Western Yabancı Dizi: Deadwood Dizi Konusu

0/5 Votes: 0
Report

Description

Vahşi Batı (Western) türünde çekilen Deadwood dizisi konusu ve oyuncu analizlerini paylaşacağımız içeriğimizle beraberiz. ABD’nin ünlü paralı kanalı HBO tarafından çekilen Deadwood dizisi 3 sezon ve 12 bölüm olarak toplamda 36 bölüm olarak HBO kanalında yayınlanmıştır. Dizi 21 Mart 2004 ile 27 Ağustos 2006 tarihleri arası yayınlanmıştır. Bölüm başına 4.5 milyon dolar para harcanan yapım HBO’nun titiz ve yüksek bütçeli hazırladığı diziler arasındadır.

Deadwood Dizi Konusu

Deadwood Dizisi
ABD’nin kuzey batısındaki Güney Dakota bölgesinde geçen dizi 1870’li yılları anlatmaktadır. Deadwood dizisi konusu bu bölgedeki küçük bir altın madeni kampının büyüyerek ve gelişerek büyük bir altın madeni kompleksi olmasını anlatır. Dizide tarihi kişilerden yararlanılmasının yanı sıra ABD deki batı ve doğu sermayesi ile kapitalizme de göndermeler yapılmıştır. Amerika da gerek oyuncu performansları gerekse de senaryosu ile beğenilen dizi Amerikan televizyon yapımlarına verilen prestijli Emmy Ödüllerinden 8 tane almanın yanı sıra Altın Küre ödülüne layık görülmüştür.

Deadwood Dizisi Oyuncuları (Karakterleri)

Seth Bullock Karakteri:

Deadwood Seth Bullock

Tarihi bir kişilik olan Seth Bullock’dan esinlenilerek oluşturulan karakteri Justified ve Damages gibi dizilerde rol almanın yanı sıra Komşu Kızı, Çığlık ve Hitman gibi sinema filmlerinde de oynayan ABD’li oyuncu Timothy Olyphant üstlenmiştir. Dizide Bullock Hırdavatın ortağı olmanın yanında Şerif rolündedir.

Al Swearengen Karakteri:

Deadwood Al Swearengen

Aynı şekilde tarihi bir kişilik olan Al Swearengen’dan esinlenerek oluşturulan karakter dizide Gem salonunun sahibi rolündedir. Karaktere can veren Yahudi asıllı İngiliz oyuncu Ian McShane birçok yapımda rol almıştır. Oyuncu Ian McShane 2004 yılında Deadwood dizisi ile “Drama Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu” dalında Altın Küre Ödülünü de kazanmıştır.

Alma Garret:

Deadwood Alma Garret

Bağımsız filmlerin aranan yüzü Kanadalı aktris Molly Parker’ın oyunculuğu ile Altın işçisinin dul eşidir. Kocası öldükten sonra Whitney Ellsworth ile evlenir.

Whitney Ellsworth Karakteri:

Deadwood Whitney Ellsworth

Altın arayıcısı olan karakter dizide Alma Garret ile evlenir. Rolü Jim Beaver üstlenmiştir.

Cy Tolliver Karakteri:

Deadwood Cy Tolliver

Tarihi bir kişilik olan Tom Miller den esinlenilerek oluşturulan karakter The Bella Union Salonunun sahibidir. Powers Boothe tarafından oynanmaktadır.

Sol Star Karakteri:

Deadwood Sol Star

Star & Bullock Hırdavatın ortağı olan karakter de tarihi bir kişilikten esinlenerek hazırlanmış ve oyuncu John Hawkes tarafından muhteşem bir şekilde can kazanmıştır.

Deadwood Dizisi Teknik Detay:

Tür: Suç, Dram, Tarih ve Western
Sezon Sayısı:3
Bölüm Sayısı:36
Kanal: HBO
Süre:55 dakika
Yönetmen: David Milch
Oyuncular: Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, John Hawkes, Jim Beaver, Brad Dourif, Paula Malcomson, William Sanderson, Kim Dickens, Robin Weigert, Dayton Callie, W. Earl Brown, Powers Boothe ve Keith Carradine

Deadwood Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *