Deepwater Horizon – Büyük Felaket Konusu – Tanıtım

0/5 Votes: 0
Report

Description

Deepwater Horizon, çok derin sularda faaliyet gösteren bir sondaj kulesinin ismidir. 2010 yılında bu kulede meydana gelen patlama, 11 işçinin ölümüne ve Meksika Körfezine 3 milyon varil petrolün yayılmasına sebep olmuştu. İşte film, insanların sebep olduğu bu en büyük ekolojik felaketlerden birine dayanmaktadır.

Büyük Felaket Konusu:

deepwater-horizon
BP (British Petroleum) yöneticilerinin bütçe ve zamanlama ile ilgilenen ama güvenlik konusunda o kadar da düşünmeyen tipler olarak gösterildiği filmin açılış sahnesinde BP yetkililerinin sondaj kulesini ziyaret ettikleri görülüyor. Tabii tek amaçları 1 ay geriden giden ve kendilerine milyonlarca dolar kaybettiren projenin hızlandırılmasıdır. Kule işçilerinden Mike Williams da, işlerin kötüye gitmeye başladığı zamanda kuleye ulaşmıştır. Elektronik teknisyeni olan Mike kuledeki bilgisayar elektrik sistemlerini kontrol edecektir. Ancak olaylar gelişir ve patlama ile birlikte etrafı alevler sarar, petrol denize akmaya başlar, kısacası ortalık cehenneme döner.
Filmin ilk yarısında çok miktarda teknik konuşma yapılıyor ve yapının kötü durumu konusunda tartışmalar yaşanıyor. Ancak film, göz alıcı görsel efektlere ve ses düzenlemesine sahip. Seyircinin nefes alacak zamanı bulması zor çünkü oldukça aksiyon yüklü bir film.

peter-berg
Peter Berg yönetimindeki filmde Mark Wahlberg, Kurt Russel, John Malkovich, Kate Hudson gibi ünlü oyuncular rol almış. Film Ekim ayı itibarı ile 20 milyon Doları Kuzey Amerika da olmak üzere tüm dünyada 33 milyon Dolara yakın hasılat yaptı ve gişe tahminlerini aştı.

Büyük Felaket Karakterleri:

Mike Williams (Mark Wahlberg):

deepwater-horizon-mike-williams
Mike ailesine çok bağlıdır. Eşi ve kızından, işi için, bazen haftalarca ayrı kalmak zorundadır. Her ayrıldıklarında üzülmektedir çünkü yaptığı işin risklerini ve geri dönememe gibi bir sonucun olasılığından haberdardır. Mark Wahlberg aksiyon açısından bu rol için biçilmiş kaftan çünkü çok derin bir rol değil. Her ne kadar Wahlberg’i elektronik teknisyeni olarak düşünmek zor olsa da, karakteri seyirciye sevdirme ve kahramanlık gösterme bakımından üzerine düşeni yapıyor. Wahlberg bu filmde olağandışı olaylarda insani yönü ön plana çıkan karakteri başarı ile canlandırmış.

Mr. Jimmy (Kurt Russel) :

deepwater-horizon-mr-jimmy
Tesis müdürü ve kuledeki çalışanların başındaki kişidir. Otorite sahibidir ve sıkıntılı kararlar veren BP yetkililerini sorgulamaya cesaret eden biridir. Kurt Russel yer aldığı her projede olduğu gibi ileri yaşına rağmen bu filme de enerjisini katıyor.

Don Vidrine (John Malkovich) :

deepwater-horizon-don-vidrine
Don, petrol şirketinin adamıdır. Güvenlik meselesini, karlılık önünde bir engel olarak görmektedir. Tuhaf bir aksanı ve sorgulanması gereken gayeleri olan Don rolünde John Malkovich her zamanki gibi muhteşem.

Büyük Felaket Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *