Dark Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Detaylı Dark Dizisi Soy Ağacı

0/5 Votes: 0
Report

Description

Dark, 1. sezonunun yayımlanmasından kısa bir süre sonra Netflix’in en çok gündem yaratan dizilerinden biri oldu. Netflix yapımı dizi, Netflix Almanya’nın ilk global işi olma özelliğini taşıyor. Dizinin Almanca olması ve karanlık Alman havasında geçmesi gerilim, korku, bilim-kurgu türündeki diziye ayrı bir güzellik katıyor. Dark dizisi oyuncuları, kalabalık kadrosu ile de farklılık yaratıyor. Dizinin zor kurgusu ve farklı karakterleri izleyenleri kısa zamanda içine almayı başarıyor. Dark soy ağacı da aslında dizinin senaryosu ve kurgusu itibarıyla oldukça kafa karıştırıyor.

Dizinin ismi “The Dark” adlı birçok yapım ile de karıştırılabiliyor. Dark nasıl bir dizi diye soranlara ise; Dark, Alman dizisi olarak eleştirmenlerden tam not almış, IMDb puanı 8,6 olan bir dizi cevabını verebiliriz.

Dark Dizisi Konusu

dark

Dark’ın konusu ne? sorusunun cevabı klişe gibi gözükse de dizinin içerisinde barındırdığı detaylar izleyenleri bambaşka bir dünyanın içine götürüyor. Dark dizisi Almanya’nın Winden kasabasında geçiyor. Winden küçük bir kasaba olduğu için kasabadaki herkes birbirini tanıyor ve birbirleriyle uzun yıllardır dostlukları devam ediyor. Bu sakin ve küçük kasabanın düzeni Mikkel adındaki bir çocuğun gizemli bir şekilde kaybolması ile değişmeye başlar. Bu olaydan sonra Mikkel’in üzüntülü ailesinin yanı sıra tüm kasaba halkı için tedirgin bir süreç başlamış olur. Dizinin ilk bölümünde trajik başka bir hikaye ile tanıştığımız Jonas da dizinin ana karakterlerinden bir tanesi. Mikkel ve Jonas’ın karşılaştığı bu olaylardan sonra izleyicinin kafasını karıştıracak ve onları birçok soru ile baş başa bırakacak bir kurgu başlıyor.

Dark Soy Ağacı

Dark dizisi karakterleri ve bu karakterleri canlandıran oyuncuların detaylı anlatımına geçmeden önce karakterlerin aile tablosunu incelemek, olası soru işaretlerini giderecektir. Dizide kimin kiminle bağlantılı olduğunu, bu aile ağacına bakarak anlayabilirsiniz. Fakat aşağıdaki tabloda karakterlerin 2018’deki halleri yer alıyor. Artık karakterlerin geçmişteki hallerini takip etmek ve aralarındaki bağlantıyı kurmak size kalıyor. İşte güncel dark soy ağacı tablosu…

Dark Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Dark karakterleri, dizi içerisinde kişiliklerinden çok aile bağları ve aile ilişkileri ile ön plana çıkıyor. Dark dizisi yorumlarında da bu karışık aile yapıları ve bağlantıları çözülmeye çalışılıyor.

Jonas Kahnwald (Louis Hofmann)

Jonas Kahnwald, Michael ve Hannah Kahnwald’ın oğlu. Jonas’ın babası ile ilgili yaşadığı trajik olay dizinin kilit noktalarından biri. Jonas ormanda yaşanan tuhaf ve sıra dışı olayın ardından kaybolan Mikkel’i bulmak için cevaplar aramaya başlar. Zekası ve cesareti ile birçok gizemi açıklığa kavuşturan Jonas, dizinin baş karakterlerinden biri olarak hikayenin akışında önemli bir yere sahip.

Jonas karakterini canlandıran 1997 doğumlu Louis Hofmann, yine bir Alman filmi olan Tom Sawyer’daki rolü ile adını duyurdu. Land of Mine filmindeki rolü ile Bodil Award En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü alarak oyunculuktaki başarısını kanıtladı.

Hannah Kahnwald (Maja Schöne)

Hannah Kahnwald, Michael’ın eşi ve Jonas’ın annesi. Küçük yaştan itibaren Ulrich Nielsen’e ilgisi var. Masöz olarak çalışan Hannah’ın müşterileri arasında Winden Nükleer Santrali’nin yöneticisi Aleksander Tiedemann da var.

Hannah Kahnwald karakterini canlandıran Maja Schöne, 1976 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde doğdu. Der Brand (2011), Cowgirl (2004) ve Buddenbrooks (2008) filmlerindeki rolleri ile tanınıyor.

Michael Kahnwald (Sebastian Rudolph)

Michael Kahnwald, Hannah Kahnwald’ın eşi, Jonas Kahnwald’ın babası ve Ines Kahnwald’ın oğlu. Annesine yazdığı mektubun içeriği dizinin ilk bölümünden itibaren merak edilenler arasında.

Michael Kahnwald rolündeki Sebastian Rudolph, 1968 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de doğdu. Deneyimli oyuncu özellikle Stalingrad (1993) filmi ile tanınıyor.

Ines Kahnwald (Angela Winkler)

Ines Kahnwald, Winden polis şefi Daniel Kahnwald’ın kızı. Michael Kahnwald’ın annesi ve Jonas Kahnwald’ın da babaannesi. Ines gençliğinde Winden hastanesinde hemşire olarak çalışmış.

Dizide Ines karakterini 1944 doğumlu Angela Winkler canlandırıyor. Tecrübeli oyuncu Suspiria (2018), Die verlorene Ehre der Katharina Blum (1975), Teneke Trampet (1979) yapımlarındaki rolleri ile tanınıyor.

Ulrich Nielsen (Oliver Masucci)

Ulrich Nielsen, okul yıllarında asi bir gençken yetişkinliğinde onu polis memuru olarak görüyoruz. Liseden beri birlikte olduğu Katharina Nielsen ile evli. Katharina ve Ulrich’in 3 çocukları var; Martha, Magnus ve Mikkel. Mikkel’in gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasının ardından Ulrich, oğlunu bulmak için Winden’ın gizemlerinde dolaşmaya başlar.

Ulrich karakterini 1968 Almanya doğumlu aktör Oliver Masucci canlandırıyor. 2015 yılında Er ist Wieder’da oynadığı Adolf Hitler rolü ile tanınan deneyimli oyuncunun rol aldığı ilk film ise 1992 yılında çekilen Andy.

Katharina Nielsen (Jördis Triebel)

Katharina Nielsen, Ulrich Nielsen’ın eşi. Ulrich ile lise yıllarından tanışıyorlar ve o zamanlar asilik konusunda uyumlu bir çiftler. Katharina yetişkinliğinde Winden’deki yerel okulun müdürü olarak çalışıyor.

Katharina Nielsen rolündeki Jördis Triebel, 30 Ekim 1977 Berlin doğumlu. Popülerliğini kazandığı yapımlar arasında Westen (2013), Emmas Glück (2006) gibi filmler bulunuyor.

Magnus Nielsen (Moritz Jahn)

Magnus Nielsen, Katharina ve Ulrich Nielsen’in büyük oğlu. Martha ve Mikkel’in de kardeşi. Magnus da aynı babasının gençliğinde olduğu gibi asi bir çocuk. Kardeşi Mikkel’in kaybolmasının ardından bu asiliği daha da artıyor.

Magnus karakterine can veren Moritz Jahn, 17 Nisan 1995 doğumlu. Morgen hör ich auf (2016), Offline – Das Leben ist kein Bonuslevel (2016) ve Dark (2017) yapımlarındaki oyunculukları ile tanınıyor.

Martha Nielsen (Lisa Vicari)

Martha Nielsen, Ulrich ve Katharina Nielsen’in kızı. Magnus ve Mikkel Nielsen’in kız kardeşi. Winden Lisesi’nde okuyor. Jonas ile aralarında bir yakınlık olduktan sonra Jonas’ın okuldan uzak kaldığı sırada arkadaşı Bartosz ile çıkmaya başlıyor. Mikkel’i bulmak için uzaklaşan Jonas bu sırada öğrendiklerinden sonra Martha’dan uzak durarak onu üzse de bunun sebeplerini Martha’ya açıklamakta oldukça zorlanıyor.

1997 Almanya doğumlu Lisa Vicari, 2014 yılında ilk büyük işi olan Doktorspiele’de canlandırdığı karakter ile tanındı. Ardından Luna (2017), Hell (2017) ve Dark gibi yapımlar ile popülerliğini artırdı.

Mikkel Nielsen (Daan Lennard Liebrenz)

Mikkel Nielsen, Ulrich ve Katharina’nın oğlu, Martha ve Magnus’un erkek kardeşi. Dizinin ilk bölümünde 11 yaşındayken gizemli bir şekilde kayboluyor. Kaybolduğu gece yanında kardeşleri ve Jonas da var. Bu gizemli olaydan sonra herkes Mikkel’i bulmak için büyük çaba sarf ederken Mikkel kendisini tahmin edemeyeceği olayların içerisinde buluyor.

Mikkel karakterini 2005 doğumlu Daan Lennard Liebrenz canlandırıyor. Genç oyuncu Dark (2017), Meeres Stille (2013) ve Krokodil (2013) yapımları ile tanınıyor.

Egon Tiedemann (Christian Pätzold)

Egon Tiedemann, Doris Tiedemann’ın kocası. Winden’de polis memuru olarak çalışıyor. Ayrıca Claudia Tiedemann’ın da babası. 1986 yılında yaşanan Mikkel’in kaybolması ile benzer bir olayda polis memurluğu yapıyor.

Egon Tiedemann karakterini canlandıran Christian Pätzold, 1944 Almanya doğumlu tecrübeli bir aktör. Die Kirche bleibt im Dorf (2012) ve Die Kirche bleibt im Dorf – Die Serie (2013) yer aldığı yapımlardan bazıları.

Bartosz Tiedemann (Paul Lux)

Bartosz Tiedemann da kasabadaki diğer gençler gibi Winden Lisesi’nde okuyor. Ayrıca Jonas ile yakın arkadaşlar. Regina ve Aleksander Tiedemann’ın tek çocuğu. Annesi Regina Tiedemann, Winden Waldhotel’in sahibi. Babası Alexander Tiedemann, Winden Nükleer Santrali’nin direktörlüğünü yapıyor.

Bartosz Tiedemann rolündeki Paul Lux, Dark (2017), Die Vermessung der Welt (2012) ve Raus (2018) projeleri ile tanınıyor.

Helge Doppler (Hermann Beyer)

Helge Doppler, Bernd ve Greta Doppler’ın tek oğlu, Peter Doppler’ın babası. Gençliğinde Winden Nükleer Santrali’nde temizlikçi olarak çalışmış. Helge’nin çocukluğunda yaşadığı travmalar sonrasında hayatında önemli değişiklikler oluyor.

1943 doğumlu Alman aktör Hermann Beyer, Vergiss dein Ende (2011), Märkische Forschungen (1982) ve Kindheit (1987) yapımlarındaki oyunculuğu ile tanınıyor.

Franziska Doppler (Gina Stiebitz)

Franziska Doppler, Peter Doppler ve Charlotte Doppler’ın büyük kızı. Elizabeth adında bir kız kardeşi var. Babası Peter Doppler psikiyatrist, annesi Charlotte Doppler da polis merkezinde çalışıyor. Franziska, Jonas ve Bartosz’un sınıf arkadaşı ve Magnus Nielsen’in sevgilisi.

Franziska rolündeki Gina Stiebitz, 1997 Almanya doğumlu. 2010 yılında yer aldığı Womb filmi ile tanınıyor.

Dark Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2017

Tür: Gerilim, korku, bilim-kurgu

Ülke: Almanya

Yönetmen: Baran bo Odar

Yazarlar: Baran bo Odar, Jantje Friese

Kanal: Netflix

Süre: 1 saat

Oyuncular: Oliver Masucci, Karoline Eichhorn, Jördis Triebel, Louis Hofmann, Maja Schöne, Stephan Kampwirth, Shani Atias, Tamar Pelzig, Daan Lennard Liebrenz, Andreas Pietschmann, Deborah Kaufmann, Tatja Seibt, Walter Kreye, Lisa Vicari, Paul Lux, Hermann Beyer, Moritz Jahn, Peter Benedict, Christian Steyer.

Dark Dizisi Kaç Sezon?

Dark’ın henüz sadece ilk sezonu izleyici ile buluştu. Dizinin 2017 yılında yayımlanan ilk sezonu 10 bölümden oluşuyordu. 2. sezon Dark dizisi kaç bölüm olacak sorusu dizinin hayranları tarafından merak edilirken 25 Haziran’da yayımlanacak 2. sezonun da 10 bölüm olması bekleniyor. İlk sezonun başarısı ve 2. sezonun merakla beklenmesinden dolayı Dark 3. sezonu için de çoktan onay çıktı.

Dark Dizisi Müzikleri

Dark dizisi müzikleri ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Dizide geçen farklı zamanlara göre seçilen dönemsel şarkılar ve günümüz Indie- alternatif müzikleri her bölümde izleyiciyi etkilemeyi başarıyor. Dizinin introsu, en çok merak edilen şarkılardan. Intro’da dizinin karanlık havasına uyum sağlayan Apparat Goodbye kullanılıyor.

Dizinin her bölümünde en az iki şarkı duyabiliyoruz. 1. sezonun 6. bölümünde çalan Sol Seppy – Enter One şarkısı, bölümün sonuna doğru izleyiciyi oldukça etkiliyor. 1. sezon 3. bölümün sonunda çalan Agnes Obel – Familiar; sanki o sahne için bestelenmiş hissi yaratıyor. 4. bölümde dinlediğimiz Fever Ray – Keep The Streets Empty For Me şarkısı Dark dışında başka dizilerde de popüler olan indie ve alternatif müziklerden. 8. bölümde yine etkileyici sahnelerden birinde kullanılan bir cover çıkıyor karşımıza. Terence Trent D’Arby’nin Wishing Well şarkısını Lucy Tops eşliğiyle Stompe’dan dinliyoruz. 1. sezon finalinde kullanılan Teho Teardo & Blixa Bargeld – A Quiet Life; izleyicinin hisleri ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Dark soundtrack müzikleriyle konuşulmayı başarırken, müziklerin sahnelere uyumlarıyla da izleyiciden takdir topluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *