Netflix’in Başarılı Yapımı: Daredevil Dizi Konusu

0/5 Votes: 0
Report

Description

Marvel, sinemadaki başarısının ardından şimdi de dizi dünyasına el atmış durumda. Aynı adlı çizgi romanından önce sinemaya uyarlanan, sonra da Netflix’in başarılı dizilerinden biri olan Daredevil’da Marvel’in başarılı çalışmalarından sadece biri. Dizinin ilk sezonu 13 bölüm olarak ekrana gelmiştir. İlk bölümü 10 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan dizinin, yakaladığı başarının ardından ikinci sezonu yayınlanmış ve 13 bölüm sürmüştü.

Daredevil Konusu:

Daredevil

Daredevil konusu ise şöyle; Hikaye New York’un Hell’s Kitchen bölgesinde geçiyor. Matt Murdock 9 yaşında radyoaktif bir kaza geçirir ve gözlerine radyoaktif bir madde dökülür. Geçirdiği kaza görme duyusunu kaybetmesine neden olur. Ancak hala etrafındaki her şeyin şeklini ve yerini rahatça tespit edebilmektedir. Başına gelen bu kaza diğer 4 duyusunun daha hassas ve güçlü olmasına neden olmuştur. Matt’in eski boksör olan babası, oğlunun başına gelen bu kazadan dolayı kendini suçlamaktadır. Bu sebepten işini bırakır ve kendini yeniden boksa verir. Yaptığı bir dövüş esnasında, kendine söyleneni yapmadığı için öldürülür. Artık Matt’in baş düşmanı, babasının ölümüne sebep olan Kingpin’dir. Bunun üzerine babasının intikamını almak isteyen Daredevil (Matt Murdock), gündüzleri avukat olarak adalet dağıtırken, geceleri ise Daredevil olarak Hell’s Kitchen’da adaleti sağlamaya başlar. Kingpin’in aşkı, yaşamı ve Hell’s Kitchen üzerinde kurmak istediği egemenlik, Daredevil’in ortaya çıkmasıyla bozulacaktır.

Daredevil Süperkahraman
Daredevil konusu ile, türevi olan birçok dizinin arasından başarıyla sıyrılmayı bilmiş dizilerden biridir. Diziyi farklı kılan şey, kahramanımızın alışılmış süper kahramanların biraz dışında kalıyor olması. Onun diğer kahramanlar gibi süper güçleri yok. Sadece çocukken geçirdiği kaza nedeniyle, diğer duyuları normal insanlara göre çok daha fazla. Diziyi farklı kılan bir diğer etken ise, her aksiyon dizisinde göremeyeceğiniz gerçekçi dövüş sahneleri içeriyor olmasıdır. Dizinin geneline bakıldığında Marvel’in diğer yapımlarında sürekli var olan espri anlayışının Daredevil’de çok fazla kullanılmıyor olması da diziyi farklı kılan etkenlerden biri. Klişeleşmiş sahnelerden uzak duran ve mantık hataları neredeyse olmayan dizi, görselleri ve müziğiyle de ön plana çıkıyor.

Ash vs Evil Dead Dizi Oyuncuları

Daredevil Oyuncuları – Karakterleri:

İlk olarak ünlü polisiye dizisi Dexter’in başrol oyuncusu Michael C Hall’in aday gösterildiği, ancak Broadway Empire dizisinden hatırlayacağınız İngiliz aktör Charlie Fox’un başrolü kaptığı dizide Fox, Daredevil karakterine hayat veriyor.

Daredevil Karakteri
Deborah Ann Woll’u ise, adalet arayan başka bir karakter olan Karen Page rolünde izliyoruz. Murdock ve Karen’in hayatları bir noktada kesişiyor ve avukat Matt Murdock Karen’a bu vesileyle yardımcı oluyor.

Karen Page Karakteri
Matt Murdock’un yakın arkadaşı ve ortağı Foggy Nelson karakterini ise Elden Henson canlandırıyor. Dizide komedi içeren kısımlar bu karakterin üzerine yüklenmiş gibi görünüyor.

Foggy Nelson Karakteri
Daredevil’in baş düşmanı olan Kingpin/Wilson Fisk‘e usta oyuncu Vincent D’Onofrio hayat veriyor. Dizinin kötü adamı olan Kingpin, Daredevil’in babasının ölümüne sebep olan kişi.

Kingpin - Wilson Fisk Karakteri
Rosario Dawson ise Matt’e dövüşleri sonrasında hemşirelik yapacak olan hemşire Claire Temple rolünde.

Claire Temple Karakteri

Dizi 2003 yılında çizgi romanından, Mark Steven Johnson’un yazıp yönettiği bir sinema filmine uyarlanmıştı. Ben Affleck’in Daredevil karakterini canlandırdığı film beklenen ilgiyi görememiş ve hüsrana uğramıştı. Bundan tam 12 yıl sonra dizi olarak piyasaya sürüleceği duyurulduğunda, izleyicinin kafasında haklı soru işaretleri oluşmuştu. Ancak dizi beklenenin fazlasıyla üzerinde bir başarı yakalayarak, izleyiciden tam not almayı başardı.

Daredevil Fragmanı:

Bir süper kahraman dizisi olmaktan ziyade, karanlık bir suç ve dram dizisi olan Daredevil’in prodüktörlüğünü, Cabin In The Woods filminden de hatırlayacağınız Drew Goddard ve Steven DeKnight yapıyor. Dram, Polisiye, Fantastik ve Aksiyon kategorisinde yer alan dizinin 3. sezonu, Netflix tarafından yakın zamanda onaylandı. Dizinin 3. sezonu 2017 tarihinde izleyici ile buluşacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *