Geçmişten Günümüze Birbirinden Güzel 20 Denizaltı Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Geçtiğimiz yüzyılda yaşanan iki büyük dünya savaşı, sinema sektöründe de etkisini hissettirmiş ve savaş temalı filmlerin sayısı artmıştı. Savaş temaları içinde Denizaltı Filmleri özel bir yer tutmaktadır. Özellikle II.Dünya Savaşında Alman kuvvetleri ile Müttefikler arasında denizaltında da yaşanan mücadele, Hollywood’a Denizaltı Filmleri olarak yansımıştır. Bu filmlerde genel olarak düşman denizaltılara karşı mücadele eden az sayıda ama kararlı asker ya da gemi içinde anlaşmazlıklar, hayati tehlike arz eden mekanik arızalar bazen de isyan tehlikesi yaşayan denizciler konu edilmektedir. Geçtiğimiz 100 yıl içinde çekilen yaklaşık 150 Denizaltı Filmi içinden 20 tanesi sizin için seçerek inceledik.Filmlerin sıralaması IMDb puanlarına göre yapılmıştır.Lütfen YORUM‘larınızı esirgemeyin.

 

Denizaltı Filmleri

 

20. Hayalet (Phantom), IMDB: 5,8

Phantom Filmi
X-Files’tan tanıdığımız David Duchovny’nin Ed Harris ile başrolü paylaştığı film, zor seçimler yapmaya zorlanan askerler hakkında bir denizaltı gerilimi. Sovyet denizaltı kaptanı gizli bir göreve gönderilmiştir ancak geçmişte gerçeklik algısını bozan bazı nöbetler geçirmiştir ve zaman ilerledikçe bu görev için özellikle seçilmiş olduğunu, aslında savaş çıkartmasının beklendiğini anlayacaktır. 2013 yapımı film, inşa edilen bir dekor içinde değil, San Diego’da bulunan Deniz Müzesindeki gerçek bir Sovyet denizaltısında çekilmiş.

19. Düşman Ellerinde (In Enemy Hands), IMDB: 6.0

In Enemy Hands Film
Hitler zamanındaki meşhur denizaltı savaşlarının yoğun olarak yaşandığı dönemde, Swordfish isimli bir Amerikan denizaltısı aylar süren savaştan sonra eve dönmek üzere yola çıkar. Ancak Nazi Kaptan Jonas Herdt’ün gemisine esir düşerler. Denizaltı Filmleri içinde bir görülmezse olmaz değilse de, Düşman Ellerinde, seyrederken sizi sıkmayacak bir film.

18. Çılgın Denizaltı (Down Periscope) , IMDB: 6.0

Down Periscope
Tom Dodge, USS Stingray adlı denizaltıya kaptan olarak atanır. Stingray eski ve bakımsız bir denizaltıdır. Mürettebat ise bir çok tuhaf tipten oluşmaktadır. Başrolünde Frasier’dan tanıdığımız Kelsey Grammer’in yer aldığı bu komedi filmi 1996 yapımıdır.

17. Hayalet Denizaltı (Phantom: The Submarine), IMDB: 6.0

Phantom The Submarine fİLM (1)
Orijinal adı Yuryeong olan bu 1999 yapımı Kore filminde, Kore’nin ilk nükleer denizaltısı olan Phantom’un Pasifiğin derin sularında dönüşü olmayan bir göreve gitmesi anlatılıyor. Mürettebat resmi olarak ölü olan, akrabalarının bile yaşadıklarından haberdar olmadığı kişilerden oluşuyor.

16. Diptekiler (Below) , IMDB: 6,2

Diptekiler Below (1)
II.Dünya Savaşında, Tiger Shark adındaki denizaltı rutin kurtarma görevine devam ederken, üç İngiliz kazazedeye rastlar. Gemiye aldıkları bu kazazedeler garip davranmakta ve denizaltıda gerginlik yaratmaktadır. Aynı zamanda askerler esrarengiz karşılaşmalar yaşamaktadır. 2002 yılı yapımı film, Yönetmeni David Thowy’nin en iyi filmi değilse de bir denizaltının klostrofobik atmosferini yeterince iyi kullanmış.

15. Kara Deniz (Black Sea), IMDB: 6,4

Kara Deniz Black Sea
Kaptan Robinson ömrünün büyük bölümünü denizde geçirmiş, ailesi olmayan biridir. Gemi hurdası alıp satan bir şirkette çalışmaktadır. Buradan çıkarılınca, Gürcistan açıklarında batan bir Alman denizaltısından altın çıkarılması işi için yola çıkar. Herkese eşit pay sözü verilmiştir ama farklı ülkelerden gelen mürettebat arasında hırs ön plana çıkacaktır. 2014 yapımı filmde entrika, fesat, ihanet, bedel ödeme, sınıf çatışması gibi bütün dramatik ve gerilim ögeleri mevcut.

14. Tehlikeli Saatler (K-19, The Widowmaker) , IMDB: 6,6

tehlikeli saatler k 19 the widowmaker
2002 yılı yapımı filme gerçek hayatta yaşanmış bir olay ilham vermiştir. Amerikalılara denizaltı teknolojisinde yetişmek için Rusların çabucak yaptığı ama testlerini tam gerçekleştirmeden sefere çıkardığı ilk nükleer denizaltı K-19’da (lakabı Dulbırakan’dı), reaktör soğutma sisteminde yaşanan sızıntı sonucu mürettebattın bir çoğu radyoaktiviteye maruz kalma sonucu farklı tarihlerde ölmüştü. Harrison Ford ve Liam Neeson başrolde.

13. U-571 , IMDB: 6,6

U-571
II.Dünya Savaşı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Savaş karada olduğu kadar denizlerin üzerinde ve hatta altında da vardır. Müttefikler Nazi’lerin haberleşme kodlarını bir türlü kıramamakta bu yüzden büyük kayıplar vermektedir. Kod makinesini ele geçirmeye çalışan Amerikalıları konu eden film kısmen gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. 2000 yılı yapımı film, En İyi Ses Efekti dalında Oscar almıştır.

12. Operasyon Pasifik/Deniz Fedaileri (Operation Pacific) IMDB: 6,7

Operation Pacific (1) (1)
Efsanevi John Wayne’in başrolde oynadığı 1951 yapımı filmde USS Thunderfish isimli bir Amerikan denizaltısı uzak bir Pasifik adasındaki bir grup öksüz çocuğu kurtarır. Honoluluya dönerken Japon uçakları ile karşılaşırlar, torpidolarda bir sorun vardır.

11. Esrarengiz Yolculuk (Fantastic Voyage) IMDB: 6,9

Fantastic Voyage (1)
Bilim adamı Jan Benes, CIA ajanı Grant’ın yardımıyla Demir Perde’den kaçırılır. Kaçarken kaza geçirir. Komaya girer. Grant bir grup bilim adamının yardımıyla mikroskobik boyutlara küçültülen bir denizaltıya binerek bir saat içinde Benes’in beynine girecek ve O’nu kurtaracak müdahaleyi yapacaktır. 1967 yılında 5 dalda Oscara aday olan film, Özel Efekt ve Sanat Yönetimi dallarında ödül aldı. 2016 Mart itibariyle gelen haberlere göre günümüzün önemli yönetmenlerinden Guillermo del Toro bu filmi tekrar çekmek için görüşmelere başladı.

10. Denizler Altında 20,000 Fersah (20000 Leagues Under the Sea) IMDB: 7,2

20000 Leagues Under the Sea (1)
Pasifikte gemiler batmaya başlamış, bunun nedeninin ise bir deniz canavarı olduğu söylentileri yayılmıştır. Amerikan Hükümeti bu konuyu araştırmak için bir gemi tahsis eder. Araştırmaları sırasında esrarengiz denizaltı Nautilus ve Kaptanı Nemo ile karşılaşırlar. Çeşitli maceralar yaşayacaklardır. 1954 yapımı film, En İyi Sanat Yönetimi, Dekor ve En İyi Özel Efekt dalında Oscar almıştır.

9. Hedef Tokyo (Destination Tokyo) IMDB: 7,3

Destination Tokyo (1)
Cary Grant’ın başrolde olduğu 1943 yapımı filmde, II.Dünya Savaşı sürmektedir ve bir Amerikan denizaltısı Tokyo Limanına gizlice girerek kıyıya bir birlik çıkaracaktır. En İyi Özgün Hikaye dalında Oscara aday olan film, ödül alamamıştı.

8. Denizde İsyan (Crimson Tide), IMDB: 7,3

Crimson Tide (1)
1995 yapımı bu denizaltı filmini, Top Gun’ın yönetmeni Tony Scott çekti. Rusya Federasyonunun karışık dönemlerinde yaşanan nükleer füze tehditini konu alan Filmde, pek çok özel efekt, yüksek teknoloji ve aksiyon sahneleri olsa da, Denizde İsyan aslında iki ego arasındaki savaşın filmidir. Gene Hackman’ın canlandırdığı Kaptan Ramsey ve ikinci komutan Hunter (Denzel Washington ) arasındaki çekişme dikkat çekicidir.

7. Donanmanın Melekleri (Operation Petticoat) IMDB: 7,3

Operation Petticoat
1959 yapımı savaş komedisinde II.Dünya Savaşında kendisini hurda ve üstelik pembe renkli bir denizaltında bulan hevesli komutan Sherman rolünü Cary Grant üstleniyor. Bir grup ordu hemşiresinin de denizaltıya gelmeleri ile komik olaylar birbirini izleyecektir. Film, En İyi Senaryo dalında Oscara aday gösterilmişti.

6. Sarı Denizaltı (Yellow Submarine) IMDB: 7,4

Yellow Submarine
Beatles’ın 1966 yılında yayınladığı aynı adlı şarkıları üzerine kurulmuş bu animasyon filmde grubun müzikleri kullanılmıştır. Hayali bir ülke olan Pepperland, Kötü Maviler denen güçler tarafından ele geçirilmiştir. İşgalciler büyük kötülükler yaparken bunlardan kaçan Lord Amiral sarı denizaltısına binerek Londraya gelir. Beatles üyelerinden yardım ister. Birlikte Sarı Denizaltıya tekrar binerler ve garip dünyalardan geçerek geri geldikleri ülkeyi kurtarırlar, müzik ve huzur dolu eski günlere geri dönerler.Film 1968 yılına aittir.

5. Sessiz ve Derinden Git (Run Silent Run Deep) , IMDB: 7,4

Run Silent Run Deep (1)
1958 yapımı bu siyah beyaz filmde dev aktörler Clark Gable ve Burt Lancester rol almaktadır. II.Dünya Savaşında Pasifik Okyanusunda yaşanan bir denizaltı savaşı ve intikam, dayanıklılık, cesaret, sadakat, onur gibi vasıfların savaş zamanında nasıl testten geçtiğinin anlatıldığı film, aslında iradeler savaşını temel alıyor.

4. 49.Paralel (49 th Parallel) , IMDB: 7,5

49th Parallel 1941
1941 yapımı filmde, II.Dünya Savaşında Alman U-Botu, St.Lawrence Körfezinde bir Kanada petrol tankerini batırır. Sonra da Hudson Körfezine saklanır. İçinden bir grup asker karaya çıkarak yiyecek arar. Ama o sırada gemileri batırılır. Alman askerleri karada tek başlarına kalırlar. Film, o sırada tarafsız olan Amerika Birleşik Devletlerinin, Nazilere karşı, müttefiklere katılması amacıyla İngilizlerce yaptırılmıştı. En İyi Özgün Hikaye Oscarı kazanmıştır.

3. Kızıl Ekim (The Hunt for Red October ), IMDB: 7,6

The Hunt for Red October
Sean Connery’nin Rus bir kaptanı canlandırdığı 1990 yapımı filmde, Kaptan Ramius, Kızıl Ekim isimli denizaltısını Amerika’ya yöneltir çünkü iltica etmek istemektedir. Ama O’na engel olmak isteyen Ruslar, aslında nükleer füze atmak için Amerika’ya yöneldiğini iddia ederler. Film, 1991 yılında En İyi Ses Efekti Oscarı almıştır.

2. Derinlik Sarhoşluğu (The Abyss) IMDB: 7,6

The Abyss (1)
1990 yılında En İyi Görsel Efekt ödülü almış bu film, batık bir nükleer denizaltıyı bulmak için görevlendirilen ekibin denizin derinliklerinde gizemli olaylarla karşılaşmasını anlatıyor. Rol alanların tamamının dalış sertifikası aldığı ve başroldeki Ed Harris’in boğulma tehlikesi atlattığı filmin yönetmeni meşhur James Cameron.

1. Mukaddes Vazife (Das Boot) , IMDB: 8,4

Das Boot
Denizaltı Filmleri içinde özel bir yeri olan 1981 yapımı filmde, II. Dünya Savaşı’nda İngiliz gemilerini batırmak üzere görevlendirilen Alman Savaş gemisindeki mürettebat hem imkansız görevlerini yerine getirmeye hem de hizmet ettikleri hükümetin ideolojisini anlamaya çalışmaktadır. Bir çok festivalden ödül kazanan film, 6 dalda Oscar adayı olmuş ancak hiç birini alamamıştı.

A comment on "Geçmişten Günümüze Birbirinden Güzel 20 Denizaltı Filmi"

  1. Erkut Ozen says:

    Güzel ve faydalı bir liste. Hepsini izledim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *