Buluşlar ve Yaşamları İle Sinemada Dahi Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sinema sanatının gerçek yaşamda en çok beslendiği konulardan biri de dâhilerin hayatlarıdır. Gerçek yaşamda sıra dışı yaşamları ve yaptıkları büyük buluşlarla dâhilerin yaşamlarının konu edildiği dahi filmleri izleyiciler tarafından büyük bir beğeniyle takip edilmektedir. Bu filmler, aslında üstün zekalı insanların yaşamlarının çok da kolay olmadığını ve yaşadıkları zorlukları bizlere fark ettiriyor. Bu yönüyle dahi filmleri normalliğin daha rahat bir yaşam sürmeye olanak tanıdığını da gösteriyor.

Sinema tarihinde birçok dâhinin yaşamı film haline getirilerek izleyiciyle buluşmuş ve bu filmler büyük başarı elde etmiştir. Çekilen dahi filmleri konularının etkileyiciliğinin yanı sıra muhteşem yönetmenlerin ve oyuncuların başarılı oyunculukları sayesinde aldıkları birçok ödülle de başarılarını kanıtlamıştır. Sizler için en başarılı dahi filmlerini listeledik. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize geçelim.

Dahi Filmleri

 

15. Jimmy Neutron:Boy Genius – Dahi Çocuk – 2001 – IMDb:6,0

Uzaylılar Retroville kasabasına gelerek kasabadaki bütün anne ve babaları esir alırlar. Esirleri kurtarmak Jimmy’e düşer. Uzaylılarla iletişim kurmaya çalışan Jimmy acaba anne ve babalar kurtarmayı başarabilecek mi?

14. I.Q – Aşk ve Zeka – 1994 – IMDb:6,2

Oto tamircisi olan Edward büyüleyici güzelliğe sahip bir kadına aşık olur; ancak kadın bir akademisyenle nişanlıdır. Kadının amcası ise Edward’ın dürüstlüğünden çok etkilenir ve yeğeniyle Edward’ın arasını yapmak için işe koyulur. Zeki erkeklerden hoşlanan yeğeninin Edward’dan hoşlanması için Edward’ı olduğundan daha zeki göstermek için çabalar ve işler hayli komik bir hal alır.

13. Enigma – 2001 – IMDb:6,4

1943 yılında geçen filmde Alman Denizaltı Filosu kullandıkları şifreleri değiştirir ve bu durum İngiliz İstihbaratı için büyük bir sıkıntı doğurmaktadır. Tom Jericho isimli bir matematikçiden şifreyi çözmesi için yardım istenir. Tom’un kız arkadaşı da casuslukla suçlanınca işler daha da karmaşık bir hal alır.

12. Little Man Tate – Küçük Adam Tate – 1991 – IMDb:6,6

Jodie Foster’in ilk yönetmenlik deneyimi olan filmde Dede’nin tek başına oğlunu büyütmek için verdiği müthiş mücadeleye şahit oluyoruz. Oğlunun aslında büyük bir dehaya sahip olduğun fark eden Dede, oğluna en iyi eğitim imkanlarını sunmak için çabalıyor.

11. Proof – Kanıt – 2005 – IMDb:6,8

Yıllardır dahi babasıyla baş başa yaşayan Catherine, kız kardeşinin de aralarına katılmasıyla ciddi anlamda hayatın içinde sıkışıp kaldığını hissedecektir. Buna bir de kendisine aşık olan Hal eklenince bu durum iyice içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

10. Cube – Küp – 1997 – IMDb:7,3

Birbirini tanımayan 6 kişi uyandıklarında kendilerini bir küpün içinde hapsolmuş bulurlar; ancak bu küpün içinden çıkmak o kadar da kolay değildir. Küpün her yerine konan tuzaklar içeridekiler için ölümcül birer tehlikedir. Acaba bu küpten kurtulmayı başarabilecekler mi?

9. Pi – 1998 – IMDb:7,3

Sorunlu bir kişiliğe sahip olan matematik profesörü Max büyük bir buluşa imza atmak üzeredir; ancak işin son kısmını bir türlü çözemez. Elde ettiği sonuç insanlığı kaosa götürecek cinstendir ve Max buna izin vermemek için bu sonuca neden olan ilk halkayı çözüme kavuşturmak ister; fakat bu o kadar kolay olmayacaktır.

8. The Social Network – Sosyal Ağ – 2010 – IMDb:7,7

Mark Zuckerberg’in 2004 yılında günümüzün en önemli İnternet buluşlarından Facebook’u nasıl kurduğunu anlatan filmde Mark Zuckerberg’in muhteşem zekası gözler önüne seriliyor. Filmde aynı zamanda Facebook’u kuran Mark Zuckerberg ve sınıf arkadaşlarının aniden zenginleşen ve değişen hayatına da tanık oluyor.

7. Dark City – Karanlık Şehir – 1998 – IMDb:7,7

Sınırları zorlayan bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza çıkan “Dark City” hafızasını kaybeden John Murdoch’ın kendisini bir otel odasında uyanmış bir şekilde bulmasını ve seri olarak işlenmiş insanlık dışı cinayetlerin zanlısı olarak görülmesini konu almaktadır. Kendisinden sonra çekilen “Matrix” serisine de ilham kaynağı olan film, bilim kurgu filmleri arasında oldukça önemli bir yere sahip.

6. The Theory of Everything – Her Şeyin Teorisi – 2014 – IMDb:7,7

Ünlü İngiliz bilim adamı Stephen Hawking’in hayatının bir kesitine tanık olduğumuz filmde Hawking’in ilk eşi Jane Wilde ile olan ilişkisine ve hastalığa yakalandığı zamanki hayatında meydana gelen değişikliklere tanıklık ediyoruz.

5. Vitus – Küçük Dahi – 2006 – IMDb:7,7

Dahi olmanın bir çocuk için aslında o kadar da iyi bir şey olmadığını gösteren filmde Vitus, yalnız kalmayı ve dedesinin atölyesinde oynamayı daha keyifli bulur. Anne babası ise onun çok iyi bir eğitim alarak önemli yerlere gelmesini istemektedir. Vitus kendisine nasıl bir yol çizecek dersiniz?

4. Enigma – Yapay Oyun – 2014 – IMDb:8,1

2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar çok güçlü bir şifleri haberleşme tekniği kullanmaktadır. İngiltere bu şifreyi çözmesi için Alan Turing’den yardım alır. Yaşanmış bir hikayeden esinlenerek çekilen filmde, izleyenler Alan Turing’in büyük başarısına ve Nazileri nasıl durdurduğuna şahitlik ediyor.

3. A Beautiful Mind – Akıl Oyunları – 2001 – IMDb:8,2

Delilikle dahilik arasındaki ince çizgiyi belki de en iyi yansıtan filmlerden biri olan “Akıl Oyunları”, 2001 yılında gösterime girerek büyük yankı uyandırmıştır. Filmde bir matematik dâhisi olan John Nash’in bu ince çizgi arasındaki gel gitlerini izleme fırsatı yakalıyoruz.

2. Amadeus – 1984 – IMDb:8,3

Antonio Salieri ile Amadeus Mozart’ın ilişkisine odaklanarak, ünlü müzisyen Mozart’ın hayatını işleyen filmde Mozart’ın hayatına ilişkin çok ince detaylar izleyiciye sunuluyor. Filmde ünlü müzisyenin aynı zamanda ne kadar büyük bir dehaya sahip olduğu gözler önüne seriliyor.

1. Good Will Hunting – Can Dostum – 1997 – IMDb:8,3

Will, bir üniversitenin temizliğinden sorumlu üstün yeteneklere sahip bir gençtir. Üniversite profesörlerinden Sean McGuire bu gençteki yeteneğin farkına varır ve ikili arasında bir arkadaşlık doğar. Robin Williams’ın “En İyi Erkek Yardımcı” Oscar ödülünü aldığı film aynı zamanda “En İyi Özgün Senaryo” ödülünü de almayı başarmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *