan Highlands Dağları’na tırmanmaya karar verirler. Başlangıçta güzel bir tırmanış gibi görünse de işler beklendiği gibi gitmez. Grup dağda hapsedilmiş bir kızla karşılaşırlar. Kızı kurtarırlar ve bu onlar için yeni bir maceranın başlangıcıdır. Kızı kaçırıp dağa hapsedenlerin artık yeni hedefleri haline gelmişlerdir. Sıradan bir tırmanış aktivitesi bir anda zorlu bir kovalamaca halini almıştır.

17. The Eiger Sanction – Zirvedeki Ölüm – 1975 – IMDb: 6,4

The Eiger Sanction
Jonathan bir üniversitede profesörlük yapmaktadır. Ancak bu iş devletin suikastçısı olarak çalışan Jotnathan için gizli bir kimlik niteliğine sahip formalite icabı bir görevden başka bir şey değildir. Aynı zamanda dağcı olan Jonathan için gelen yeni görev çağrısı dağcılık yeteneklerini sergileme zamanının geldiğinin habercisidir.

16. Cliffhanger – Dağcı – 1993 – IMDb: 6,4

Cliffhanger
John Lithgow’un yanısıra Sylvester Stallone gibi usta oyuncuları barındıran film, Oscar’a da aday gösterilmiştir. Büyük projelerin her zaman ilk başta aranan isimlerinden Sylvester Stallone, bu filmde de farkını ortaya koymuştur. Kaliteli oyunculuğu sayesinde sevenlerini filme bağlamayı başarmıştır.

15. Der Berg ruft! – Dağlar Çağırıyor – 1938 – IMDb: 6,7

Der Berg ruft!
İtalyan bir dağcı olan Carrel Matterhorn tepesine ulaşan ilk dağcı olmak ister. Bu zorlu tırmanışın altından tek başına kalkamayacağını düşünen Carrel Whymer ile anlaşır. Fakat sonrasında aralarındaki anlaşma bozulur. Anlaşmazlık üzerine iki dağcı da farklı ekiplerle de maceraya koyulurlar.

14. The Mountain – Dağ – 1956 – IMDb: 6,8

The Mountain
Paris seferi yapan bir uçak dağlara çakılır. Gerçekleşen bu kaza sonrası insanları arama çalışmalarına uzun yıllardır dağcılığa küskün eski bir dağcı da katılır. Dağcı filminde Stallone’yi ağırlayan İtalyan Alpleri, bu filmde de tercih edilen çekim yeridir.

13. The Summit – Zirve – 2012 – IMDb: 6,9

The Summit
Zirveye çıkmak için yola koyulan 11 kişinin ölümü üzerine yapılan bir belgesel-filmdir. 2008 yılında meydana ggelen bu olay dağcılık tarihine damgasını vuran en ölümcül günler arasında kabul edilir.

12. Alive – Canlı – 1993 – IMDb: 7,0

Alive
Film gerçek bir olaydan esinlenmiştir. Uruguay milli takımının başına gelen trajik olayı konu alan film, olayı iyi bir şekilde yansıtmakta ve her şeyiyle hissettirmektedir. Uçağı dağa çarpan oyuncular her şeye rağmen inançlarını korumayı başarmışlardır.

11. Everest – Everest – 2015 – IMDb: 7,2

Everest
Film yaşanmış bir olaya ayna tutmaktadır. Olay 1996′ da Everest’te gerçekleşmiştir. İki dağcı grubunun Everest’te tırmanış esnasında karşılaştıkları zorlu soğuk fırtınalarla verdiği mücadeleler anlatılmaktadır.

10. The Wildest Dream – Çılgın Rüya – 2010 – IMDb: 7,3

The Wildest Dream
George Mallory keşfedilmeyi bekleyen gizemlerle dolu efsanevi Everest’ i keşfetmeye çok gönüllü bir dağcıdır. Ekibiyle birlikte bu uğurda maceralara atılır. Ne yazık ki her seferinde denemeleri sonuçsuz kalır. Zorlu rakibi Everest onu her defasında alt eder. Aradan geçen uzun yıllardan sonra başarılı dağcı Conrad Anker, Mallory’ nin hatırasını yad etmek adına Everest’in yolunu tutar. Ünlü dağcı George Mallory’nin akıbeti onun için çözülmesi gereken büyük bir gizemdir.

9. Cold – Soğuk – 2010 – IMDb: 7,4

Cold
Kış mevsiminde 8.000 metrelik tepeye ulaşmayı başarabilen ilk Amerikalı dağcı unvanının sahibi Cory Richards’ın merceğinden anlatılan, Cory ve ekibinin hikayesi.

8. Nordwand – Kuzey Yamacı – 2008 – IMDb: 7,4

Nordwand
Aynı ortak değere tutkuyla bağlanmanın farklılıkları bir kenara attığını kanıtlar nitelikte bir film. Anti-nazi anlayışına farklı bir boyut getiren film, farklılıklarına rağmen aynı tutkuyu paylaşan dağcıların beraber yaşadıkları macerayı beyaz perdeye taşıyor.

7. K2: Siren of the Himalayas – K2: Himalaya Sireni – 2014 – IMDb: 7,4

K2 Siren of the Himalayas
Zorlu şartlarıyla K2 birçok dağcı filmine konu olmayı başarmıştır. Haklı başarısını bu filmde de koruyan K2 dağcılar için en çetin hedeflerden birisidir. Dünyaca ünlü dağcıların da bu uğurda hayatlarını kaybettiği tırmanışlardan derlenen belgesel-film niteliğinde bir yapım daha bizleri karşılıyor.

6. Blindsight – Kör Görüş – 2006 – IMDb: 7,4

Blindsight
Tibetli 6 dağcı genç Lhakpa-Ri tepesine tırmanmak istemektedirler. Bu dağcıların şaşırtıcı özellikleri onların kör oluşudur. Görme konusundaki bu sorunları tutkuları uğruna atıldıkları macerada onlar için kesinlikle bir engel teşkil etmemektedir. Dünya’nın bütün kıtalarının zirvelerine ulaşmayı başaran dağcı Erik Weihenmayer da görme engeli dağcılığına engel olamayan macera perestlerdendir. Gençlere yardım eden usta dağcı onlarla birlikte tırmanışa atılmıştır. Film bu harika ekibin hikayesini anlatmaktadır.

5. 127 Hours – 127 Saat – 2010 – IMDb: 7,6

127 Hours
Aron Ralston genç bir dağcıdır. Bir gün herkesten habersiz bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk onun için pek de iyi sonuçlar doğurmaz. İri bir kayaya sıkışan Aron 5 gün boyunca orada mahsur kalır. Yardım çağrısının anlamsız olduğu bu durumda Aron’un tek kurtarıcısı yine kendisidir.

4. Meru – Meru – 2015 – IMDb: 7,8

Meru
Kuşkusuz dağcılık bünyesinde çok büyük tehlikeler barındıran bir aktivitedir. Meru Dağı da bu alanda nam salmış tam manasıyla ölüm tuzağı olan doğa harikalarından biridir. Bu dağa tırmanmak için gerekli olan şeyler yüksek profesyonellik ve tabi ki ileri derecede bir cesaret duygusudur. Aranan bu özellikleri taşıyan üç usta dağcıyı bu filmde keyifle izleyebilirsiniz.

3. Touching the Void – Boşluğa Dokunmak – 2003 – IMDb: 8,1

Touching the Void

Siula Grande Peru’da bulunan ve ulaşılması imkânsız görülen bir noktadır. Ne var ki iki maceraperest Jo ve Simon için imkânsız mümkün olan bir olgudur. Başarının inancına sahip iki kafadar Siula Grande’ye doğru tırmanmaya başlarlar. Tırmanış sırasında yaşanan aksilikler nedeniyle Simon arkadaşı Jo’yu ölüme terk etmek zorunda kalır. Ancak hayat ölüme terk edilen Jo’nun yüzüne güler ve o da tek başına zirveden aşağı iner.

2. Valley Uprising – İsyan Vadisi – 2014 – IMDb: 8,3

Valley Uprising
Yosemite vadisinde bulunan gizli kamplardan bazılarını keşfeden bir grup dağcı, muhafazakara değerlere aykırı çılgın partilerden oluşan bir kültürün kurucusu oldular. Nesilden nesle aktarılan bu kültür tırmanış sınırlarını zorlayarak Yosemite kayalıklarının yegane hakimi olabilmek adına ortaya konulan amansız bir yarışın mimarı oldu.

1. In the Shadow of the Chief – Şef’in Gölgesinde – 2003 – IMDb: 8,4

In the Shadow of the Chief
Jim Baldwin ve Ed Cooper adlı iki dağcı 1961 yılında Kanada’ nın batı kıyılarında tırmanışa karar verirler. Yeşilliklerle örtülü bu yamaçlarda doğanın acımasız yüzü de kendini göstermektedir. Çok çetin şartlarla karşılaşan iki maceraperest bu zorlukların üstesinden gelmeye çalışır. Acımasız ısının yanısıra sivrisinekler dağcıları en çok zorlayan doğa şartlarından bazılarıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *