David Lynch:Yaşam Sanatı Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Film, 1946 yılında Amerika’nın Missoula eyaletinde doğan yönetmen, ressam, senarist gibi dallarda adından sıkça söz ettirmeyi başarmış David Lyncyn’nin hayatını konu alan bir belgesel tadında bir filmdir. Filmde, David Lynch’nin sanatla içli dışlı olduğu yılları bulabilir, bu muhteşem yazara bir kez daha aşık olabilirisiniz. Filmde yazar Amerika’nın küçük bir kasabasında çocukluk yıllarını geçirmiş, Philadelphia’nın karanlık sokaklarında gençliği sürerken, David Lynch’i kendi düşüncelerinden ve ağzından dinlediğimiz bu muhteşem ve samimi yolculuk içinizi ısıtacak cinsten. Sinemada çok nadir gördüğümüz kendine has kişiliğinin bilinmeyen karanlık anlarına tanıklık ettiğimiz David Lynch: Yaşam Sanatı yazarın gençliğini konu aldığı, resim yaptığı, kısa filmlerini çektiği yıllara seyirciyi alıp götürmektedir. Yönetmen Jon Nguyen’in David Lynch’nin arşiv görüntülerinden kusursuzca bir araya getirdiği Lynch’in hikâyeleri, muhteşem anlatıcılığıyla bir araya gelince, Lynch filmlerinden oldukça alışık olduğumuz o büyüleyici yolculuğa kapılıyoruz.

Ayrıca film, Lynch’in yetenekleriyle yarattığı sanatını, müziğini ve kısa filmlerini, dünyanın birçok yerinde gösterme fırsatı sunuyor ve izleyicilere sanatçıyı daha iyi tanıtıyor. Film 24 Mart 2017 yılında vizyona girmiş ve sinema severlerin beğenisine sunulmuş eşsiz bir Biyografik Belgeseldir. Yönetmen koltuğunda oturan Jon Nguyen,Lynch’nin hayatını ancak bu kadar kusursuz anlatabilirdi. Yani açıkçası yönetmen film ile birlikte David Lynch’nin sanat dünyasına bıraktığı izlerin hakkını vermiş.

David Lynch: Yaşam Sanatı filmi, alışılagelmiş diğer belgesellerden biraz farklı. Filmde Lynch, pek boş durmuyor ve zaman akıp giderken sanatını icra etmeye devam ediyor. Fim boyunca bol bol sigara içiyor. Bilhassa Lynch’in hayatına giren kişileri filmde ise sadece fotoğraflarda görüyoruz. Film de bazı sahnelerde ona, 2 yaşlarında olan küçük kızı Lula eşlik ediyor.

İlk kez 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde izleyiciyle buluşan David Lynch: The Art Life’ı kaçırmanız halinde, başka sinemalarda da vizyona gireceğinin müjdesini verelim ve film severler için kaçırılmamasını gerektiğini ve mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşam Sanatı Oyuncuları:

David Lynch:

20 Ocak 1946’da ABD’de doğmuş, ressam, yönetmen , besteci ve kurgucudur. Hayatının çeşitli evrelerinde mobilya tasarımı da yapar. Pennsylvania da Güzel Sanatlar Akademisi ve American Film Institute’de eğitim alan yazar, 1977 yapımı siyah-beyaz filmi Eraserhead ile sinemaya merhaba dedi. Dune ve Blue Velvet filmleri ile artık oldukça populer olan Lynch, 1990’lı yılların sonunda yönetmenliğini yaptığı Lost Highway ile zirveye ulaşmıştır. Ustalık eserlerini sergilediği bu tarihlerde, Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive) ve birkaç kısa film çekmiştir.

Yaşam Sanatı Filmi Teknik Detay:

Orijinal İsmi: The Art Life
Senarist: Jon Nguyen
Yönetmen: Jon Nguyen, Rick Barnes, Olivia Neergaard-Holm
Oyuncular: David Lynch
Yıl: 2017
Tür: Belgesel, Biyografi
Ülke: ABD – Danimarka
Süre: 90 Dakika

Yaşam Sanatı Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *