Depresyon Hakkında Çekilmiş En İyi 30 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Hayatta pek çok durum olduğu gibi biz insanların da bu durumlara verdiği çeşitli tepkiler var. Kimi zaman seviniyor, kimi zaman üzülüyor, kimi zaman çok mutlu olup kimi zaman artık dayanacak güç bulamayıp depresyona giriyoruz. Sinema sektörü de insanların bu ruh hallerine uygun olarak çeşitli depresyon filmleri yapmış durumda. Hayattaki pek çok olumsuz duruma karşı bir çıkış yolu arayan, nefes alma peşindeki insanlara tanık olduğumuz bu filmlerde zaman zaman kendimizden de birtakım parçalar bulduğumuz gerçek. İşte biz de tam bu konuda, tüm dünya sinemalarında depresyona giren insanları ve onları depresyona sokan durumları inceleyen birbirinden güzel ve etkileyici depresyon filmlerini sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Table of Contents

Depresyon Filmleri

 

30. Chatroom – Ölüm Odası – 2010 – IMDb: 5,3


Birbirini tanımayan beş genç, Chelsea Gençlik isimli bir chat ortamında tanışırlar. Hepsi farklı karakterlere ve yaşam tarzlarına sahip olan bu beş isim, normal bir şekilde sohbet ederlerken aralarından biri sanal ortamın kötü yönlerini ortaya çıkarmaya başlar ve aralarındaki ilişki değişikliğe uğrar.

29. Prozac Nation – Prozac Toplumu – 2001 – IMDb: 6,3


Elizabeth, liseden yeni mezun olmuş ve Harvard’ı kazanmış genç bir kızdır. Harvard’daki ilk yılı ise kendisi için hiç de kolay geçmeyecektir, çünkü yeni bir çevrede yabancılık çekecek ve kendisini depresyona uğramış olarak bulacaktır.

28. Thirteen – On üç – 2003 – IMDb: 6,8


Henüz 13 yaşında olan Evie, özellikle annesiyle problemli bir ilişkiye sahiptir. Bu ilişki onu aile ortamından uzaklaştırırken; seks, uyuşturucu ve suç dünyasının göbeğinde bulunan en yakın arkadaşıyla da iyice yakınlaştırmıştır.

27. Suicide Room – İntihar Odası – 2011 – IMDb: 6,9


Çevresi tarafından sıkça aşağılanan ve küçük düşürülen Dominik, kendisini odasına kilitlemeye karar verir ve burada sanaldaki arkadaşlarıyla bütün gün sohbet ederek hayatını geçirmeye başlar.

26. Cyberbully – Siber Zorbalık – 2015 – IMDb: 7,0


Casey, internette takılırken bir hacker tarafından saldırıya uğrar ve çeşitli şeyler yapılması istenir. Reddettiği taktirde uygunsuz fotoğrafları internette paylaşılacaktır.

25. Side Effects – Acı Reçete – 2013 – IMDb: 7,1


Emily, psikiyatri tedavisi gören genç bir kızdır. Psikoloğu tarafından kendisine verilen ilaç, yan etkilerini Emily üzerinde göstermeye başlar. Bu noktadan sonra Emily’nin sosyal çevresiyle ilişkileri bozulacağı gibi hayatının kontrolünü de kaybetmeye başlar.

24. Melancholia – Melankoli – 2011 – IMDb: 7,1


Justin ve Claire isimli iki zıt karakterli kız kardeş, birbirleriyle çeşitli anlaşmazlıklar içindedirler. Bir gün Melankolia isimli bir gezegenin dünyaya çarpmak üzere olduğunu öğrenip bu felaketin önüne geçmek için bir şeyler yapmak zorunda kalırlar ve kardeş olmanın ne demek olduğunu tekrar hissederler.

23. It’s Kind of a Funny Story – Komik Bir Hikaye – 2010 – IMDb: 7,2


En yakın arkadaşının sevgilisine aşık olan Craig, çeşitli mental hastalıklar sebebiyle basit bir kontrolden geçmek istese de hastanede bir hafta civarı yatmak durumunda kalır. Burada kendisinden yaşça büyük olan Bobby ile tanışır ve onun kızına aşık olur, böylece hayatı bambaşka bir noktaya kayar.

22. Revolutionary Road – Hayallerin Peşinde – 2008 – IMDb: 7,2


Connecticut’ta yaşayan orta halli bir çift olan April ve Frank Wheeler ikilisi, aynı zamanda iki de çocuk sahibidirler. Bireysel problemleri ailevi problemlerle birleştiği gibi aynı zamanda iki çocuklarının da yetiştirilmesinden sorumlu olmaları, çifti psikolojik olarak boğmaktadır.

21. The Virgin Suicides – Masumiyetin İntiharı – 1999 – IMDb: 7,2


Bir grup genç erkek, mahallelerindeki 5 kız kardeşe aşık olurlar. Bu beş kız kardeşin ailesi ise kızlar üzerinde çok sıkı denetimleri olan, aşırı dinci bir ailedir ve iler herkes için karışık bir hal almaya başlar.

20. Girl, Interrupted – Aklım Karıştı – 1999 – IMDb: 7,3


Susanna genç kızlık döneminde intihar etme ve çift kişilik hastalığı gibi çeşitli problemlerle uğraşırken, ailesi Susanne’ı bir kliniğe yatırmaya karar verir. Susanne bu klinikte yeni bir ortam bulacak ve klinik artık kendisinin bir nevi ikinci evi olacaktır.

19. Two Days, One Night – İki Gün, Bir Gece – 2014 – IMDb: 7,4


İş yerinde ekonomik problemler çıkan Sandra, işinden olmamak için arkadaşlarının 1000 euroluk primlerinden vazgeçirmek zorundadır. Bunun için iki günü olan Sandra’nın işi hiç de kolay değildir.

18. Interiors – İç Dünyalar – 1978 – IMDb: 7,5


Aile baskısıyla yaşayan üç kız kardeş, zincirlerinden kurtulmak isterlerken anne – babalarının aniden boşanmasıyla bu konuda bir fırsat bulurlar ve hayatlarını bu rutinden çıkarmaya karar verirler.

17. Garden State – Eve Dönüş – 2004 – IMDb: 7,5


Çok içine kapanık ve belalı bir çocuk olan Andrew, bu sebeple ailesinden uzaklaşmış durumdadır. Annesi öldükten sonra cenaze için evine döner ve olaylar gelişir.

16. Oslo, August 31st – Oslo, 31 Ağustos – 2011 – IMDb: 7,5


Uyuşturucu bağımlısı Anders, hayatında yeni bir sayfa açmak için tedavi ve iş bulma amacıyla Oslo’ya döner. Burada eski bir arkadaşıyla karşılaşır ve bu hayatından bambaşka bir noktaya doğru değişmeye başlar.

15. A Single Man – Tek Başına Bir Adam – 2009 – IMDb: 7,5


1960’lı yılların Los Angeles’ında geçen hikayede Charley, bir İngilizce profesörüdür ve erkek arkadaşıyla gayet güzel ilerleyen bir ilişkisi vardır. Erkek arkadaşının ani bir şekilde ölmesiyle hayatı sekteye uğrayan Charley, artık eski mutlu günlerinden çok uzaktadır.

14. The Royal Tenenbaums – Tenenbaum Ailesi – 2001 – IMDb: 7,6


Tenenbaum ailesinin üç çocuğu Chas, Richie ve Margot’un birbirinden farklı hayatları vardır ve bu üçlü çok uzun süredir bir araya gelmemişlerdir. Ailenin babası Royal Tenenbaum ölümcül bir hastalığa yakalandığında tüm aile toplanır ve tüm sorunların sebebi sayılan babaları için son görevlerini yapmaya karar verirler.

13. The Hours – Saatler – 2002 – IMDb: 7,6


Mrs. Dalloway isimli bir kitabın üç farklı kadın okuru vardır. Bu üç okur da farklı zaman dilimlerinde yaşayıp aynı problemlerden müzdarip durumdadırlar. Çektikleri problemler nedeniyle intiharı düşünen bu üç kadın da Mrs. Dalloway ile hayata tutunmaktadır.

12. Detachment – Kopma – 2011 – IMDb: 7,6


Sıradan bir öğretmen olan Henry, okul okul gezip kariyerini sürdürürken en son geldiği okulda öğrenciler ve öğretmenle iyi ilişkiler kurarak burada kalıcı bir hale gelmeye başlar.

11. Leaving Las Vegas – Elveda Las Vegas – 1995 – IMDb: 7,6


Hollywood’da senarist olan Ben Sanderson, alkol bağımlılığı nedeniyle her şeyini kaybetmiştir ve Las Vegas’a gidip ölünceye kadar içmek istemektedir. Las Vegas’ta bir fahişe olan Sera ile tanıştığında ise hayatı tamamen değişecektir.

10. Rushmore – Çılgın Liseliler – 1998 – IMDb: 7,7


Okulun popüler öğrencisi Fischer bu popülerliğini sosyal alanlardaki aktifliğine mecburken dersleri de bir hayli kötüdür. Bu nedenle Oxford’dan reddedilir, üstüne üstlük hocalarından biri de vurulur. Fischer için hayat şimdi daha da zordur.

9. The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi – 2004 – IMDb: 7,7


Evan Treborn, çeşitli sebeplerden ötürü hayatındaki önemli anların ortasında baygınlık geçirmektedir. Bu durumla başa çıkmak için çeşitli yöntemler arayan Treborn, tüm bu anıları hatırlamak ve bunları bir araya getirip okuyabilmek için özel bir gücü olduğunu fark eder.

8. Silver Linings Playbook – Umut Işığım – 2012 – IMDb: 7,8


Pat, bir gün cinnet geçirerek 8 ay ile rehabilitasyon merkezinde tedavi görmüş ve bu sırada her şeyini kaybetmiş biriyken, aile dostlarından Tiffany ile karşılaşır ve bu amacını gerçekleştirmek için Tiffany’den yardım alır.

7. Little Miss Sunshine – Küçük Gün Işığım – 2006 – IMDb: 7,8


Olivie, şişman bir kızdır ve tek hayali güzellik yarışmasında birinci olmaktır. Ailece ülkenin diğer ucundaki güzellik yarışmasına katılmak için otobüs yolculuğuna başlayan Hoover ailesi, bu sayede yeniden aile olduklarını hissederler.

6. Ordinary People – Sıradan İnsanlar – 1980 – IMDb: 7,8


Calvin ve iki oğlu normal bir şekilde yaşamlarını sürdürürlerken, büyük oğlu bir kaza sonucu hayatını kaybeder. Bu durum sonrasında daha iyimser bir yapısı olan Calvin ile içine kapanmış, asi bir karakteri olan oğlu arasında problemler çıkmaya başlar.

5. The Perks of Being a Wallflower – Saksı Olmanın Faydaları – 2012 – IMDb: 8,0


Bütün çocukluk dönemini pısırık bir şekilde dış dünyadan korkarak geçiren Charlie, çevresi tarafından dalga geçilen ve aşağılanan bir tiptir. Bunun üzerine en yakın arkadaşının intihar etmesi ve yeni bir okula geçmesiyle hayatı iyice değişse de, yeni ortamında yeni arkadaşlar bulur ve artık daha aktif biri olmaya başlar.

4. Trainspotting – 1996 – IMDb: 8,2


Tamamen uyuşturucu batağının içine düşmüş olan Ranton, uyuşturucunun tüm çekiciliğine ve çevresindeki diğer uyuşturucu bağımlısı arkadaşlarının tüm ısrarlarına rağmen uyuşturucuyu bırakma konusunda kararlıdır ve bu yolda mücadelesine başlar.

3. Taxi Driver – Taksi Şoförü – 1976 – IMDb: 8,3


Vietnam Savaşı gazisi olan Trevis Bickle, aynı zamanda geceleri taksiye çıkmaktadır ve New York’un arka sokaklarında çalışmaktadır. Bu sebeple de suç dünyasının göbeğinde kendini bulan Bickle, mental problemleri de devreye girince sağlık sorunları iyice artan bir kişiye dönüşmektedir.

2. American Beauty – Amerikan Güzeli – 1999 – IMDb: 8,4


Orta yaş sendromu çeken seks düşkünü Lester Burnham, kızının en yakın arkadaşına ilgi duymaya başlar. Bu sırada eşi başka bir erkekle görüşüyorken oğlunun da erkek arkadaşı olduğunu zanneder, dolayısıyla tam bir krizin ortasındadır.

1. Fight Club – Dövüş Kulübü – 1999 – IMDb: 8,8


Tyler Durden, sıradan bir hayatı olan bir ofis çalışanı iken içinde bulunduğu hayattan sıkılıp sınırlarını genişletmek ister. Bu sınırlarını fazla geliştirmiş olacak ki, kendisini Dövüş Kulübü isimli bir çetenin merkezinde, isyankar bir hayat sahibi olarak bulur. Tyler, aynı zamanda insomnia hastasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *